Що таке семантичне ядро, як правильно його скласти, для чого потрібен збір семантичного ядра

Що таке семантичне ядро

Що таке семантичне ядро, як правильно його скласти, для чого потрібен збір семантичного ядра

Найважливіший етап при SEO-оптимізації будь-якого сайту – збір семантичного ядра. У цій статті ми розповімо, що таке семантичне ядро, навіщо воно потрібно і за допомогою яких програм його можна зібрати. А також дамо покрокову інструкцію по збору семантичного ядра і виділимо типові помилки новачків при роботі з семантикою.

Що таке семантичне ядро

Пошукові системи – основне джерело залучення трафіку для 80-90% сайтів. Але для того щоб мати можливість залучити читача або клієнта, потрібно показати пошуковику що ми є і у нас круті матеріали. Перший крок до залучення трафіку з пошуку – створення семантичного ядра.

Семантичне ядро сайту – це набір слів і фраз, які відображають структуру і тематику сайту. При цьому основний акцент робиться не на тому, як пишуться ці слова і фрази, а саме на їх смисловому значенні.

При роботі з семантичним ядром ми повинні робити акцент на тому, що мають на увазі користувачі, коли вбивають в пошуковий рядок той чи інший запит. 

Є 2 підходи до створення семантичного ядра:

 • Робота виходячи зі складеного семантичного ядра.
 • Підгін семантичного ядра під заздалегідь визначений скелет.

Перший варіант стандартний для всіх, хто створює сайти з нуля. Ви проводите аналіз ніші, знаходите основні ключові слова і створюєте сайт. Вибираєте розділи, підрозділи, створюєте сторінки виходячи з семантики, яку зібрали. Цей варіант підходить як для створення інформаційних сайтів, так і для бізнесу.

Другий варіант більш складний. Підходить для бізнесу, який чітко знає, як він працює і що робить. Ви заздалегідь продумуєте структуру сайту: розділи, підрозділи, основні статті на сайті – і вже виходячи з ваших думок збираєте семантику.

Це більш складний підхід, особливо для початківця бізнесмена. Ви можете щось упустити і за підсумком недорахуватися клієнтів, які могли б прийти з пошукових систем.

Для чого потрібно семантичне ядро

Правильно зібране семантичне ядро допомагає нам у вирішенні двох завдань:

 • Завдяки ключам ми можемо зробити правильний контент-план.
 • Допомагає створити структуру сайту.

З контент-планом все просто. Відразу після того, як ми збираємо всі ключові слова, у нас з’являється величезна кількість тем для статей. Ми на 70-80% можемо відразу ж закрити питання «Про що писати». Тільки потрібно розуміти, що ми складаємо статті не тільки виходячи з ключових запитів, але ще і зі змісту теми. Наше завдання – не просто вписати всі ключі і побіжно розповісти про тему, а як можна більш детально відповісти на запитання читача.

Гарне семантичне ядро має стати правильною картою сайту. Ви робите розділи виходячи з інтересів потенційних читачів. Спочатку, відразу після складання семантичного ядра, ви отримуєте назви розділів і сторінок, а також базове уявлення, про що на них потрібно писати.

Якщо ви постійно розширюєте своє семантичне ядро, то постійно отримуєте нові ідеї для створення контенту.

Семантичне ядро сторінки

Семантичне ядро сторінки – набір ключових слів і фраз, за якими її шукають в пошукових системах.

Незважаючи на всі розмови про те, що SEO давно померло, якщо проаналізувати ТОП видачі, можна побачити, що практично всі статті оптимізовані під пошукові запити.

Варто розуміти ще одну річ. При складанні семантичного ядра сторінки не потрібно враховувати ключові слова в прямому входження. Вам потрібно дотримуватися смислового навантаження, з якою користувач шукає матеріали з того чи іншого ключу. Часи, коли потрібно було вставляти в тексти «Телевізори купити Києв» в прямому входження давно пройшли. Тепер замість цього спокійно можна вставляти фразу «Купити телевізор в Києві…» – пошуковики будуть правильно індексувати і розуміти такі статті.

