Що таке демаркетинг і навіщо він потрібен

Що таке демаркетинг і навіщо він потрібен

Що таке демаркетинг? Якщо в класичному маркетингу всі зусилля спрямовані на стимулювання збуту і залучення до продукту нових покупців, то демаркетинг грає роль оборонної споруди в обложеній фортеці. Чи доводилося вам стикатися з ситуацією підвищеного попиту на пропозицію? Коли не встигаєте поставити потрібний обсяг продукції, і покупці в незадоволені йдуть до конкурентів? Саме в таких випадках потрібно використовувати демаркетинг.

Існує кілька робочих стратегій гри на пониження. Важливо правильно використовувати їх і не перегнути палицю, інакше розлякаєте всіх клієнтів замість того, щоб просто трохи стримати споживання. Демаркетинг можна використовувати і як стимулюючий інструмент. Як це зробити, ви дізнаєтеся з нашого матеріалу.

Що таке демаркетинг

У 1969 році Філіп Котлер і Сідней Джей Леві опублікували статтю «Розширюючи концепцію маркетингу» в журналі AMA’s Journal of Marketing. Це був перший матеріал, де давалася широке трактування поняття маркетингу. На думку авторів, не можна думати лише про товар, займаючись просуванням продукту. Цей процес повинен охоплювати політичні, територіальні та ідеологічні нюанси.

Уже в 1971 році ці ж автори випустили статтю під назвою «Демаркетинг, Так, Демаркетинг», де чітко позначили свою позицію щодо дефіциту товарів і його впливу на попит. Котлер і Леві виділяють дві групи товарів, які потребують усвідомленого регулювання попиту: дефіцитні і ті, які приймаються клієнтами без захвату. Саме поняття демаркетингу в маркетингу автори сформулювали так:

«Демаркетинг – це сукупність методів зниження попиту на що-небудь, наприклад на використання проточної води при її нестачі».

Інструменти демаркетингу по суті ідентичні 4 стовпам класичного маркетингу, але при цьому покликані знизити попит.

В результаті впливу коригується соціальна поведінка клієнтів і опрацьовуються наступні області:

  • портрет покупця, з яким необхідний контакт;
  • особливості поточного середовища прийняття рішень;
  • дослідження ринку і застосування схем впливу.

Стратегічні методи впровадження демаркетингу помітно змінилися з моменту створення цієї технології в 1970 році. Якщо базу традиційного маркетингу складають чотири елементи: товар, його вартість, територіальний фактор і реклама, що використовуються для збільшення попиту і розширення пулу клієнтів, то в рамках демаркетингу ці ж інструменти виконують протилежні завдання. З їх допомогою нейтралізують надлишки клієнтів і скорочують попит.

Демаркетинг – це стратегія зниження попиту на товар або послугу. Підприємцям часом нелегко скорочувати продажі і усвідомлено відмовлятися від прибутку. Але дані кроки необхідні в ситуації зайвого попиту, при виведенні товару з обігу або в разі, коли важливо припинити продаж товару для певної категорії покупців.

Види і приклади демаркетингу

Демаркетинг називають також стратегією стримування попиту. Дана технологія застосовується в приватних, а також державних компаніях.

Фахівці відносять до інструментів демаркетингу різні методи роботи в залежності від обраного організацією підходу:

  • Пасивний. Найчастіше цей підхід застосовується на державному рівні для зниження темпів споживання конкретного продукту. Яскравий приклад – кампанії зі зниження попиту на сигарети, алкоголь. Інструментами виступають реклама в різних джерелах, регулювання цін і законодавчі обмеження.
  • Активний. Такий підхід частіше застосовується комерційними фірмами для зниження попиту на власні товари. В рамках даного підходу підвищують ціни, змінюють посил для ЦА, припиняють рекламні кампанії.
  • Абсолютний демаркетинг має на увазі вилучення виробів з ринку. Це необхідно при виявленні браку або небезпечних наслідків застосування товару. Наприклад, Samsung просто вилучили всі вибухонебезпечні Galaxy Note з продажу.

