52% усієї аудиторії СНГ інтернету є в Telegram, а у всьому світі щомісяця месенджером користуються 500 млн людей. За популярністю Телеграм поступається лише WhatsApp, але вже наздоганяє конкурента. У жовтні 2021 року месенджер виріс на 70 млн користувачів за день через збій WhatsApp та Facebook. Цього ж року Телеграм став лідером у 50 регіонах Росії.
Швидкість, простота та безпека – переваги месенджера не лише для особистого спілкування користувачів. Телеграм для бізнесу – це зручно та вигідно: продукт безкоштовний, а його функціонал відповідає потребам багатьох компаній. Телеграм як корпоративний месенджер, хмарне сховище та інструмент для спілкування з клієнтами – це лише деякі можливості. Дізнайтеся у статті, як використовувати Телеграм у бізнес-цілях.
Що таке Telegram
Telegram – безкоштовний хмарний месенджер від засновника соцмережі ВКонтакті Павла Дурова та його брата Миколи. Популярний у Росії, СНД, також використовується в Китаї, Індії, Ірані та інших країнах. Додаток з’явився у 2013 році і тоді називався Telegraph. В основі – технологія шифрування MTProto, яка підвищує ступінь захисту даних. Телеграм працює на мобільних пристроях та в десктопній версії з миттєвою синхронізацією.
Можливості Телеграм не обмежуються листуванням в індивідуальних та групових чатах. У месенджері доступні:
- голосові повідомлення та трансляції на групу;
- відеодзвінки та відеоповідомлення;
- пересилання файлів (документи, аудіо та відеоформати, архіви);
- секретні чати та можливість видалення чату через певний час;
- канали.
У Росії месенджер потрапив під блокування Роскомнагляду у 2018-му через відмову надати ФСБ ключі шифрування. Але 2020 обмеження зняли, і Телеграм знову став легальним на території РФ.
Аудиторія Telegram
Ядро аудиторії Телеграм — користувачі від 25 до 34 років (30,6%), інші групи приблизно рівні. Окрім підлітків, яких тут лише 7,7%. Тобто, аудиторія у месенджера досить доросла.
У телеграмів більше чоловіків, ніж жінок, яких лише 39%. За сферами переважають представники IT (77%), 22,5% зайняті у виробництві та 10,6% у торгівлі. Також у месенджері є маркетологи, спеціалісти зі сфер освіти, охорони здоров’я, фінансів та інших. 46% користувачів – наймані працівники, 11% з них – керівники. Бізнесменів у Телеграм небагато – лише 5%, а ось самозайнятих та фрілансерів більше – 15%.
Телеграм використовує освічена аудиторія: 60% мають вищу освіту, чверть з них продовжують навчатися після закінчення університету на другій вищій або в магістратурі. Близько 11% користувачів – студенти.
Аудиторія месенджера є платоспроможною. Кожна п’ята людина заробляє понад 90 тисяч карбованців на місяць. Тому Телеграм – перспективний майданчик для продажу та просування свого продукту.
Інструменти Телеграм для бізнесу
Канали
Телеграм канали — це функція месенджера, яка відрізняє його від конкурентів. Це стрічка текстових повідомлень, які доповнюються медіафайлами та емодзі. Також у каналі доступні коментарі та опитування користувачів. Про нові публікації передплатники дізнаються через Push-сповіщення.
Лише у російськомовному сегменті понад 300 тисяч каналів. Найпопулярніші новинні: 82% користувачів читають у Телеграм новини. 43% заходять у канали, щоб дізнатися про актуальне зі своєї професійної сфери, 59% підписано на розважальний контент і такий же відсоток аудиторії у політичних. З освітньою метою в месенджер приходять 55% користувачів.
Бізнес телеграм просувається через контент у власних каналах або через рекламу в інших з потрібною аудиторією.
Групові чати
Об’єднують групи користувачів, яким доступні колективні дзвінки та пересилання файлів. Від каналів групи відрізняються двосторонньою комунікацією: кожен користувач може написати повідомлення в загальний чат, а в каналі лише залишити коментар під постом (якщо можливість підключено). У чатах доступна відповідь конкретній людині або згадка через @.
Типи груп Телеграм:
- Звичайні — до 200 користувачів, у кожного є права на додавання нових учасників, редагування опису групи.
- Супергрупи – понад 200 осіб у чаті. Адміністратор призначає ролі, виставляє обмеження дії користувачів. Такі групи зручно використовувати як бізнес-чати компаній або спілкування з групою клієнтів.
‘Боти
Телеграм бот — чат телеграм, який реагує на певні дії користувачів та видає потрібну інформацію автоматично. Прості роботи виконують одну функцію: перевірку тексту, розміщення пробілів, пошук музики тощо. Більш складні спілкуються з користувачами та відповідають на запитання. Боти — альтернатива мобільним програмам для компаній. На їх розробку потрібно менше ресурсів бізнесу, а користувачеві не потрібно встановлювати ще одну програму на смартфон. Роботи візьмуть на себе спілкування з клієнтами та навіть оформлять замовлення з оплатою.
Переваги Телеграм для бізнесу
Телеграм підходить для внутрішніх потреб бізнесу та для роботи з клієнтами. Бізнес-переваги месенджера:
- Безкоштовне використання без обмежень.
- Швидка швидкість доставки інформації до користувачів та колег.
- Простий запуск каналу та створення групи.
- Можливості автоматизації роботи через роботи без створення окремих додатків.