При зборі семантики для сторінки і подальшому написанні статей є 2 моменти, яким варто приділити увагу:

 • Не повинно бути переспама по ключових запитах. Не потрібно у всьому тексті згадувати основний ключ. Пошуковики вважатимуть це переспамом і або знизять позиції, або просто викинуть статтю з видачі.
 • Ключові слова все одно повинні бути. У різних словоформах.

Щоб подивитися семантичне ядро сторінки будь-якого сайту, можна скопіювати текст в програму для семантичного аналізу біржі Адвего або Text.ru. Вона відразу покаже, які слова зустрічаються найчастіше, на яких фразах в тексті наголошено, а в ТОПі будуть основні ключі, за якими буде просуватися стаття в пошукових системах.

Класифікація ключових слів

Всього є 2 класифікації ключових слів. Почнемо з найпростішої і зрозумілої – за кількістю запитів. Виділяють 3 категорії:

 • Низькочастотні ключі. Це ключові слова, за якими менше 100 показів на місяць. У деяких нішах показник НЧ – до 1000 запитів або 10. За таким ключовим словом найменше конкурентів.
 • Середньочастотні ключі. Це ключові слова, за якими до 1000 показів на місяць. У деяких нішах показник СЧ зростає до 5000 запитів або падає до 1 тис. Хороше джерело трафіку, але конкуренція тут уже в кілька разів вище, ніж по НЧ.
 • Високочастотні ключі. Це ключові слова з 1000+ показів в місяць. Деякі вебмастери вважають ВЧ від 5000 – 10000 запитів. Самі конкурентні ключові запити, особливо в комерції.

За різними джерелами від 2/3 до 3/4 всіх пошукових запитів – низькочастотні. Тобто за рахунок них цілком реально залучати трафік на сайт. І в ідеалі вам потрібно розширювати своє семантичне ядро саме за рахунок додавання в нього низькочастотних запитів.

Але не потрібно ігнорувати СЧ і ВЧ. Потрібно робити для них матеріали, але варто розуміти, що не завжди вийде добитися хоч якогось результату. Просто тому, що конкуренція в цьому сегменті буде дуже висока.

Є ще одна класифікація – по цілі. Розділяють:

 • Інформаційні ключі. Це ті ключові слова і фрази, які користувачі вводять в пошукову систему, щоб отримати конкретну інформацію. Банальний приклад – «як перевстановити Windows». Тут ніякої комерції, просто людина шукає відповідь на своє питання.
 • Транзакційні або комерційні. Ці ключові слова і фрази вводять користувачі в пошукову систему з метою ознайомитися з товаром і / або зробити покупку.
 • Інші запити. Тут мова йде про ті ключові слова і фрази, за якими не можна визначити, що саме хоче людина.

Що нам це дає? При створенні матеріалів ви повинні чітко розуміти, за якими ключовими словами його створюєте. Якщо вони інформаційні, вам потрібно максимально розкрити тему і дати відповідь на запитання читача. Якщо ви використовуєте транзакційні ключі, то потрібно створювати повноцінні продаючі статті, які підштовхнуть читача до покупки.

Ще деякі фахівці виділяють блок навігаційних ключів. За допомогою таких запитів читачі шукають конкретну інформацію про конкретні сайти. Якщо такі запити не належать до вашого сайту, то їх можна сміливо ігнорувати. Ви все одно не зберете з них досить трафіку.

У ніші високочастотних транзакційних запитів величезна конкуренція. Великі компанії купують рекламу, виводять в ТОП оптимізовані статті і всіляко намагаються залучити клієнтів з пошукових систем. Щоб конкурувати з ними на цьому рівні, доведеться вкладати величезні гроші і чекати результату роками. Звертайте увагу на низькочастотні комерційні запити. Вони менш цікаві великим компаніям і можуть служити джерелом клієнтів для середніх і дрібних.

Кілька слів про структуру ключових запитів. У них є:

 • Тіло.
 • Специфікатор.
 • Хвіст.

Тіло – ключове слово, яке показує товар. Наприклад «ноутбук». Це високочастотний запит. Але якщо ми спробуємо зробити статтю під це слово, то отримаємо величезну частку нецільового трафіку, значить, погіршимо поведінкові чинники користувачів. А це призведе до падіння в пошуковій видачі (але більше всього по цьому запиті ви не зможете зробити потрібну статтю).

