Як просуватися у Facebook: повний гайд для новачків

Як просуватися у Facebook: повний гайд для новачків
Вміст Сховати

Оскільки просуватися у Facebook стало модним, всі кинулися до цієї соціальної мережі. Через місяць багато хто розводить руками, мовляв, вона не працює: передплатників немає, лайків та репостів мінімум. Жалкують про витрачений час і йдуть в «Інстаграм». Просування у Фейсбуці насправді працює, але тільки для певної категорії бізнесу.

Ця соціальна мережа більше розрахована на забезпечених людей (топ-менеджерів, керівників великих компаній тощо) зрілого віку. Просувати тут бантики ручної роботи нема рації. Тут у тренді реальні здобутки, інновації. Принцип розкручування у «Фейсбуку» той самий, але з невеликими плюсами. Ми докладно розписали нижче.

Цілі просування у Facebook

Facebook є однією з найбільш відвідуваних соцмереж на планеті. Тому компанії та окремі особи так хочуть просуватися у Facebook, адже завдяки цьому вони зможуть отримати масу нових передплатників, відданих замовників і, як наслідок, стабільний прибуток.

Щоб запустити рекламну кампанію на «Фейсбуці», потрібно зрозуміти, хто є вашою цільовою аудиторією, які інструменти та ресурси ви застосовуватимете. В Україні ця соціальна мережа входить до п’ятірки найпопулярніших веб-сайтів: 44% користувачів інтернету відвідують її найчастіше.

Як правило, ця платформа асоціюється з дорослою та досить забезпеченою публікою, яка має постійну роботу та вищу освіту. Для багатьох Facebook – виключно робочий інструмент.
Тільки на «Фейсбуку» можна запускати рекламу, що таргетує, за допомогою спеціального кабінету рекламодавця. У налаштуваннях є мета реклами, така важлива для SMM. Вона вибирається виходячи з того, навіщо і як ви хочете просуватися на “Фейсбуку”. Це можуть бути такі завдання, як: –

  1. Підвищення впізнаваності торгової марки. Для цього просувають сторінки та окремі пости.
  2. Привернення уваги цільової аудиторії: змусити її заходити на сайт компанії, встановлювати мобільний додаток, дивитися відеоролик.
  3. Досягнення певного рівня конверсії — реєстрація на вебресурс або інших цільових дій на ньому. Сюди входить просування товарних каталогів.

Facebook дозволяє задати дуже точне націлення. Тільки на цій платформі можна налаштувати такі властивості, як, наприклад, етнічна приналежність, батьки чи покоління. До речі, для налаштування реклами в Інстаграмі теж доступна маса варіантів.

Ще одна унікальна фішка “Фейсбука” – це можливість автоматично коригувати вартість рекламних оголошень, щоб бюджет витрачався раціонально та з максимальним ефектом.

Кому підійде просування у Facebook

Найкраще і комерційно вигідніше на Facebook просувати магазини (особливо великі), продаж преміальних дорогих товарів та сегмент B2B.

Якщо ви сумніваєтеся, чи потрібно просувати свою фірму саме у «Фейсбуку», зробіть три кроки:

  • Переконайтеся, що на цій платформі живе цільова аудиторія вашої торгової марки та продукту (до того ж у достатній кількості).
  • Вивчіть своїх конкурентів, які тут уже просуваються.
  • Проведіть тестову кампанію та подивіться, яким буде відгук аудиторії.

3 варіанти просування у Facebook

Компанії у «Фейсбуку» можуть безкоштовно просуватися, так само як і «ВКонтакті», за допомогою:

  • групи;
  • громадського профілю;
  • особистого акаунту (з нього зручно продавати та консультувати клієнтів).

Різниця у видимості постів для користувачів: в Інстаграмі усі публікації потрапляють у загальну стрічку новин, а от щоб прочитати пости групи на Facebook, доведеться зайти в неї (або натрапити на повідомлення про нову публікацію).

У плані аналітики Інстаграм теж влаштований зручніше: він дозволяє дивитися статистику відвідувань навіть особистим акаунтам із більш ніж сотнею передплатників, тоді як на «Фейсбуці» ця опція недоступна особистим сторінкам, а у груп є, але в урізаному вигляді.

Просуватись за допомогою особистої сторінки.

Порівняно з рештою соцмереж на «Фейсбуці» спостерігався мінімальний наплив комерційних фірм, які зареєстрували купу особистих акаунтів для просування. У принципі, ці акаунти досі є, але бізнесмени вже переконалися, що така тактика не працює.

