Особливості просування крупних сайтів: на що звернути увагу, щоб добитися швидких результатів

Особливості просування крупних сайтів: на що звернути увагу, щоб добитися швидких результатів

Великі інтернет-ресурси вимагають особливого підходу при розбудові SEO-стратегії. Які моменти важливо врахувати перед початком просування та як досягти швидких результатів, не витративши при цьому величезну кількість ресурсів, розповімо у цій статті.

Спочатку давайте розберемося, що являють собою великі сайти і в чому полягають особливості їх просування.

Великі інтернет-проекти відрізняються від маленьких обсягом інформації, складністю структури, наявністю безлічі сервісних елементів користувача. Часто вони містять десятки, або навіть сотні тисяч сторінок.

До великих проектів можна віднести:

  • інтернет-магазини зі значним асортиментом –
  • соціальні мережі,
  • дошки оголошень,
  • агрегатори товарів та послуг,
  • маркетплейси.

При просуванні великих сайтів використовуються самі основні принципи, що і при просуванні будь-якого іншого сайту.

Важлива увага до:

  • технічної оптимізації,
  • семантичного ядра, кластеризації, структури каталогу,
  • ON-page оптимізації та контенту сторінок,
  • комерційних факторів ранжування,
  • UX та поведінкових факторів,
  • перелінкування (внутрішні посилальні фактори),
  • роботи із зовнішньою масою посилань.

SEO просування великого проекту має свої особливості. Взявши їх до уваги, можна розробити стратегію, яка дозволить швидко дійти перших результатів. Розберемо особливості та основні відмінності SEO для великих сайтів.

Технічна оптимізація

Усунення технічних помилок, нормалізація індексації та економія краулінгового бюджету є важливими для будь-якого проекту.

Однак саме на великих проектах технічні фактори є вкрай важливими через ефект масштабу.

Класичний приклад: на сайті не закриті від індексації сміттєві сторінки з параметрами. Наприклад, різні уявлення лістингу (табличне, рядкове). Якщо на невеликому сайті обсягом на 200 лістингів це створює «лише» 400 сторінок для сміття, доступних для індексації, то на сайті, де лістингів буде 10000 – це вже 20 000 подібних сторінок.

Інший приклад: від індексації закриті сторінки пагінації. Це погіршує шлях роботів до карток, що виводяться на другій та наступних сторінках посторінкової навігації, та заважає коректному розподілу посилальної ваги. Якщо у випадку з невеликим сайтом на 200 листингів (припустимо для рівності рахунку, що на кожному лістингу ми маємо 10 сторінок пагінації після першої) – нам необхідно відкрити для індексації 2000 сторінок, то на великому проекті з 10000 листингів це буде вже 100 000 сторінок .

Безумовно, внесення цієї правки займе у технічних фахівців один і той же час, оскільки правка шаблонна, однак переобхід, індексація та коректний розподіл посилальної ваги відбуватиметься повільніше за рахунок великої кількості сторінок, відкритих для індексації.

Саме тому на масштабних проектах важливо насамперед швидко та повною мірою привести «технічку» до ідеального стану.

Семантичне ядро, кластеризація, структура сайту

З кожної праски можна почути, що пошукове просування починається зі збору повного семантичного ядра. Безумовно, семантика та її грамотна кластеризація важливі для створення коректної структури проекту, що просувається, для обліку більшості LSI-фраз, низькочастотних лем і синонімів у фрагментах запитів. Однак у випадку дійсно великого сайту – його повна семантика може становити 150 тисяч запитів.

Важливо не тільки те, що на такий збір піде багато часу, а й те, що впровадження ручної оптимізації за нею займе не один місяць.

Одним із найкращих рішень є «генерація» семантичного ядра.

Ми перемножуємо всі сутності та їхні синоніми на характеристики та комерційні включення і, таким чином, охоплюємо більшість паттернів пошукового попиту.

