Оптова торгівля – що це? Оптова та роздрібна торгівля: опис, особливості та відмінності

Гуртова торгівля

Оптова торгівля (гуртова торгівля) – це купівля-продаж товарів. Працівники даної діяльності забезпечують зв’язок між виробниками і споживачами. Іноді клієнтом оптового підприємства стає цілісна організація. Вона по суті є одночасно покупцем і споживачем. Але найчастіше є одна або кілька проміжних ланок. Поки товар закінчить весь шлях від оптового торговця до споживача, він зазвичай проходить через 2-3 посередників (роздрібних).

Оптовий збут включає в себе будь-який вид діяльності, пов’язаний з реалізацією послуг і продукції людям, які будуть їх перепродувати або використовувати в особистих або підприємницьких цілях.

Що таке оптова торгівля?

Оптова торгівля – це один з видів економічної діяльності, що сприяє налагодженню зв’язків між постачальниками і покупцями. Під час їх взаємодії у кожного є своя вигода. Покупці отримують доступний за вартістю товар, продавці – прибуток.

На даний момент оптова торгівля розвивається дуже стрімко, постачальники і область їх діяльності розширюються день за днем. Це обумовлено постійним прибутком, хорошим доходом. Крім того, поява нових постачальників вигідно і для покупців, оскільки зростає асортимент і конкуренція між ними. Це незмінно призводить до зниження собівартості продукції і, як наслідок, зменшення цін в кінцевих торгових точках.

У оптового збуту немає якоїсь фіксованої кількості товару, що поставляється. Між постачальником і покупцем укладається договір, в якому вказується сума і кількість продукції. Однозначно можна сказати тільки те, що торгівля здійснюється партіями. Зазвичай поставка орієнтована на наступний перепродаж кінцевого покупця.

Оптові продавці та їх відмінності від роздрібних торговців

Оптовий торговець представляє собою організацію або окремого представника, який здійснює відповідну діяльність. Він надає свої послуги не тільки організаціям роздрібного продажу, а й виробникам, їх збутовим конторам.

Центр оптової торгівлі і люди, що ведуть цю діяльність, відрізняються від роздрібних за деякими характеристиками:

  • Мінімізація реклами. Оптовий торговець має справу з професійними клієнтами, які самостійно збирають інформацію про товар. У рекламі зацікавлені тільки кінцеві споживачі.
  • Максимальний розмір угод, а також велика торгова зона. У порівнянні з роздрібними продавцями ці параметри вище в кілька десятків (а то й сотень) раз.
  • Різні позиції щодо правових норм і оподаткування з боку держави.

Іноді виробники обходять оптових торговців і займаються збутом товарів самостійно. Але це орієнтоване в основному на невеликі підприємства. Великі виробники вважають за краще не витрачати час на пошук клієнтів.

Оптова торгівля та її сутність

Центр оптової торгівлі спочатку взаємодіє з виробниками. Він прямує в контору збуту, де «забирає» деяку кількість продукції (іноді весь товар). Далі він переходить до роздрібних торговців, розподіляючи партію між ними. Знову-таки іноді весь товар забирає один представник або компанія. Після цього продукти поставляються безпосередньо в сферу особистого споживання.

Найважливішим завданням даного типу економічної діяльності є регулювання пропозиції і попиту. Центри торгівлі, по суті, можуть успішно впоратися з цим завданням, оскільки вони є так званою проміжною ланкою. Частину товарів вони притримують, тоді попит на них підвищиться. Також, щоб збільшити пропозицію, продукція поставляється на ринок у великій кількості.

Не можна не відзначити того, що діяльність оптової торгівлі істотно обмежена. Вона може працювати тільки з тими даними, що їй даються. Впливати на сферу виробництва або кінцевий збут вона не може. І вже точно вона не робить ніякого прямого впливу на споживачів.

Функції оптової торгівлі

Підприємства оптової торгівлі є джерелами зв’язку між окремими регіонами країни, а також в глобальному сенсі вони сприяють взаємодії між державами, як сусідніми, так і віддаленими. Це і є основною їхньою функцією. Але є і другорядні:

  • Стимулювання виробничих підприємств щодо створення нових товарів, модернізації старих моделей і широкого впровадження сучасних технологій.
  • Участь у створенні асортименту товарів і послуг, стеження за станом ринку.
  • Прийняття на себе комерційного ризику. Деякі товари можуть стати неходовими. Тому на них не буде ніякого попиту серед роздрібних торговців. Повернути вкладені кошти не вдасться.
  • Організація складських операцій, забезпечення всіх умов для зберігання тих чи інших продуктів.

Наостанок треба вказати, що оптова торгівля продуктами призначається для ще однієї функції. Вона займається доставкою товарів в роздрібну мережу. В іншому випадку кінцевого споживача вони не побачать.

