Існують чотири універсальні функції, які виконує будь-яка реклама:
- Економічна функція.
- Соціальна функція.
- Маркетингова функція.
- Комунікаційна функція.
Економічна функція реклами
Реклама в своїй основі – це, перш за все, економічне явище, яке значно впливає на суб’єкти ринку і на учасників економічних відносин, впливаючи як на виробників, так і на споживачів. Функція реклами як економічного інструменту полягає в стимулюванні ринкових відносин попиту і пропозиції, яке проводиться через надання споживчих аудиторій інформаційних моделей винесених на ринок пропозицій. Рекламна діяльність сприяє регулюванню попиту та пропозиції, допомагаючи тим самим досягти гармонії продавців і покупців на ринку. Нижче перераховані деякі, найбільш важливі аспекти економічного впливу реклами на суб’єкти ринку.
- Реклама формує попит і стимулює збут, і тим самим сприяє зростанню обороту товарів і послуг, а, отже, і виробництва. Високий життєвий рівень в розвинених економіках базується на системі масового виробництва, яка, в свою чергу, цілком залежить від системи масового збуту. Рекламі відведена одна з ключових ролей в забезпеченні масового збуту. Таким чином, реклама сприяє економічному розвитку суспільства.
- Реклама позитивно впливає на розробку і виробництво нових видів товарів і послуг, надаючи ефективні способи інформування споживачів про їх появу. Це вплив, в цілому, сприяє залученню інвестицій, різних нововведень у всіх сферах виробництва і споживання, підвищення якості товарів і послуг, розширенню можливостей споживчого вибору. В окремих випадках значні витрати, пов’язані з розробкою нових продуктів, завдяки рекламі частково відшкодовуються, так як реклама інформує споживачів про появу нових товарів і тим самим створює умови для їх придбання.
- Реклама забезпечує споживачів інформацією про товар або послугу, і тим самим допомагає їм прийняти краще рішення про покупку. У свою чергу, виробники, при виведенні нових товарів або послуг на ринок, використовуючи можливості реклами, забезпечують себе ефективними засобами спілкування зі споживачами.
- Рекламі відведена одна з ключових ролей в процесі створення і розвитку торгових марок.
- Реклама надає певним чином впливати на рівень ринкової конкуренції. У деяких секторах ринку масових товарів або послуг інтенсивні інвестиції в рекламу призводять до забезпечення основи для прихильності покупців обмеженому числу торгових марок і тому представляють серйозний бар’єр для конкурентів.
- Реклама розвиває тенденції до розширення виробництва товарів, і тим самим сприяє забезпеченню зайнятості у виробничому секторі економіки.
- Реклама є одним з головних джерел фінансування всіх видів засобів масової інформації. У деяких концепціях медіа економіки засоби масової інформації розглядаються як інструмент створення аудиторій, реалізованих потім рекламодавцям шляхом надання доступу до цих аудиторіях.
Соціальна функція реклами
Функція реклами як соціальної практики полягає у формуванні та закріпленні в свідомості людей певних споживчих моделей, цінностей і норм даного суспільства. Незважаючи на те, що сфера реклами визнається досить вузькою, вона надає певний вплив на характер суспільних відносин. Реклама стала настільки очевидним явищем у суспільному житті, що фактично трансформувалася в особливий соціальний інститут і отримала окреме комплексне регулювання в рамках цивільного права.
Рекламна інформація, звернена до споживачів, крім власне рекламування тих чи інших товарів і послуг, впливає на масову суспільну свідомість і суспільні відносини в цілому. Нижче перераховані деякі, найбільш важливі аспекти соціального впливу реклами на суспільство.
- Реклама сприяє формуванню певних стандартів мислення і соціальної поведінки різних суспільних груп, а також підтримує і закріплює вже існуючі традиції й усталені звички споживачів.
- Реклама транслює різним суспільним групам представлені суспільством людині матеріальні, соціальні, культурні можливості. Вона формує бажання використовувати ці можливості, а також змушує її діяти в напрямку задоволення цього бажання і реалізувати запропоновані можливості зміни свого життя. Як правило, ці дії відповідають інтересам суспільства в цілому. Таким чином, реклама стимулює споживчу поведінку людей, спонукаючи їх до підвищення рівня свого добробуту, і тим самим сприяє кращій якості життя. Це сприяє формуванню «середнього класу», який в будь-якому суспільстві виступає основою його стабільності. Однак в окремих випадках ця функція реклами може грати деструктивну роль, формуючи соціальні конфлікти. Це відбувається, наприклад, в тих випадках, коли реклама поширює на суспільство ідеальні моделі споживання в несприятливих соціально-економічних умовах, що не дають підстав більшості членів цього товариства сформувати думку про доступність цих моделей.