Втім, особиста сторінка цілком може стати комерційним цілям. Головне — усвідомлювати, що:

  1. Люди обирають інших живих людей, прагнуть товаришувати з ними, купувати товари у них. Тому не слід замінювати фото на аватарці логотипом компанії, а прізвище – видом діяльності. Не дуже приємно додавати турагентство в друзі, наприклад. І формуванню іміджу бренду це не допомагає.
  2. Нав’язливі продавці та реклама дратують усіх. Бажаєте успішно просуватися через Facebook? Не намагайтеся “втюхати” товар друзям у будь-який спосіб. Набагато правильніше допомагати їм вирішити їхні проблеми — наприклад, вибрати букет і торт для мами на день народження (і на День матері, до речі, теж!) і зробити так, щоб букет простояв довго. Не бійтеся показувати виворот своєї роботи: процес закупівлі квітів, поширені помилки, які при цьому допускаєте (і те, як ви виправляєте їх); ділитесь якимись кумедними випадками, що відбуваються в магазині.
  3. Результат не буде миттєвим! Якщо додавати друзів пачками, ваш обліковий запис можуть просто заблокувати. Будьте готові до довгого шляху: завоювання довіри споживача, який з вами не знайомий, потребує часу.

Просуватися на Facebook через особистий обліковий запис зручно тим, хто сам веде власну справу, але має достатньо часу та бажання для того, щоб розвивати сторінки в соцмережах, а також тим, у кого дуже широка цільова аудиторія. Якщо ви віддаєте ведення сторінки сторонньому чи найманому фахівцю, то у разі звільнення він може просто не віддати вам доступ до неї і вся рекламна діяльність піде нанівець. Крім того, є послуги та товари, просувати які на особистих сторінках просто недоречно — треба заводити паблік чи групу.

Просуватися за допомогою тематичної спільноти (групи).

Навіть за відсутності розгорнутої статистики група у Фейсбуці допомагає безкоштовно просуватися. Наприклад, через формування лояльного співтовариства навколо торгової марки, періодичного ненав’язливого постінгу рекламних повідомлень (нативних та явних). Очевидно, що гурт “В’яжемо на спицях (але не гачком!)” створений інтернет-магазином пряжі для в’язання, а “Їдемо на Балі разом” – турагентством. У сегменті B2B цей принцип чудово працює, адже там люди гостро потребують майданчика для обміну думками на професійні теми.

Щоб вдихнути життя в групу на «Фейсбуку», знадобиться багато сил та часу. Потрібно підганяти активність учасників, ініціювати дискусії, чистити співтовариство від спаму, образ і флуду. Результат окупить зусилля: ви отримаєте лояльне ком’юніті, яке живе своїм життям протягом тривалого часу і стало для бренду місцем, де він успішно просуває свої продукти та послуги.

Щоб розвинути групу, дотримуйтесь простих принципів (їх можна розглядати як повний покроковий гайд розкрутки сторінки для тих, хто хоче просуватися в Facebook):

  • Група не повинна носити назву фірми (це залишає відразливе враження). Назва має виражати суть спільноти. Правильні назви: “Клуб любителів пармезану” (для компанії, що виробляє сири), “Київські автоаматори” (під управлінням мережі автосервісів), “Мандруємо Фінляндією” (під керівництвом гіда, що працює у Фінляндії).
  • Додавати до спільноти всіх друзів поспіль, не спитавши їх дозволу, — невдала ідея. Люди можуть роздратуватися і, наприклад, без попиту додати вас до спільноти на кшталт “Групи тих, хто ненавидить, коли їх додають до груп” (на «Фейсбуці» є й такі).
  • Прагніть робити UGC (user generated content) високої якості та залучати передплатників до обговорень. Тобто треба не лише розміщувати цікаві тексти, а й мотивувати користувачів якось реагувати на них. Щоб співтовариство стало успішним, потрібні три компоненти: експерти у групі, можливість спілкування з однодумцями, якісний контент.
  • Активних учасників треба заохочувати, призначаючи модераторами, даруючи подарунки найкращим, проводячи заходи (онлайн та у реальному житті) лише для кола передплатників, щоб підтримувати атмосферу ексклюзивного клубу, членом якого бути вигідно.
  • Реклама хороша лише у помірних дозах. Щоб не спамити групу рекламою, спробуйте різні формати.

Однієї лише групи у Facebook мало, щоб просуватися. Потрібно також створити громадську сторінку. Сторінки компаній у порівнянні з групами мають такі можливості:

  • сторінку можна просувати за допомогою платної реклами;
  • на сторінці можна писати від імені фірми (у групі не можна);
  • публічній сторінці можна надіслати повідомлення на особу;
  • можна додати картки товарів на сторінку;
  • публікації з бізнес-сторінки видно в стрічках новин передплатників (а пости групи — ні).

Якщо ви спочатку сумніваєтеся, чи зможете постійно підтримувати групу, не отримуючи від цього явної вигоди, то краще заведіть для свого бізнесу сторінку: вона допоможе просунутися швидше (хоч і ненадовго).

Просуватися за допомогою корпоративної сторінки.

Сторінка фірми в Facebook може замінити групу, так і доповнити її. Краще не братися за розвиток своєї спільноти, якщо у вас немає ресурсів та готовності довго займатися цим: врахуйте, що легко і просто не буде. А ось при грамотному використанні публічної сторінки ви майже відразу відчуєте позитивний ефект для бренду, і розвивати її найпростіше.

