Неймінг : принципи , способи, сайти генератори та книги

Неймінг : принципи , способи, сайти генератори та книги
Вміст Сховати

Під словом «неймінг» прийнято розуміти процес розробки назви чогось: компанії, товару чи бренду, і навіть результат цього процесу. Та й взагалі ставлення в країні до найменування чогось. Чого тільки варті численні салони краси «Афродіта», «Клеопатра», англіцизми «Коммерсант», «Єреван Плаза» та радянські «Космос», «Орбіта» та «Більшовик». Ви думаєте, їх вигадували всім колективом кілька днів? Глибоко помиляєтесь. Як правило, результат назви – перше, що спало на думку.

Щоб цього не сталося з вами, і неймінг виявився гордістю компанії, рекомендуємо підійти до його розробки з усією відповідальністю. Для цього є певні принципи, способи та сервіси, за допомогою яких вже вигадана не одна сотня крутих назв. Представивши їх у статті, ми також навели хороші та погані приклади, щоб ви не припустилися поширених помилок.

Комплексне просування сайту – ідеальний спосіб залучення нових клієнтів та збільшення кількості заявок. Подивіться, як можна збільшити трафік на сайт вдвічі вже через 1,5 місяці.

Що таке неймінг простими словами

На що звертає увагу потенційний покупець насамперед? На звучну назву бренду, товару або послуги, що запам’ятовується. Основним завданням неймінгу є створення таких назв.

Неймінг – це процес розробки оригінальної назви для бренду або товару, який дозволяє легко її запам’ятати. Є однією з основних частин маркетингу, формує позитивний образ компанії або продукту, підлягає реєстрації як торгова марка, він повинен бути ефективним і в результаті приносити фінансову вигоду.

Критерії рентабельності цілком прості та зрозумілі. Назва має бути пізнаваною, позиціонування бренду має бути розкрите і не повинно викликати неприємних асоціацій.

“Naming” – російською: “давати ім’я”. У західних ринкових умовах неймінг – це процес, у снг – як процес, а й власне його результат, ім’я.

Існує кілька визначень терміну «неймінг», що розкривають його з кількох сторін:

  • Словник Американської асоціації маркетингу

Визначає, що неймінг назви бренду має насамперед виділяти його серед конкурентів.

  • Merriam-Webster

Визначає неймінг як відому ринкову назву, що формує додану вартість, що високо цінується споживачем. Розробкою імені продукту повинні займатися фахівці не довільно, а на основі ретельних досліджень. Визначення, згідно з яким номен бренду довільно дається виробником або продавцем, є застарілим, як таке, що не відповідає сучасним ринковим реаліям.

Самостійно підібрати правильну назву товару чи послуги, що відповідає всім сучасним вимогам, практично неможливо через високу конкурентність та перенасичення ринку різними торговими марками. Можна скористатися неймінг-генератором онлайн безкоштовно, але отриманий результат слід вважати проміжним і не цілком достовірним, водночас він може звузити пошук і дати поштовх для роботи креативної групи.

  • Словник термінів маркетингу

Називає етап розробки назви ключовим чинником успіху маркетингової стратегії нового бренда. Згідно з довідником, неймінг простими словами визначається як елемент, що доповнює систему ідентифікації бренду та платформи позиціонування, а також забезпечує цілісність системи та її логічну завершеність.

Хто користується послугами із розробки назв? Це як відомі компанії при виробництві нової торгової марки, товару для успішного виділення його серед конкурентів, так і новачки, що запускають масштабну рекламну кампанію з просування свіжого продукту на ринку. Також дана послуга актуальна для так званого ребрендингу, при злитті кількох компаній або їх перепрофілювання.

Історія неймінгу

Незважаючи на те, що неймінг визначається як сучасний процес, його зачатки можна помітити вже на самому початку розвитку товарно-грошових відносин. Так, наприклад, гончарі, зброярі, кравці та інші майстри для впізнаваності своєї продукції ставили на неї тавро, свого роду товарний знак. Але неймінг та брендинг як актуальні поняття стали розвиватися з технічним прогресом та зростанням популярності маркетингу та реклами.

