Фріланс – це популярна альтернатива офісної роботи, де фахівці з різних сфер надають свої послуги віддалено, без працевлаштування в штат.
На віддаленій роботі можна поєднувати кілька проектів, займатися ними з будь-якої точки світу, а також розвивати самоорганізацію.
Конкуренція на віддаленні велика, тому важливо з самого початку розуміти, як знайти клієнтів фрілансеру.
Сарафанне радіо
Для залучення клієнтів розкажіть передплатникам у соціальних мережах про вашу нову діяльність. Буває так, що комусь потрібна допомога в просуванні сайту або людина, яка писатиме статті для особистого блогу, а тут з’являється знайомий, який допоможе в цьому.
Крім того, можна запропонувати таку допомогу, як бартерну, тобто попросити відгук або рекламу в соцмережах, що допоможе надалі знайти клієнтів фрілансеру-початківцю.
Перше з чого варто почати під час пошуку клієнтів – це коло знайомих. Навіть якщо ваші друзі далекі від вашої діяльності, то вони теж мають друзів, яким вона знадобиться. Тому перший крок – сповістити знайомих про те, чим я займаюся. Другий крок – зробити все якісно, щоб тебе рекомендували. Цей крок дозволить вам перейнятися більшою впевненістю у свої сили, а також домовитися з клієнтами на бонус від вас за рекомендацію друзям.
Не забувайте про колишню професію. Багато людей переходять на віддалення з великих фірм чи компаній, тобто, вже маючи базу контактів потенційних замовників. Не треба боятися заявляти про себе як самостійного виконавця.
Біржі
Біржі – це популярні платформи для віддалених працівників або фахівців з невеликим досвідом. Біржі відрізняються високою конкуренцією та невеликою оплатою праці. Важливо пам’ятати, що пропозицій із замовленнями на біржах багато, і хоча виконавців теж багато, але професіоналів серед них менше.
Ось список бірж, які використовують для віддаленої роботи:
- ru – спільнота російськомовних ілюстраторів.
- ru – платформа для копірайтерів та рерайтерів.
- ru. – російськомовна біржа. Тут зустрічаються проекти не лише з Росії, а й інших країн СНД.
- Workzilla – універсальна платформа для виконавців із digital. Крім того, тут зустрічаються прості завдання з різних галузей, які не вимагають від виконавця професійних навичок.
Соцмережі та тематичні спільноти
У Facebook існують тематичні групи. Схема для отримання замовлення: вступаєте до групи, розповідаєте про себе, кидаєте лінк на портфоліо та пропонуйте свої послуги.
Ось приклад груп у Фейсбуці:
- Шукаємо підрядника або кадри з SEO, Контекстної реклами, SMM.
- WORK AT HOME.
- ФРІЛАНС.
Серед популярних соцмереж для пошуку вакансій варто відзначити LinkedIn. На даний момент там зареєстровано понад 500 млн. користувачів. У LinkedIn можуть знайти пропозиції про роботу виконавці з різних галузей.
Telegram-канали
Telegram – це популярний месенджер. Сьогодні бізнесмени ведуть проекти, рекламну програму та пошук співробітників через канали Телеграма. Запрошення до таких спільнот можна отримати від знайомих, вільно через рекламу самого чату в інших каналах або отримавши запрошення від потенційних роботодавців.
Як і у випадку із соцмережами, чати у Телеграмі допоможуть знайти перших клієнтів фрілансеру самостійно. Ось кілька відкритих Telegram каналів:
- CG Freelance.
- Преміум віддалення.
- RU
Фрілансер використовують Telegram для того, щоб знайти наймачів. Однак багато залежить від сфери діяльності. Якщо це маркетинг, digital, смм-фахівці, то популярним каналом буде «Марі про вакансії – інфобізнес». У ньому близько 70 тисяч учасників, щодня надходить багато замовлень.
Співпраця з блогерами
Блогери нерідко шукають особистих помічників, менеджерів по рекламі, копірайтерів або фотографів, які допоможуть розвивати їхній канал або блог швидше. Побачити у них пости з пошуком співробітників можна рідко, але це не означає, що ви не можете написати їм у директ із пропозицією своїх послуг.
Професійні заходи
Фахівці із вузькоспрямованих сфер проводять зустрічі для людей зі свого кола. Наприклад, HolyJS, який двічі на рік організовує зустрічі JS-програмістів. Сюди приїжджають розробники з усього світу. Крім того, організатори проводять конкурси серед виконавців, результати яких беруться спікерами до уваги.
Подібні зустрічі відбуваються для маркетологів, журналістів, фотографів та інших. Враховуйте той факт, що відкритих вакансій на таких зустрічах небагато, але шанс отримати посаду все ж таки є.
На подібних заходах можна отримати запрошення та стати частиною проекту, але тут важливо вміти продавати себе. Не слід забувати, що тих, хто прийшов шукати виконавців набагато менше, ніж тих, хто шукає наймачів.
Навіть у разі невдачі ви зможете розширити коло знайомих та отримати нові знання, які знадобляться.
Співпраця з агентствами
Віддалений працівник може знайти агентства зі своєї або суміжної сфери. Розкажіть їм про свій досвід, покажіть ваші кейси та запропонуйте свої послуги. Якщо вони побачать у вас потенціал, а також зрозуміють, що за рахунок вашої діяльності їхній прибуток зросте, то вони запропонують співпрацю.
Де шукати замовлення за кордоном
Російські виконавці співпрацюють не лише з наймачами із країн СНД, а й з-за кордону. Більшість іноземних роботодавців перебувають у Європі (приблизно 44%) та Північній Америці (37%). 7% припадає на Азію з Австралією, приблизно 3% – на Близький Схід, 2% – на Латинську Америку, а на Африку – 1%.