Збір цих даних виглядає наступним чином:

  • беремо сутності (типи продукції) з сайту,
  • беремо синоніми (парсинг правої колонки Яндекс.Wordstat по сутності з наступним чищенням «сміття»),
  • беремо характеристики та особливості (очевидні: з фільтрів у каталозі та з характеристик карток ),
  • беремо комерційні включення («купити», «замовити», «ціна», «ціна», топоніми),
  • перемножуємо «все на все».

Доповнюємо розвантаженням запитів з Яндекс Вебмайстер, Google Search Central, Яндекс.Метрики та Google Analytics, будь-яких баз ключових типу Bukvarix.

Після цього лематизуємо в Key Collector і отримуємо список лем, які можна віднести до:

  • сутності,
  • уточнення (характеристики, особливості сутностей),
  • списку найбільш популярних у тематиці комерційних включень.

Перемноживши сутності на уточнення, отримуємо список потенційних сторінок до створення, а найпопулярніші комерційні включення використовуємо для оптимізації сторінок.

Мінімальний набір для впровадження базової оптимізації зібраний, тепер прискорюватимемо впровадження структури.

Замість ручного створення добірок потрібно, наскільки це можливо, розкласти необхідну структуру на значення фільтрів у каталозі та їх перемноження. Як приклад розглянемо інтернет-магазин сантехніки.

Приклад 1 (інтернет-магазин сантехніки). Замість ручного створення сторінок «без виливу», «з довгим виливом», «з поворотним виливом» у розділі «Змішувачі» ми формуємо фільтр за якістю «Вилив».

По-перше, це буде зручніше для контент-менеджерів при наповненні каталогу – не прив’язувати кожен окремий товар до двох десятків категорій, а просто проставити коректне значення параметрів і товар потрапить у всі потрібні добірки на основі фільтрів.

По-друге, ми зможемо «перемножувати» значення фільтрів, формуючи нові сторінки під попит користувача.

Приклад 2 (інтернет-магазин сантехніки). Перемноживши значення фільтрів «Вилив» та «Призначення» ми отримаємо сторінки:

  • Змішувачі з довгим виливом для ванної;
  • Змішувачі з довгим виливом для кухні;
  • Змішувачі з поворотним виливом для ванної;
  • Змішувачі з поворотним виливом для кухні;

Особливо добре такі комбінації працюють при перемноженні будь-якої властивості на бренд товару.

Згенерували ядро, згенерували посадкові сторінки, масово впровадивши максимальну структуру СЯ. Безумовно, при подальшій роботі закладено ручний збір та «достворення» посадкових сторінок під неочевидний при генерації попит. Час йти далі.

Генерація мета-тегів

З мета-тегами керуємося тим самим, чим при генерації СЯ – точне охоплення окремих лем пошукових запитів залишаємо «на потім», «на солодке».

На першому етапі важливо впровадити основні маркери попиту на мета-теги.

Шаблони meta підтримує більшість сучасних CMS. В окремих випадках генерація «костилиться» за порівняно короткий час.

Завдання – вписати в шаблони найбільш уживані комерційні включення та масово викотити на сайт.

Сторінки є, теги поставлені. А чи потрібні нам тексти?

Генерація контенту

Незважаючи на кардинально різні думки «SEO тексти шкідливі» і «без SEO-тексту не просунути сторінку», ми завжди орієнтуємося на дані. Простіше кажучи, дивимось конкурентів із ТОПу.

У більшості тематик старих, класичних «рядянок» текстів вже не спостерігається, однак у багатьох присутні міні-тексти, відносно корисні для користувача, що дозволяють ненав’язливо включити низькочастотні леми і синоніми на сторінку. Якщо в тематиці такі тексти практикуються, роботу з ними теж можна автоматизувати.

Замість ручного написання таких текстів, прискорити роботу дозволяє така ж генерація, як і шаблонизація мета-тегів, але трохи складніших шаблонів.