Демаркетинг буде необхідний при підвищеному попиті на продукцію з обмеженими запасами. Компанії можуть виявитися в ситуації, коли виробничих потужностей для забезпечення всіх бажаючих товаром недостатньо, а масштабування на даному етапі неможливо. У цьому випадку важливо не зіпсувати репутацію через відмови клієнтам.

Розглянемо приклад підприємця, який тільки що випустив першу партію продукції і провів рекламну кампанію. Очікувалося, що, продавши перші вироби, він зможе пустити отримані кошти в оборот і виготовити другу партію. Однак попит несподівано перевищив прогноз і про поступове розширення вже не йдеться. Підприємець при цьому не може швидко розширити виробництво, так як не має на те можливості або бажання. Вихід з ситуації, що склалася тільки одна – зменшити оберти. У даній ситуації демаркетинг виконує роль віжок візника – стримує надмірно жвавих коней.

Інший приклад. Уявіть собі бар з крафтовим пивом, заклад, орієнтований на хіпстерів, інтелектуалів, представників богеми. Атмосфера місця в своєму розпорядженні до довгих бесід під смакування пінного напою. І в цей бар несподівано заходить абсолютно недоречна тут п’яна компанія. Навряд чи це те, чого бажає власник закладу. Якщо на постійній основі допускати в бар таких відвідувачів, то можна розгубити всю ЦА.

Масштабна кампанія про шкоду масла і цукру не випадково була розгорнута саме в 90-ті. Причина проста: на той момент ці два товари стали дефіцитними. Щоб уникнути народних хвилювань, було оголошено про негативну дію на організм швидких вуглеводів з цукру і холестерину з масла. Як тільки ситуація прийшла в норму, дані продукти були знову повернуті в категорію корисних. Оголосити про шкоду чогось – це дієвий спосіб зменшити попит на дефіцитний товар.

Через що попит перевищує прогнози?

Зазвичай від цього явища страждають бізнесмени-початківці: неправильний розрахунок рівня попиту, оборотів і прибутку тягне за собою помилку в планах продажів. Реальність сильно відрізняється від прогнозу. Однак в подібній ситуації можуть опинитися і досвідчені підприємці, наприклад при випуску нового продукту або лінійки товарів.

Повномасштабна рекламна кампанія також здатна викликати непідйомний стрибок попиту. Одночасно задіюючи офлайн-рекламу, таргетинг і контекст, підприємець не завжди очікує різкого збільшення рівня активності покупців. Якщо попит виявився надмірним, допоможе демаркетинг. У більшості випадків застосування цих інструментів – тимчасовий захід до стабілізації становища.

Ще один вид демаркетингу – державне регулювання деяких аспектів, наприклад контроль популяції рідкісних тварин. Влада обмежує видачу мисливських ліцензій, розширюють списки Червоної книги і створюють заповідники в зонах проживання рідкісних тварин.

Однак демаркетинг може привести і до зворотного ефекту. Відомо, що заборонений плід солодкий – так само і з обмеженнями в будь-яких сферах. Відмова в прокаті певного фільму в рази збільшить кількість піратських переглядів в Мережі, а заблокована на території країни програма стане значно популярнішою аналогів.

Які завдання покладено на демаркетинг

Реалізації яких завдань служить стратегія демаркетингу?

Зміна соціальної політики держави

Державні структури використовують інструменти демаркетингу для інформування громадян про шкоду для здоров’я того чи іншого продукту. Тим самим знижується попит на групу товарів. Зараз така політика застосовується до алкоголю і сигарет.

Які кроки передбачає демаркетингова стратегія в цьому випадку?

  • Штучне зростання цін.
  • Заходи щодо зниження стимулювання споживачів за допомогою реклами: від обмеження до повної заборони.
  • Пропаганда відмови від використання продукту (реклама проти куріння).

