16 вправ для розвитку навичок копірайтера

16 вправ для розвитку навичок копірайтера

Щоб працювати копірайтером не достатньо просто пройти якісь курси, потрібно постійно тренуватися. Якщо в роботі немає проектів, на яких можна відточувати майстерність, то виконуйте вправи, які і для чого розповіла у статті.

Слово не в тему

Виберіть будь-яку тему, яка сподобається, та напишіть за нею статтю. Це може бути хоч “Всі фішки iPhone 12 Pro Max” або “Найпопулярніша виробнича техніка” – не важливо.

Впишіть у статтю слово, яке ніяк не відноситься до тематики тексту — наприклад, «фунікулер» у статтю про смартфон нового покоління, або «бефстроганів» у статтю про поправки до Конституції.

Важливо не просто вставити його в текст, а додати так, щоб воно природно вписалося і не впадало у вічі, як щось стороннє. При виконанні вправи орієнтуйтеся не на рядового читача, який може просто його не помітити, а на редактора, який читатиме статтю ретельно та прискіпливо.

Аналоги мовних штампів

Штампи та канцеляризми – це усталені словосполучення, від яких віє офіційно-діловим, канцелярським стилем. Вбийте в пошуковий рядок «популярні канцеляризми», виберіть 10 з них та придумайте до кожної фрази по 5 замін.

Наприклад, «взаємовигідну співпрацю» можна замінити на:

  • ви отримаєте ліди, а ми ще один успішний кейс у скарбничку;
  • ви зможете автоматизувати роботу з документами, а ми отримаємо фідбек та зможемо покращити платформу;
  • ви поділитеся досвідом та отримаєте потенційних клієнтів із YouTube, а ми через відео-кейс покажемо свою експертність;
  • ви опублікуєте на сайті сторітлінг, який підвищить лояльність клієнтів, а я отримаю новий кейс у портфоліо;
  • ви отримаєте стратегію просування, за якою зможете отримати нових клієнтів, а ми відкриємо собі нову нішу.

Ця вправа допоможе очистити мову від фраз-кліше і почати писати людянішою мовою з користю для читача.

Синоніми

Випишіть 10 дієслів, 10 іменників та 10 прикметників, які використовуєте найчастіше, та підберіть до кожного зі слів по 5 неоднокорінних синонімів.

Наприклад:

  • кухоль – ємність, тара, посуд, посудина, чашка;
  • використовувати – застосовувати, використовувати, впроваджувати, використовувати, експлуатувати;
  • широкий – роздольний, об’ємний, великий, просторий, неосяжний.

Намагайтеся з кожним днем ​​зменшувати час на вигадування синонімів. Першого дня поставте таймер на 7 хвилин, другого — на 6 і так далі. Не хитруйте та не використовуйте синонімайзери. Вправа допоможе позбавитися від тавтологій та вивести слова з пасивного словникового запасу до активного.

Асоціації

Для цієї вправи виберіть 5 іменників — можна взяти предмети, які вас оточують, та запишіть до кожного з них 20 слів-асоціацій. Це можуть бути іменники, дієслова та прикметники.

Наприклад: стіл – робота, обід, стілець, писати, книги, ящики, комп’ютер, дерев’яний, зручний, шорсткий, дерево, документи, коробки, ніжки, стільниця, дизайн, інтер’єр, скатертина, квартира, новосілля.

Правки у статтю

Напишіть невелику статтю0 символів з будь-якої теми, потім відверніться на інше заняття і трохи пізніше поверніться до неї. Перечитайте, викреслюючи все, що не подобається, заберіть зайву «воду».

Ця вправа допоможе знаходити свої ж помилки і стежити за лаконічністю роботи — адже чим осмисленіші писатимете, тим менше доведеться редагувати.

Після виправлень стаття має стати більш зрозумілою, живою та цікавою.

Портрет цільової аудиторії

Виберіть будь-який продукт — хоч магазин дизайнерських шкарпеток, та складіть портрет цільової аудиторії бренду: стать, вік, місто та країну проживання, інтереси, цінності, як, коли та для чого використовують товар чи послугу компанії.

Наприклад, портрет аудиторії сервісу доставки їжі «Dostaевський»:

Чоловіки та жінки 23-40 років – платоспроможна аудиторія, страви не такі дешеві, як у ресторанах швидкого харчування. Їжу замовляють або наборами для посиденьок компаніями, або як сніданок, обід або вечеря — зазвичай віддалені працівники «середнього» достатку. Сучасні, зі смартфоном на «ти», тому й замовляють через програму, через сайт – значно рідше.