Специфікатор висловлює намір користувача – «купити ноутбук», «полагодити ноутбук» і т. д. Ця частина ключового слова дає нам трохи більше конкретики. Виходячи з неї ми вже можемо зрозуміти, що саме хоче користувач, коли вбиває в Google цей запит, і який матеріал йому потрібен.

Хвіст деталізує намір користувача. Наприклад: «купити ноутбук недорого». «Недорого» буде в цьому випадку саме хвостом, тому що користувач конкретизував свій намір.

Ці теоретичні аспекти дуже важливо знати, якщо ви збираєтеся працювати з семантичним ядром.

Програми для збору семантичного ядра

Складати семантичне ядро вручну дуже довго. Щоб скоротити час, можна скористатися програмами, які зроблять більшість роботи автоматично.

Key Collector

Key Collector- інструмент для всіх інтернет-маркетологів і вебмайстрів. Ця програма дозволяє:

 • Автоматично підібрати ключові слова за допомогою Яндекс вордстат.
 • Спарсити пошукові підказки.
 • Відсікати нерелевантні запити за допомогою стоп-слів.
 • Фільтрувати запити по частоті пошуку.
 • Визначати сезонність запитів.
 • Збирати статистику за цими ключовими словами з сторонніх сервісів: Google Аналітика, Яндекс Директ, Google Ads, Вконтакте і т. д.
 • Знайти релевантні запиту сторінки в інтернеті.

Якщо говорити коротко, то Key Collector – велика програма, яка дозволяє практично повністю автоматизувати роботу по збору, аналізу та фільтрації ключових слів. За допомогою неї ви можете виконати до 90% роботи по створенню семантичного ядра і охопити всі ключові слова, які вам потрібні.

Key Collector – платна програма. Перша ліцензія коштує 1800 рублів, будь-які наступні – 1400. Але вона окупиться відразу після першого застосування. Зазвичай використання цього софта економить 3-4 години.

SlovoEb

Це безкоштовний інструмент від творців Key Collector. За допомогою нього можна переглянути запити, їх частотність і пошукові підказки. SlovoEb збирає всі запити через Вордстат, обробляє їх, прибирає неоднозначні однакові фрази, а також дозволяє побачити сезонність пошуку.

Ще за допомогою SlovoEb можна перевірити конкуренцію в інтернеті. Але він робить це за простішою схемою, ніж складний Мутаген. Просто аналізується кількість сайтів по одному запиту, з чого потім випливає висновок – конкурентний цей запит або все ще вільна ніша.

Використовуйте додаткову пошту, коли будете тестувати SlovoEb. Іноді система вирішує, що ви відправляєте занадто багато запитів і просто банить аккаунт, підозрюючи вас в спамі.

SlovoEb не дає тієї повної інформації, яку можна зібрати за допомогою Key Colletctor. Тим не менш, це відмінний софт для тих, хто збирає семантику для невеликих сайтів або власних бізнес-проектів.

Як ще можна збирати ключові слова

Якщо ви не хочете збирати ключі за допомогою програм, можна скласти семантичне ядро за допомогою Планувальника ключових слів в інструментах Google реклами.

Більш детально про робу в планувальнику ключових слів ви можете подивитися на сторінці Google https://ads.google.com/intl/uk_ua/home/tools/keyword-planner/

Ось так виглядає Планувальник ключових слів GoogleПланувальник ключових слів Google

Для пошуку тим, на які потрібно писати статті, можна використовувати програму Мутаген. Вона показує високочастотні запити, за якими практично немає конкуренції. Програма аналізує ТОП-30 видачі Яндекса за запитами, залишає ВЧ, і у вас з’являється готова тема, яка принесе велику кількість трафіку, але з мінімумом прямих конкурентів. Алгоритмів перевірки у відкритому доступі немає, тому іноді програма може помилятися. Також якщо шукати запити на українській мові то, з причини блокування в Україні данного пошуковика цей інструмент може виявитися неефективним.