Публічні сторінки включають ряд вкладок (розділів): фото та відео, магазин, події, відгуки, спільнота, спецпропозиції тощо. У соцмережі передбачені стандартні варіанти оформлення таких сторінок під той чи інший вид діяльності: для політиків, НКО, закладів громадського харчування, комерційних фірм та майданчиків поєднання кнопок та вкладок будуть дещо різними. Так, у шаблоні оформлення магазину виділено те, що важливо для споживача: вітрина з продукцією, відгуки покупців, пропозиції.

Вивчіть доступні налаштування дизайну та використовуйте їх у повній мірі, щоб утримати увагу відвідувача на своїй сторінці, зробити її захоплюючою.

На Facebook теж є сторіс. Вони можуть бути кількох типів:

  • Корпоративне життя: події всередині компанії, робочі місця, трудовий процес.
  • Акції, промокоди, бонуси, знижки. Кожна сторіс стандартно показується протягом доби. Для користувача це мотивація якомога швидше вхопитися за вигідну пропозицію.
  • Опитування для відвідувачів, щоб зібрати зворотний зв’язок про продукти та сервіс, дізнатися їхню думку щодо інших питань.

Історіями можна ділитися не лише у профілі, а й на корпоративній сторінці (за умови, що ви робите це у мобільному додатку під ОС Android або iOS).

Контентом для сторіс, що допомагають розкрутитись у «Фейсбуці», можуть бути картинки та відео (бумеранг або звичайний ролик на фронтальну камеру – це розділ “Селфі”), опитування, музика, тексти. У “Настрої” вибирають одну з кількох гіфок.

І не забудьте про кнопку призову до дії, яку теж треба додати!

На кнопках заклику до дії в Facebook можуть бути написи на вибір: “У магазин”, “Дізнатися ціну”, “Подивитися відео”, “Замовити”, “Зателефонувати” тощо

URL сторінки або групи на “Фейсбуку”, за допомогою якою ви просуваєтеся, має бути унікальним, щоб її легко було знайти. Краще зробити адресу однаковою для всіх соцмереж, оскільки:

  • зручно буде вказувати посилання на рекламну продукцію — флаєри, буклети тощо;
  • це позбавить спірних ситуацій у майбутньому

Можна лише одноразово змінити унікальну URL-адресу своєї сторінки.

6 налаштувань публічної сторінки у «Фейсбуці»

У Facebook у публічних сторінок є неочевидні правила та хитро заховані налаштування:

  1. Зміна URL’а сторінки.

На етапі створення @імені сторінки та вибору її адреси (довжиною 2–50 латинських символів) можуть виникнути труднощі. Відповідно до повної версії правил платформи:

  • Ім’я може складатися лише з букв латиниці (A-Z), точок (“.”) та цифр (0-9). Жодних розширень типу “.com”, “.net” та загальноприйнятих термінів.
  • Точки та великі літери не можуть використовуватися, щоб відрізнити одне ім’я від іншого: для Facebook alex.novikov.66, Alex.Novikov66, alexnovikov66 – це те саме ім’я.
  • Можливо, ви не відразу зможете задати ім’я, коли заводитимете нову сторінку. Крім того, через неактивність ім’я може бути видалено соцмережею.
  1. Призначення адміністраторів та інших ролей.

Це робиться в “Налаштуваннях” – “Ролях сторінки”. Ролі бувають наступні:

  • Представник фірми для трансляцій: він може вести ефіри з мобільного пристрою.
  • Аналітик: переглядає статистику відвідуваності та лог дій на сторінці.
  • Рекламодавець запускає рекламу.
  • Модератор має всі повноваження рекламодавця плюс можливість банити користувачів, писати повідомлення та коментарі від імені сторінки, видаляти їх.
  • У адміністратора та редактора найбільший набір можливостей: всі функції модератора плюс зміна оформлення сторінки, викладення постів, проведення ефірів.

Роздавати ролі може лише адміністратор. Тому цю роль можна давати тільки тим, у кому ви впевнені на 100%, щоб знизити ризик втрати сторінки. Коли ролі будуть призначені, соцмережа знову запросить пароль від вашого особистого облікового запису, щоб ідентифікувати вас.

  1. Прив’язка публічної сторінки до профілю в Інстаграмі.

Зайдіть в “Налаштування”, потім в “Instagram”, введіть там логін та пароль від облікового запису в цій соцмережі. Коли інста-профіль прив’яжеться до облікового запису в Facebook, він перетвориться на бізнес-профіль і ви зможете заповнити основні дані: пошту, контактний телефон, за бажання геолокацію. Після прив’язування з’явиться можливість модерувати коментарі в Інстаграмі прямо з Фейсбука, просуватися в Інстаграмі за допомогою постів.

  1. Налаштування та відключення повідомлень про дії користувача на бізнес-сторінці (на email або по sms).