Як використовувати Телеграм у компанії
Телеграм чат — заміна платного корпоративного месенджера. 41% користувачів спілкуються тут із колегами. Месенджер підійде і для спільних чатів із клієнтами.
Телеграм для пересилання та зберігання файлів – також бонус для бізнесу. Месенджер поділяє всі файли за категоріями: медіа, документи (та файли інших форматів), посилання та голосові повідомлення – це спрощує пошук усередині чату.
Як використовувати Телеграм для роботи з клієнтами
Підтримка користувачів
Телеграма підтримки — доповнення або заміна електронної пошти та спілкування по телефону.
Плюси такого каналу:
- Швидкість написати в месенджер швидше, ніж на пошту. Не потрібно витрачати час на очікування під час дзвінка: фахівець відповість, коли вирішить проблему.
- Боти для автоматизації, які розподіляють заявки та відповідають на типові запитання користувачів.
- Підтримка 24/7 – у неробочі години за співробітників відповідає бот.
- Простота надсилання файлів: користувач робить фото або знімає відео і відразу надсилає підтримці. Так проблему, можливо, вдасться вирішити швидше, ніж телефоном.
Канал замість корпоративного блога
Перевага каналу в Телеграм – відсутність верстки, як у блозі на сайті. Месенджер – для формату невеликих нотаток. Для статей є розширена версія Telegraph – простий інструмент для тексту із можливістю вставити фото та відео. Якщо додати посилання на запис із Telegraph до каналу або чату, користувачі зможуть прочитати пост усередині месенджера.
Інший варіант – канал Телеграм як підтримка блогу компанії з публікацією короткої версії статей, тез або анонсів та посиланням на основний блог. Публікації у каналі схожі на постінг у соцмережах, але є:
- Мінус — публікації не мають органічного зростання, їх бачать лише передплатники каналу.
- Плюс — немає розумної стрічки, яка не завжди показує пости користувачам. У телеграмах публікації не загубляться.
Розсилки
Для email та SMS розсилок доводиться враховувати десятки вимог, щоб не потрапити до списку спамерів. У Телеграм все просто – не потрібна верстка, немає обмежень за стоп-словами в тексті, а також відправка повідомлень безкоштовна.
Варіанти розсилок для бізнесу через Телеграм:
- новини компанії та галузі;
- інформація про акції та знижки;
- статуси замовлення користувачів;
- нагадування про заходи та інша інформація.
Як робити розсилки через Телеграм
Ручне розсилання через месенджер це довго. Прийде самостійно вносити контакти та використовувати сторонні системи аналітики для перевірки ефективності кампаній. Вирішення проблеми – розсилки в телеграм через омніканальні платформи.
Наприклад, Altcraft Platform об’єднує всі дані про користувачів із різних джерел та збирає аналітику з доступних каналів. Платформа підтримує боти та групи у Телеграм. Надсилайте інформацію користувачам індивідуально через бот чи певному сегменту клієнтів через групу. У кілька кліків ви створите повідомлення для броадкасту, регулярного або тригерного розсилки. Бот можна прикріпити до групи чи каналу.
Телеграм для продажу
Канал у Телеграм — той самий контент-маркетинг. Ви публікуєте контент для користувачів і впроваджуєте рекламу свого продукту. Якщо компанія розвиває свій канал, то отримує ком’юніті із лояльною аудиторією.
Реклама товарів компанії через інші канали — ще один метод продажів через Телеграм. Є два види реклами: пряма через власників каналів та офіційна таргетована реклама месенджера (з’явилася у 2021 році).
Реклама у Телеграм — невеликі повідомлення у каналах із позначкою «Спонсовано» або Sponsored. Але для вступу в рекламну мережу Telegram на рахунку компанії має бути щонайменше два мільйони євро.
Автоворонки в Телеграм
Автоворонки – автоматизовані розсилки для розігріву користувачів та продажу продукту: заснованого та додаткового. Зазвичай починаються з лід-магніту – безкоштовного продукту, за який користувач залишає свої контакти та дає дозвіл на розсилку. Далі працює стратегія, де користувач отримує листи (повідомлення) залежно від своїх дій. Автоворонки в телеграмі працюють через боти.
Боти та канали в Телеграм як бізнес
Розкручений канал приносить прибуток з реклами. Продуктом може стати сам бот, який виконує певні функції: веде курс замість людини (направляє матеріал у потрібний час, збирає завдання та зворотний зв’язок) та інші.
Приклад. Платний бот «Сліпи» покращує якість сну користувачів. Людина проходить курс за 30 днів, де йому розповідають про сон з наукового погляду, відстежують якість його сну. Також бот формує вечірній ритуал: коли користувач виконує дію, він натискає відповідну кнопку.
Резюме
Телеграм для бізнесу — перспективний майданчик, який постійно зростає.
У месенджері доросла, освічена та платоспроможна аудиторія. Бізнес доступні інструменти Телеграм: боти, канали та групи для внутрішніх потреб компанії та спілкування з користувачами.
Телеграм для підтримки користувачів прискорює вирішення проблем та спрощує комунікацію. Бот відповість на запитання клієнта, що часто ставляться, зареєструє заявку або передасть питання клієнта фахівцеві.
Продажі через Телеграм відбуваються через розсилки, автоворонки за допомогою роботів та контент-маркетинг – канали, які замінюють корпоративні блоги. Також у Телеграм є реклама для просування вашого продукту: пряма через власників каналів та офіційна таргетована.