Однак під демаркетингову державну політику потрапляють не тільки шкідливі продукти. Є й інші цілі, для досягнення яких держоргани застосовують подібні методи.

Стимулювання імпортозаміщення:

  • Ціна ввезених товарів піднімається, а аналоги місцевого виробництва не змінюють вартості.
  • Встановлюються нові мита і збори для імпортних товарів.
  • Мінімальна кількість реклами зарубіжного кіно – кінотеатр зобов’язаний показувати в основному трейлери вітчизняних фільмів.
  • Штучне обмеження показу зарубіжних картин на телеекранах і т.і. Регламентується кількість вітчизняних фільмів по відношенню до імпортних.

Контроль демографічної ситуації:

  • Подорожчання протизаплідних засобів.
  • Скорочення кількості точок з продажу бар’єрної контрацепції. Їх просто знімають з продажу в супермаркетах.
  • Заборона на рекламу абортів, обмеження і сувора регламентація реклами платних жіночих консультацій, також надають послуги з переривання вагітності.
  • Пропаганда ідеї великої родини, стимулювання населення до народження двох і більше дітей, уявлення дітей в якості вищого пріоритету.

Однак стратегії демаркетингу реалізують не тільки державні інститути, а й комерційні підприємства.

Зниження оборотів продажів

Далеко не завжди великий оборот призводить до зростання прибутку. Часом менші продажі обіцяють більший прибуток. Демаркетинг в цьому випадку допомагає реалізувати бізнес-цілі проекту.

Розберемо цю ситуацію на конкретному прикладі: підприємець організовує бізнес з виготовлення люксових жіночих сумок зі шкіри рідкісних тварин. Пошиття виробів проводиться вручну, за рахунок чого обсяги зовсім невеликі. Собівартість таких сумок висока, так що і ціна встановлена набагато вище середнього цінника. Припустимо, що людський поголос спрацював на 100% і товар став користуватися підвищеним попитом. Однак бажаючих придбати люксовий аксесуар навіть за поточною ціною занадто багато. З ситуації є тільки два виходи: збільшити обсяги виробництва, забезпечивши всіх бажаючих, або ж підняти ціну, продавши при цьому менше виробів. Перший варіант спричинить за собою перетворення ексклюзивного товару в сумку категорії мас-маркету і подальше зниження ціни. У той час як другий спосіб тільки збільшить прибуток, незважаючи на втрату частини клієнтів. Це грамотна стратегія демаркетингу.

Коригування ЦА

Даний метод в чомусь схожий з технологією з попереднього прикладу з тією лише різницею, що з ЦА виключаються одна або кілька категорій покупців.

Приклад:

  • Керівництво бару піднімає ціни, щоб відсікти небажаних відвідувачів: футбольних фанатів, студентів, тим самим створюючи відповідну атмосферу для цільової аудиторії.
  • Косметолог робить цінник на чоловічі процедури завищеними, тому що вважає за краще працювати з жінками.

Ось які методи демаркетингу використовують при коригуванні ЦА:

  • Штучний підйом цін.
  • Зміна стратегії позиціонування товару, увага до бажаних сегментів цільової аудиторії.
  • Використання для реклами тих каналів, які приведуть покупців з бажаного сегмента ЦА.

Гра на зниження

У деяких випадках маркетологи ведуть подвійну гру. Для залучення уваги аудиторії і збільшення продажів в рекламній кампанії навмисно заявляють про високий попит і нестачі товару (на всіх не вистачить!). Таким чином попит не падає, а, навпаки, зростає. Завдяки цій схемі маркетологи привертають увагу цільової аудиторії.

Цю стратегію використовують найчастіше при виведенні нового товару на ринок. Якщо ніхто ще не встиг як слід оцінити продукт, а черги вже неабиякі – попрацювали маркетологи. Часом для створення видимості ажіотажу навіть наймають масовку, і це приносить свої плоди.