У 19 столітті зі зростанням виробництва різко збільшилася кількість товарів, що вимагають персоналізації та ідентифікації. Спочатку використовувалися в основному іменні назви компаній та товарів, наприклад, «Сміт і сини», але зі збільшенням конкуренції актуальними стають оригінальні та відомі назви, що сприяло розвитку реклами, стимулювало становлення маркетингу, брендингу та, власне, неймінгу як основи просування продукції та послуг .

В 1900 вийшла книга, автор якої американець Джеймс Уолтер Томпсон. Він розглядав нові поняття брендинг та неймінг у поєднанні з дизайном продукту як основний інструмент успішного просування продукту. До середини 20 століття виникла потреба у фахівцях, які б професійно займалися розробкою назв.

Перше бренд-консалтингове агентство Landor було засноване в 1941 році в Сан-Франциско, а агентства, що повністю спеціалізуються на неймінгу, виникли лише у 1981 році. Довільний характер розробки назв змінився професійним, що додатково враховує психологію та філологію.

Тенденції неймінгу

дослідники даного поняття дають кілька його визначень:

О. А. Золотарьова і М. В. Карманов визначають неймінг як науку про те, як дати певному об’єкту яскраве і запам’ятовується назви, що гарантує споживчу лояльність і забезпечує певну позицію. споживачів. І. А. Тортунова розглядає його як новий вид мовленнєвої діяльності, спрямованої на створення фіксованого, оригінального та ефективного номена для фірми, компанії, товару чи послуги.

Пострадянський внутрішній російський неймінг розвивається протягом останніх 20 років і має певні тенденції, що відрізняються від західних. Він незалежніший, носить самостійний національний характер, реагує на суспільні зміни, відображає соціальні тенденції.

Перша тенденція: дедалі більше зростає увага вітчизняної культурі. Використовується так званий внутрішній культурний код, що асоціюється з певними історичними моментами чи самобутніми особливостями. Використовуються специфічні прийоми, незрозумілі для носіїв інших мов.

Лінгвісти визначають застосування в неймінгу каламбурів, підтекстів, гри слів як культурно-мовне тло. Прикладами можуть бути такі назви, як кафе «Зайди спробуй», ресторан «Кавказька бранка», мережа ресторанів «Ялинки-палиці». Зі зростанням патріотичних настроїв зростає вживання суто вітчизняних понять, назв географічних територій, переважно це стосується продовольчих товарів. Наприклад, «Будиночок у селі», «Бистрів», «Сибірська колекція».

Друга тенденція: повністю протилежна першій. Незважаючи на зростаючу лояльність споживачів до вітчизняних марок, у сферах, що стосуються певного рівня життя, що асоціюються з надійністю та стабільністю, переваги віддаються назвам, стилізованим під іноземні, наприклад, «Savage», «Redmond» та інші. Водночас відзначається деяка псевдоестетизація, використовуються запозичені слова, принципово не місцеві та навмисне красиві, наприклад, ресторан «Калігула», кондитерська «Марія-Антуанетта».

Особливо яскраво це проявляється у використанні «шикарних» жіночих імен та абстрактних екзотизмів у назвах продуктів сфери краси – модних бутіків, салонів краси, СПА-салонів і т. д. Найбільш популярними є французькі слова, різні американізми, іспансько-латиноамериканські та східні нейми. Найчастіше подібні прикраси не відповідають внутрішньому вмісту продукту. У кафе «Урарту» у провінційному містечку можуть бути алюмінієві вилки, у салону краси «Версаль» може бути облуплений фасад, а у закладі східної кухні «Червоний дракон» можуть подати справжній український борщ.

Третя тенденція: неминучий вплив трансрегіонального неймінгу на внутрішній. Переважно використовуються англіцизми та американізми. Наприклад, у сучасній Росії дуже популярні наступні номен-моделі першого виду:

  • планета + іменник, як правило, несхильне («Планета суші»);
  • прикметник у чоловічому роді та однині + рай («хутряний рай»);
  • іменник у називному відмінку + плаза («Єреван плаза»).

Подібні неймінг-конструкції здебільшого граматично невизначені і дуже незграбні і є, по суті, оксюмороном.

