Повний гайд за короткими посиланнями: як використовувати можливу шкоду та огляд сервісів

Повний гайд за короткими посиланнями: як використовувати можливу шкоду та огляд сервісів

URL-посилання сторінки в інтернеті – це навігатор, за яким система ідентифікує електронний ресурс у мережі. За URL-адресою користувач розуміє зразковий вміст сторінки і вирішує переходити чи ні.

Занадто довге посилання займає багато місця, його складно читати та неможливо переписати. Короткі посилання – кіт у мішку: незрозуміло, що ховається за скороченою адресою – потрібна сторінка або спам-посилання. Навіщо digital-фахівцям скорочувати посилання та у яких випадках це робити не можна, розберемо у статті.

Навіщо скорочувати посилання?

Існує кілька причин, чому досвідчені фахівці користуються сервісами скорочення посилань:

  • Довгі адреси не залучають користувачів. Вони відштовхують суто візуально.
  • Довгі посилання не вітають соціальні мережі, деякі сайти та месенджери. Якщо кількість символів лімітована, а більшість займає посилання, користувачеві не вистачить місця, щоб пояснити навіщо він її вислав. Так було в Twitter: бізнес скорочував посилання, щоб збільшити довжину напису, що пояснює сенс переходу за посиланням.
  • Довгі посилання не підходять для відстеження кліків. Для скорочення адрес фахівці використовують спеціальні сервіси, більшість з яких можуть додатково відстежувати клікабельність адреси без використання спеціальних метрик. Так фахівці відслідковують кількість людей, які перейшли за скороченим засланням.
  • Короткі посилання заощаджують час: наприклад, коли це посилання потрібно виписати на листок, або відправити в SMS, або показати колезі іншим способом. Чим більше символів у посиланні, тим вищий шанс помилитись при ручному введенні. Звичайно, в епоху Інтернету такі ситуації трапляються все рідше.
  • Довгі посилання складніше прочитати. Якщо одному складно передрукувати посилання, то іншому ще складніше його промовити вголос. Особливо, якщо анкор складається з символів, що не читаються.

Обмеження змушують авторів вигадуватись — вони кріплять посилання в опис профілю, обмежують термін публікації та стимулюють передплатників швидше кликати. Все тому, що посилання не живе довго – у користувачів не буде можливості перейти по ньому пізніше.

При використанні сервісу скорочення посилань автор закріплює коротку URL-адресу під конкретним постом, а користувач вручну вводить адресу в рядок браузера. Укорочений варіант легко запам’ятати та відтворити.

Шкода коротких посилань

Якщо сервіс, який згенерував скорочене посилання, перестане працювати, пов’язані з ним URL-адреси пропадуть, а бізнес може зазнати збитків. Наприклад, протягом двох останніх років компанія Google періодично оновлює свою технологію, що скорочує посилання. Це потрібно, щоб уникнути появи в мережі адрес з нечитабельним контентом.

Деякі клієнти зіткнулися з тим, що скорочені URL відображаються неправильно на зразок .google_ad_client_url_description. Значить, під час пошуку в Google такі сайти не з’являться і бізнес втратить трафік.

Більшість сайтів для скорочення посилань налаштовують редирект: якщо один з них зламається, користувач не перейде на потрібну сторінку. Редирект – це автоматична переадресація користувача з однієї сторінки на іншу непомітно для людини. Він переходить за посиланням, сервер обробляє запит і перенаправляє користувача за редагуванням на потрібну сторінку. Якщо редирект не спрацює, компанія втратить потенційного покупця.

Ще один недолік коротких посилань – вони приховують вихідну адресу. Користувачі часто їх ігнорують, тому що за ними може ховатися будь-що: шкідливий код, інший контент, реклама і т. д. А якщо на ваш сайт не заходять… гадаю, ви вже зрозуміли.

Хто схильний до ризику?

При використанні скорочених посилань ризикують усі: користувачі, які переходять по коротких URL-адресах, фахівці, які їх генерують, сайти, на які вони ведуть.

Користувач не знає, куди потрапить після переходу: на потрібну сторінку або сайт зі скриптом, що краде дані.