Як правильно зібрати семантичне ядро: покрокова інструкція

Тепер давайте перейдемо до конкретної інструкції.

Крок 1. Підбираємо основні ключові запити.

На першому етапі вам доведеться продумати дуже багато запитів самостійно. Потрібно сісти і влаштувати мозковий штурм: по яких запитах буде йти наша основна тема.

Виписуєте всі ключові слова, які підходять вашому бізнесу. Якщо ремонтуєте техніку, то варто виписати: «полагодити ноутбук», полагодити телефон», «де відремонтувати ноутбук» і т. д. Все, що прийде вам в голову, потрібно асоціювати з тим, чим ви займаєтеся.

Підібрані слова і будуть вашими основними ключовими словами.

Крок 2. Розширюємо семантичне ядро.

Після того як ми зібрали основні ключові слова, з якими хочемо працювати на власному сайті, потрібно розширювати семантичне ядро. З цим у багатьох користувачів виникають проблеми. Ви можете це робити навіть з допомогою Планувальника ключових слів Google, але ми рекомендуємо збирати ядро за допомогою повноцінного Key Collector, який позбавить вас від великої роботи.

Ви записуєте основні запити в програму, і вам видають купу варіацій того слова, які шукали користувачі. Ось так ви отримуєте величезну базу ключів, які підходять під вашу тему. Це і буде розширенням семантичного ядра.

Розширювати семантичне ядро можна скільки завгодно раз, особливо на інформаційних сайтах. Ви додали якусь нову рубрику? Збирайте по ній запити, фільтруйте, розширюйте, адаптуйте під кожну тему.

Крок 3. Позбавляємося від сміття.

Після того, як ви розширили семантичне ядро, залишиться тільки позбутися від сміття.

Сміття – ті ключові слова, за якими ви не будете працювати.

Навіть якщо ви користуєтеся Key Collector, все одно доведеться трохи попрацювати руками. Але воно того варте. Потрібно перевірити весь список ключових слів, який вам видала програма, і відсіяти з них:

 • Будь-які згадки конкурентів (якщо, звісно, вони вам не потрібні для налаштування рекламних кампаній в пошуку).
 • Ключі з тим, про що ви не будете писати.
 • Ключі, які вб’ють поведінкові чинники. Зазвичай це «дешево» і всі його словоформи (для бізнесу).
 • Смислові дублі ключів.
 • Фрази з помилками.
 • Ключові слова з регіональної прив’язкою, якщо ви там не працюєте (для бізнесу).

Прибирати все це доведеться вручну відразу після того, як ви отримали вивантаження всіх ключів. Після чищення можна почати групувати ключі з певних тем і розширювати конкретні теми для матеріалів.

Правильне семантичне ядро сайту готово!

Не намагайтеся повністю автоматизувати процес створення семантичного ядра. Вам в будь-якому випадку доведеться позбавлятися від сміття самостійно, руками прибираючи схожі ключі. Не потрібно наосліп довіряти програмам.

Як зібрати семантичне ядро для інтернет-магазину

Так як багатьох цікавить питання створення СЯ для інтернет-магазину, давайте на прикладі розберемо збір семантики.

Приклад: у вас магазин, який продає дитячі іграшки.

Крок 1. Збираємо основні ключові слова.

Ми працюємо з іграшками. Значить, потрібно придумати якомога більшу кількість ключових слів, які будуть стосуватися головного товару. Поїхали:

 • Дитячі іграшки.
 • Конструктор.
 • М’які іграшки.
 • Купити іграшки.
 • Іграшки з доставкою додому.
 • І так далі.

Тут буде все, чим ви займаєтеся – будь-яка категорія товарів.

Крок 2. Розширюємо семантику і проводимо кластеризацію.

Тепер йдемо в Планувальник ключових слів Google (або завантажуємо проект в SlovoEb / Key Collector). Спочатку потрібно налаштувати видачу. Якщо ми працюємо по всій Україні, то по всій країні. Але якщо у вас є прив’язка до місця, то настроюється.

Потім формуємо список стоп-слів, які не потрібні. Наприклад, якщо ви не продаєте конструктор Lego, то в програмах в стоп-слова додаємо Lego.