3 сучасні завдання неймінгу

Виділяють три основні завдання:

  1. Комунікативна. Правильна назва приваблює потенційних споживачів, викликає довіру покупців, індивідуалізує товар, цим сприяючи просуванню товару над ринком.
  2. Комерційна. Вдалий неймінг сприяє збільшенню доходу, зміцнює позиції над ринком аналогічних товарів, сприяє залученню більшої уваги населення.
  3. Юридична. Співзвучність, а тим більше повне копіювання вже існуючого бренду є порушенням закону і спричиняє накладення штрафних санкцій. Тим не менш, не забороняється використання асоціацій з більш відомими брендами та торговими марками. Отже, нова назва підлягає реєстрації як торговий знак.

Важливо! Не плутайте неймінг та брендинг. Брендинг – це найбільш широке поняття. Воно включає і позиціонування бренду, і дизайн, і комунікації, і розробку найменування об’єкта в тому числі.

Основні принципи неймінгу які слід враховувати в процесі створення назви:

  • Лаконічність та звучність. Назва має бути лаконічною і простою, має чітко вимовлятися, легко записуватися, бажано навіть на транскрипті. Гарний приклад – ВАТ «Оріон».
  • Стилістика. Ім’я відображає сферу діяльності компанії, суть та стиль продукту чи послуги, ціль його існування. Наприклад, “Чайний дім” або квітковий магазин “Ім’я троянди”.
  • Унікальність. Вибране ім’я не повинно співпадати або бути співзвучним з існуючими, має бути юридично чистим і здатним до реєстрації як торговий знак.
  • Відсутність підтекстів, особливо негативних. Потрібно бути дуже акуратними з множинністю трактувань, краще за це уникати.
  • Відповідність місцю та концепції (якщо це можливо). Наприклад, можна назвати мережу барбершопів “Бородач”, а кафе – “Бережок”, якщо воно дійсно знаходиться на березі водойми.
  • При виборі імені слід звертати увагу на емоційне забарвлення, стилістику, естетику, етимологію та морфологію, рекомендується використовувати різні прийоми психолінгвістики, словотвору та позиціонування.

Важливо пам’ятати, що головним та основними завданнями є впізнаваність назви та її зрозумілість широкої аудиторії.

Приклади хороших і поганих імен

Створення гарного іменування є трудомістким, а іноді й дуже трудомістким процесом. Нерідко розробники номена припускаються важливих помилок, такі як:

  1. Назва «ні про що». Розробка ефективної оригінальної назви є чудовим шансом виділитися серед багатьох конкурентів, донести ідею свого бренду до потенційних покупців. Вкрай неправильно буде прогаяти такий шанс і злитися з натовпом подібних компаній з невиразними назвами.
  2. Назва, складне сприйняття. З’являється при надмірному захопленні складанням складних словесних конструкцій, довгих іноземних слів, або дивних, незрозумілих споживачеві скорочень.
  3. Назва у відриві від продукту. Неймінг визнається невдалим, якщо асоціації з товаром ведуть потенційного клієнта в інший бік і не викликають бажання придбати товар чи послугу.
  4. Назва, непродумана для конкретної цільової аудиторії. Аналіз ЦА одна із найважливіших етапів проведення вибору назви продукту. Якщо нехтувати цим пунктом, ваші пріоритети можуть піти врозріз з цінностями цільової аудиторії.
  5. Зайве вживання іноземних слів. Якщо немає певних приводів для використання латиниці, то не варто цим зловживати. Застосування іноземних слів є виправданим у разі розробки назв для просування туристичних агенцій, шкіл іноземних мов.
  6. Зайве використання абревіатур, цифр та власних назв. Щоб назва торгової марки, товару чи послуги не виглядала смішно, пафосно та надумано, слід з великою акуратністю використовувати скорочення, числа та дати, особисті прізвиська та імена.
  7. Неблагозвучні назви. Назва має звучати легко і приємно для вуха, бути однаково простою як у вимові, так і в написанні, те саме стосується назв на латиниці. Втім, є деякі винятки. Це або назви всесвітньо відомих товарів або назви, покликані створювати епатаж.
  8. Вульгарна або образлива назва. Не рекомендується застосовувати.
  9. Плагіат. Неприпустимий і тягне за собою штрафні санкції.