Посилання можуть порушувати конфіденційність та безпеку сторінок, якщо сервіси додають зайву переадресацію під час переходу. Для мінімізації ризику та скорочення спам-посилань деякі інтернет-провайдери блокують короткі URL-адреси. Виходить, ви згенерували коротке посилання, а частина користувачів перейти не може.

Ризик веб-сайтів та їх власників – це втрата трафіку та інформації про статистику.

Коли посилання краще не скорочувати?

Не вкорочуйте адресу, якщо плануєте надіслати її на имейл. Поштові провайдери автоматично переадресують листи з редиректами в папку зі спамом, тому що не можуть відстежити призначення короткого посилання.

Не ставте скорочені посилання на важливому розділі сайту або в навігаційному блоці. Наші фахівці не радять розміщувати їх і на лендингу, особливо якщо ваше завдання – залучити трафік на інші сторінки сайту. По-перше, елемент “Кнопка” і помітніший, і інтуїтивно зрозуміліший. По-друге, якщо сайт, який згенерував посилання, закриють, користувачі не зможуть його повноцінно використовувати.

Створюйте короткі адреси, якщо необхідно:

  • зробити QR-код для конференції;
  • переслати повідомлення колезі у робочому чаті;
  • продиктувати адресу;
  • вставити його у презентацію, оголошення або SMS;
  • отримати статистику по рекламі: кількість кліків, переглядів тощо.

Як скоротити посилання?

Щоб скоротити посилання, всі послуги коротких посилань використовують один алгоритм:

  1. Фіксують вихідний URL.
  2. Запуск основного скрипту для перевірки наявності адреси.
  3. Надають йому ключ.
  4. Вписують його за доменом власного сайту.
  5. Пересилають користувачеві для подальшого використання.

Якщо після запуску скрипта система не знайде адресу, алгоритм створює хеш, потім шукає його у власній базі та генерує посилання. Процес триває частки секунди.

Існує кілька причин, через які не працюватиме коротке посилання:

  • помилка на сервері;
  • помилка під час введення URL;
  • сайт, що генерує короткі посилання, не працює;
  • антивірус видає помилку;
  • сайт блокує коротке посилання.

Щоб усунути більшість цих помилок, використовуйте інший сервіс або вимкніть антивірус. Всі послуги працюють приблизно однаково, але є деякі специфічні особливості.

  • Якщо потрібно просто зменшити посилання, вибирайте U.to, Bitly. com, Goo.su.
  • Якщо на сайт або рекламу потрібен QR-код, а не коротке посилання, використовуйте Bit.do, Сlck.ru або Vk. com/cc.
  • Якщо потрібно скоротити кілька адрес відразу, вибирайте Cutt.us.
  • Якщо потрібно кастомізувати посилання, спробуйте Rebrandly. com.

Сервіс U.to

U.to відрізняється мінімалізмом. На головній сторінці є лише адресний рядок, куди користувач вводить посилання на сайт та отримує скорочений URL-адресу.

Переваги використання:

  • простий інтерфейс;
  • безкоштовний функціонал;
  • групування адрес в єдиний список – користувач може обрізати кілька посилань одночасно, зберігши історію скорочень;
  • статистика за кліками – для отримання розширеної інформації відвідувач реєструється на сайті та отримує унікальний uID.

Недоліки:

  • Щоб отримати доступ до всіх функцій сервісу, користувач має заповнити реєстраційну форму, що складається із десяти полів. Без її заповнення отримати аналітику з рефералів, країн та браузерів клієнтів не можна.

Bitly. com

Bitly — умовно безкоштовний сервіс для обрізання посилань, відстеження статистики переходів та кастомізації URL. Користувач вибирає тариф, реєструється на сайті та генерує посилання.