Портрет ЦА застосовують при написанні текстів, щоб говорити від імені компанії мовою клієнтів.

План статті

Візьміть будь-яку статтю з нашого блогу або іншого ресурсу і складіть по ній розгорнутий план. Про що йдеться на початку, який блок стоїть після — і так до кінця. Схема має бути настільки докладною, щоб по ній можна було переказати статтю.

Складання планів допоможе структурувати інформацію, щоб надалі було легше писати зв’язний та зрозумілий лонгрід.

Сторителлінг

Виберіть будь-який бренд, який вам подобається, напишіть на нього інформацію та напишіть невелику статтю про історію компанії. Як вона створювалася, коли хто був на чолі під час її зародження, як виникла ідея створення бренду? Текст повинен вийти природним та лаконічним.

Вправа на написання сторітеллінгу допоможе розвинути фантазію та майстерність розповідати історії.

Тавтограми

Тавтограма – це текст, в якому всі слова починаються з однієї й тієї ж літери. Напишіть 3 тавтограми – з 10-15 слів на кожну. Почніть з літер, на які найлегше підібрати слова: с, до, н. Головне, щоб вийшов зв’язковий текст, але не обов’язково адекватний.

Наприклад: посол Піттсбурга прибув путівкою пансіонату послухати пісенний пасторальний твір.

Текст за літерами алфавіту

Напишіть текст, у якому перше слово буде починатися на «а», а кожне наступне — на літеру алфавіту, що йде після неї, за винятком приводів. Має вийти зв’язковий, але не обов’язково логічний абзац.

Наприклад: Азартний богомол волає від горя після дощу, якщо їжак дзижчить. Заєць ікає, коли лящ миється, натираючи оперення папуги. Рослі скелі, наче втомилися, філігранно зберігають цілісність черепаших спритних чепурунів. Це юлю я.

Вправа допоможе згадати слова, які ви знаєте, але не використовуєте у повсякденному мовленні.

«Що …, якщо …»

У цієї вправи для копірайтерів-початківців 2 варіанти: уявіть реальну і фантастичну ситуації і напишіть, що б ви робили в кожній з них.

Наприклад, уявіть, що у вас загубився собака. Що ви робитимете? Якщо напишіть оголошення, то що буде за текст? Які слова, щоб люди точно звернули увагу на папірець, наклеєний на стовпі?

У випадку з нереальною ситуацією — чим абсурднішою буде вона сама, тим краще. Наприклад, подумайте, як ви вестимете переговори з войовничим кланом, якщо настане апокаліпсис, і всі технології зникнуть. Що ви запропонуєте в обмін на перемир’я або як пропонуватимете партнерство? Що ви напишете у листі, який відправите гінцем?

Вправа допоможе підключити фантазію та розвинути креативність. Докладніше про вправи для розвитку креативності читайте у нашій статті.

Улюблена страва

Опишіть свою улюблену страву від ресторану, в якому вона може продаватися. Розпишіть у фарбах смакові відчуття, розкажіть про інгредієнти та їхню якість.

Наприклад, піст про звичайну яєчню:

Що може бути простіше і смачніше за глазунью?

Ситний білковий сніданок, який зарядить енергією на весь день. Ми додаємо до яєчні будь-які добавки на ваш смак: овочі, м’ясо, соуси.

 

Виберіть топпінг під настрій: хрумкий бекон, обсмажені брокколі або свіжий салат – все, що завгодно.

Замовте яєчню на сніданок і отримайте каву в подарунок. Ідеальне поєднання для бадьорого ранку.

Такий підхід має бути до кожного посту для бренду — писати про продукт потрібно так, наче ви його фанат.

Рерайт навпаки

Виберіть будь-яку статтю в Яндекс.Дзені на будь-яку тематику та перепишіть її так, щоб вийшов протилежний сенс. Перетворіть усі слова: кольори, країни, факти, назви предметів.

Вправа навчить формувати сенс і надавати значення кожній фразі.

Текст за формулою

Виберіть бренд та опишіть будь-який їхній продукт за трьома формулами: AIDA, PmPHS, PPPP. Вправа навчить застосовувати маркетингові формули практично.