Сучасні способи розробки назв

У сучасному російському неймінгу розрізняють кілька способів розробки назв:

  1. Спосіб асоціацій – важливо продумати Який сенс висловлює продукт і з чим його можна пов’язати. Крім прямих асоціацій можна використовувати посилання до географічних найменувань; назв тварин і рослин; іменам міфологічних тварин тощо. буд. Наприклад, квітковий магазин «Едельвейс», марка мотоциклів «Урал», школа коучингу «Фенікс».
  2. Створення неологізмів — створення нового неймінг-слова з допомогою фонетичного моделювання, саме сполук слів, приєднань різних приставок і суфіксів, поділу слова на частини. Необхідна умова – простота сприйняття потенційним споживачем. Наприклад, неймінг магазину модного одягу “Суперстиль”, меблевий магазин “Мебельград”, магазин алкогольної продукції “Алкомаркет”.
  3. Запозичення з іноземних мов — найчастіше застосовується у промисловому та банківському секторах економіки та є надання назві додаткових асоціацій за допомогою використання особливостей мови інших народів, використання транслітерацій. Наприклад, центр дитячого розвитку Кіндерзона, кафе Бонжур, журнал Комільфо.
  4. Фамільний спосіб – різновид неологізму, характеризується так званим офамілювання слова за допомогою додавання до нього нового суфікса. Асоціюється з високою якістю та надійністю продукту, отже, користується великою популярністю. Наприклад, відома марка горілки “Смирноff”, магазин кави “Кавників”, мультибренд “Довгань”.
  5. Словосполучення — найпростіший спосіб створення нової назви за допомогою з’єднання кількох (найчастіше двох) слів. В основному використовується прикметник + іменник. Наприклад, туристична агенція «Прекрасне далеко», магазин «Фермерські продукти», студія звукозапису «Гарний звук».
  6. Метод алітерації – використання рими і ритму повторенням коренів, складів чи закінчень. Підходить не кожному бренду, тому не часто використовується. Найбільш яскравими прикладами є назви таких всесвітньо відомих брендів, як Coca-Cola, Naf-Naf, Tik-Tak та інші.

Неймінг-тропіки

Тропіки – риторичні фігури, що використовуються в переносному значенні для надання художньої виразності найменуванню:

Тропи тотожності, вони ж перифрази

Характеризуються заміною власного імені або назви художнім описом. Стилістично розрізняють евфемізми, що підвищують, що замінюють непристойні прізвиська на милозвучні та нейтральні, і какофемізми, що знижують, замінюють номен на щось грубіше і вульгарніше:

  • інтернет-магазин «Точка G»;
  • будівельна група “Третій Рим”;
  • книга скарги Пензи Yabed.net;
  • мережа магазинів підлогових покриттів «Сильна підлога»;
  • ТОВ “Цариця полів БР”;
  • зоомагазини «Чотири лапи»; та подібні.

Даний прийом дуже потрібний при розробці назв секс-шопів, інтернет-магазинів, сайтів знайомств та інших фірм.

Стежки суміжності, вони ж метонімії

Означають заміну слова іншим, які мають просторові та тимчасові зв’язки з вихідним. До окремих випадків метонімії відносяться такі поняття, як синекдоха (позначення цілого через частину) та алегорія (іносказання):

  • похоронне агентство «Ритуал»;
  • приватна охоронна організація “Берегиня”;
  • АНО “Нова надія”.

Використовується за наявності багатовимірності понять, яке усвідомлюється населенням.

Стежки подібності

До стежок подібності відносяться передусім метафори, покликані надати предмету яскравіші, що запам’ятовуються властивості, мають емоційне забарвлення:

  • гіпербола – посилення якості предмета навмисно використовується надмірне перебільшення;
  • літота – навмисне зменшення якості;
  • катахреза – навмисна стилістична помилка, вживання слова у значенні, що суперечить його буквальному значенню.

Використовуються для того, щоб вигідно підкреслити одну або кілька властивостей бренду:

  • туалетний папір “М’яків”;
  • магазин «Малишок»;
  • компанія «Світ дверей»;
  • компанія “Планета замків”;
  • мережа магазинів “Імперія сумок”;
  • компанія «Всесвіт текстилю»;
  • компанія-постачальник покрівлі “Карлсон”;
  • лофт-кафе “Добрий сусід”;
  • служба доставки шашлику “Швидше вітру”.

Сказати мало, маючи на увазі багато – ось девіз таких назв.