І за допомогою кожного ключового слова з вашої основної ідеї ви просто розширюєте семантичне ядро. Потім групуєте ключові слова в одну групу.

Якщо у вас багато однотипних товарів, то під кожен з них доведеться створювати окрему сторінку. В результаті основні ключі будуть вести на розділи, зібрані на підрозділи, а під конкретні моделі оптимізовані окремі сторінки.

Крок 3. Прибираємо сміття з ключових слів.

Тепер все просто. Ми отримали величезний список ключових слів. Руками приберемо з них:

 • Будь-які згадки конкурентів.
 • Будь-які згадки слова «дешево» і інших його словоформ.
 • Смислові повтори.
 • Помилки.
 • Те, з чим ми не працюємо.

Семантичне ядро для інтернет-магазину готове.

Як зібрати семантичне ядро сайту конкурента

Семантичне ядро конкурентів – непоганий спосіб розжитися ідеями для контенту. Якщо ви хочете подивитися ключові фрази на конкретній сторінці, найпростіше залізти в код і подивитися метатег Keywords. Щоб зайти в код, досить затиснути Ctrl + Shift + C і вибрати «Head». Там буде написаний тег keywords. Але все більше вебмайстрів не використовують цей метатег у зв’язку з його марності. Тому же можно дивитися на метатег title.

Якщо ви не хочете копатися в коді, або розробники просто не прописали його (а таке все частіше трапляється), можна зробити по-іншому. Скопіювати текст конкурента і відправити його в сервіс семантичного аналізу ядра сторінки – Адвего або Istio. Після завантаження тексту вам покажуть, які слова вживалися найчастіше і з якою частотою. У більшості випадків це і будуть ключі.

Але перевірити цілий сайт так не вийде. Тут нам знову доведеться користуватися програмами:

 • Semrush.
 • Searchmetrics.
 • SpyWords.

Після того як спарситься все, доведеться трохи попрацювати і відсіяти непотрібні ключові фрази. Все як і при стандартному складанні семантичного ядра, але на виході вже вийдуть готові семантичні ядра по вашій ніші.

Основні помилки при роботі з семантичним ядром

Є 3 типові помилки вебмайстрів старого гарту, які вони роблять і в 2020 році.

Відмова від використання конкурентних ключів. Деякі вебмастери вважають за краще не працювати з ВЧ, тому що у них величезна конкуренція. Але вам не обов’язково бути на 1-ій позиції видачі, щоб отримувати клієнтів або читачів по умовному запитом «Як завантажити відео в Youtube». Ви все одно отримаєте своїх читачів, якщо зробите якісний матеріал. І, можливо, навіть вийдете в ТОП.

Відмова від використання низькочастотних ключів. Для бізнесу це може бути взагалі критична помилка в плані розвитку власного сайту. Низькочастотні ключі, навіть якщо по ним 10-15 запитів в вашому регіоні, все одно призведуть клієнтів. Це перше. Друге – користувачі все одно будуть пересуватися по вашому сайту. Дивитися різні статті, заходити в різні розділи. Саме тому варто використовувати низькочастотні запити для просування своїх товарів і послуг, навіть якщо ви бачите, що таких запитів дуже мало.

Окремі сторінки під однакові запити. Раніше дуже любили створювати окремі сторінки під запити на кшталт «Полагодити телефон» і «Відремонтувати телефон». Хоча за змістом вони дуже схожі. Це пояснювалося тим, що пошукові системи були ще недостатньо гнучкі, і щоб збирати максимальну кількість трафіку, доводилося створювати окремі матеріали мало не під кожен запит.

Зараз все по-іншому. Пошуковики володіють достатньою гнучкістю, щоб зрозуміти, чого хоче користувач. Саме тому варто стежити за смисловим навантаженням ключових фраз.

Семантичне ядро – важливий елемент будь-якого сайту, який хоче отримувати трафік з пошукових мереж, а також незамінний помічник у створенні пошукових рекламних кампаній. Якщо ви грамотно підійдете до питання його складання, то зможете закрити для себе багато питань, які виникають відразу після створення сайту.