Якщо ви все ще гуглите «акція giveaway що це» – почитайте цю статтю. У ній ми запитали експертів про цей спосіб просування. Виявилося, це не просто конкурси, де розігрують машини та брендові сумки.
Giveaway, гівевей або гів – це розіграш призів за передплату в Інстаграм. Такий конкурс дає користувачеві можливість виграти приз за передплату на велику кількість акаунтів. Наприклад, на 100 чи навіть 150. Призи можуть розігрувати різні: машини, айфони та навіть особисті речі зірок.
Для проведення конкурсу створюють окремий обліковий запис, де публікують інформацію про розіграш: умови участі, терміни та призи. Організатор приваблює спонсорів – на них підпишуться учасники розіграшу. Теоретично участь у гіві – це спосіб організатору заробити грошей, спонсорам – збільшити аудиторію, а користувачам – познайомиться з новими блогерами та виграти призи.
Зазвичай конкурс триває тиждень. Наприкінці організатор обирає переможця у прямому ефірі випадковим чином. Організатор вибере нового переможця, якщо виявиться, що перший не виконав необхідних умов розіграшу. Наприклад, підписався на 99 профілів, а потрібно було на 100.
За правилами Інстаграма гівевеї заборонені. Інстаграм це дуже не любить, у нього є свій рекламний майданчик — таргетована реклама. Для гіва найчастіше створюють окремий конкурсний обліковий запис просто тому, що великий ризик його блокування — а жертвувати особистим обліковцем не хоче ніхто. Це “російська рулетка”, що називається. Може вийде, а може, і ні.
Які бувають giveaway
Можна виділити чотири схеми проведення гівевей. Вони відрізняються один від одного способом організації та наявністю чи відсутністю тематики:
Класичні — це коли сторонній організатор вигадав розіграш, набрав учасників та закупив призи. Щоб привабити користувачів, організатор купує рекламу у блогерів.
Іменні – це гіви, які організовує відома особистість, наприклад, зірка або блогер-мільйонник. Знаменитість керує усім процесом, робить рекламу. У іменних гівах великі призи, багато спонсорів і великий прихід аудиторії, але часто неякісна.
Тематичні чи марафони — гіви, присвячені певній темі. Наприклад, здоров’я, краса чи психологія. Тематичні гиви рідко бувають великими. У той самий час їх аудиторія цільова, отже, активніша.
Кругові — це гиви, у яких спонсори обмінюються аудиторією друг з одним. Наприклад, кілька блогерів вирішують організувати такий гів, розповідають про проведення у себе в сториз та влаштовують різні спільні активності.
Скільки коштує участь у гіві: приклад Тіматі
Участь у гіві може бути безкоштовною, а може коштувати дуже дорого. Ціна складається із трьох факторів: вартості призів, реклами самого розіграшу у блогерів та комісії для організатора.
Наприклад, у квітні 2021 року для учасники іменного гіва Тіматі заплатили по 300 тисяч рублів. Тіматі гарантував залучити понад 250 тисяч передплатників. Організатори обіцяли супер-актив, оскільки в цей час йшло шоу «Холостяк», де Тіматі шукав собі наречену.
Плюси та мінуси такого способу просування
Проведення розіграшу – популярний спосіб просування як особистих, так і комерційних облікових записів в Інстаграмі. Але цей метод має свої плюси і мінуси.
Плюси:
- Спонсор знає, яка кількість передплатників прийде від участі в гіві — організатор заздалегідь визначає гарантований прихід. Якщо потрібної кількості залучити не вдалося, чесний організатор повертає частину грошей.
- Передплатника можна залучити дешевше, ніж при покупці реклами у блогерів або просуванні через рекламу, що таргетує.
- За час розіграшу можна підвищити лояльність – залучати аудиторію різними активностями. Наприклад, іграми у сторіс, лайк-таймами, комент-таймами та публікаціями візиток. Можна розіграти свій невеликий приз.
Мінуси:
- Аудиторія таких конкурсів найчастіше є неплатоспроможною. Справа в тому, що учасники йдуть у конкурс за подарунками, а не заради блогерів. Забезпечених людей навряд чи можна привабити призами.
- Спонсор не цікавий сам собою — цікаві його призи. Зазвичай учасник переходить у підписки на сторінці розіграшу та разом підписується на необхідні облікові записи. Після цього він може взагалі не заходити на сторінки спонсорів і навіть приховати їхні історії та публікації зі стрічки.
- Ризик отримати ботів замість живих людей. Якщо несумлінний організатор під час проведення гіва розуміє, що не виконує гарантій, він починає накрутку. Розпізнати такі накрутки буває складно – ботів роблять схожими на живих людей.
- Після підбиття підсумків розіграшу відписки можуть сягати 95% від початкової парафії за участю в гіві.
Гіви швидко втрачають ту популярність, яка у них була ще 2-3 роки тому. Багато хто на своєму досвіді зрозумів, що гіви найчастіше потрібні для заробітку блогерів та організаторів, але не ефективні для брендів у довгій перспективі. Користувачі спочатку підписуються на обліковий запис, а потім також масово відписуються. Вплинули на сприйняття гівів та пов’язані з ними скандали: то з’ясується, що переможець — друг організатора чи блогера, то селебріти починають лаятися із сумок Louis Vuitton замість проведення конкурсу.