Залежно від завдання відвідувач може вибрати один із 4 тарифів:

  • Безкоштовний — скорочує до 100 посилань на місяць, забезпечує доступ до інтеграції, задніх половинок, що настроюються, звітів та двофакторної автентифікації. Кількість кліків за скороченим посиланням не обмежена.
  • Базовий – скорочує до 1500 брендових посилань на місяць, створює QR-коди, дозволяє одночасно скорочувати кілька посилань. Вартість – 29 $ на місяць.
  • Преміум – скорочує до 3000 фірмових посилань на місяць, створює QR-коди, дає доступ до розширеної аналітики, кампанії та UTM Builder. Вартість – 199 $ на місяць.
  • Індивідуальний – скорочує до 10 000 фірмових посилань на місяць. Сервіс надає комплексні дані, розширені права, безвідмовну роботу SLA тощо. Вартість розраховується індивідуально.

Bitly не тільки масово обрізає посилання, але й відслідковує статистику переходів, кастомізує скорочені URL, підключає домен та налаштовує редирект.

Для отримання статистичних даних до адреси додайте символ “+”. Сервіс незручно використовувати тим користувачам, які не володіють базовою англійською.

Скорочення посилань Vk. com/cc

ВКонтакте генерує короткі посилання безкоштовно. Користувачі можуть переглядати статистичні дані, створювати QR-коди та зберігати скорочені адреси за наявності облікового запису в соціальній мережі.

Скороченими через послуги посиланнями можна ділитися в Інтернеті без обмеження. Складнощі можуть виникнути лише у користувачів, які проживають в Україні, — посилання не відкриваються без VPN та проксі.

Сlck.ru

Сlck.ru – безкоштовний російськомовний сервіс від компанії Яндекс. Користувач вставляє адресу в поле для введення, натискає “Клік” та отримує скорочений URL.

Сервіс не надає статистики та скорочує не всі типи посилань. Якщо потрібно згенерувати багато посилань із одного сайту, сервіс не допоможе.

Інші недоліки:

  • немає статистики,
  • не створює посилання списком.

Cutt.us

Cutt.us – безкоштовний сервіс для скорочення посилань онлайн та генерації QR-кодів. Для використання реєстрація не потрібна, користувач вказує суфікс для посилання.

Переваги:

  • безкоштовне користування;
  • створення QR-кодів;
  • створення суфіксів;
  • генерація списку посилань.

Недоліки:

  • англомовний інтерфейс;
  • немає статистики.

Rebrandly. com

Rebrandly — умовно безкоштовний сервіс для брендингу, відстеження та обміну короткими URL-адресами з використанням власного доменного імені. Програма обрізає URL, залишаючи власний домен, додає UTM-мітки, редагує цільові адреси і генерує QR-коди.

На безкоштовному тарифі користувачі можуть відстежувати до 5000 кліків, створювати до 500 фірмових посилань та використовувати 5 доменних імен. Стандартного функціоналу вистачить на повноцінну роботу. Користувач може:

  • генерувати кілька варіантів скорочених UTM: випадковий, найкоротший, SEO-дружній;
  • ставити UTM-мітки;
  • редагувати цільову URL-адресу;
  • ставити ярлики користувача;
  • шукати конкретні фірмові посилання через спеціальний інструмент на панелі;
  • створювати QR-коди;
  • оптимізувати 301 редирект і автоматично перенаправляти параметри на цільовий URL тощо.

На платних тарифах функціонал ще ширший. Клієнти можуть регулювати кількість звітів, що настроюються, і кількість активних користувачів. Сервіс автоматично виправляє та налаштовує непрацюючі посилання, додає теги та скрипти, налаштовує термін існування посилань та систематизує їх за допомогою спеціальних тегів.

Недоліки:

  • на безкоштовному тарифі обмежена кількість кліків, що відстежуються, і брендованих URL;
  • вартість платної версії від 29 $ до 500 $.

Поради щодо створення коротких посилань

При скороченні URL-адрес керуйтеся нормами digital-етикету:

  • Створюйте посилання з https з’єднанням – так ви забезпечите безпеку відомостей і підвищите довіру користувачів до посилання.
  • Супроводжуйте посилання коментарем – коли користувач розуміє вигоду, він охочіше переходить по ньому.
  • Налаштовуйте кастомні суфікси – пояснюйте людям, що вони побачать за посиланням. Наприклад: istoria_kompanii.

Високих вам конверсій!