Структура текстів за формулами виглядає так:

  • AIDA: увага → інтерес → потреба → дія;
  • PmPH: біль → більше болю → надія → рішення;
  • PPPP: картинка → обіцянка → доказ → заклик до дії.

Кожному слів у послідовності відповідає окремий абзац.

Приклади:

  1. AIDA

Зробіть замовлення через наш додаток та отримайте подарунок.

Для посиденьок з компанією багато їжі не буває. Зробіть у додатку замовлення на суму від 1199 рублів та отримайте подарунок на вибір: осетинський пиріг з капустою, картоплею, сиром та вишнею, яблуком та брусницею, піцу «Пепероні» або 1 літр Pepsi.

Жодна людина в компанії не залишиться голодною, а отримувати подарунки завжди приємно.

Згодні? Тоді швидше завантажуйте наш додаток, робіть замовлення та отримуйте смачний бонус.

  1. PmPHS

Настали сірі та дощові пітерські будні, на вулиці тільки хмари та вогкість – зовсім не хочеться туди виходити.

Їди в холодильнику немає, та й звідки їй взятися, якщо на вулицю виходити не хочеться вже тиждень, а то й більше. Хочеться їсти, та й готувати не хочеться.

А може, тоді й не треба? Ні виходити з дому, ні готувати.

Просто замовте готову їжу на будь-який смак у нашому додатку. Бажаєте суп? У нас десяток супів на вибір: гострі, м’ясні, з морепродуктами і навіть звичайні борщі з солянкою. Бажаєте шаверму? Вам яку: з яловичиною, куркою чи гострою?

Зараз від смачної готової їжі вас відокремлює лише кілька кліків. То ж зробіть їх!

  1. PPPP

Новий рік ще не скоро, а морозне повітря вже створює цю передсвяткову атмосферу. Хочеться прийти додому, закутатись у теплу ковдру, замовити гарячу піцу з купою сиру та включити «Один будинок».

Але навіщо чекати? Ми ж у дитинстві все саме через це хотіли подорослішати, щоб робити щось не тому, що треба, а тому, що хочеться. Влаштуйте собі після роботи chill-вечір, увімкніть вже улюблену частину «Один вдома» і замовте улюблену піцу, бо хто вам заборонить?

У нашому додатку ви знайдете десятки різних піц: на тонкому тісті або на товстому, з ковбасками, м’ясом, морепродуктами або просто з сиром.

Виконайте свої «хотілки», ми з нетерпінням чекаємо на ваше замовлення.

Рерайт новини

Відкрийте Яндекс.Новини та виберіть статтю за найменш цікавою тематикою. Напишіть свою версію нотатки невеликого обсягу від імені редакції газети. Після виконання вправи читайте готову статтю кілька разів та редагуйте.

Приклад рерайту новини:

Тепер ми — бездомна національність: Держдепартамент США розповів, як росіянам отримати американську візу.

21 жовтня громадяни потрапили до переліку людей, які не можуть подати заявку на візу до США у своїй країні через відсутність консульського представництва. Оформляти візу запропонували у столиці Польщі – Варшаві.

Крім Росії, до списку потрапили жителі Куби, Еритреї, Ірану, Лівії, Сомалі, Південного Судану, Сирії, Венесуели та Ємену.

Фрірайтінг

Це завдання розвиває фантазію і вчить писати, не чекаючи натхнення.

Виберіть тему, поставте таймер на 5 або 10 хвилин та пишіть. Якщо є проблеми з темою, відкрийте Яндекс.Новини та візьміть заголовок найпершої нотатки. Це буде ваша тема.

Поки йде час, важливо не вагатися. Дозвольте думкам мчати зі швидкістю гончаків. Пишіть із відчуттям термінової необхідності. Перескочіть через заборони, висвітлить кожну заблудлу, самотню думку в голові і дозвольте їй вирватися на волю. Словесний спринт допоможе вимкнути оцінне судження та віддатись потоку думок.

Для розвитку навички особливо важливою є системність у виконанні вправ. Якщо зараз ви просто прийміть їх до уваги, то результату не буде.

Виділяйте час, заносите в розклад завдання спеціально під тренування, досягайте регулярності – тільки так.

Вчені вважають, що на здобуття нової навички потрібно 10 000 годин. Робіть ці вправи для копірайтерів системно щодня, і ви швидко наблизитесь до цієї цифри.