- 1 Поняття і сутність
- 2 Функції роздрібної торгівлі
- 3 Цілі і завдання роздрібної торгівлі
- 4 Формати роздробу
- 5 Класифікація роздрібної торгівлі
- 6 Правила роздрібної торгівлі
- 7 Відповідальність за порушення правил торгівлі
- 8 Тенденції розвитку роздрібної торгівлі
- 9 Як вести облік в магазині роздрібної торгівлі
Реалізація продукції – складний процес, оскільки контролюється безліччю служб, нормативних актів, законів. З нею знайома кожна доросла людина, незалежно від її професії. У цій статті ми розповімо все про підприємство роздрібної торгівлі, пояснимо, що це таке, і дамо докладне визначення.
Поняття і сутність
Роздрібна торгівля – це продаж товарів і послуг, доступних всім покупцям, в торгових центрах, салонах, через інтернет-сервіси. Найважливішим моментом є здійснення комерційної діяльності. Ще однією особливістю можна назвати наявність певного місця, в якому відбувається товарно-грошовий обмін, в більшості випадків це магазин, але при реалізації продукції через сайт або телефон – власні адреси замовників або приміщення, де проводиться видача замовлення.
Останній ключовий момент стосується організації роботи. Підприємство може бути великим, середнім або малим. У будь-якому випадку діяльність буде будуватися за єдиними встановленими правилами. Вони стосуються взаємодії з покупцями і контролюючими службами, санітарно-гігієнічними нормами і якості товарів.
Функції роздрібної торгівлі
Вони криються не тільки в продажі різних речей і послуг, але і інших, вужчих цілях. До функціональних призначень процесу можна віднести:
- Вивчення запитів від потенційних клієнтів і формування асортименту на їх основі.
- Інформування покупців про ті речі, які вони купують.
- Спонукання виробників до виробництва конкретних товарів на основі отриманих в результаті досліджень даних.
- Обслуговування та консультування.
Функції роздрібної торгівлі – це багатосторонні службові обов’язки продавця перед кінцевим споживачем. Вони залежать від форми ведення бізнесу. Наприклад, у великих супермаркетах з самообслуговуванням частина завдань вирішується самими покупцями, за допомогою до фахівців вони звертаються тільки при особливій необхідності.
Важливий і асортимент. Реалізація складних технічних засобів вимагає особливої уваги з боку співробітників магазина, оскільки тільки вони досить добре розбираються в тому, що продають.
Цілі і завдання роздрібної торгівлі
Багато в чому вони перетинаються з функціональним призначенням. Головними проблемами, які вирішуються завдяки існуванню індивідуальних продажів, можна вважати:
- Придбання продукції у оптовика або виробника та її підготовка до реалізації в торговельній точці.
- Демонстрування готових зразків з численного асортименту, для розкриття якості і особливостей товарів.
- Здійснення доставки замовлень, якщо це передбачається формою роботи.
Найголовніша мета об’єктів роздрібної торгівлі – це підтримка правильного балансу між попитом і пропозицією. Це закон бізнесу і коли ваги схиляються на користь однієї зі сторін, підприємницькі організації зазнають збитків, а покупець – не отримує того, що йому потрібно.
Формати роздробу
Конкуренція в цьому виді бізнесу дуже велика. Так сталося через те, що відкрити свій магазин може як велика компанія-рітейл, так і молодий підприємець з мінімальними вкладеннями. Їх розташування, обсяг торгівлі, асортимент будуть різними, але свого покупця зможуть знайти обидва варіанти.
Поділ роздрібного продажу в першу чергу залежить від займаної площі. У цьому випадку виділяють:
- Мінімаркети. Зазвичай їх відкривають у спальних районах. Весь магазин займає простір до 400 м2.
- Універсами та супермаркети (якщо мова йде про товари першої необхідності), дискаунтери (при реалізації одягу, техніки). Вони часто відкриваються всередині торгового центру. Займають досить багато місця (до 3000 м2).
- Гіпермаркети. Будуються на віддалі від інших об’єктів інфраструктури, але відрізняються гарною транспортною доступністю. Займають площу понад 3 тисяч метрів.
Перша форма є переважною. Покупці люблять відвідувати невеликі торгові точки, розташовані буквально в сусідньому будинку, приїжджаючи в більш великі магазини 1-2 рази в тиждень.
Класифікація роздрібної торгівлі
Ознаки, на основі яких відбувається поділ, дуже різноманітні. Ми виділимо наступні типи:
- Супермаркети. Завжди продають великий обсяг продукції за низькими цінами.
- Гіпермаркети – схожі на перший тип, але реалізують ще більш значне розмаїття товарів (побутову хімію, одяг, канцелярію).
- Спеціалізовані – пропонують покупцям вузький асортимент, але гарантують професійну допомогу в момент придбання.
- Комплекси – поєднують в собі безліч маленьких і великих торгових точок, причому не тільки продають товари, а й надають розважальні послуги.
Правила роздрібної торгівлі
Вони постійно змінюються і ускладнюються. Відмова від дотримання всіх вимог тягне за собою безліч санкцій. Основні правила стосуються:
- Санітарних норм, особливо якщо мова йде про продаж продовольства. Перевіркам підлягають каналізаційна і вентиляційна системи, опалення, освітлення, зберігання продукції, умови роботи співробітників.
- Пожежної безпеки, в тому числі її дотримання на прилеглій території.
