Функції реклами

Функції реклами

Реклама є двигуном торгівлі і з цим твердженням мало хто зможе посперечатися. Однак, мало хто собі реально представляє і розуміє справжні функції реклами.

Функції реклами. Скільки всього основних функцій у реклами.

Здебільшого всі говорять про чотири основні функції реклами. Однак копнувши глибше зрозуміло, що їх значно більше. Спробуємо перерахувати їх всіх одним списком відразу ж з коментарями.

Економічна

Тут ніби все зрозуміло. Реклама, тим або іншим способом стимулює попит, піднімаючи оборот товарів і послуг, сприяє розробці і промисловому виробництву нових видів товарів або послуг, впливає на рівень ринкової конкуренції, також, через зростання продажів, сприяє зниженню рівня безробіття, не кажучи вже про те, що саме реклама є основним джерелом доходу для засобів масової інформації (ЗМІ), дозволяючи їм не просто існувати, а й розвиватися, пропонуючи нам більш широкий і якісний спектр послуг та інформації.

Соціальна

Ця функція реклами полягає у формуванні у людей певних норм цієї спільноти, прищеплення потрібних цінностей, передає людям різні матеріальні, культурні або соціальні можливості. Саме реклама (з огляду на її масовість) впливає на образи цінностей людини. Формує образ її життя. Вважається, що саме реклама, до всього іншого, впливає на усвідомлену поведінку споживачів, даючи можливість покупцям порівнювати пропозиції, інформуючи про всі нюанси покупки. Хоча саме з цим твердженням можна посперечатися, так як шопоголіки, часом, абсолютно не усвідомлюють причин своїх покупок, і не можуть похвалитися усвідомленістю своїх вчинків.

Маркетингова

Тут функція найближче до економічної, так як полягає у формуванні попиту та стимулювання збуту товару або послуги. Просто в даному випадку, реклама є інструментом маркетингу, і підпорядковується виконанню основних завдань всього масиву цілей маркетингу, включаючи зв’язок з громадськістю і персоналізацію продажів.

Комунікаційна

Функція інформувати клієнтів про появу нових товарів і послуг, рівня їх якості і цінового сегмента. По суті саме реклама є безособистісною формою обміну інформацією, тобто не направлення персонально кожному, а йде масове бомбардування інформацією всіх верств населення, вихоплюючи цільову аудиторію. При цьому реклама не просто інформує всіх безпосередньо про товар (послугу), а й формує певний образ в голові споживача, об’єднуючи рекламовані продукти з виробниками або ж продавцями даних продуктів.

Освітня

Ще одна цікава функція реклами. Реклама часто є засобом навчання охопленої аудиторії, демонструючи про появу нових видів товарів, їх функції, можливості і ті переваги, зручності які можуть отримати покупці-замовники даних товарів. Тобто реклама є дзеркалом науково-технічного прогресу, так як покупці не куплять того, про що не знають і знати не можуть, так як даний винахід тільки що з’явився у світі.

Інформаційна

Тут роль і функція у реклами проста – дати більше інформації споживачам не тільки про товар (або послуги), а й про ті компанії, які їх продають (надають). Йдеться також про таку інформацію як якість товару і його вартість, для оцінки можливостей покупця ще вдома.

Виховна

Більшою мірою це відноситься до соціальної реклами, так як там піднімаються питання етичного характеру, представляючи певні форми норми поведінки людей, грубо кажучи, визначають межі, що добре, а що погано. На жаль, подібну рекламу ми зустрічаємо лише напередодні виборів. В інший час, комерційна реклама затьмарює всі інші цінності суспільства.

Ідеологічна

Близька за функцією з виховною. Визначає і культивує в людях норми і цінності суспільства, в якому ми живемо. Наприклад, в Україні це може бути цінність традиційної сім’ї, вірність дружбі і вселенське співчуття. Тут важливо показати саме переваги наших цінностей на тлі відсутності перспектив у цінностей чужих нам по духу та ідеології.

Політична

Реклама активно використовується для боротьби за голоси виборців. Тут уже все залежить від професіоналізму піарників і іміджмейкерів, які і визначають вигляд політичних сил на найближчі роки. Я маю на увазі той факт, що яким би чудовим хлопцем і патріотом ти не був, якщо у тебе погані іміджмейкери і рекламщики, можливість отримати політичні бали дорівнюють нулю.

Естетична

Як не дивно, цю функцію взагалі багато хто навіть не враховують. Естетика дуже важлива, наприклад, на вуличних вивісках, прикрасах вітрин, оформленні банерів і плакатів. Якщо тут не будуть дотримуватися елементарні закони естетики, то дуже швидко будь-яке місто перетворитися на рекламний смітник.