Ця опція знаходиться в пункті меню “Налаштування” – вкладка “Сповіщення”.

  1. Зміна шаблону оформлення сторінки, додавання та видалення вкладок.

Робиться в “Налаштуваннях” – “Редагувати сторінку”.

  1. Редагування опису публічної сторінки.

Знайдіть “…” під обкладинкою сторінки і виберіть посилання “Редагувати”. Змініть назву, опис, категорію, адресу фірми, її телефон, пошту та сайт, графік роботи.

9 правил ведення публічної сторінки у Facebook

Про те, як правильно вести корпоративну сторінку та просуватися на «Фейсбуку», написано безліч посібників. Виділимо найголовніші правила:

  1. Плануйте вихід постів заздалегідь (наприклад, три пости протягом найближчого тижня). Це розумніше, ніж запостити все відразу за день і потім мовчати довгий час.
  2. У кожному пості має бути заклик до конкретної дії: лайкнути, прокоментувати запис, пройти за посиланням, замовити товар, написати в особу тощо — це допомагає компанії просуватися на «Фейсбуці». Чим більше користувачів якось взаємодіють зі сторінкою, тим більше ймовірно, що вона наступного разу потрапить до їхньої стрічки з черговим постом.
  3. Багато тексту – погане рішення. Набагато краще ілюструвати пости гіфками та відеороликами. Останні необхідно завантажувати прямо на “Фейсбук” (а не на Vimeo або YouTube), забезпечивши файл із субтитрами. Вони будуть потрібні тим користувачам, які переглядають відео без звуку. Субтитри можна додати пізніше, коли ролик вже завантажений.
  4. Якнайшвидше відповідайте на повідомлення в личку сторінки, щоб люди охоче вам писали. Компанія повинна реагувати не менше ніж на 90 % вхідних повідомлень, і тоді її визнають “відповідальною дуже активно” і дадуть зелену позначку “онлайн”.
  5. Ваші пости мають бути адаптовані до смартфонів (особливо якщо пости готуються за складними макетами з текстами).
  6. Проводячи живі трансляції, можна розповідати про нові продукти, запрошувати експертів, транслювати цікавий захід, розігрувати призи або вести конкурси, нарешті, відповідати на питання, що накопичилися. Ефіри слід завчасно анонсувати, щоб люди були готові їх дивитися. Так, Lancome проводить спеціальні електронні розсилки перед онлайн-трансляцією чергової вечірки зі знаменитостями.
  7. Складіть контент-план – це допоможе вам ефективно та безкоштовно просуватися на «Фейсбуку». Обміркуйте тематику та формат публікацій, зберіть усю необхідну інформацію, підготуйте фото та відеоролики. Все це можна скласти в гугл-документ або хоча б у вигляді посилань на нотатки на смартфоні.
  8. Розміщення підготовлених постів має бути сплановано щонайменше наступного тижня.
  9. Найпопулярніший або актуальний пост закріплюйте на початку сторінки, щоб привернути до нього максимум уваги аудиторії.
  10. На коментарі, навіть найзлісніші, теж треба оперативно відповідати, дотримуючись правил ввічливого спілкування і не відхиляючись від теми. Цього багато хто не робить, на жаль.

Бізнес-сторінці важко конкурувати за увагу користувачів у Facebook. Алгоритми соцмережі відбирають для показу у стрічках пости тих людей та компаній, з якими людина найчастіше взаємодіє. Щоб успішно просуватись на «Фейсбуці», доводиться стимулювати передплатників щось робити: репостити та гавкати публікації, зберігати їх собі. Але люди не дуже люблять лайкати корпоративні сторінки і не бачать сенсу залишати там коментарі, тому соцмережа урізає охоплення постів і змушує вдаватися до платної реклами.

Це не дуже етично з боку Facebook. Однак така політика мотивує торгові марки постити якомога якісніший контент, яким користувачі будуть охоче ділитися.

10 порад щодо просування у «Фейсбуку»

