Роздрібна торгівля: що це таке, правила, функції, як вести облік в магазині, цілі і завдання

Роздрібна торгівля

Реалізація продукції – складний процес, оскільки контролюється безліччю служб, нормативних актів, законів. З нею знайома кожна доросла людина, незалежно від її професії. У цій статті ми розповімо все про підприємство роздрібної торгівлі, пояснимо, що це таке, і дамо докладне визначення.

Поняття і сутність

Роздрібна торгівля – це продаж товарів і послуг, доступних всім покупцям, в торгових центрах, салонах, через інтернет-сервіси. Найважливішим моментом є здійснення комерційної діяльності. Ще однією особливістю можна назвати наявність певного місця, в якому відбувається товарно-грошовий обмін, в більшості випадків це магазин, але при реалізації продукції через сайт або телефон – власні адреси замовників або приміщення, де проводиться видача замовлення.

Останній ключовий момент стосується організації роботи. Підприємство може бути великим, середнім або малим. У будь-якому випадку діяльність буде будуватися за єдиними встановленими правилами. Вони стосуються взаємодії з покупцями і контролюючими службами, санітарно-гігієнічними нормами і якості товарів.

Функції роздрібної торгівлі

Вони криються не тільки в продажі різних речей і послуг, але і інших, вужчих цілях. До функціональних призначень процесу можна віднести:

 1. Вивчення запитів від потенційних клієнтів і формування асортименту на їх основі.
 2. Інформування покупців про ті речі, які вони купують.
 3. Спонукання виробників до виробництва конкретних товарів на основі отриманих в результаті досліджень даних.
 4. Обслуговування та консультування.

Функції роздрібної торгівлі – це багатосторонні службові обов’язки продавця перед кінцевим споживачем. Вони залежать від форми ведення бізнесу. Наприклад, у великих супермаркетах з самообслуговуванням частина завдань вирішується самими покупцями, за допомогою до фахівців вони звертаються тільки при особливій необхідності.

Важливий і асортимент. Реалізація складних технічних засобів вимагає особливої уваги з боку співробітників магазина, оскільки тільки вони досить добре розбираються в тому, що продають.

Цілі і завдання роздрібної торгівлі

Багато в чому вони перетинаються з функціональним призначенням. Головними проблемами, які вирішуються завдяки існуванню індивідуальних продажів, можна вважати:

 1. Придбання продукції у оптовика або виробника та її підготовка до реалізації в торговельній точці.
 2. Демонстрування готових зразків з численного асортименту, для розкриття якості і особливостей товарів.
 3. Здійснення доставки замовлень, якщо це передбачається формою роботи.

Найголовніша мета об’єктів роздрібної торгівлі – це підтримка правильного балансу між попитом і пропозицією. Це закон бізнесу і коли ваги схиляються на користь однієї зі сторін, підприємницькі організації зазнають збитків, а покупець – не отримує того, що йому потрібно.

Формати роздробу

Конкуренція в цьому виді бізнесу дуже велика. Так сталося через те, що відкрити свій магазин може як велика компанія-рітейл, так і молодий підприємець з мінімальними вкладеннями. Їх розташування, обсяг торгівлі, асортимент будуть різними, але свого покупця зможуть знайти обидва варіанти.

Поділ роздрібного продажу в першу чергу залежить від займаної площі. У цьому випадку виділяють:

 1. Мінімаркети. Зазвичай їх відкривають у спальних районах. Весь магазин займає простір до 400 м2.
 2. Універсами та супермаркети (якщо мова йде про товари першої необхідності), дискаунтери (при реалізації одягу, техніки). Вони часто відкриваються всередині торгового центру. Займають досить багато місця (до 3000 м2).
 3. Гіпермаркети. Будуються на віддалі від інших об’єктів інфраструктури, але відрізняються гарною транспортною доступністю. Займають площу понад 3 тисяч метрів.

Перша форма є переважною. Покупці люблять відвідувати невеликі торгові точки, розташовані буквально в сусідньому будинку, приїжджаючи в більш великі магазини 1-2 рази в тиждень.

Класифікація роздрібної торгівлі

Ознаки, на основі яких відбувається поділ, дуже різноманітні. Ми виділимо наступні типи:

 1. Супермаркети. Завжди продають великий обсяг продукції за низькими цінами.
 2. Гіпермаркети – схожі на перший тип, але реалізують ще більш значне розмаїття товарів (побутову хімію, одяг, канцелярію).
 3. Спеціалізовані – пропонують покупцям вузький асортимент, але гарантують професійну допомогу в момент придбання.
 4. Комплекси – поєднують в собі безліч маленьких і великих торгових точок, причому не тільки продають товари, а й надають розважальні послуги.

Правила роздрібної торгівлі

Вони постійно змінюються і ускладнюються. Відмова від дотримання всіх вимог тягне за собою безліч санкцій. Основні правила стосуються:

 1. Санітарних норм, особливо якщо мова йде про продаж продовольства. Перевіркам підлягають каналізаційна і вентиляційна системи, опалення, освітлення, зберігання продукції, умови роботи співробітників.
 2. Пожежної безпеки, в тому числі її дотримання на прилеглій території.
 3. Ведення обліку, документації.
 4. Взаємодії з покупцями.

Всі перераховані норми контролюються різними службами. Необхідно завжди бути готовим прийняти чергову перевірку.