Trails of Contrast

Інша назва — антифраз, використання тропу в протилежному, часто іронічному, значенні. Сюди відносяться антитеза, оксюморон, іронія (і самоіронія), сарказм:

  • інтернет-магазин дитячого одягу «Крутишки»;
  • ковзанка «Гарячий лід»;
  • ТОВ «Зеленооке таксі».

Назва, придумана з розумом та доречною часткою гумору, викликає позитивні асоціації.

8 порад з самостійного неймінгу

Створення абревіатури

Абревіатура – ​​один із найпростіших способів неймінгу. Найчастіше використовуються акроніми, тобто з перших букв повної назви чи опису продукту складається нове. До цього методу неймінгу необхідно ставитися акуратно. Якщо марка автомобілів BMW відома усьому світу, то такі скорочення як, наприклад, ВСЗ («Владивостокбудзамовник») швидше за все нічого не скажуть потенційному споживачеві.

Використання алітерації

Алітерація, або співзвуччя – це ритмічне повторення однорідних чи однакових приголосних. Надає назві особливої ​​звукової виразності, подібні назви прості в запам’ятовуванні і не вимагають особливих інтелектуальних витрат.

Найменування псевдонімів

Найпростіший спосіб іменування – використання імені або прізвища. Зазвичай використовують дані власника компанії або бренду, але якщо з якихось причин реальні ім’я та прізвище не підходять, то цілком можна вигадати вигадані.

Історія

Досить часто в розробці назви використовують посилання на історичні події або історичні особи, тим самим підкреслюється наступність традицій. Так, ресторану, що спеціалізується на стравах класичної російської кухні, цілком підійде назва Грибоєдів.

Використати літературні твори

Досить простий та легкий спосіб розробки назви. У улюбленому творі можуть знайти хороші назви для брендів. Наприклад, агентство з підбору нянь Мері Поппінс або кафе-морозиво Снігова королева.

Використовувати назву з іншої сфери діяльності

Цей спосіб застосовується досить рідко і полягає у використанні вже існуючої назви, яка раніше не використовувалася в даній сфері діяльності.

Шукати серед латинських слів

Латинські слова у неймінгу використовують дуже давно та цілком ефективно. Є одним із традиційних способів розробки назв. Наприклад, відомі всім процесори Pentium зобов’язані своїм ім’ям саме латиною.

Можна піти шляхом найменшого опору – просто скласти список ключових слів і перевести їх на латину.

Слова для унікалізації неймінгу

Для цього можна взяти за основу слово, яке повністю характеризує продукт, і додати до нього такі слова, як «Найкращий», «Особливий», «Експерт», або інші слова, що характеризуються чудовим ступенем.

Генератори популярних імен

Існує багато генераторів імен, основна функція яких полягає в автоматичному виборі оригінальної назви з тисяч інших варіантів. Неймінг-сайти використовуються в тих випадках, коли власник компанії не може самостійно визначитися з вибором номен для своєї фірми, товару або послуги:

  • Logaster. Онлайн неймінг-сервіс із створення брендів. Підбирає назву за ключовими словами, повністю розробляє концепцію бренду.
  • Ultragenerator. Діє аналогічно, створює номен за введеними ключовими словами.
  • Мегагенератор назв. На старті створення німу дозволяє вибрати кількість слів у новому бренді та категорію бізнесу.
  • Плановик.ру – онлайн-генератор назв фірм, товарів, імен персонажів. Орієнтований на вибір вигаданих прізвищ, не передбачена функція введення ключових слів.
  • Naminum – онлайн-генератор назв компанії чи її продуктів. Підбір здійснюється на основі одного введеного ключового слова.
  • Namecheck – перевіряє унікальність створеної назви, доступність доменів, використання на різних майданчиках, у тому числі соціальних мережах.
  • Namech – інструмент для генерації номенів, що складає всілякі варіанти за ключовими словами. Також показує вільні домени.
  • KnowEm – сервіс, що перевіряє використання реєстраційних даних майже на 500 сайтах.
  • Dock Name — допомагає знайти відповідне доменне ім’я за допомогою отримання ідей назви від людей, які мають відповідні веб-адреси або схожу сферу інтересів.
  • NameRobot – веб-проект для швидкого та недорогого підбору унікальної назви продукту
  • Panabee – здійснює підбір назв за двома ключовими словами. Мало варіативний.
  • Trademarkia — це гігантська база даних за американськими патентами та товарними знаками. Можлива реєстрація власної торгової марки будь-кому.
  • Brandbuckey – онлайн-маркетплейс імен для торгових марок, доменів, продуктів компанії.
  • Lean Domain Search – генератор доменних імен за ключовим словом.