  • Підготувати оригінальну аватарку та фонову картинку для обкладинки. Ці картинки представляють обличчя бренду та працюють на його впізнаваність. На обкладинці, до речі, можна додатково розмістити рекламу, інформацію про акції та нові товари, запрошення на захід. Клікнувши по ній, користувач перейде на опис цього заходу, продукту, послуги або за посиланням. Аватари та обкладинки бувають декількох типів:
  • Статичні аватарки – звичайні картинки розміром не більше 170 х 170 пікселів.
  • Анімовані обкладинки – короткі (на 2-90 секунд) відеоролики розміром до 820 х 462 пікселя. Щоб встановити таку обкладинку, зайдіть у свій профіль і клацніть на посилання “Змінити обкладинку”, а потім – “Завантажити відео”. Пам’ятайте, що на обкладинках відео відтворюється беззвучно. Аватар теж можна зробити анімованим, на кшталт gif-картинок. Для підвантаження таких аватарів треба використовувати мобільний додаток Facebook. Просто зайдіть у свій профіль і натисніть на аватарку, а потім виберіть “Зняти нове відео профілю” або “Вибрати відео профілю”. Вони теж з’являються без звуку.
  • Злита з аватаром обкладинка – одна цільна картинка. Фотографія ділиться на дві приховані частини за допомогою будь-якого онлайн-сервісу на кшталт timelinecoverbanner.com, куди підвантажується потрібне зображення, після чого треба натиснути “Next step”. Але майте на увазі, що на публічних сторінках аватар завжди відокремлений від обкладинки, тому для бізнес-сторінок після недавніх оновлень цей варіант не підходить.
  • Заповнити інформацію на бізнес-сторінці. Просуваючись у Facebook, багато фірм не заповнюють всю інформацію про себе: деякі не складають прайс-лист, інші ігнорують фото чи відгуки, треті навіть не можуть виразно прописати свою сферу діяльності. Принцип тут той самий, що й на сайтах: інформація має бути зрозуміла з першого погляду, щоб відвідувач за секунди усвідомив, куди він зайшов і що це за ресурс.
  • Виділити найкращі пости. SMM-діяльність передбачає не тільки генерацію та постінг хорошого контенту, а й безперервний аналіз результатів. Щоб привернути увагу цільової аудиторії та заслужити її довіру, виділіть найпопулярніші, читані та облайкані пости. Натисніть на стрілку вгорі справа, виберіть “Прикріпити нагорі сторінки”, і ваш пост буде закріплено.
  • Дотримуватися правила 70 на 30. Є два типи контенту: інформаційний та продавець. SMM-фахівці, які працюють у «Фейсбуці», вже багато років знають і застосовують правило 70 на 30: 70 % інформаційних постів і 30 %, що залишилися, — продають.

Пропонуємо деякі ходові ідеї для інформаційних публікацій:

  • покрокові мануали (наприклад, повний покроковий гайд, як просуватися у Facebook);
  • добірки чужого контенту: фільмів та книг, сервісів тощо;
  • аналітика з вашої теми — графіки та діаграми;
  • розумні, гумористичні та надихаючі цитати;
  • опитування передплатників у коментарях (ці пости обов’язково з’являться у стрічках друзів кожного коментатора);
  • фотографії офісу, робочого процесу, персоналу, товарів;
  • думки клієнтів;
  • новини, анонси оновлень та статей на сайті, відгуки клієнтів;
  • корисні поради, практичні кейси;
  • експертні думки щодо вашої тематики;
  • поради щодо використання інструментів та сервісів, корисні вашим передплатникам;
  • захоплюючі історії з життя (від відкриття ресторану до складання іспиту);
  • пропозиції обговорити наболілу тему (купівлю біткоїнів, моду на спіннери тощо).

Згадувати передплатників у публікаціях.

У цьому випадку всі, хто перебуває у друзях у згаданого користувача, виявлять цей пост у своїй стрічці. Такі заходи сильно підвищують охоплення та допомагають компаніям просуватися на Facebook. А сам передплатник буде вражений тим, що його згадали чи публічно віддячили.

Згадка робиться так: перед ім’ям користувача треба вставити “@”. Соцмережа запропонує вам користувачів зі списку.

Коментувати чужі публікації.

Залишайте цікаві інформативні коментарі, щоб люди заходили у ваш профіль та відвідували сторінку. У такий спосіб також можна просувати торговельну марку на «Фейсбуку», він цілком дієвий. Часу це займає багато, але в результаті ви вб’єте двох зайців одночасно:

  • привернете увагу до себе;
  • відстежте всі дискусії на тему, постійно читаючи обговорення.

Виберіть ті групи, сторінки та окремих осіб, у чиїх передплатниках багато представників вашої цільової аудиторії, а потім щодня читайте їхні нові пости та по можливості коментуйте. Ось пара порад:

  • пишіть лише у справі (коли вам є що додати, уточнити);
  • намагайтеся не лише написати корисний коментар, а й зачепити читачів, щоб вони сперечалися, коментували далі.

Враховувати інтереси та переваги своїх потенційних клієнтів.

Щоб просуватися на Facebook (як, втім, і інших соціальних платформах), необхідно мати стратегію. Стратегія — план на аудиторію — будується розумінні її реакцій і стилю поведінки.

Сервіси Popsters та MediaScope показують наступну статистику, яка може бути вам корисною:

  • Вікова група 25–44 років є найбільш численною та активною.
  • Пік активності в соцмережах — у неділю, а мінімальний рівень — у середу та вівторок. Як правило, люди дивляться на соцмережі в період з 9.00 до 16.00.
  • Оптимальний розмір посту — 160–1000 символів: такі публікації збирають найбільше відгуків.
  • Відео — найпопулярніший формат серед користувачів, фото трохи менше, а на посилання без пояснень люди взагалі не реагують.

