За останнє десятиліття терміни франшиза і франчайзинг досить часто використовують у вітчизняному діловому лексиконі. Підприємницька діяльність піддається певним ризикам, особливо це стосується новоспечених підприємців, тому що статистика «виживання» свідчить зовсім не на користь бізнесу, побудованого «з нуля». Якщо у підприємця немає досвіду роботи в даній сфері, то йому доведеться набити не один десяток шишок на власному лобі, поки бізнес не стане «на рейки». Тому багато підприємців віддають перевагу роботі по франшизі. Про те, що ж таке франшиза і франчайзинг, в чому їх особливості, переваги та недоліки, а також як вибрати франшизу і почати роботу по ній ми і поговоримо в даній статті.
Що таке франчайзинг?
Франчайзинг (англ. Franchise, «ліцензія», «привілей») – це вид ділового співробітництва, в силу якого одна сторона (франчайзер) передає другій стороні (франчайзі) за окрему плату (роялті) право на певний вид бізнесу, використовуючи розроблену бізнес модель його ведення.
Франчайзер – це компанія, яка видає ліцензію або здійснює передачу права користування своїм товарним знаком, ноу-хау і / або операційними системами. У ролі франчайзера, як правило, виступає компанія з відомим брендом, яка вже виробила свою модель ведення бізнесу, має якісь технології, торгову мару, завоювала прихильність споживачів.
Франчайзі – це підприємець або компанія, яка купує ліцензію у франчайзера на право ведення бізнесу від його імені (на певних умовах) за відповідну винагороду.
Що таке франшиза?
Франшиза – це об’єкт договору франчайзингу, комплекс благ, що складається з прав користування брендом і бізнес-моделлю франчайзера, а також інших благ, необхідних для створення та ведення бізнесу. Як франшизи можуть виступати методи ведення бізнесу, торгова марка, технології і ноу-хау.
Простіше кажучи, франшиза – це використання бренду відомої компанії для продажу власних товарів (надання послуг) на правах оренди. Франшиза дозволяє франчайзеру не тільки популяризувати свій бренд, а й отримати додатковий дохід, переклавши при цьому всі витрати по веденню бізнесу «нової точки» на франчайзі.
У свою чергу, франчайзі, купивши франшизу, отримує не тільки право на ведення бізнесу під ім’ям відомого бренду, але і цілий ряд додаткових переваг, до числа яких можуть входити: підтримка з боку франчайзера в частині підготовки бізнес-плану, надання консультаційних послуг, навчання персоналу, надання бази даних постачальників і т.ін.
Переваги та недоліки ведення бізнесу по франшизі
Перш ніж прийняти рішення про покупку готової франшизи необхідно зважить всі «за» і «проти». Отже, франшиза має ряд переваг.
Швидкий і легкий старт. Схеми роботи по франшизі підготовлені командою професіоналів і вже «відточені» майже до досконалості. Франчайзі, навіть не маючи досвіду роботи в даній сфері бізнесу, отримує цілком робочу модель ведення бізнесу, яка виключає різноманітні підводні камені, з якими неминуче стикаються новачки.
Відомий бренд. Для популяризації бренду і завоювання лояльності споживача потрібні величезні фінансові вкладення, а також час (іноді на це можуть піти і роки). Тому бізнес по франшизі – це реальна економія коштів і часу в порівнянні з просуванням власної торгової марки, тому що розкручений бренд практично відразу дозволяє генерувати потік клієнтів.
Підтримка бізнесу з боку франчайзера. З покупкою франшизи франчайзі отримує цілий «пакет підтримки»: консультації з підбору приміщення та його брендування, маркетингові дослідження ринку, навчання персоналу тонкощам ведення бізнесу, рекламна підтримка і т.ін. В даному випадку слід зазначити головну перевагу: компанія-франчайзер зацікавлена в успішному розвитку бізнесу франчайзі, тому що це не тільки імідж бренду самої компанії, але і регулярні доходи у вигляді відрахувань відсотка від бізнесу (чим більше оборот, тим більше «в кишеню»).
Відсутність конкурентів у регіоні з подібною франшизою. Договором франшизи передбачається конкретна територія, на яку вона поширюється, що позбавляє підприємця від головного болю з появою конкурентів.
Але франшиза має і деякі недоліки.
Ціна входження в бізнес. Вартість входження в бізнес є більш високою, тому що крім безпосередніх витрат на організацію бізнесу, потрібно здійснити так званий паушальний внесок – разовий платіж за придбання франшизи, розмір якого в деяких сферах бізнесу може досягати значних розмірів (наприклад, франшиза мережі ресторанів може коштувати від кількох сотень тисяч доларів до одного мільйона).
Залежність від франчайзера. Франчайзер встановлює правила ведення бізнесу, визначає коло постачальників, може регламентувати цінову політику та інші аспекти діяльності, що позбавляє власника франшизи маневреності, а також не завжди є економічно виправданим. Виникнення фінансових та інших проблем у франчайзера здатне зробити негативний вплив і на діяльність франчайзі.