Що краще: неймінг-агентство чи генератор назв

Неймінг-агентства займаються розробкою унікальної назви для продукту чи ідеї. У штаті цієї фірми можуть бути лінгвісти, копірайтери, креативники, юристи і т. д. Їх завданням є розробка унікальної, оригінальної, стильної назви, що привертає увагу потенційних покупців і передбачає отримання фінансової вигоди.

Подібна робота потребує значних тимчасових та фінансових витрат. Зазвичай на розробку оригінальної назви приділяється приблизно три тижні, але в окремих випадках цей процес може зайняти більше часу. Вартість послуг неймінгагентства розраховується для кожного замовника індивідуально.

Використання онлайн-генераторів заощаджує час, людські та фінансові ресурси, але не гарантує вдалий результат. Як правило, номени, пропоновані онлайн-генераторами, вторинні, тому що при підборі назви за ключовими словами сама ідея продукту нівелюється. Зручні для пошуку натхнення та ідей, але кінцевий результат не варто використовувати.

Етапи розробки назви в агентстві

Підбір ефективної назви товару або послуги має певний порядок і включає кілька етапів:

На першому – ринкових досліджень – проводиться ретельний аналіз діяльності компанії, що потребує виробництва ефективної назви, вивчаються потреби та особливості цільової аудиторії, ринкові умови, формується об’єктивну картину сегмента, оточення майбутнього бренду. Також проводиться аналіз конкурентного середовища. На основі аналітичних досліджень виділяються критерії ефективності, формуються такі особливості майбутньої назви, як запам’ятовуваність, простота, рекламопридатність, конкурентоспроможність та інші.

Важливим етапом правового захисту бренду є складання переліку класів МКТУ (Міжнародний класифікатор товарів та послуг). Список містить 45 класів, де 1–34 – це класи товарів, а 35–45 – послуг. У цих класах надається правовий захист торгового знака біля Росії. Чим більше виділяється класів, тим складніше виробництво та реєстрація фірмової назви товару чи послуги. Так, знайти креативну назву у 29 класі, що поєднує продовольчі товари, буде найскладніше.

Брифінг

Проводиться у процесі підготовки технічного завдання. За підсумками складається бриф на номен, у якому чітко прописуються ключові особливості майбутньої назви та побажання замовника. Наявність технічного завдання дозволить неймінговій агенції якісно та ефективно виконати поставлене завдання, а клієнт зможе оцінити виконану роботу.

Розробка варіантів назви бренду

Є основним і найкреативнішим етапом, у якому можна виділити мозковий штурм та генерацію ідей, при яких вивчаються всі можливі варіанти, включаючи найнезвичайніші. У той же час важливо дотримуватися певних рамок і критеріїв, характерних саме для назви, що розробляється. Тут можна скористатися генератором назв, зазвичай створює так званий творчий поштовх.

На етапі фільтрації варіантів враховуються цінності бренду, його маркетингові завдання, позиціонування та інші важливі параметри, виділяється група прийнятних неймів і дозволяє вибрати їх найбільш ефективний.

Тестування назви

Наступним етапом неймінгу проектів є тестування назви, яке включає всі можливі нюанси обраного номена від легкості вимови до зручності написання і коректної передачі за допомогою засобів зв’язку. Також проводиться лінгвістичний аналіз, перевіряються культурні, мовні, релігійні асоціації, виключаються назви із негативними асоціаціями.

Перевірка юридичної чистоти товарного знака

Це платна процедура, спрямована на виключення збігу нової назви зі списком зареєстрованих марок. Крім того, відбувається пошук збігів у мережі Інтернет.

Презентація варіантів та затвердження неймінгу

Замовнику надаються на вибір назви, що успішно пройшли попередню юридичну перевірку, які можуть бути зареєстровані у відповідних класах МКТУ. Зміст презентації включає докладний опис номена, його семантичні особливості та переваги. Щоб уникнути витоку інформації, небажано оголошення пріоритетної назви до подання заявки на реєстрацію товарного знака.