Деякі бренди та організатори використовують не цілком чесну тактику — відразу після закінчення гіва блокують акаунти, щоб охочі відписатися просто не могли цього зробити. Розрахунок тут на те, що передплатники через якийсь час просто забудуть, що були підписані на певний обліковий запис і не підуть. Але наскільки це допоможе бренду в подальшому просуванні, сказати важко: малоймовірно, що на такому нечесному підході можна побудувати довгі і міцні відносини з аудиторією.
Небезпека участі в giveaway
Перша небезпека – падіння охоплень. За час проведення розіграшу на обліковому записі з’являються незацікавлені люди. Таких користувачів складно залучити: вони пропускають пости та не взаємодіють з історіями. Інстаграм вважає, що контент більше не цікавий, і буде рідше показувати його у стрічці.
Друга небезпека – це масові відписки після розіграшу. Більшість відписок припадає на день закінчення гіва: учасники заходять на конкурсну сторінку та разом відписуються від усіх спонсорів. Велика кількість відписок алгоритми Інстаграма сприймають як поганий знак: або власник облікового запису зробив щось аморальне, або він просто нецікавий. Статистика падає остаточно — у такому разі блогери вважають за краще кинути обліковий запис і почати вести новий.
Якщо аккаунт вже має давню історію і чимало передплатників до початку гіва, то стрибок числа передплатників може не стати таким фатальним. А ось якщо обліковий запис невеликий і «юний», то наслідки можуть бути драматичними: алгоритми, аналізуючи активність в обліковому записі, можуть сильно обмежити його розвиток.
Як брати участь без шкоди для акаунту
У гівах головне правило, про яке часто забувають, — це цільова аудиторія. Буває, що об’єднуються компанії, які взагалі не схожі за тематикою. У результаті виходить солянка. Якщо використовувати гівевей, насамперед потрібно працювати на один напрямок. Так нові передплатники з більшою ймовірністю залишаться в обліковому записі — їм буде цікава тема і наш продукт.
Після гіва у будь-якому випадку буде багато відписок, тому потрібно вибирати щось приблизно рівнозначне тому, що є. Якщо в акаунті 100 тисяч передплатників, не потрібно брати участь у гівеві з блогерами-мільйонниками. Від цих блогерів спочатку прийде великий наплив, а потім підуть відписки, які не вдасться покрити. Відпишеться неможливо велика кількість людей відповідно до того відсотка, який був спочатку. Статистика піде у мінус. Потрібно стежити, щоб не було великого злету та великого спаду.
На закінчення гива потрібно замовляти рекламу у блогера, або таргетовану рекламу. У будь-якому разі, протягом тижня-двох будуть масові відписки. Щоб не вбити статистику, потрібні нові цільові передплатники. Інакше — велика кількість відписок, мінуси за статистикою та дуже тривала реабілітація.
Де шукати giveaway
Анонси гівевеїв публікують у тематичних каналах у Телеграмі та в PR-акаунтах блогерів. Якщо в особисті повідомлення приходить пропозиція брати участь у гіві – мабуть, пишуть шахраї. Щоб не втратити гроші, слід перевірити організатора розіграшу.
Як перевірити організатора на чесність
- Запросити інформацію щодо попередніх розіграшів організатора.
- Почитати відгуки на організатора у тематичних чатах.
- Отримати підтвердження того, що призи справді дійшли до переможців.
- Дізнатись про спосіб проведення фінального розіграшу призів. Тривожний дзвіночок, якщо в акаунті викладають заздалегідь зроблений запис із підсумками розіграшу. У такому разі переможцем у гиві може «несподівано» стати троюрідна тітка організатора, а реальні учасники залишаться ні з чим. Найкращий варіант проведення розіграшу – прямий ефір.
- Запитати, хто і як надсилатиме призи. Якщо купити призи — обов’язок спонсора, він і відправляє їх переможцю. Якщо організатор наполягає спочатку надіслати йому, а він сам відправить переможцю — це може бути шахрай.
Завжди варто вивчати відгуки: гуглити, заходити до спеціалізованих чатів у Телеграмі — їх чимало. Там розповідають, як проводився гів, як організатори спілкувалися, яка парафія була гарантована, а яка фактична.
Крім цього, потрібно запросити статистику минулих гівевеїв або написати попереднім учасникам. Ви маєте повне право запитувати, хто брав участь раніше у гіві та просити посилання на цей гів та рекламний пост. Так ви зможете отримати більше інформації та проаналізувати ризики.
Що потрібно пам’ятати про роздачу
Giveaway – інструмент суперечливий. Що варто пам’ятати:
- В Інстаграмі заборонено проведення конкурсів на підписку, тому для гівевею створюють окремий обліковий запис.
- Спонсору краще брати участь у тематичних гівевей, щоб залучити платоспроможних та зацікавлених людей.
- Маленьким блогерам не варто брати участь у великих гівевеях. Потрібно вибирати гіви, в яких беруть участь спонсори з приблизно однаковою кількістю передплатників.
- Гів може бути єдиним способом просування. Після завершення конкурсу будуть великі відписки, їх потрібно покрити іншою рекламою — блогери або таргетовані. Якщо цього не зробити, статистика сильно впаде.
- Ключовий показник ефективності giveaway – це кількість передплатників, які залишились у блозі після проведення конкурсу.
- Гівевеї краще шукати у тематичних чатах, там же публікують відгуки про організаторів.