Особистий бренд (не плутати з брендом компанії!) – Це один з найважливіших інструментів маркетингу. Особливо він актуальний для великих бізнесів із великими оборотами. При скоєнні великих угод грає роль людина – обличчя компанії. Хто дивився серіал мільярди? Ось де яскраво показано, як працює власний бренд.
Але це не означає, що особистий бренд працює лише у великому бізнесі. Вам, як власнику бізнесу, у будь-якому випадку слід прокачувати свою впізнаваність. Розвинений бренд не тільки допоможе підвищити престиж вашої компанії, а й залучати клієнтів.
У деяких випадках, він стає чи не основним джерелом залучення клієнтів. Ми просто не можемо обійти такий важливий та ефективний інструмент стороною, тому розповідаємо вам, з чого почати просування бренду та які способи для цього є.
Особистий бренд з нуля
Якщо ви не кінозірка, то доведеться засукати рукава і якісно попрацювати над створенням власного бренду. Для початку вам потрібно вибрати тему, в якій вважаєте себе експертом.
Наприклад, якщо ви директор будівельної компанії, то явно знаєтеся на будівництві. У цій ніші і слід позиціонувати себе як експерта.
Після вибору напряму слід прописати для себе основні принципи, що вам подобається, за що боретеся і проти чого виступаєте.
Якщо хочете уявити себе як людину, яка веде здоровий спосіб життя, то вживання алкоголю та інших речовин для вас назавжди стане забороненим плодом.
Пропишіть правила поведінки у суспільстві друзів, на роботі та навіть у сім’ї, які стануть для вас особистою біблією. Їх у жодному разі не можна порушувати, інакше ви дискредитуєте свій особистий бренд.
Це робиться для чіткого позиціонування, щоб викликати з боку людей інтерес, симпатію, довіру і захоплення вами як особистістю. Також це вплине на вибір стратегії, інструментів та способів просування. Добре про це пише Ігор Манн у своїй книзі «Як стати №1»
Якщо ви позиціонуєте себе як людина, яка не любить інтернет, то всі способи онлайн просування для вас закриті. Приклад грубий, але суть ви вловили.
30 секундна презентація
Забігаючи трохи вперед, розповімо про самопрезентацію. За правилами нетворкінгу (про нього поговоримо нижче), ви повинні вміти розповісти про себе за 30 секунд і викликати при цьому реальний інтерес співрозмовника, який повинен запам’ятати і не сплутати ні з ким іншим.
Тільки вміння правильно представлятися допоможе залучити інвесторів і знайти партнерів по бізнесу.
Не варто плутати презентацію продавця та особисту. Продавець говорить про компанію та продукт. Ви – про себе коханого, тому що продуктом є самі.
Структура презентації приблизно така:
- Ім’я та прізвище. Прізвище озвучувати обов’язково.
- Хто ви та що вмієте.
- Ваші здобутки.
- Чим ви можете бути корисним?
Прикладів наводити не будемо, оскільки все індивідуальне. Просто використовуйте структуру та складіть презентацію на 30 секунд. Ніхто не забороняє цю структуру покращувати та «докручувати».
Після складання самопрезентації потрібно її вивчити та протестувати на людях. Після тесту відточуєте до ідеалу і використовуєте завжди при нових знайомствах.
Важливо, що не варто поділяти людей на потрібну/непотрібну людину. Оскільки навіть у продавця в магазині може бути дядько, який володіє великим бізнесом і може стати для вас потенційним інвестором, ментором або партнером. Пам’ятайте про правило 5 рукостискань!
І ще один момент, якщо вам необхідно використовувати назву компанії, коли ви уявляєтеся, значить брендом є не ви, а компанія.
Просування особистого бренду
Тепер у вас є чітке позиціонування себе як особистості, підготовлена презентація та бажання розповісти про себе людям. Час переходити до просування!
Просувати свій бренд можна офлайн та онлайн. Немає серед цих способів найкращого та самого. Використовувати слід обидва.
Оффлайн просування особистого бренду
Перед тим, як розпочати просування особистого бренду «на землі», варто зрозуміти для себе, що доведеться багато спілкуватися з людьми.
Відповідно, потрібно презентабельно виглядати і мати при собі такий інструмент просування, як візитівка. Без гарного костюма (мається на увазі ваш стиль одягу) та якісно опрацьованої візитки марно взаємодіяти з людьми.
Проведіть аудит свого гардеробу, зовнішнього вигляду та візитки. Причому, не за допомогою своєї суб’єктивної думки. Використовуйте об’єктивну думку вашого оточення. Запитуйте, слухайте, запам’ятовуйте та використовуйте!
Завжди пам’ятайте, що під час просування особистого бренду ВИ маркетинговий продукт та правильна упаковка – 80% успіху.
Після того, як “упакувалися” можна переходити до просування. Є безліч способів. Відвідуйте тематичні зустрічі та тренінги. Можете навіть виступити як спікера на якомусь заході.
Це все безкоштовно, але пов’язане із виходом із зони комфорту. Для тих, хто вважає себе інтровертом (до речі, не буває 100% інтровертів — це міф), відвідування заходів створюватиме певні труднощі, але якщо дійсно хочеться досягти результату, то відкиньте цю «відмазку» і просто йдіть.
На зустрічах та заходах завжди є нетворкінг. Цей процес допоможе завести корисні знайомства, звичайно, якщо ви правильно до нього підготувалися.
Нетворкінг простими словами – розширення кола знайомств для вирішення складних життєвих ситуацій та бізнес-питань.