Втім, загальних цифр недостатньо — треба дослідити саме свою цільову аудиторію:

  • Сформуйте портрет вашого ідеального покупця: хто він, скільки йому років, чим він цікавиться, скільки заробляє, який спосіб життя веде тощо.
  • Визначте потреби та біль своїх замовників — проблеми , Рішення яких вони чекають від вашого продукту, – щоб ще більше адаптувати його під них і спілкуватися з клієнтами, говорячи мовою користі та вигоди.
  • Постійно збирайте відгуки та реакції цільової аудиторії у вигляді коментарів, повідомлень у особу тощо. Організуйте опитування та голосування.
  • Підготувати стайл-гайд та контент-план для Facebook.

Контент-план — обов’язкова вимога для компаній, які мають намір просуватися на «Фейсбуку». Визначтеся з рубриками, подумайте, у якій пропорції повинні поєднуватися типи контенту. Знайдіть способи залучити передплатників до генерації контенту користувача.

Продумайте єдині шаблони для оформлення візуального контенту: тексту тієї чи іншої рубрики, відеороликів, фотографій; створіть обкладинки для публікацій. Оформіть ці напрацювання у вигляді гайда з дизайну та контенту для спеціаліста з SMM. Цей документ стане вашим стандартом якості для всіх, хто причетний до роботи із соцмережами в компанії. Більше не доведеться пам’ятати всі відтінки кольорів та шрифтові гарнітури, правила форматування тексту та стилістику дизайну обкладинок – все це буде записано, і новий працівник зможе швидко з усім ознайомитись та продовжити роботу.

  • Хештегов не повинно бути надто багато.

Хештеги не дають помітного ефекту брендам, які просуваються через Facebook. По-перше, мало хто дійсно шукає інформацію щодо хештегів у цій соцмережі. По-друге, при пошуку у видачі ви спочатку побачите публікації тих сторінок та профілів, з якими вже взаємодіяли раніше, а не найсвіжіші та новіші. По-третє, є думка, що соцмережа вважає хештеги спамом і навмисно знижує у видачі позиції постів із нею.

Тому обмежте використання хештегов однією функцією – бути унікальною міткою конкретних акцій для забезпечення швидкого пошуку постів по ній.

  • Прагніть зібрати максимум ріпостів, лайків.

Ось поради, як цього досягти:

  • Іронізувати, відпускати саркастичні репліки там, де це доречно.
  • Сміятися з себе, давати поради та підсумовувати мораль сказаного (навіть якщо вони очевидні).
  • В міру зухвальства і показувати твердий характер.
  • Постійно моніторити тренди та інформаційні приводи, моментально реагувати на них (загалом бути ситуативним маркетологом).
  • Чи не розжовувати інформацію нудно і довго, щоб не витрачати час і не наганяти нудьгу на читачів.
  • Бути собою, не намагаючись сподобатися кожному.
  • Не бути надто категоричним та радикальним, уникати крайнощів.
  • Ділитись думкою тільки за своєю темою, не вдаватися до всезнайки, який розуміється на всьому.
  • Не вішати ярлики і не робити широких узагальнень: якщо згодом виявиться, що ви помилилися, вам буде незручно.
  • Експертна думка висловлювати в енциклопедичному стилі: докладно розкрити тему, розповісти про власний досвід (але так, щоб це було широко застосовним).
  • Писати маніфести — визначати проблему та закликати публіку діяти відповідно до правил та алгоритмів.
  • Не соромитися просити про репоста, це допустимо іноді.

Заборонені теми у Фейсбуці

На Facebook небажано сперечатися про:

  • релігію;
  • політиці;
  • меншинах;
  • благодійності.

Втім, торкатися цих питань допускається, але тільки якщо ви експерт (або ж прагнете хайпу та широкого резонансу).

У разі скандалу:

  • Пам’ятайте, що рано чи пізно скандал станеться: якщо ви медійна особа, це неминуче.
  • Розглядайте його як можливість стати більш відомим та ефективніше просуватися у «Фейсбуку».
  • Не ведіться на провокації: реагуючи на “лайливі” пости, ви створюєте зайвий піар їхнім авторам.
  • Через деякий час опублікуйте спокійний, неемоційний, розважливий текст із підбиттям підсумків щодо ситуації, але не опускайтеся до нападок чи виправдань.
  • Залишіть користувачам можливість прокоментувати цей пост. Після закінчення дискусії запам’ятайте всіх, хто висловлювався про вас негативно.

Декілька рекомендацій щодо жаргону та ненормативної лексики:

  • Професійні терміни, жаргон використовуються, щоб скоротити текст, а не для краси.
  • Матусі повинні використовуватися дозовано і доречно (щоб автор не виглядав як агресивне бидло).
  • Мат привертає занадто багато уваги до форми, за якою втрачається зміст тексту. Хіба цього ви прагнете, просуваючись у Facebook?