Роздрібна торгівля та рівні обслуговування споживачів

Оптова та роздрібна торгівля сильно схожі між собою. Обидва ці поняття мають на увазі те, що буде здійснюватися діяльність, пов’язана з продажем. Але роздрібний збут – реалізація продукції кінцевим споживачам, які будуть використовувати її в особистих цілях, далеких від комерції.

У розглянутій діяльності є кілька рівнів обслуговування:

  1. Самообслуговування. Має на увазі те, що людина буде самостійно вибирати товари та їх найменування.
  2. Вільний відбір продукції. Вказує на те, що споживачеві буде запропоновано багато товарів однакового призначення, серед них він вибере ті, що більше йому сподобаються.
  3. Обмежене обслуговування.
  4. Повне обслуговування (як, наприклад, в ресторані).

Існує величезна кількість підприємств, які здійснюють роздрібну торгівлю. До них відносяться різні магазини, заклади громадського харчування та інші.

Функції роздрібної торгівлі

Оптова і роздрібна торгівля мають ряд функцій, які вони здійснюють на ринку. Деякі з них збігаються. Але в більшості випадків вони розрізняються, причому істотно.

У роздрібній торгівлі є функції:

  • Дослідження і аналіз товарного ринку.
  • Установка роздрібних цін, в які входить не тільки собівартість, але і сервіс зі зберігання, рекламу і / або транспортування.
  • Визначення попиту та пропозиції на певну продукцію.
  • Оплата товарів оптовим постачальникам або їх посередникам.
  • Пошук товарів відповідно до поточного попиту.
  • Формування вибору продукції.

Що стосується форм роздрібної торгівлі, то їх можна розділити на три основні типи: за допомогою кур’єрської доставки через реальні, віртуальні магазини, а також самостійний похід за покупками.

Пункти продажу при здійсненні торговельної діяльності

Організація оптової торгівлі володіє декількома пунктами, за допомогою яких здійснюється продаж. До них відносяться складські приміщення, де зберігаються товари до того, поки не дійдуть до подальшого продавця. Також це оптові ринкові точки (не завжди). За фактом такого торговому агенту не завжди потрібен пункт продажу, він може працювати безпосередньо з виробником і подальшим продавцем.

Роздрібні пункти продажу представлені в більшій різноманітності. Це універсами і універмаги, супермаркети широкого профілю (можна знайти всі типи товарів), комбіновані магазини (багато продукції одного профілю), складські приміщення, торгівля за допомогою каталогів.

Об’єкти оптової та роздрібної торгівлі

Роздрібна та оптова торгівля товарами здійснюється на різних об’єктах. В останньому випадку до них відносяться лише склади. Вони можуть бути універсальними, магазинними, змішаними і спеціалізованими. Їх купують (або орендують) оптові торговці в залежності від специфіки своєї діяльності.

До об’єктів роздрібної торгівлі відносять:

  1. Міні-склад (в порівнянні з оптовим – невеликий), де зберігаються товари, які можуть знадобитися незабаром.
  2. Магазин, де реалізується продукція.
  3. Товарний склад, де лежать всі інші товари, зазвичай псуються не скоро (консерви, іграшки, меблі і т. д.).
  4. Кіоск, ларьок, павільйон.
  5. Торгівельна палатка.

Майже всі об’єкти, з якими зустрічаються споживачі, можна віднести до роздрібної торгівлі.

Основна відмінність оптової та роздрібної торгівлі

Щоб розібратися у відмінностях між двома типами торгівлі, потрібно звернутися до понять. Оптова торгівля – це діяльність, особливістю якої є унікальна категорія покупців. До них відносяться всі суб’єкти підприємництва, включаючи фізичні і юридичні особи, а також відокремлені підрозділи. При цьому торгівля здійснюється нестандартним чином, публічного договору немає. У роздрібній торгівлі він присутній. І це основна відмінність. Отже, якщо якась компанія набуває кілька партій моніторів через підзвітну особу, то ця угода не має ніякого відношення до оптової торгівлі.

Якщо особа не є підприємцем, а також купує товар на стандартних умовах, то реалізація роздрібна.

Часто виникає питання: скільки потрібно купити продуктів, щоб торгівля була оптовою? Однозначної відповіді немає, кількісні критерії тут просто відсутні. Вся справа в договорі: якщо він був публічним, то торгівля роздрібна, якщо товаросупроводжувальний – оптова.

Висновок

Облік в оптовій торгівлі – поняття широке. Він орієнтований на безліч сфер, починаючи від конкретизації товару і закінчуючи його кількістю. Тобто не можна однозначно сказати, що представляє собою облік.

Оптова торгівля – це найстаріший вид економічної діяльності. Він бере свій початок у Давньому Єгипті і Римській імперії. Принаймні, є археологічні знахідки, що свідчать про те, що на цих територіях велася оптова торгівля (як і роздрібна). Але цілком ймовірно, що такий вид діяльності з’явився набагато раніше, просто історики не знайшли доказів.