Для тих, хто хоче надавати свої послуги за кордон, існує питання, як фрілансеру знайти клієнтів з-за кордону. Ось приклад кількох сайтів, де можна розпочати співпрацю з іноземними компаніями:
- LinkedIn – популярна соціальна мережа для виконавців з усього світу. На сайті зареєстровано велику кількість підприємців, які представляють понад 150 галузей бізнесу із 200 країн.
- Upwork – це біржа, на якій зареєстровано понад 10 млн користувачів.
- com – платформа для програмістів, авторів, маркетологів та представників інших спеціальностей. Головний плюс цієї біржі – відсутність комісій, які зустрічаються на інших платформах.
- com – ще один сайт надає замовлення для виконавців із різних сфер. На платформі зареєстровано 1,5 млн. чоловік, при цьому обсяг замовлень становить приблизно 3,4 млн.
- ru — платформа створена програмістами Хабра. Ця біржа підійде фахівцям з IT-сфери, але тут можна знайти вакансії, де потрібні перекладачі, дизайнери та маркетологи.
Чим активніше ви займаєтеся пошуком замовників, тим більше їх знаходите. Навіть після кількох невдач варто продовжувати пошуки, адже різним компаніям потрібні різні фахівці зі своїми ексклюзивними скілами.
Поради для фрілансерів замість укладання
Крім уміння шукати замовлення, потрібно розуміти, що приваблює клієнтів. Віддалені працівники повинні приділяти увагу навіть незначним завданням, які допоможуть організувати роботу правильно.
- Пошук замовлень – це перманентне завдання.
Не має значення, чи є у вас вже одне, два або три замовлення, продовжуйте займатися пошуком нових. Заявляйте про себе та демонструйте потенційним наймачам свої кейси.
- Регулярне поповнення портфоліо.
Намагайтеся наповнювати портфоліо здебільшого ваших праць. Вказуйте періоди, коли був той чи інший проект, то можна буде простежити за розвитком ваших навичок.
Важливо для новачка при складанні портфоліо та резюме дотримуватися кількох моментів: адекватне позиціонування, докладний опис своїх навичок, приклади робіт, вміння визначати правила співпраці, докладну розповідь про себе, мудборди та еволюцію вашого розвитку.
- Говорити правду про досвід.
Чесність дозволяє замовнику сформувати правильне уявлення про те, що чекати від співробітника.
Будьте чесними. Якщо у вас невеликий досвід, але якісне портфоліо, вас візьмуть за рахунок кейсів.
Пам’ятайте, що можна запропонувати свої послуги безкоштовно. Після стажування ви зарекомендуєте себе як фахівець-початківець і поповніть своє портфоліо першими роботами.
- Звертатися з будь-яким досвідом у великі та невеликі компанії.
Немає нічого страшного в тому, щоб з невеликим досвідом звернутися до великої компанії. Навіть якщо вас не захочуть прийняти на повну ставку, вони можуть запропонувати стажування або роботу на половину ставки. При цьому варто братися за пропозиції від невеликих організацій. Їх на ринку більше, а шанс бути поміченим серед них вищий.
Потрібно намагатися продавати свої послуги всюди. Навіть великі компанії шукають фахівців із невеликим досвідом. Однак не варто весь час витрачати лише на пошуки великого замовника, не забувайте приділяти увагу вакансій у менш відомих організаціях.
- Намагатися просувати свої соціальні мережі та регулярно вести особистий блог.
Соціальні мережі чи особистий блог стануть ще однією рекламною платформою. Звичайно милі котики та меми у постах у Twitter або Instagram це добре, але необхідно заявляти про свої досягнення та вести свою діяльність «у прямому ефірі».
- Приділяти достатньо уваги тестовому завданню.
Згодом фрілансери відмовляються виконувати тестове завдання, адже за них уже каже досвід та портфоліо. Однак спочатку відмовлятися від подібних умов при наймі не варто.
Початківцям потрібно виконувати тестове завдання з ентузіазмом, навіть безкоштовні. Договоріться заздалегідь: якщо воно залишиться у наймача, то потрапить до вашого портфоліо.
Приділяйте тестовому завданню рівно стільки часу, щоб воно не заважало основній роботі, а також виконанню інших тз. Якщо ви бачите, що тестове або клієнт вам не підходить, відмовляйтеся від виконання пробного тз.
Якщо вам відмовили після виконаного тестового, попросіть клієнта розповісти, що було не так. Відкликання дозволить врахувати помилки і не допустити їх у майбутньому.
- Просити клієнтів залишати публічний фідбек.
Коментарі від колишніх замовників підвищують довіру. Крім того, Фідбек дозволяє зрозуміти наскільки добре ви впоралися із завданнями, де були неправі і що варто змінити в майбутньому.
Просіть фідбек від клієнтів, тому що відгуки – це частина вашого портфоліо. Зазначу, що зворотний зв’язок вчить урегулювати конфлікти та виправляти ваші помилки.
- Оптимізація часу на пошук замовлень.
Не відкладайте виконання проектів на потім, тому що дедлайн близько. Виконавці-початківці не завжди правильно оцінюють час, який вони витратить на виконання замовлення. Є час, коли ми є найбільш продуктивними. У цей період не варто гортати соцмережі, читати книги чи спати, а краще займатися виконанням обов’язків. Так у вас буде вільний час на відпочинок пізніше, а також виконане завдання до терміну чи навіть раніше.