Зобов’язання. У покупця франшизи є ряд зобов’язань перед франчайзером – від регулярних виплат роялті до чіткого дотримання умов надання бренду та дотримання стандартів якості. У разі порушення правил франшизи, до франчайзі можуть бути застосовані штрафні санкції або ж договір може бути взагалі розірвано з ініціативи франчайзера.
Як вибрати франшизу?
На сьогоднішній день франшизи продаються в багатьох сферах бізнесу: мережі громадського харчування, салони краси, фітнес-клуби, роздрібна торгівля, розваги і дозвілля, ломбарди і т.ін. Тому, спочатку необхідно визначитися з областю, в якій ви б хотіли спробувати себе. Варіантів, швидше за все, буде два: або те, що подобається (до чого лежить душа), або те, що приносить максимальний дохід (швидку віддачу).
Також слід реально оцінювати свої фінансові можливості: вартість франшизи може досягати значних розмірів. А крім франшизи, потрібні кошти для організації бізнесу і, бажано, мати гроші про запас на випадок виникнення будь-яких непередбачених витрат.
Де взяти гроші?
Найоптимальніший варіант – використовувати власні заощадження. Якщо їх недостатньо, можна пошукати партнера для пайової участі. В крайньому випадку – позичити, наприклад, в банку. Але тут не можна на 100% бути впевненим в тому, чи дадуть вам кредит. Поспілкуйтеся з франчайзером, можливо він надасть вам розстрочку або погодиться виступити поручителем за вашим банківським кредитом.
Вибираємо франшизу
В інтернеті повно сайтів і оголошень з продажу франшиз. Також з умовами продажу франшизи можна ознайомитися на сайтах провідних брендів, які працюють за цією схемою.
При виборі франшизи звертаємо увагу на наступні моменти.
Мережа франчайзингових точок: якщо у компанії їх багато і вони успішно розвиваються – це однозначно «плюс». Навпаки, якщо компанія тільки починає освоювати франчайзинг, то можливі нюанси – будьте гранично уважні (процеси, швидше за все, ще не налагоджені – можливі «сюрпризи»).
Якість франчайзера. В ідеалі, франчайзингова компанія повинна бути не новачком, а впевнено «стояти на ногах», мати позитивну ділову репутацію і позитивну динаміку свого розвитку. В іншому випадку є ризик того, що продаж франшиз здійснюється тільки з метою «утриматися на плаву». Спробуйте поспілкуватися з людьми, які вже працюють по даній франшизі: так ви дізнаєтеся думку про франчайзера з «перших вуст».
Умови співпраці. Детально ознайомтеся з умовами франшизи і вивчіть текст попереднього договору, зверніть увагу на права і обов’язки сторін, на яку підтримку ви можете розраховувати, чи є техніко-економічне обґрунтування проекту і попередній розрахунок термінів окупності інвестицій і т.ін.
Приступаємо до роботи по франшизі
Після ознайомлення з умовами франшизи і оцінки всіх ризиків і вигод можна приступати до роботи. Але для старту потрібно ще докласти певних зусиль і провести певні підготовчі роботи, до числа яких відносяться наступні.
Актуалізація бізнес-плану
Як правило, франчайзер надає франчайзі проект бізнес-плану, в якому містяться базові прогнозні дані, такі як: сума грошових коштів, необхідних на оренду і ремонт приміщення, на закупівлю виробничого або торгового обладнання, витрати на закупівлю сировини, матеріалів, комплектуючих, витрати на збут та інші витрати, а також прогнозний обсяг виручки від реалізації, прибутку і терміну окупності вкладень. З огляду на, що це типовий проект, ряд даних в ньому потрібно актуалізувати виходячи їх специфіки вашого регіону та інших індивідуальних особливостей. Наявність актуального бізнес-плану допоможе вам чітко планувати і контролювати хід реалізації проекту.
Вибір і ремонт приміщення
Перш ніж приступити до пошуку приміщення, його ремонту і підбору персоналу, ознайомтеся з вимогами, які висуває франчайзер, тому що іноді вони бувають досить жорсткими. Це позбавить вас від подвійної роботи. До того ж деякі франчайзери на даному етапі готові надати всіляке сприяння: допомога в підборі приміщення, підготовка проекту дизайну приміщення, навчальні тренінги для персоналу, послуги мерчендайзерів, рекламна підтримка і організація урочистого відкриття точки.
Планова взаємодія з франчайзером
Після відкриття точки і запуску бізнесу відносини між франчайзером і франчайзі не обмежуються лише регулярними виплатами роялті – компанія-продавець бере активну участь в житті і розвитку нової точки. Франчайзер здійснює маркетингову підтримку, проводить роботу з навчання та підвищення кваліфікації персоналу, займається розробкою акцій, які стимулюють продажі – таких, як розпродажі та спеціальні пропозиції. Роздрібні точки отримують консультації байерів для закупівель саме тих товарів, які будуть користуватися попитом. І, зрозуміло, франчайзі чекає регулярне співробітництво з франчайзером в області закупівель і доставки товару.
Окупність франшизи залежить від цілого ряду чинників, проте, як правило, її терміни менші, ніж окупність бізнесу, побудованого «з нуля». До того ж виручка від реалізації і прибуток є більш стабільними, тому що франчайзі в деякій мірі застрахований від тих складнощів, які чекають кожного починаючого підприємця.