Відповідальність за порушення правил торгівлі

Законодавство передбачає найрізноманітніші санкції, що накладаються в зв’язку з невиконанням вимог. Вони застосовуються в рамках адміністративного або кримінального провадження і залежать від того, які саме норми не були дотримані:

 1. Штрафи – передбачені за недотримання санітарно-гігієнічних правил. Виписуються не тільки конкретного співробітника, а й юридичній особі.
 2. Конфіскація продукції – проводиться при відсутності дозвільної документації.
 3. Обов’язкові роботи, арешт, позбавлення волі – застосовуються при незаконному веденні діяльності.

Тенденції розвитку роздрібної торгівлі

Невеликим магазинчиках стає складніше втриматися на плаву, але не через конкурентів, а в зв’язку з запровадженням дедалі більшої кількості сучасних технологій в процес реалізації товарів. Це підвищує витрати підприємців.

Великі ж фірми щотижня відкривають все нові супермаркети, гіпермаркети, універмаги. Їх розташування стає більш зручним для споживачів, а значить, потік покупців зростає.

Одночасно з цим серйозно змінюється законодавство, що стосується правил ведення діяльності. Воно спрямоване на виключення з ринку контрафактної продукції, що збільшує якість продаваних виробів.

Як вести облік в магазині роздрібної торгівлі

Саме реєстрація і аналіз реалізованих товарів сьогодні знаходяться під пильною увагою держави. Ці процедури необхідні для того, щоб вирішити ряд важливих завдань, що стосуються як нормальної роботи самого магазину, так і задоволення потреб покупців. Ось головні з них:

 1. Попередження крадіжок.
 2. Планування продажів.
 3. Гарантія високої якості продукції.
 4. Виконання вимог контролюючих органів, в тому числі податкової служби.

Навіщо потрібен облік в невеликому магазині

Навіть маленька торгова точка потребує постійного контролю з боку адміністрації. Облік дозволяє досягти відразу кількох цілей:

 1. Зберегти надходжену на продаж продукцію в якісному вигляді.
 2. Вивчити обсяг торгівлі кожного конкретного виробу.
 3. Щодня отримувати звіт про наявні залишки, загальну суму товарного обороту.
 4. Мати уявлення про дійсний стан справ.

За допомогою сучасних методів обліку також можна надати бухгалтерські та податкові звіти, швидко і якісно провести інвентаризацію, правильно оформляти повернення виробів постачальнику або списання.

Етапи контролю

Будь-який процес відстеження продукції всередині магазину проводиться спеціально призначеною особою. Відповідно, починається робота саме з його призначення. У великих рітейлерів передбачена посада товарознавця, а в невеликих магазинчиках цей обов’язок на себе бере директор або його заступник.

Сам процес включає в себе 5 окремих етапів:

 1. Прийом продукції на підставі накладних, специфікацій.
 2. Розміщення в складських приміщеннях відповідно до норм зберігання.
 3. Подальший контроль якості до моменту передачі в торговий зал.
 4. Виставка товарів на прилавки і контролювання правил зберігання на новому місці.
 5. Поповнення складів виробами.

Засоби складського обліку

Контроль надходження продукції в складському приміщенні може проводитися різними способами:

 1. Партіонний – припускає, що всі одночасно надійшли вироби зберігаються разом – на першому етапі.
 2. Сортовий – весь товар, що поступив, розподіляють таким чином, щоб один тип продукції зберігався в конкретному місці. В цьому випадку не завжди зручно відстежувати термін реалізації і зміну ціни.
 3. Партіонно-сортовий – об’єднує в собі переваги двох представлених вище способів.
 4. Номенклатурний – припускає, що всі вироби, що надходять на продаж, мають свій унікальний номер.

Контроль

Щоб виявити злодійство, використовуються автоматизовані системи обліку. З їх допомогою можна щодня звіряти наявні залишки, вчасно списуючи неякісні вироби.

Крім цього, для відстеження стану і руху кожної речі з асортименту використовуються розрахунково-касові документи і бухгалтерські звіти. Перші складаються з використанням відповідного обладнання, але вже у каси, а другі – за підсумками роботи.

Способи ручного обліку в торгівлі

Фіксація надходження товару, терміну його зберігання, ціни, загальної кількості продукції займає багато часу. Бухгалтерські звіти, складені на основі цього опису, можуть бути підготовлені в двох формах:

 1. Сумовій, тобто із записом всіх прибутково-видаткових операцій. Часто використовується в маленьких магазинах одягу, біжутерії.
 2. Аналітичної, з детальним звітом в електронному вигляді. Крім інформації про те, яка угода укладена, в неї вписуються виробники, вага виробу, його вартість, термін зберігання.

Обидва методи мають істотні недоліки. Перший – не дає достатньо відомостей, а другий – вимагає великої кількості часу.

Інструкція з організації контролю руху товарів

Автоматизація процесу не може відбутися без грошових витрат, однак вона дозволяє досягти високого результату за короткий проміжок часу. Ось як виглядає покроковий процес контролювання:

 1. Прийом виробів на склад відповідно до супроводжуючої документації.
 2. Самостійне внесення відомостей або за допомогою спеціального ручного сканера.
 3. Внутрішнє переміщення з виписуванням окремої накладної.
 4. Реалізація за допомогою сучасної каси з вбудованим зчитувачем товарних міток, штрих-кодів.