Просування у «Фейсбуці» через блогерів та таргет

Facebook негативно сприймає репости записів бізнес-сторінок і навмисне скорочує кількість їх показів у стрічках новин. Хоча на вірусні пости, які, як вважають алгоритми, заслуговують на увагу, це не поширюється. Такі популярні у «ВКонтакті» конкурси репостів, що розповідають про бренд величезної кількості користувачів, не допускаються правилами «Фейсбуку». Залишається не так багато безкоштовних або відносно недорогих способів просуватися у Facebook: це рекламні пости інфлюєнсерів та згадки компанії в постах передплатниками (про що багато брендів активно просять свою аудиторію).

Співпрацювати краще з тими лідерами думок та блогерами, у яких ваша цільова аудиторія є серед передплатників. Це можна робити безоплатно – “по любові” або по бартеру, якщо зумієте домовитися. Ваше завдання – запропонувати блогеру максимально вигідні умови спільної роботи, викликати його інтерес. Інакше рекламу доведеться просто оплачувати.

Вдалий приклад співпраці бренду з блогером на Facebook – це всім відомий Артемій Лебедєв, який помічає рекламні пости і не бере участі в написанні текстів (він просто їх постить від свого імені). І він цілком може так чинити, а робота над текстом, щоб він був ясним, коротким і продавцем, — це завдання фірми-замовника. Але можна попросити блогера, якщо це фігура дрібніша за Лебедєва, самого підготувати контент рекламного посту.

Додатково просуваючись на Facebook за допомогою таргетованої реклами, компанія може суттєво підвищити кількість контактів із потенційними покупцями та передплатниками. Це обійдеться не так дорого, як здається, а запустити поступ посту можна навіть через мобільний додаток. Але в першу чергу необхідно налаштувати рекламний обліковий запис з десктопного комп’ютера:

  1. Клікніть по кнопці “Створити рекламу” в бізнес-акаунті. Потім заповніть дані профілю, виберіть спосіб оплати — PayPal, Qiwi, банківську картку (віртуальні картки та карти «Сбербанку» чомусь не можна прив’язувати, Facebook відчуває до них нічим не обґрунтовану ненависть і може забанити вас просто за спробу їхньої прив’язки; корпоративна карта « Альфа-банку» теж не підійде). Імена в акаунті та на карті повинні бути однаковими, тому що прив’язувати чужі карти заборонено.
  2. Налаштуйте аудиторію для показу у відповідній вкладці: вкажіть стать, вік, геолокацію (країну, населений пункт, регіон або конкретніше місце) та параметри для більш точного націлювання.
  3. Аудиторію треба описати якомога докладніше: недостатньо вказати, що це жінки середніх років із середнім доходом, — треба уточнити, що вік жінок — 30–50 років, їхня посада — топ-менеджер (або, наприклад, у їхніх інтересах є косметика). За наявності кількох пропозицій для різних сегментів – сильної та слабкої статі, молоді та зрілих людей – слід створити окремі групи, щоб ефективніше просуватися на Facebook за допомогою таргетованої реклами.

Кожен пост тепер отримав кнопку “Піднімати публікацію”. Коли ви налаштуєте аудиторію та збережете зміни в рекламному обліковому записі, можна запускати просування. Вкажіть бюджет, а «Фейсбук» покаже, яке охоплення очікується з такими параметрами.

Особливості рекламних облікових записів на «Фейсбуці»:

  1. Уважно ознайомтеся з Правилами рекламної діяльності та Умовами використання, налаштовуючи рекламу в цій соцмережі. Ці правила прості, але їх треба знати, щоб обліковий запис не заблокували, позбавивши вас можливості просуватися. Так, наприклад, фотографії з натяком на те, що користувачеві час худнути, «Фейсбуком» заборонені. Навіть якщо реклама пройде автомодерацію, її можуть загорнути модератори, заодно заблокувавши вам аккаунт.
  2. Додайте в обліковий запис тільки тих користувачів, без яких вам не обійтися. У разі блокування їхніх облікових записів за порушення якогось правила ваш загальний рекламний обліковий запис теж ризикує бути забаненим (хоча сам по собі він нічого не порушував).

Користь від Facebook Messenger

Інтернет-користувачі все активніше переносять спілкування до месенджерів. Щоб не відставати, соцмережі запускають власні аналоги популярних месенджерів Telegram, WhatsApp та Viber . Що ж до Facebook, то вона має Facebook Messenger.

Сьогодні месенджер для багатьох бізнесів є першою точкою контакту з покупцем, але нерідко він залишається каналом комунікації на довгий час. Зв’язатися з компанією через месенджер не складніше, ніж креслити пару рядків приятелю, і всі із задоволенням користуються цими сервісами. Компанії організують підтримку з живих консультантів або запускають власний чат-бот, щоб просуватися за допомогою месенджерів.

Значна частина комунікації аудиторії з фірмою може бути доручена чат-боту:

  • Він може прислати каталог і список послуг, обробити замовлення (як бот «Ощадбанку», що збирає запити на підключення онлайн-кас та інших послуг, і телеграм-бот BreakQ, що допомагає в замовленні їжі з ресторану ).
  • Він консультує клієнтів із стандартних питань (наприклад, це нещодавно створений бот ФНП, який відповідає на питання щодо оподаткування).
  • Він підписує користувачів на розсилку або реєструє учасників заходу у процесі листування.
  • Він нагадує клієнту про забуте в кошику замовлення, інформує про акції і іншими способами підводить відвідувача до покупки.