При цьому шаблони для різних категорій можуть відрізнятися за складом. Навіть підготовка 50 шаблонів для різних категорій (з урахуванням окремих синонімів запитів та слів, що задають тематику) не зрівняється з трудовитратами із замовленням написання, скажімо, 5000 унікальних міні-текстів для окремих категорій та підкатегорій.

Тексти теж «нагенерували», але як бути з навігацією (ще куди не йшло), а тим більше – з перелінковкою (їїсь по- будь-якому «ручками» робити)? Момент…

Особливості навігації та перелінкування

Меню

Основний елемент навігації, «Меню» – одна з найскладніших ділянок під час опрацювання структури сторінки великого проекту. З одного боку, важливо включити максимум сторінок (до того рівня, на якому зосереджено основний попит) у меню, а з іншого – не перевантажити його, зробити «зрозумілим» користувачеві.

Блоки тегування

«Класичний» блок тегування, розміщений над лістингом, – це зручний елемент для користувача, проте для пошукових систем важливо включити максимум посилань на підбірки на лістингу, що просуваються.

Зручний варіант реалізації – послатися на тегування прямо з значень фільтра.

У даному випадку клік за посиланням забезпечує перехід на сторінку певного бренду, що просувається, в той час як виділення чекбоксів дозволяє вибрати кілька брендів і вивести добірку за декількома брендами (не просувається та приховану від індексації сторінку фільтрації).

При цьому можна реалізувати схему «перемноження властивостей».

Приклад (інтернет-магазин сантехніки)

З основної сторінки “Змішувачі” посилання ведуть на сторінки кластерів “Змішувачі GROHE”, “Змішувачі Hansgrohe” тощо.

Аналогічно і для фільтру за призначенням: для ванни, для кухні, для біде.

А на сторінці тегування «Змішувачі для ванни» можлива реалізація заміни посилань у значеннях фільтра за брендом так, щоб посилання вели на «Змішувачі для ванни %Brand%», тобто поєднували в собі і бренд, і характеристику призначення.

Таким чином ми можемо поєднувати будь-які набори характеристик у кількості, яку нам необхідно для охоплення детального (уточненого) пошукового попиту.

Перелінковка з властивостей товару

Безумовно, будь-яка ручна перелінковка (як із статей блогу в текстах, так і з описів товарів) дозволяє більш детально опрацьовувати кількість внутрішніх посилань і анкори внутрішніх посилань на кожну сторінку, що просувається. Однак у разі просування великого сайту нас насамперед цікавить масовість правки та швидкість її внесення.

Одним із кращих варіантів у такому разі є реалізація перелінкування з властивостей товарів.

По суті тут, аналогічно до попереднього пункту (блоки тегування), ми масово проставляємо посилання на сторінки тегування за характеристиками. І якщо перелінкування із значень фільтрів допомагає нам проставити посилання на сторінки тегування на великій кількості лістингів, то реалізація перелінкування з властивостей товарів дозволяє нам послатися на ті самі сторінки з карток.

Особливості функціоналу підбору товару

Коли асортимент товарів у певній категорії великий, то крім стандартного блоку тегування, сортувань лістингу та фільтрів, за достатньої кількості характеристик для вибору товару можлива реалізація калькулятора/розрахунку підбору товару.

Це дозволить спростити підбір товару для користувача, одночасно збільшивши кількість його взаємодій зі сторінкою. Додатково можна реалізувати форму збору заявок на фінальному етапі («Важко з вибором – замовте зворотний дзвінок і менеджер підбере оптимальне рішення»), до того ж отримати ще одну точку збору лідів.

У результаті

Стратегія просування великого сайту передбачає масові, шаблонні редагування на перших етапах. Саме вони дозволяють за рахунок ефекту масштабу проекту отримати значні результати без детального (довгого та дорогого) опрацювання окремих елементів проекту.

Масово пропрацювавши великий пул сторінок, ми отримаємо перші результати у найближчий термін. Надалі SEO для великого проекту мало чим відрізнятиметься від звичайної SEO-стратегії, побудованої від загального до приватного.