- Реклама впливає на формування цінностей і спосіб життя людини. Реклама стає невід’ємною частиною соціально-культурного прошарку суспільства, вносячи в нього свій певний внесок, проте при цьому вона не служить формулюючим початком громадських цінностей, на відміну від мистецтва, літератури і релігії.
- Реклама сприяє усвідомленій споживчій поведінці, так як допомагає порівнювати особливості пропозицій, надаючи споживачеві можливість приймати рішення про покупку вже будучи проінформованим.
- Реклама непрямим чином сприяє підвищенню культури споживання, так як порівнюючи різні товари і послуги, споживач в будь-якому випадку прагне отримати дійсно краще.
- Реклама сприяє поширенню знань з різних сфер людської діяльності, прищеплює споживачам певні практичні навички.
- Реклама впроваджує в свідомість людей нові знання і уявлення про нові способи вдосконалення свого життя. Реклама в окремих випадках пропонує споживачам нові моделі споживання і нову соціальну культуру, особливо в процесі впровадження нових продуктів і технологій. Тим самим вона прискорює впровадження технічних і нетехнічних нововведень в різні сфери соціальної практики.
- Реклама непрямим чином значно впливає на суспільний розвиток, так як сприяє розвитку соціальних відносин в сфері споживання, яка є системоутворюючою соціальною практикою в суспільстві споживання.
Погляд на рекламу як на соціальне явище, оцінка її діяльності повністю залежать від конкретної країни з її історичними та культурними традиціями.
Маркетингова функція реклами
Функція реклами як інструменту маркетингу полягає у формуванні попиту на товари або послуги і стимулювання їх збуту. Рекламна діяльність в системі ринкових операцій розглядається як комплекс засобів нецінової стимулювання збуту продукції і формування попиту на неї.
Маркетинг прийнято визначати як діяльність, спрямовану на досягнення гармонії продавців і покупців на ринку, яка встановлюється за допомогою взаємовигідних відносин обміну. Маркетингова діяльність складається з комплексу стратегічного планування і ринкових операцій, які переслідують в якості кінцевої мети повне задоволення запитів споживачів в товарах або послугах. Маркетинг має місце тоді, коли люди для задоволення своїх потреб використовують обмін – акт отримання від когось бажаного об’єкта c пропозицією чого-небудь натомість. Обмін – основне поняття маркетингу. Основною одиницею виміру в системі маркетингу є угода, яка представляє собою комерційний обмін цінностями між двома сторонами – виробником товарів або послуг і їх споживачем. Аудиторія споживачів, на яких виробник товарів або послуг направляє свої маркетингові зусилля, утворює цільовий ринок. Основні елементи структури маркетингу включають в себе продукт, ціну, засоби збуту, а також просування, тобто засоби комунікації зі споживачами. Маркетингова комунікація, в свою чергу, підрозділяється на чотири комунікаційних інструменти:
- рекламу;
- стимулювання збуту;
- зв’язки з громадськістю;
- персональні продажі.
Таким чином, реклама є ключовим елементом просування товарів або послуг на ринок, а просування в свою чергу – елементом комплексу маркетингу. Без реклами маркетингові зусилля в прагненні викликати бажану відповідну реакцію з боку цільового ринку не матимуть логічного завершення, а, отже, і бажаної ефективності.
У практиці маркетингу основна функція реклами розуміється як спонукання споживачів до покупки рекламованих товарів або послуг, а використання реклами визначається її цілями і завданнями в залежності від маркетингових стратегій рекламодавця і кон’юнктури цільового ринку. Нижче перераховані деякі, найбільш важливі функції реклами в системі маркетингу.
- ідентифікація продукту, його виробника або продавця;
- просування товарів або послуг;
- просування торгових марок;
- інформування споживачів;
- формування попиту;
- стимулювання збуту;
- регулювання збуту.