В основі нетворкінгу лежать довірчі, довгострокові відносини та взаємодопомога. Продаж тут не доречний. Якщо ви почнете “штовхати” свій продукт, то до вас швидко втратить інтерес і навряд чи навіть згадають про спілкування з вами. Нетворкінг – не ринок!
Постарайтеся дати людям максимум користі безкоштовно. Допоможіть порадою, підкажіть, як бути в тій чи іншій ситуації. Повірте, люди запам’ятають вас і більше того, захочуть дізнатися про вас більше і можливо захочуть з вами співпрацювати.
В основі офлайн просування лежить спілкування. Відвідуйте якнайбільше цільових заходів і намагайтеся бути максимально корисними. Пам’ятайте про своє позиціювання, основні правила поведінки і головне, не бійтеся.
Будь відкритий світові та світ відкриється тобі
Онлайн просування бренду
Для просування особистого бренду в інтернеті потрібно мати чітке позиціонування особистості, оскільки основний інструмент просування – ведення блогу.
У наш час розкручений блогер може зрівнятися з кінозіркою або навіть бути крутішим. Людям подобається спостерігати за людьми та їх життям. Тому так популярні проекти з участю “справжніх життєвих моментів”.
Перед тим як почати вести блог, визначтеся, де ви це робитимете: у соціальних мережах, форумах, платформах або заведете свій сайт.
В ідеалі публікуватися потрібно скрізь, але на добу лише 24 години і людина не робот. Ми рекомендуємо використовувати парочку соціальних мереж (наприклад, Фейсбук та Instagram) та вести свій сайт-блог. Таким чином, ви зможете охопити максимум аудиторії та не витрачати весь свій час на публікації.
Соціалки можна використовувати дві або навіть три, оскільки контент можна дублювати. Написали в одну соціальну мережу та скопіювали до інших.
До того ж є чудовий сервіс SMM планер, який дозволяє публікувати пости в різні соціальні мережі через інтерфейс програми. Також, в ньому можна робити відкладені записи. Грубо кажучи, сіли на вихідних і зробили постів на весь тиждень і можна не паритися.
З власним сайтом трохи складніше. Його потрібно для початку створити та якісно оптимізувати під пошукове просування. Після того, як сайт повністю створений, туди слід писати осмислені і унікальні статті, причому мінімум від 4000 символів, щоб отримувати відвідувачів із пошукових систем. Докладніше про просування сайту з технічного боку, в наших статтях.
Основні правила ведення блогу (будь-якого):
- Унікальний контент. Копіювати в інших це шлях у нікуди. Тим більше є ризик, що правовласник контенту висуне позов. А вам це потрібне?
- Надавати людям корисний контент. Якщо блог особистий, це не означає, що можна написати «як добре на дачі…» і викласти фото мангала. Ні. Пишіть осмислений контент і завжди пам’ятайте, що ви просуваєте власний бренд. «Для душі» можна створити окремий обліковий запис.
- Не писати про все поспіль. Буває, що людина має багато інтересів і хочеться писати про все. Але ж ми з вами пропрацювали своє позиціонування і чітко знаємо, про що саме пишемо. Правильно?
- Чи не змінювати тематику різко. Бувають такі ситуації, коли тему блогу змінити просто потрібно. Наприклад, ви були юристом і раптом стали буддистським ченцем і хочете вчити людей духовності. Тож робіть це поступово. Подивіться, як реагуватиме ваша аудиторія.
- Завжди пам’ятайте, що будь-яке ваше висловлювання позначиться на власному бренді. Тому вкрай акуратно вступайте в суперечки і висловлюйте свою думку.
- Ведіть блог без негативу. Це радше порада. Можна будувати просування і на негативі, але тоді будьте готові, що на вас це також буде відображатися. Це важко.
- Ніколи не порівнюйте себе з іншими. «Погляньте який я хороший і який він поганий…» Просто не треба.
Залучення трафіку
Тепер ви знаєте, де вести блог та розумієте як. Публікуєте контент, намагаєтеся допомогти і таке інше. Але невдача … мало лайків в соціальних мережах, на сайт ніхто не заходить.
Справа в тому, що вся ця витівка з блогом не буде працювати, поки ви не створите вхідний потік трафіку. Способів залучення відвідувачів та передплатників достатньо. Контекстна реклама, націлення, взаємопіар та контентне просування – ваші інструменти.
Якщо не хочеться витрачати гроші, а хочеться безкоштовно просуватися, щоб заробляти мільйони, то до пенсії може бути вийде (а може й ні).
Потік, що входить, потрібен завжди. Але не всі, на жаль, це усвідомлюють. Просто подумки підготуйте себе до того, що ви не вкладаєте гроші в чорну дірку, а інвестуєте у розвиток свого бренду.
Ще один спосіб просування особистого бренду – проведення вебінарів. Його використовують разом із блогом, оскільки на вебінар, навіть на безкоштовний, потрібно запросити людей. І блог у цьому чудово допомагає. Можна звичайно запустити рекламу, але це буде дорожче.
На безкоштовному вебінарі у вас є можливість показати себе як спеціаліста та придбати нових послідовників чи клієнтів. Але найцінніше, що ви покажете свої знання і люди почнуть більше вам довіряти.
І насамкінець
Оффлайн та онлайн просування особистого бренду однаково гарні та доповнюють один одного. Прокачуйте свій бренд і згодом він стане найпотужнішим інструментом маркетингу у вашій компанії, оскільки люди купують у людей.