Перевірка заявок та юридичний супровід

Відбувається необхідне дослідження звернень до Роспатенту, щоб уникнути можливої ​​відмови. На даному етапі підключається патентний повірений, який співпрацює з агентством для якісного супроводу процесу реєстрації заявок.

Серед компаній, де можна замовити неймінг, найбільш відомими є:

  • Depot. Компетенцією цієї московської агенції є брендинг різних видів товарів, компаній та послуг. Воно проводить дослідження та аналітику ринку, розробляє стратегії позиціонування, займається неймінгом та копірайтингом, розробляє етикетки, логотипи та дизайнерські упаковки, оформляє рекламні простори.
  • Mildberri,. Спеціалізоване брендингове агентство, що займається розробкою назв торгових марок та підприємств, їх фірмових стилів та концепцій, елементів ідентифікації та комунікації, дизайном упаковки, оформленням рітейл-просторів. Має офіси у всьому світі.
  • KIAN. група компаній займається розробкою, запуском та підтримкою брендів. Реалізує весь комплекс робіт: від проведення маркетингових досліджень, створення графічного дизайну та просування бренду до реалізації комунікаційних стратегій.

7 критеріїв оцінки розробленої назви

Фахівцями брендингових агентств були розроблені критерії оцінки, за допомогою яких можна зрозуміти, наскільки якісно була зроблена робота з підбору назви бренду, товару або послуги:

Семантика

Смислове значення слова називається семантикою. Необхідно переконатися, що жодна із складових назви не містить негативних асоціацій, концепт назви має бути суто позитивним. Якщо номен розроблений не рідною для вас мовою, то першочерговим завданням є перевірка всіх його словникових значень. У будь-якому випадку, крім цього, необхідно перевірити сленгові вирази та жаргонізми з цим ім’ям.

Популярним засобом для пошуку негативних значень навіть у найнешкідливіших слів є Urban Dictionary. Якщо такий сенс виявлено, необхідно перевірити, наскільки це розуміння поширене. Бажано переконатися, що такий вираз не використовується. Якщо під час розробки назви рідною мовою виникають сумніви, щоб уникнути неприємних наслідків слід проконсультуватися з носієм мови.

Фонетика

Відповідає звучання слова. При неймінгу не слід вигадувати слово складної форми, що важко вимовляється. Воно, безперечно, буде впізнаваним, але незручним для потенційного покупця. Назва має бути легкою, милозвучною, її вимова і відтворення не повинно завдавати будь-яких труднощів. Бажано використовувати просте правило: “Як чується, так і пишеться”.

Стилістика назви

Вона має відповідати стилю самого бренду, органічно доповнювати та продовжувати його. Не слід допускати використання непоєднуваних понять, дешевому продукту не варто давати пишну і пафосну назву, так само як і дорогим високотехнологічним продуктам не даються «приземлені» назви.

Асоціації

Назва бренду не повинна викликати будь-яких негативних, двозначних асоціацій як рідною, так і іноземними мовами держав, у яких планується просування товару чи послуги. Інакше потрібно бути готовим до невдач, або навіть повного провалу запуску бренду. Дуже показові у цьому плані історії відомих брендів Blue Water, Bledina від Danone, Antikal.

Маркетинг

Неймінг може і має продавати. Якщо цього немає, то однією з основних причин може бути неправильний вибір назви. Не до кінця опрацьовано цільову аудиторію, не повністю проведено аналіз конкурентних пропозицій, тенденції ринку вивчені не в повному обсязі.

Емоції

Неймінг повинен бути на одній емоційній хвилі з потенційним споживачем товарів та послуг. Усі складові номена: звучання, ідея, асоціації тощо, мають викликати лише позитивні емоції. Вони можуть бути різними за силою, але незмінно зі знаком плюс. Від вибухових веселощів, передчуття радості до спокійної впевненості, відчуття надійності та довіри. Якщо назва товару чи послуги викликає позитивні емоції, це позитивно позначається на репутації компанії-виробника.