Зрозуміло, не всі завдання під силу штучному інтелекту в особі ботів. Чимала кількість сервісних компаній перенесла свою техпідтримку в месенджери, і це виявилося набагато зручнішим за листування на сайті або в мобільному додатку:

  • Люди пишуть компанії через той канал, яким їм зручний, і наступного разу навіть не думають звертатися як інакше. Адже месенджер уже встановлений на смартфон і скористатися ним найпростіше, а представники компанії швидко дадуть відповідь.
  • Можна переглянути листи листування з будь-яким клієнтом.

Тепер чат месенджера містить у собі всю інформацію, яка раніше була “розмазана” за листами, повідомленнями в особі, коментарями в соцмережах та іншими джерелами. Це дозволяє бренду максимально ефективно просуватися та будувати взаємодію із замовниками.

Тому месенджери є дуже перспективним інструментом для продажу, проблема лише в одному – як змусити споживача написати. Решта – справа техніки (а конкретно – навичок менеджера з продажу чи консультанта).

4 рекомендації щодо просування у Facebook з мінімальним бюджетом

Сьогодні SMM-технології популярні як ніколи. Тисячі фрілансерів та цілих агенцій пропонують різні послуги в галузі просування, але підходи у них різні: деякі гарантують певний рівень продажів, інші обіцяють охопити всю цільову аудиторію. Однак витрати на SMM часто не окупаються через недостатню залученість підрядника в роботу фірми (через це він іноді навіть вводить клієнта в оману), а клієнти чомусь чекають миттєвого успіху, але не готові відпрацьовувати негативний зворотний зв’язок від аудиторії та відповідати на запитання.

Для просування в соцмережах вистачить мінімального бюджету:

  1. Доручіть ведення сторінки та створення контенту співробітнику компанії. Ніхто не зможе так детально та точно розповісти про продукцію, проконсультувати покупця, дати експертний коментар чи показати фоторепортаж із виробництва, як ви та ваші працівники.
  2. Кількість постів – не головне. Щоб ефективно просуватися у «Фейсбуку», зовсім нема чого строчити по три пости на день (ця кількість взагалі краще розтягнути на тиждень). Набагато важливіше відповідати на коментарі та особисті повідомлення.
  3. Просувайте свої пости за допомогою платної реклами, що таргетується. Потрібний сегмент користувачів визначте за їх інтересами, місцезнаходженням, віком та іншими соціально-демографічними параметрами. Цікаві пости, які часто лайкають і репостять, можуть привести на ваш сайт відвідувачів за дуже низьку ціну – лише по 3-7 рублів за відвідувача.
  4. Слідкуйте за результатами просування, щоб оцінити результат SMM-активності у Facebook та доцільність вкладень. Для цього додавайте в посилання, що залишаються в постах, UTM-мітки, а потім відстежуйте конверсію в Google Analytics та Яндекс.Метриці.

Корисні сервіси для просування у Фейсбуці

Потрібні систематичні зусилля, щоб зуміти прокачати групу або публічну сторінку в соцмережі. Існує ціла низка корисних сервісів, які допомагають заощадити час, покращити якість публікацій. Ось найзатребуваніші серед них:

  • SMMplanner — за його допомогою можна планувати викладку постів у Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Telegram, ВКонтакті та Однокласниках на необхідний відрізок часу.
  • FeedSpy просто незамінний, коли потрібно провести аналіз конкурентів.
  • ru – один із головних інструментів копірайтера, що перевіряє текст на помилки. Стане в нагоді будь-якій людині, яка працює з текстами.
  • Popsters призначений для аналізу контенту у соцмережах.
  • Canva – найпопулярніший фоторедактор. Допоможе вам підготувати графіку для оформлення сторінки на Facebook, за допомогою якої ви рухаєтеся.
  • Random – для жеребкування під час проведення конкурсів, розіграшів.

Як правило, продумуючи стратегію та складаючи бриф, ви чітко розумієте, які ваші цілі та терміни їх досягнення. Встановлювати жорсткі дедлайн – типова помилка підприємців. Завжди закладайте деяку тимчасову похибку, просуваючись у Фейсбуці.

Соцмережі є живими організмами, тому неможливо з точністю передбачити, як розвиватимуться події. Напевно, ви чули вираз “Не в той час і не в тому місці”. Можливо, Facebook — це не те місце для вашого бізнесу: тут просто немає вашої цільової аудиторії. Або ж проблема у самій стратегії.

Крім того, у SMM дуже важливо своєчасно працювати над помилками. Помилки – це не вирок і не провал, якщо ви їх вчасно виявляєте та усуваєте. Це природний крок на шляху успіху!