Суть в 1 реченні: У сильних людей сильні звички: вони керують своїми емоціями, думками, поведінкою, і досягають успіху.
Ти знаєш, що робити, щоб отримати гарне і сильне тіло – правильно тренуватися. Але є ще те, що не можна робити – їсти нездорову, жирну, і здобну їжу.
Щоб стати ментально сильним і досягати цілей – ми читаємо книги, займаємося особистісним розвитком і спілкуємося з коучем. Але так само як і зі спортом, є список того, що не можна робити. «13 помилок, які не здійснюють сильні люди» розповідає про те, як сумнів, страх, звички і шаблони поведінки знищують те, ким ти можеш стати.
Щоб прокачати свої ментальні м’язи, Емі Морін пропонує такий режим:
- Не шкодуй себе. Досить звинувачувати когось і впиватися самоспівчуттям
- Не віддавай контроль. Ти контролюєш свої емоції і реакцію на події.
- Не ховайся від змін. Зміни неминучі – адаптуйся.
- Не парся про те, що не можеш змінити. Часто єдине, що ти можеш змінити – своє ставлення.
- Не прагни всім сподобатися. Говори, вирішуй, роби те, що потрібно, а не те щоб нікого не засмутити.
- Не бійся ризикувати. Необдуманий ризик – дурість. Зважений і розрахований ризик – золото.
- Не живи минулим. Визнавай минуле, але живи тільки в сьогоденні.
- Не повторюй свої помилки.
- Не заздри чужому успіху. Цінуй і радій успіху інших. Заздрість – зло.
- Не здавайся після першого провалу. Використовуй невдачі як можливість для поліпшення.
- Не бійся самотності.
- Не думай, що світ тобі щось винен. У тебе немає особливих привілеїв – люди не будуть піклуватися про тебе більше, ніж ти заслужив.
- Не чекай миттєвих результатів. Все в житті вимагає часу.
Ось така дієта потрібна, щоб стати сильним. Грубо кажучи, потрібно перестати робити, думати, відчувати те, що тягне на дно або відволікає від головного. А ось і три головні уроки з книги:
- Скаржитися, що у тебе чогось немає – безглуздо.
- Досить гортати стрічку і заздрити.
- Навчися бути на самоті.
Сподіваюся, ти готовий до мозкових змін.
Урок 1: Скаржитися, що у тебе чогось немає – безглуздо
Головний принцип філософії стоїцизму – не намагайся змінити те, що знаходиться поза твого контролю. Це відноситься не тільки до фантастичних речей, а й до тих, що здаються цілком реальними. Наприклад, ти не намагаєшся змінити погоду, але хочеш змінити поведінку або рішення інших людей. А коли не виходить, ти починаєш скаржитися.
Кожна скарга – жахлива трата сил. Тема жалю виникає в книгах знову,і знову,і знову,і знову. Навіть якщо думаєш, що заслуговуєш щось – нічого скаржитися. Хочеш отримати? Зроби сам!
Урок 2: Досить гортати стрічку і заздрити
Я відчуваю себе жахливо кожен раз, коли гортаю стрічку Інстаграму або Фейсбуку. Я просто отруюю себе нескінченними прикладами успішного життя і всіма видами порівнянь – вона гарніша, ця розумніша, та талановитіша, ці багатші.
Час зупинити це безумство. Фото з Гаваї, нові машини, VIP ресторани, поїздки, шмотки – все це змушує відчувати себе нікчемою. Люди постять тільки краще, ретельно приховуючи всю повсякденність.
Не міряй свою самооцінку мірою успіху інших. Досить марнославства відфотошоплених фотографій. Як ти можеш бути справжнім другом, якщо постійно заздриш?
Видаляти соціалки не обов’язково. Можеш вбити стрічку в Фейсбуці додатком для Хрому, а в Інстаграмі отпишись від непотрібних оновлень. Ти не пропустиш нічого важливого, якщо перестанеш гортати стрічку кожен день.
Що ти робиш, коли залишаєшся один? З гарантією в 99% ти сидиш за комп’ютером або встромляєшься в телефон. Коли ти в останній раз сидів у кімнаті на самоті? Без телефону, без комп’ютера, без ТВ, музики і книги.
Людина – не те, чим він займає свій час. Вона просто є.
Ми забули як бути просто людиною і насолоджуватися самотністю, тому що суспільство це засуджує. Якщо ти нічого не робиш, то ти ледар і пропалюєш життя. Ось чому ти боїшся самотності і дивишся Youtube навіть коли обідаєш, слухаєш музику в дорозі, і одночасно листуєшся з 10 людьми.
Ми всі так робимо.
Нормально просто бути самим собою. Коли ти це усвідомлюєш, ти зможеш зрозуміти своє місце і побудувати здорові відносини з іншими.
Бонусний урок: Думай про те, ким ти хочеш бути
Життя не завжди рухається в напрямку, який ти вибрав. Іноді навколо все руйнується і доводиться перебудовувати плани. Здається, що якби ти зробив щось по-іншому 2 роки тому, то все було б добре. Ми відволікаємося від сьогоднішнього, занурюючись в минуле.
Перегравання минулого в голові не вирішує проблем. Замість цього – думай про те, ким ти хочеш бути. Згадуй тільки те, що допоможе тобі досягти мети. А якщо раптом накриє хвилею, то згадай про урок – вистачить гортати стрічку і заздрити.
Краща цитата з книги:

Позбудеться від поганої звички важливіше, ніж просто отримати нову хорошу звичку.
Висновок
Ця книга – заклик до усамітнення і поверненню до наших коренів. Бути людиною – більше, ніж володіти майном і хвалитися в соціальних мережах.
Ще в книзі:
- Чому самоспівчуття заважає одужати потерпілим від катастрофи.
- Як не піддаватися на маніпуляцію.
- Чому не варто очікувати ніяких результатів.
- Як тренувати ментальне здоров’я кожен день.
«13 помилок, які не здійснюють сильні люди»