Цю ж схему використовують і при збільшенні ціни, щоб виправдати зміни підвищеним попитом.

Наприклад, майстер манікюру може попередити клієнтів про подорожчання своїх послуг, мотивувавши це повим записом на пару місяців вперед. Навіть якщо це буде блеф і насправді у майстра багато вільних вікон, то лише 20% клієнтів підуть за умови підвищення ціни не більше ніж на 15%. Решта 80% клієнтів просто погодяться з новими умовами. При такому сценарії заробіток майстра манікюру практично не зміниться, але з’явиться вільний час. Коли ж всі вікна будуть зайняті новими клієнтами, можна знову оголосити про підвищення вартості і браку часу. Але проробляти такий трюк краще не частіше ніж раз в шість місяців.

Чим демаркетинг відрізняється від контрмаркетингу

Ці два поняття не варто плутати. Демаркетингом називають усвідомлені дії самої компанії щодо зниження попиту на товар. Для збереження бізнесу і репутації підприємці можуть піти на зниження оборотів виробництва, відмовитися від реклами або втратити частину ЦА.

Контрмаркетинг, навпаки, спрямований на зниження попиту на товари конкурентів. Це завдання вирішується шляхом дискредитації інших фірм. Кінцева мета полягає в тому, щоб переманити частину клієнтів від конкурентів до себе.

Коли ефективно організувати рекламну кампанію своїх товарів і послуг у фірми не виходить, то запускають антирекламу на конкурентів. Найчастіше це виражається в оскверненні бренду і продукції іншої компанії.

Основна мета контрмаркетингу – дискредитувати товари і послуги конкурента в очах споживачів.

Існує кілька схем протидіючого маркетингу:

  • Звинувачення у навмисному завищенні ціни.
  • Демпінг – відчутне зниження ціни на свій товар, щоб переманити покупців конкурента і тим самим сприяти його руйнуванню.
  • Контрреклама. Яскравий приклад такої схеми – реклама «квас – це не кола».
  • Наповнення соцмереж і форумів негативними відгуками про конкурента.

Брудні прийоми маркетингу досить часто застосовуються проти бізнесу в нашій країні. Особливо добре такі схеми працюють в інтернет-просторі – це дешевий і дієвий метод.

Велика роль в схемах контрмаркетингу відведена критикам, оцінним сервісам і різним ЗМІ. Не так вже рідкісна ситуація, коли озвучені критиком доводи не мають під собою реальних підстав. Наприклад, медіаперсона після відвідування ресторану розміщує негативний відгук про свій візит. Це може бути одномоментне враження або спеціальне замовлення в рамках контрмаркетингу конкурентів, але вплив опублікованої інформації дуже великий.

Методи контрмаркетингу покликані дискредитувати конкурента. Часом компанії навіть проводять війни брендів, діючи відкрито.

Найяскравіший приклад такої війни – рекламна битва фастфудів Burger King і McDonald’s.

Ця битва титанів сфери швидкого харчування триває вже не перший рік. «Бургер Кінг» в боях за шматок ринку частенько використовує агресивні рекламні кампанії, які навіть викликають невдоволення певної частки клієнтів.

Скандальний слоган «ПНЛНХ МКДНЛДС! І так, ми окурелі в край» засуджували дорослі люди. Цей сегмент аудиторії не був цільовим для ресторану, тому невдоволення батьків підлітків не було критичним для даної рекламної кампанії. Так, дорослі люди не хотіли бачити явний натяк на нецензурне висловлювання, але розрахунок маркетологів був на привернення уваги підлітків, а не їх батьків. Навіть втрата частини клієнтів була некритична для «Бургер Кінг», тому відчутної реакції на скарги на адресу плакатів не було.

