Кожна компанія та її власники прагнуть витіснити з ринку конкурентів, бути у всьому краще, бути першими… Але сама конкуренція є тільки двигуном прогресу. Завдяки їй, ваша компанія буде надавати більш якісний товар, і в той же час конкуруюча фірма буде прагнути до досконалості. Це викликає попит на ринку, покращує загальну якість товарів і послуг, які можуть бути запропоновані потенційному покупцеві. Так що таке конкуренція? У чому її недоліки і переваги?
Конкуренція – це суперництво між організаціями на ринку. Саме слово перекладається з латинської мови як боротьба за перевагу в будь-якій сфері взаємин. Термін почав використовуватися ще в стародавньому світі і саме тоді і з’явилися основи економічної конкуренції.
Сьогодні під конкуренцією в економіці мають на увазі суперництво підприємств за можливість реалізації своїх товарів за більш вигідними цінами, залучення більшої кількості клієнтів і відповідно збільшення прибутку.
Конкуренція допомагає регулювати виробництво, ринок товарів і послуг, розширювати пропозицію для клієнтів. Через те, що основою Ринковий відносин між підприємствами є боротьба за виживання, то завдяки конкуренції в певній сфері залишаються тільки лідери і професіонали, які готові вдосконалюватися.
У той же час, як раз через те, що кожна компанія прагне отримувати більший прибуток при мінімальних витратах, процвітає недобросовісна конкуренція. Відносини між підприємствами регулюються законами, а їх притримування контролюються Антимонопольним комітетом.
Сучасна конкуренція буває досконала і недосконала. Перший варіант є правильним і важливим фактором для розвитку підприємств. Конкуренція має як переваги, так і недоліки.
Плюсами конкуренції є:
Але є і суттєві мінуси, які приносять збитки всім учасникам Ринкових взаємин – ринку, підприємцю і споживачеві.
Якщо не контролювати досконалу конкуренцію, то з часом вона перетвориться в недосконалу – одне підприємство може повністю підпорядкувати собі всю сферу виробництва і реалізації певного виду товарів чи послуг. Це закінчитися тим, що організація зупинить свій розвиток, буде висувати завищені ціни і зможе повністю контролювати попит у покупців.
В умовах надмірної конкуренції в одній сфері послуг або товарів може бути занадто багато компаній, тому з’являється надвиробництво – виробники випустили на ринок занадто більшу кількість товару, яка в кілька разів перевищує попит. Щоб реалізувати його підприємствам доведеться зменшувати вартість і зазнавати збитків. В результаті багато фірм не витримують фінансове навантаження і стануть банкрутами.
Існує кілька видів конкуренції, які можна розглядати з різних сторін. За типами взаємодії є недобросовісна і досконала конкуренція, про яку вже було сказано.
За масштабом розвитку і територіальним показником розрізняють:
Від того, наскільки правильно ви визначите своїх конкурентів і розробите стратегію боротьби, залежить затребуваність вашої фірми споживачами. Потрібно розуміти, що не всі фірми, які надають подібні послуги або продають такий самий товар, є вашими конкурентами.
Стратегія боротьби повинна бути орієнтована саме на прямих, а не непрямих конкурентів. Визначити їх можна за такими показниками:
Прямі конкуренти – це ті компанії, які “забирають” у вас клієнтів, але разом з цим, їх існування має свої переваги. Завдяки тому, що на ринку є фірма-лідер, ви прагнете розвиватися та вдосконалюватися.
Існує кілька видів конкуренції в економіці. Кожен з них представлений на сучасному ринку і має як свої недоліки, так і переваги. В основному, розрізняють досконалу конкуренцію і недобросовісну. У першому випадку, мається на увазі така система взаємодії двох компаній, яка передбачає правильні способи боротьби, розвитку, а продавці не можуть впливати на вартість товарів, замість цього просто покращують пропозицію для клієнтів. Чиста або здорова конкуренція – це ідеалізований стан ринку.
Другий же випадок, на жаль, зустрічається набагато частіше. Недобросовісна конкуренція – це такий спосіб Ринковий відносин, при яких одна або кілька компаній порушують загальні норми поведінки, прийняті закони країни, норми моралі і справедливості. В результаті цього процесу на ринку незаслужено лідирує компанія, яка не може запропонувати покупцеві найкращі послуги, а їх конкуренти мають збитки.
Ці відносини регулюються законами “Про захист від недобросовісної конкуренції”. Там описані основні чинники цього процесу, а також покарання – штрафи різного розміру.
Це питання ставлять перед собою практично всі власники компаній, які прагнуть розвиватися. Але як би не було складно лідирувати в одній області, відповідь на це питання досить просте. Потрібно постійно розвиватися, стежити за тенденціями техніки і технологій виробництва, новинками реклами, особливостями ринку збуту, вивчати психологію споживачів, орієнтуватися на цільову аудиторію, пропонувати кращу ціну… Щоб ефективно конкурувати з конкурентами потрібно просто бути краще за них.