- Ведення обліку, документації.
- Взаємодії з покупцями.
Всі перераховані норми контролюються різними службами. Необхідно завжди бути готовим прийняти чергову перевірку.
Відповідальність за порушення правил торгівлі
Законодавство передбачає найрізноманітніші санкції, що накладаються в зв’язку з невиконанням вимог. Вони застосовуються в рамках адміністративного або кримінального провадження і залежать від того, які саме норми не були дотримані:
- Штрафи – передбачені за недотримання санітарно-гігієнічних правил. Виписуються не тільки конкретного співробітника, а й юридичній особі.
- Конфіскація продукції – проводиться при відсутності дозвільної документації.
- Обов’язкові роботи, арешт, позбавлення волі – застосовуються при незаконному веденні діяльності.
Тенденції розвитку роздрібної торгівлі
Невеликим магазинчиках стає складніше втриматися на плаву, але не через конкурентів, а в зв’язку з запровадженням дедалі більшої кількості сучасних технологій в процес реалізації товарів. Це підвищує витрати підприємців.
Великі ж фірми щотижня відкривають все нові супермаркети, гіпермаркети, універмаги. Їх розташування стає більш зручним для споживачів, а значить, потік покупців зростає.
Одночасно з цим серйозно змінюється законодавство, що стосується правил ведення діяльності. Воно спрямоване на виключення з ринку контрафактної продукції, що збільшує якість продаваних виробів.
Як вести облік в магазині роздрібної торгівлі
Саме реєстрація і аналіз реалізованих товарів сьогодні знаходяться під пильною увагою держави. Ці процедури необхідні для того, щоб вирішити ряд важливих завдань, що стосуються як нормальної роботи самого магазину, так і задоволення потреб покупців. Ось головні з них:
- Попередження крадіжок.
- Планування продажів.
- Гарантія високої якості продукції.
- Виконання вимог контролюючих органів, в тому числі податкової служби.
Навіть маленька торгова точка потребує постійного контролю з боку адміністрації. Облік дозволяє досягти відразу кількох цілей:
- Зберегти надходжену на продаж продукцію в якісному вигляді.
- Вивчити обсяг торгівлі кожного конкретного виробу.
- Щодня отримувати звіт про наявні залишки, загальну суму товарного обороту.
- Мати уявлення про дійсний стан справ.
За допомогою сучасних методів обліку також можна надати бухгалтерські та податкові звіти, швидко і якісно провести інвентаризацію, правильно оформляти повернення виробів постачальнику або списання.
Етапи контролю
Будь-який процес відстеження продукції всередині магазину проводиться спеціально призначеною особою. Відповідно, починається робота саме з його призначення. У великих рітейлерів передбачена посада товарознавця, а в невеликих магазинчиках цей обов’язок на себе бере директор або його заступник.
Сам процес включає в себе 5 окремих етапів:
- Прийом продукції на підставі накладних, специфікацій.
- Розміщення в складських приміщеннях відповідно до норм зберігання.
- Подальший контроль якості до моменту передачі в торговий зал.
- Виставка товарів на прилавки і контролювання правил зберігання на новому місці.
- Поповнення складів виробами.
Засоби складського обліку
Контроль надходження продукції в складському приміщенні може проводитися різними способами:
- Партіонний – припускає, що всі одночасно надійшли вироби зберігаються разом – на першому етапі.
- Сортовий – весь товар, що поступив, розподіляють таким чином, щоб один тип продукції зберігався в конкретному місці. В цьому випадку не завжди зручно відстежувати термін реалізації і зміну ціни.
- Партіонно-сортовий – об’єднує в собі переваги двох представлених вище способів.
- Номенклатурний – припускає, що всі вироби, що надходять на продаж, мають свій унікальний номер.
Контроль
Щоб виявити злодійство, використовуються автоматизовані системи обліку. З їх допомогою можна щодня звіряти наявні залишки, вчасно списуючи неякісні вироби.
Крім цього, для відстеження стану і руху кожної речі з асортименту використовуються розрахунково-касові документи і бухгалтерські звіти. Перші складаються з використанням відповідного обладнання, але вже у каси, а другі – за підсумками роботи.
Способи ручного обліку в торгівлі
Фіксація надходження товару, терміну його зберігання, ціни, загальної кількості продукції займає багато часу. Бухгалтерські звіти, складені на основі цього опису, можуть бути підготовлені в двох формах:
- Сумовій, тобто із записом всіх прибутково-видаткових операцій. Часто використовується в маленьких магазинах одягу, біжутерії.
- Аналітичної, з детальним звітом в електронному вигляді. Крім інформації про те, яка угода укладена, в неї вписуються виробники, вага виробу, його вартість, термін зберігання.
Обидва методи мають істотні недоліки. Перший – не дає достатньо відомостей, а другий – вимагає великої кількості часу.
Інструкція з організації контролю руху товарів
Автоматизація процесу не може відбутися без грошових витрат, однак вона дозволяє досягти високого результату за короткий проміжок часу. Ось як виглядає покроковий процес контролювання:
- Прийом виробів на склад відповідно до супроводжуючої документації.
- Самостійне внесення відомостей або за допомогою спеціального ручного сканера.
- Внутрішнє переміщення з виписуванням окремої накладної.
- Реалізація за допомогою сучасної каси з вбудованим зчитувачем товарних міток, штрих-кодів.