«Макдональдс» відповідає на нападки конкурента в більш стриманій манері, швидше обороняючись, ніж контратакуючи. Це легко пояснити тим, що відчутна частка прибутку «Макдональдса» надходить від сімейних відвідувань (приблизно 40%): щоб не розгубити цю ЦА, ресторан змушений терпіти витівки конкурента.

Маркетологи «Макдональдса» намагаються в рекламі максимально освітити свої переваги, а «Бургер Кінга» – вважають за краще робити ставку на провокаційні методи.

Один із прикладів вмілої гри на перевагах – це французька рекламна кампанія «Макдональдса». Справа в тому, що в цьому регіоні ресторанів «Бургер Кінг» вкрай мало, тому плакат «до найближчого Макавто – 3 км, до Бургер Кінга – 248 км» був гідним продовженням війни брендів.

«Бургер Кінг» застосовує інші гасла:

  • «Дурний воппер, це ж коробка для Біг Мака».
  • «Дешевше, ніж ви думаєте».
  • «ПНЛНХ МКДНЛДС! І так, ми окурелі в край ».

Далеко не всі вважають такі методи боротьби чесними, але цифри підтверджують ефективність подібних кампаній. У 2017 рік «Бургер Кінг» показав найвищі показники зростання серед трьох лідерів сегмента швидкого харчування, його продажі за цей рік виросли на 3,6%. Однак «Макдональдс» все одно утримує лідируючі позиції. Ось яка картина розподілу часток ринку була в 2016 році:

  • 18,2% – «Макдональдс»;
  • 10,6% – «Бургер Кінг»;
  • 8,8% – KFC.

Контрмаркетинг – це широко поширений метод боротьби компаній-конкурентів, товари або послуги яких не мають істотних відмінностей один від одного. Застосовувані методи неоднозначні з точки зору моралі, але успішно застосовуються вже більше 100 років, наприклад, в протистоянні «Пепсі» і «Кока-коли».

6 працюючих стратегій демаркетингу

  1. Підвищення цін на товар

При застосуванні різних схем демаркетингу попит повинен закономірно падати. Найлегший спосіб домогтися цього – підвищити ціни на продукцію. Ті покупці, для яких товар стане занадто дорогим, природним чином відсіються. Однак можливий і зворотний ефект – підніметься ажіотаж навколо дорогого товару, що змусить людей купувати продукцію про запас.

  1. Обмеження реклами

Коли комунікація з клієнтами налаштована на багатьох каналах і попит починає наближатися до верхньої допустимої межі, є сенс обмежити рекламу. Наприклад, переставши розміщувати інформацію в ЗМІ і залишивши тільки рекламу в соціальних мережах. Після стабілізації ситуації і підготовки потужностей для розширення ви зможете знову скористатися неактивними каналами комунікації.

  1. Демаркетинг для зміни позиціонування на ринку

Коли компанія хоче залучити нову цільову аудиторію (частіше це більш платоспроможний сегмент), то застосовується саме ця схема. Продукт починають позиціонувати як товар класу люкс, доступний не всім. З цього твердження закономірно випливає зростання ціни. Важливо грамотно обгрунтувати подібні дії, щоб не розгубити наявних клієнтів.
Приклад подібної успішної стратегії – фінський бренд Lumene. Спочатку косметика цієї марки входила в сектор мас-маркету і коштувала досить дешево. Однак після зміни позиціонування, зміни упаковки і поновлення формул бренд увійшов в люксовий сегмент. Ціна на їхню продукцію піднялася в 3-5 разів. Частина клієнтів, звичайно ж, відмовилася від Lumene, зате цією косметикою зацікавилася більш платоспроможна аудиторія.

  1. Негативні відгуки на товари підвищеного попиту

Цей метод відносять до контрмаркетингу. Фальшиві негативні відгуки, розміщені в Інтернеті, відстежити неможливо. Трапляється, що фірми в гонитві за популярністю здійснюють агресивні дії і усвідомлено платять штрафи. Найяскравіші приклади війни брендів: «Пепсі» і «Кока-кола», «Макдональдс» і «Бургер Кінг». Ці гіганти ринку обмінюються «люб’язностями» через ЗМІ, рекламу і соцмережі.