Юридичний момент

Для запобігання прямому використанню або копіюванню оригінальної назви, що належить іншому бренду, необхідно зареєструвати свій неймінг як власну марку. Кожна назва проходить двоетапну перевірку з російських та західних баз зареєстрованих торгових знаків. Патентні повірені приймають рішення про можливе подання заявки на реєстрацію бренду, після чого найкраща назва надається замовнику.

У разі прийняття клієнтом позитивного рішення про реєстрацію обране ім’я проходить платну перевірку серед вже поданих заявок.

Книги про неймінг, які варті вашої уваги

“Настільна книга копірайтера”. Еліна Слободянюк

Ця книга про неймінг чудово підходить для тих, хто тільки починає свій шлях у копірайтингу та про багато правил іменування брендів та товарів та принципи написання текстів тільки здогадується. У ній наводяться ретельні пояснення певних правил і принципів написання рекламних і матеріалів, що продають, роз’яснюються основи створення назв і побудови рекламних слоганів, розкривається поняття цільової аудиторії та багато іншого. Книга написана простою та зрозумілою мовою, наведено безліч прикладів, як російських, так і іноземних.

“Одним словом”. Сергій Малайкін

Ця книга підходить як для професіоналів, так і для тих, хто збирається тільки запустити свою торгову марку на ринок. Автор – професійний дизайнер і неймер, підприємець, створив авторську методику з виробництва унікальних назв, яку і пропонує вашій увазі. У книзі він представив практично поетапну інструкцію для створення ефективного та унікального номена торгової марки.

Разом з автором ви пройдете шлях від знайомства із замовником, проаналізуєте цілі, ідеї та завдання його бізнесу, на стадії осмислення інформації зможете почати підбір оптимальної назви для бренду, виробите основні та додаткові варіанти і, нарешті, знайдете те саме слово. Не нехтуйте завданнями, які розташовані в кінці кожного розділу. Звичайно, в заключному розділі автор наводить рішення цих вправ, але спробуйте все ж таки розібратися самостійно. Можливо, під впливом цієї книги ви вирішите пов’язати з неймінгом все життя.

«Brand: Народження імені. Енциклопедія». Бернар Галі

Автор книги — французький письменник і лінгвіст, який провів колосальну творчу роботу, зібравши інформацію про походження як найвідоміших європейських брендів, представлених сьогодні так і незнайомих вітчизняному читачеві. З їхніми іменами сучасна людина стикається в повсякденному житті, вони впізнаються будь-якою мовою. Читач дізнається безліч цікавих подробиць про виникнення таких торгових марок, як Lego, Volvo та багато інших.

«Як придумати назву із родзинкою?» Олена Котова

Ця книга є посібником як для підприємців-початківців, так і для досвідчених комерсантів на вибір унікальної назви для свого бренду, торгової марки, товару або послуги. Також вона буде корисною для професіоналів у сфері маркетингу та реклами. Написана простою мовою, легка для сприйняття. Допоможе придумати ефектний та ефективний неймінг.

«Неймінг. Як гра у слова стає бізнесом». Алекс Френкель

Автор – професійний журналіст, який займався розробкою назв і торгових марок для найбільших світових компаній. У книзі він розкриває таємниці лаштунків неймінгу, розповідає про технології розробки та історії виникнення імен знаменитих брендів, показує, як формується нова мова нашого світу, що трансформує її культуру та діловий клімат.

«Вибір імені, або Все про неймінг». Нейл Тейлор

Книга призначена для найширшого кола читачів, написана просто, зрозуміло та дотепно. Автор дає читачеві покрокову шпаргалку з підбору оригінального імені бренду і докладно описує цей процес.

«Неймінг. Мистецтво називати». Володимир Єлістратов, Павло Піменов

Книга є навчально-практичним посібником, що розкриває всі тонкощі неймінгу з урахуванням російських реалій. Є, мабуть, єдиним на сьогодні найповнішим описом процесу створення імені брендів у нашій країні. У посібнику докладно описані процеси, етапи, принципи та критерії неймінгу з опорою на ментальність, специфіку російської мови, багатий мультикультурний досвід.

“Торгова марка”. Генрі Чармессон

У цій книзі автор відповідає на питання, як створити правильну назву своєму товару чи фірмі, на основі безлічі прикладів з історії виникнення найвідоміших брендів. Розкриває секрети неймінгу, його термінологію, методи та принципи.