Будь-який працівник, виконуючи покладені на нього обов’язки, бажає отримати оплату за свою працю. Однак не варто обмежуватися усними домовленостями з роботодавцем. Бажано мати відповідний договір, в якому будуть вказані важливі умови, включаючи спосіб оплати. На ринку праці присутня відрядна, погодинна і акордна оплата праці. Саме про останню ви знайдете інформацію в цій статті.
Особливості
Давайте докладніше дізнаємося, що це за спосіб взаєморозрахунків між роботодавцем і найманим співробітником. Акордна оплата праці, по суті, являє собою різновид відрядної, однак при цьому має істотні відмінності.
Відрядна система дозволяє виплачувати співробітникові винагороду відповідно до обсягу виконаних робіт. Це актуально, наприклад, при виробництві яких-небудь виробів, кількість яких можна порахувати. Акордна оплата праці за цією ознакою нагадує відрядну. Однак її умови також включають чітко встановлені терміни. Розрахунки проводяться за кожну стадію або обсяг виконаної роботи.
Акордна оплата праці передбачає чіткий термін виконання обов’язків. Тому проводиться облік не тільки обсягу виконаних робіт, але і кількості витраченого часу.
Розподіл доходів
Дохід при використанні даного способу розрахунків може виплачуватися не конкретному працівникові, а бригаді.
Після отримання оплати виникає питання, що стосується того, як розподілити доходи серед працівників. Порядок їх розрахунку повинен бути закріплений у внутрішніх актах. При цьому розподіл має здійснюватися таким чином, щоб дохід кожного співробітника не був нижче встановленої мінімальної оплати праці.
Як правило, поділ доходів відбувається відносно просто. Загальна сума, виплачена за виконання конкретного замовлення, ділиться на кількість робочих пропорційно витраченим зусиллям. Простіше кажучи, не всі отримують однакову зарплату. Її розмір залежить від кількості обов’язків і обсягу виконаних робіт.
Актуальність
Акордна система оплати праці використовується для виконання встановленого обсягу робіт в конкретні терміни.
Її застосування актуально, якщо весь запланований обсяг не вдається виконати протягом робочої зміни. Для реалізації проекту потрібно провести комплекс заходів, який розподілить навантаження на кілька періодів.
Акордна система також актуальна при виникненні будь-яких позаштатних ситуацій на виробництві. Даний спосіб активно застосовується для розрахунку з надомними працівниками, діяльність яких роботодавець не може проконтролювати, проте при цьому вона має вимірний результат.
Регулярність виплати
Акордна система оплати праці передбачає різні терміни виконання замовлень із здійсненням розрахунків за їх закінчення.
Щоб виконати вимоги законодавства, замовник може виплачувати в установлені інтервали часу винагороду, яка дорівнює мінімальній оплаті праці. Надалі всі подібні виплати будуть відняті із загальної вартості замовлення.
Якщо укладається трудовий договір, акордна система оплати праці неодмінно повинна бути в ньому зазначена. Ось чому найманий співробітник обов’язково повинен ознайомитися з подібним документом при влаштуванні на нову роботу. Надалі це дозволить уникнути розбіжностей і неприємних сюрпризів.
Формула розрахунку
Акордна оплата праці має чимало особливостей, деякі вам вже знайомі. Проте як і раніше залишається відкритим питання, що стосується способу розрахунків.
Формула, за якою визначається розмір винагороди при використанні названої системи оплати праці, являє собою якийсь алгоритм. Він може змінюватися в залежності від умов виконання роботи. Наприклад, все замовлення може виконувати один виконавець або кілька, робочий процес може складатися з декількох етапів.
Дані показники сильно впливають на особливості розрахунків. Щоб обчислити загальну вартість складного замовлення, потрібно знати вартість виконання кожного виду робіт. Далі слід перемножити вартість і обсяг кожного виду робіт, а отримані в результаті дані – скласти. Так ви зможете вирахувати загальну вартість замовлення.
У найпростішому варіанті формула розрахунків при акордній системі оплати праці така:
- Вартість = Вартість робіт * Обсяг виконаних робіт.
Обсяг обов’язків залежить від особливостей замовлення. Наприклад, це може бути кількість виконаних деталей або вчинення будь-яких дій і т. д.
Тепер ви знаєте, як визначається акордний фонд оплати праці. Однак потрібно розуміти, що формула може ускладнюватися в залежності від особливостей виконання замовлення.
Приклади розрахунків для одного співробітника
Будь-яка теорія краще засвоюється на практиці. Тому давайте розберемо два найбільш популярних варіанти.
Варіант перший передбачає одноосібне виконання замовлення будь-яким співробітником. За умовами договору, він повинен виконати 10 деталей до встановленого терміну. Вартість кожної з них становить 100 гривень. В результаті при дотриманні умов сума винагороди працівника складе 1 000 грн. Вона визначається як добуток кількості виконаної роботи (виготовлених деталей) і вартості однієї одиниці.
Приклади розрахунків для колективу співробітників
Якщо роботу виконує колектив, при акордній системі оплати праці заробіток встановлюється дещо іншим способом.
Як це відбувається? Припустимо, що двох співробітників найняли для охорони складу протягом десяти годин. Оплата за кожну годину становить 50 грн.
Спочатку потрібно вирахувати загальний дохід. Він складе 500 грн.
Якщо один співробітник провів на робочому місці чотири години, а другий – шість годин, то розрахунок оплати буде здійснюватися пропорційно часу перебування на об’єкті.
Отже, щоб розрахувати суму винагороди першого співробітника, потрібно загальний дохід розділити на обсяг робіт, а потім помножити на обсяг робіт, виконаний конкретним співробітником.
В даному випадку вийдуть такі розрахунки:
- 500/10 * 4 = 200 (грн).
Аналогічним чином проводяться розрахунки для другого і наступних співробітників при використанні акордної системи оплати праці. Розрахунки прості, але вимагають уважності. Допущені помилки можуть привести до несправедливого розподілу загальних доходів.
Акордно-преміальна система оплати праці
Даний термін актуальний, якщо при розрахунку розміру винагороди використовується так званий коефіцієнт трудової участі, а в підсумкову оплату включаються премії.
Цей коефіцієнт відіграє велику роль. За замовчуванням він приймається за одиницю. Однак може бути зменшений або збільшений з деяких причин. Давайте їх коротко згадаємо.
Підвищення відбувається за наявності кваліфікації або стажу, зниження виробничих витрат, використання новітніх розробок і т. д.
Однак є фактори, які здатні скоротити коефіцієнт трудової участі. До них відносяться запізнення, недотримання техніки безпеки, застосування несправного обладнання і т. д.
Отже, акордно-преміальна система розрахунку актуальна, якщо в загальну оплату включаються премії, а при розподілу доходів між співробітниками використовується такий важливий параметр, як коефіцієнт трудової участі, який відображає внесок кожного окремо взятого працівника в загальний процес.
Кожне підприємство самостійно вирішує, яку систему розрахунків використовувати для взаємодії з найманими працівниками. Наприклад, акордна передбачає встановлене обмеження по термінах, тому стимулює працівників завершити діяльність в зазначений період. А для сучасного підприємства даний спосіб розрахунків з працівниками має деякі переваги, так як своєчасне виконання робіт гарантує конкурентоспроможність і прибутковість виробництва.