  1. Відмова від частини ЦА

Іноді демаркетинг застосовується для того, щоб відсіяти частину аудиторії. Таку стратегію частіше використовують закриті співтовариства, гуртки, бари для роботи тільки з лояльною аудиторією. Приклад такої концепції «для своїх» – бар без вивіски Chainaya. Tea & Cocktails. Аудиторія, що не розділяє цінності цього місця, просто пройде мимо.

  1. Переключення уваги на іншу продукцію бренду

Цю стратегію демаркетингу застосовують, коли найбільш ходовий товар компанії не приносить бажаного прибутку. У цьому випадку виробники намагаються переключити інтерес аудиторії на іншу свою продукцію. Приклади цієї стратегії можна зустріти в роздрібних магазинах, коли при купівлі одного товару другий цього ж виробника ви можете купити з великою знижкою. Покупці охоче беруть такі набори, тим самим створюючи попит на другий товар. В результаті компанія отримує очікуваний прибуток.

Перед тим як на практиці застосовувати одну зі схем демаркетингу, слід зважити всі плюси і мінуси. Завищення ціни або зміна позиціонування можуть мати протилежні очікуваним наслідки: попит тільки зросте або ж ви повністю позбудетеся клієнтів. Найбільш безпечний метод демаркетингу – це зниження темпів рекламної кампанії.

В яких ситуаціях використання демаркетингу виправдано

Більшість маркетологів сходяться на думці, що найбільш ефективний демаркетинг при необхідності пошуку і відсіювання неплатоспроможних клієнтів. Ці заходи дозволяють зменшити витрати і, як наслідок, підняти прибуток компанії. Статистика свідчить, що лише 20% клієнтів приносять прибуток, близько 60% балансують на межі мінімального доходу, а інші 20% – дають збиток. Для оптимізації складу аудиторії покупців маркетинговий аналіз слід проводити регулярно. Ось яким чином можна влаштувати цю роботу:

Розрахунок всіх витрат, пов’язаних з обслуговуванням клієнтів

До них відносять:

  • телефонні переговори з клієнтами;
  • очні зустрічі з ними;
  • проведення презентацій, тренінгів, воркшопів;
  • рішення форс-мажорних ситуацій;
  • всі витрати, пов’язані з реалізацією товарів (включаючи непередбачені витрати: роботу в свята, термінові доставки, поставки в малих обсягах і ін.);
  • рекламно-інформаційні матеріали для клієнтів.

Сортування послуг на оплачувані клієнтом і ті, що надаються безкоштовно

Для найбільшої ефективності слід порівнювати витрати і обсяги продажів по кожному окремому покупцю. Важливо розмежувати, які з послуг компанія може надавати безкоштовно, а за які брати плату. Найбільш правильний шлях – вказувати в рахунку усі послуги, що надаються клієнту, незалежно від того, чи платить покупець за них чи ні. Отримуючи рахунок з перерахуванням всіх товарів і послуг, навіть безкоштовних, клієнт отримує повне уявлення про всі масиві виконані для нього роботи. З точки зору психології таке оформлення рахунків правильніше. Якщо безкоштовні послуги не вказані, то клієнт сприймає їх як належне і не відчуває вдячності.

Сегментування клієнтської бази

Крім обсягів продажів по кожному клієнту важливо оцінити кількісні і якісні характеристики співробітництва з даним покупцем: загальний обсяг прибутку по даному клієнту, його репутацію, можливості для партнерства, тривалість відносин, зручність роботи з ним. Чим ретельніше будуть продумані критерії оцінки та проведено їх аналіз, тим ефективнішими будуть результати сегментування клієнтської бази.