Комунікаційна функція реклами
Функція реклами як інструменту комунікації полягає в інформуванні споживачів про товари і послуги. Реклама являє собою одну зі специфічних форм масової комунікації, тобто безособистісного обміну інформацією. Вона виконує відповідну комунікаційну функцію, яку реалізує за допомогою усталених практик створення і трансляції цільовим аудиторіям маркетингової інформації – рекламних повідомлень. При цьому реклама не тільки інформує про товари чи послуги, а й одночасно трансформує інформацію в певний образ, який стає в свідомості споживача пов’язаним з фактичними відомостями про якості рекламованого об’єкта. Таким чином, реклама надає споживачам інформаційні моделі рекламованих об’єктів, і пов’язує тим самим рекламодавців і споживчу аудиторію на ринку.
Сутність рекламної комунікації полягає в тому, що людина або організація, яких ми називаємо рекламодавцем, передає своє повідомлення аудиторії, тобто споживачам, за допомогою засобів масової інформації. Рекламодавець звичайно позначається як відправник, а його аудиторія – як одержувач повідомлення. Зв’язок між відправником і отримувачем здійснюється за допомогою процесу комунікації.
Повідомленням в теорії комунікації називається інформація, отримана адресатом. Отже, деяка інформація тільки тоді стає рекламним повідомленням, коли вона перетворена в знаково-символічну форму, сприйняту аудиторією, і потім доведена до аудиторії. У сучасній теорії комунікації прийнято використовувати базову модель комунікаційного процесу, яка складається з наступних послідовних елементів:
- Комунікатор – ініціатор і джерело комунікації.
- Повідомлення – інформація, яку джерело має намір передати одержувачу і заради якої здійснюється комунікація.
- Кодування – перетворення інформації в знаково-символічну форму, тобто в повідомлення, що сприймається одержувачем.
- Канал – засіб, за допомогою якого фізично передається повідомлення.
- Одержувач – адресат, якому передається повідомлення.
- Декодування – розшифровка повідомлення одержувачем.
Виходячи із зазначеної схеми, нижче представлена типологія агентів рекламної комунікації, відповідно до їх функціональної послідовності в комунікаційному процесі.
- Рекламодавець – джерело комунікації. Джерелом рекламної комунікації є рекламодавець, який потребує встановлення контакту зі споживчою аудиторією. Цілі такого контакту визначаються маркетинговою стратегією рекламодавця.
- Виробник реклами – особа, яка здійснює кодування інформації рекламодавця в форму, готову для розповсюдження у вигляді реклами і її сприйняття аудиторією. Як правило, функцію виробників реклами виконують особливі організації – рекламні агентства. Саме виробників реклами здійснює перетворення комерційної пропозиції, висунутого на ринок рекламодавцем, в знаково-символічну форму, сприйняту одержувачами – споживчою аудиторією.
- Рекламорозповсюджувач – особа, яка здійснює розповсюдження реклами з використанням засобів комунікації. Як правило, функцію рекламорозповсюджувача виконують канали масової комунікації – сукупність однотипних друкованих та електронних засобів поширення інформації, а також інших інформаційних носіїв, які здійснюють доставку втіленого в певній формі рекламного повідомлення від джерела до одержувачів.
- Рекламоодержувач – аудиторія одержувачів реклами. Як правило, в якості рекламоодержувачів виступає сукупність осіб, визначена рекламодавцем як цільова аудиторія реклами, яким призначається рекламне повідомлення, а також особи, які так чи інакше контактували з рекламним повідомленням. Аудиторії рекламоодержувачів можуть бути як глобальними (охоплювати населення країн або регіонів світу), так і локальними (охоплювати населення окремих регіонів, міст або районів).
Система рекламної комунікації передбачає передачу інформації в одному напрямку, тому слідом за отриманням і декодуванням рекламного повідомлення рекламоодержувачами випливає реакція аудиторії – прийняття або неприйняття окремими її представниками того змісту, який хотів передати рекламодавець. Ця реакція виражається в зміні психологічних або поведінкових характеристик аудиторії. Якщо реклама була розрахована на пряму дію, наприклад покупку, то реакція аудиторії виражається в скоєнні або нездійсненні актів купівлі. Якщо ж реклама була непрямою, спрямованою на створення сприятливого уявлення про об’єкт рекламування, то реакція аудиторії полягає в зміні її уявлень. Поняття реакції пов’язане з поняттям ефекту комунікації: якщо має місце та форма реакції аудиторії, на яку розраховував комунікатор, то рекламна комунікація була ефективною; якщо ж ні, то комунікація була неефективною.
Див також: Функції реклами