Середній чек – це сума всіх здійснених клієнтами покупок за певний період часу, поділена на кількість чеків за той же період.
Важливо не плутати кількість покупок з кількістю проданих товарів. Однією покупкою вважається все, що клієнт купив за одне відвідування підприємства.
Будь-якому власникові бізнесу важливо знати середній чек по підприємству і відстежувати його зміни. Аналіз середніх чеків дозволяє визначити середній показник по підприємству, лідерів і аутсайдерів. На основі цих первинних даних, керівництво підприємства може, проаналізувавши причини успішності кращих і невдач гірших точок продажів, виявити потенціал для зростання середніх чеків, а отже торгових оборотів і прибутку.
За сумою середнього чека можна робити висновки про наступне:
- Ступеня лояльності клієнтів
- Ефективності прийнятих маркетингових рішень і використовуваних програм лояльності
- Цінової категорії підприємства
- Середньої купівельної спроможності клієнтів
- Схильності до спонтанних покупок клієнтів, які використовують різні форми оплати
- Фактично кожен покупець своєю гривнею голосує наскільки цікава продукція підприємства, показує свою лояльність, а здійснюючи повторні покупки показує свою прихильність саме цьому підприємству.
Цікавий аналіз середніх чеків при порівнянні з різними видами платежу.
Так в одній і тій самій категорії підприємств (як і на окремо взятому підприємстві) суми середніх чеків по покупкам, оплаченим різними видами карт, можуть значно відрізнятися.
Середній чек в цілому по картах зазвичай значно відрізняється від середніх чеків по покупкам, оплаченим готівкою, в більшу сторону.
Середні чеки з різних видів карт також характеризують власників відповідних типів банківських карт.
Помічено, що власники карток American Express здійснюють покупки на більш істотні суми, в той же час відсоток від загальної кількості покупок цими картами не перевищує 14% від всіх скоєних.
Держателі карток MasterCard – займають тверде друге місце, обігнавши Visa за сумою середнього чека, але поступившись за кількістю покупок (25,47% від загального числа покупок оплачених картами) Visa, хоча і має мінімальний середній чек серед конкурентів, але за щось б’є всі рекорди за кількістю покупок – 60,38% всіх покупців користувалися картами саме цієї платіжної системи.
Використовуючи різні маркетингові інструменти, підприємство має можливість стимулювати збільшення сум середніх чеків, підвищуючи тим самим продажу в цілому і кінцевий прибуток компанії.
Досвід роботи з підприємствами показує, що активний прийом карт до оплати реально піднімає торгові обороти на значні суми – 10-15% і більше, від готівкового обігу, але це середні показники і при правильному підході, середні чеки по картах можна довести до 150% і більше, від готівки.
Багато підприємств не мають в собі сил і бажання активно мотивувати клієнтів розплачуватися картами через використання схем оптимізації оподаткування, тому що суми покупок, сплачені картами не можуть бути приховані від податкових органів.
Такі компанії подібні шакалів в джунглях бізнесу, що живиться недоїдками зі столів великих гравців на ринку. Кожен сам вибирає способи виживання і сам для себе ставить цілі, а способи відомі і перевірені.