Розподіл послуг по окремих сегментах

Після проведення детального аналізу слід розділити послуги за сегментами і визначити, для яких категорій клієнтів частина послуг може бути безкоштовною. При цьому в рахунку ви можете вказувати всі позиції, позначивши частину нульовою вартістю.

Приклади застосування методів демаркетингу на практиці

Американська компанія Sprint Nextel, що веде бізнес в сфері телекомунікацій, після проведення аналізу дзвінків клієнтів в службу технічної підтримки виявила деякі закономірності. Найчастіше скарги надходили від певної групи клієнтів, тому керівництво вирішило, що дана аудиторія невигідна для Sprint Nextel.

Подібна позиція кардинально відрізняється від політики наших компаній, які намагаються утримати клієнтів будь-якими засобами. Наприклад, деякі фірми створюють ускладнені процедури для розірвання договору з ініціативи клієнта.

Американська фірма TXU, що займається енергетикою, після аналізу даних про роботу зі споживачами, вирішила переключити основну увагу на безпроблемних користувачів. Аудиторія, яка звертається зі скаргами, стала нецікава даній фірмі.

У яких ще ситуаціях використовується демаркетинг? Наведемо також приклади з фінансової галузі. Так, американський гігант American Express проводив кампанію по закриттю рахунків клієнтів, чий профайл підходив під певні ознаки. По кожній подібній операції клієнту пропонувалася компенсація в 300 доларів. Відзначимо, що закриття невикористовуваних рахунків практикують багато банківських організації. Робиться це після письмового повідомлення на адресу власника рахунку.

Якщо основна мета демаркетингу складається в відсіювання нецільової аудиторії, то компанії найчастіше пропонують невідповідним клієнтам звернутися до одного з конкурентів. Так, великий американський постачальник страхових послуг Progressive Auto Insurance після аналізу заявки клієнта, поданої через сайт, виносить свій вердикт про рівень прибутковості такого замовника і можливі ризики для компанії. Якщо за результатами перевірки клієнт потрапляє в категорію високого ризику для страховика, то йому пропонують звернутися в іншу фірму.

Демаркетинг часто використовують в сегменті дорогих товарів при визначенні ринкової ціни продукту. Таким чином компанії відфільтровують платоспроможність аудиторії і відокремлюють свій товар від аналогів конкурентів. Подібна модель уже багато років застосовується компанією Apple. Традиційно дорога продукція цього виробника має армію своїх відданих шанувальників, що високо цінують товари Apple. Крім того, компанія працює тільки безпосередньо з клієнтами, тобто навіть юридична особа купує техніку цього виробника на умовах для фізичних осіб.

Незважаючи на мляву економічну кризу, методи демаркетингу успішно застосовуються в багатьох сферах. Так, наприклад, багато європейських готелів встановлюють заборону на заселення в номер разом з дітьми.

Багато брендів з VIP-сегменту воліють використовувати інструменти демаркетингу при необхідності звуження цільової аудиторії.

Будь-яку галузь ринку можна розділити на сегменти: бюджетні та VIP. Для кращого позиціонування того чи іншого продукту компанії слід провести грамотне сегментування товарів. Використовуючи методи демаркетингу, можна переорієнтувати частину своїх платоспроможних покупців, які хочуть отримувати більш якісні товари та послуги, з бюджетного в VIP-сегмент. Такий переклад клієнтів між групами товарів не тільки сприяє отриманню прибутку, але і позитивно позначається на репутації підприємства. Фірма представляється клієнтоорієнтованою і чесною організацією. Методи демаркетингу таким чином запускають ланцюжок зміни цін: більше клієнтів в VIP-сегменті, далі підвищення попиту на цю групу товарів і планомірне збільшення ціни. Дана тенденція призводить до зростання попиту і в бюджетному сегменті. Для компаній, що випускають тільки недорогу продукцію, зазвичай не потрібно застосування складних схем. Дохід буде рости за рахунок постійних клієнтів і підвищення цін.

Позначки: