Для створення контенту важливі не лише навички програмного забезпечення та вміння набирати чи фотографувати, але й спостереження. Що це таке, кому потрібно її розвивати, навіщо та як це зробити, розповіла у статті.
Що таке нагляд
Нагляд – це візуальний досвід. Навичка, яка допомагає розпізнавати, що є стильним, гармонійним та актуальним, а що – ні. Інакше кажучи, це смак, який набувають завдяки перегляду та аналізу якісного візуального контенту: картинок, фотографій, відео, моушена та фільмів. Наглядність формує у голові архів якісних прикладів, із якими підсвідомо чи усвідомлено порівнюють усе, що бачать.
Візуальний смак дозволяє зрозуміти, що виглядає добре, а що ні. Але це не вроджене вміння чи рідкісний талант, а навичка, яку розвивають.
У наше поле зору не завжди потрапляють якісні візуальні роботи, частіше — неякісні чи несмачні, в яких не поєднуються кольори, косять шрифти або погано збудована композиція.
Такий «білий шум» може з часом стерти розуміння про хорошу і погану картинку, тому навик потрібно розвивати постійно і свідомо. Під це треба виділяти ресурси: сили та час, а не просто скролити стрічку та ставити в голові поділ – красиво чи ні. Тільки вміння розкласти якісний приклад на деталі дозволить застосувати інформацію, коли це буде потрібно.
Прийнято вважати, що наочність потрібна виключно тим, хто створює візуал, тобто дизайнерам і фотографам. Але насправді вона необхідна всім, у чиїй роботі потрібна креативність: копірайтерам, маркетологам, smm-менеджерам, режисерам, відеомейкерам. Ця навичка не тільки прищеплює смак, а й допомагає генерувати ідеї.
Наприклад, якщо маркетологу потрібно скласти технічне завдання та оцінити підсумковий рекламний ролик, йому не обов’язково розбиратися в основах кольору або композиції кадру — за хорошого рівня нагляду він опише картину, яка потрібна на виході та оцінить, наскільки ролик їй відповідає. Усім, хто працює з рекламою, також важливо відстежувати та створювати тренди – наочність допоможе і з цим.
Дуже часто візуальні стилі переходять з однієї сфери до іншої: з моди та архітектури в дизайн та ілюстрацію, з фільмів у рекламу, з дизайну у фотографію. Навіть дивлячись популярні новинки кіно можна зловити чи створити новий тренд, який вже актуальний в іншому напрямку.
Також навичка тісно пов’язана з креативністю, адже переглядаючи ідеї для контенту, можна почерпнути з кожної потроху та створити щось нове. Ідеї не народжуються з нізвідки – вони народжуються з інших ідей, але чим більше візуального контенту розкопуєте і оглядаєте, тим більша ймовірність, що створите щось оригінальне, а не скопіюєте вже існуюче. Наглядність — своєрідний металодетектор, який показує, де лежить скарб.
Крім того, навичка допомагає діяти на випередження. Чим більше креативних рішень зберігається у пам’яті, тим легше і швидше з’являються нові. Адже в голові вже є розуміння, як виглядає гарний візуал, а як поганий, що варто використовувати, а чого краще не торкатися.
І найочевидніший плюс: стає легше відрізнити якісну візуальну роботу від дилетантської, контролювати рівень публікацій та виправляти виконавців навіть без професійних знань.
Як розвивати нагляд
Крок 1. Виділіть час для тренування
Для початку потрібно виділити час. Щоб сформувати навичку, потрібно приділити цьому 700 годин на рік — це мінімум 1-2 години на день, тому потрібно вписати розвиток смаку в щоденну рутину.
Після того, як ви змогли виділити час, потрібно пройти три етапи, які не працюють один без одного:
- Відібрати акаунти
Виберіть ресурси та джерела, які моніторите щодня.
- Внести в графік
Для придбання нагляду, як і будь-якої іншої навички, важлива системність, тому займатися потрібно буде хоча б по 15 хвилин на день. Поставте собі нагадувач і внесіть завдання у графік, щоб не відкладати у довгий ящик.
- Аналізувати
Простий перегляд фільмів та картинок не допоможе розвинути смак – потрібно аналізувати. Заведіть документ або записну книжку, в якій відзначатимете, що саме вам сподобалося і чому, що особливого було в картинці або кадрі з фільму, через що саме вони привернули увагу. Цей візуальний досвід згодом перетвориться на знання, які можете застосовувати на практиці.
Крок 2. Виберіть акаунти та джерела для аналізу
Підпишіться в Instagram або TikTok на акаунти з професійними якісними роботами, трендсеттерів, щоб перед очима завжди блимав гарний візуал. Так мозок на підсвідомому рівні засвоюватиме знання про поєднання кольорів і побудову композиції.
У Instagram є візуальні журнали, які викладають найкращі кадри цікавих фотографів та дизайнерів, наприклад:
- Little River Magazine;
- CONCEPT MAGAZINE;
- OUR Magazine;
- Cіneматіcmodeon;
- N8zine;
- CINESOMNIA;
- Analog Society Magazine;
- WORLDVIEW MAGAZINE;
- Feature Shoot;
- Organica Magazine.
Також підпишіться на самих авторів, яких публікують. Відмінно допоможуть розвинути смак:
- karmanverdi;
- this_is_lavender_young;
- chogiseok;
- cat;
- svarbova;
- alexxandrasavina;
- lavrikova;
- 8crk;
- filinme_;
Так скролінг стрічки у соц. мережах з витрачання часу перетвориться на корисне заняття.
Як джерело для натхнення використовуйте сайти, на яких дизайнери та фотографи самі розміщують свої роботи. Наприклад, Behance, Dribbble, Pinterest, Artstation, Depositphotos інші платформи з креативними візуальними роботами.
На таких платформах, як Behance, часто зустрічаються талановиті дизайнери та фотографи, які допомагають розвивати навички своїми роботами.
Дуже зручно також збирати колекції з папок у Pinterest. Для цього у профілі можна створити тематичні розділи, а контент за напрямками легко знаходити за допомогою рядка пошуку. Величезна перевага платформи у зручному мобільному додатку та алгоритмах, які формують стрічку з урахуванням інтересів та попередніх активностей.
Не забувайте зберігати цікаві візуальні ідеї, на які загострили погляд. Деякі рішення стануть у нагоді не відразу, а через дні, тижні і навіть місяці. Зате коли якась із них знадобиться, не треба буде витрачати час на пошук — потрібні референси чекатимуть на свою хвилину слави.
Крім інтернет-ресурсів відмінним джерелом натхнення та способом розвинути смак може бути кіно. Є режисери, які дуже творчо підходять до зображення для відеоряду.
Наприклад, Вес Андерсон підбирає для кожного фільму 4-5 основних кольорів і створює кадри тільки з їх відтінками. Через це всі картини виглядають казково та чарівно. З послужного списку варто подивитися, як мінімум: «Готель «Гранд Будапешт», «Острів собак», «Незрівнянний містер Фокс», «Академія Рашмор», «Водне життя» та «Сімейка Тененбаум».
Є чому повчитися і у нашого співвітчизника, Андрія Тарковського. Цей всесвітньо відомий російський автор створював картини, які захоплювали з першої секунди не лише своїм сюжетом, а й занурювально-атмосферним відеорядом. Подивіться хоча б три його роботи: «Соляріс», «Дзеркало» та «Сталкер».
Особливо привабливим візуальним стилем і кольором володіють картини іспанського автора Педро Альмодовара. Його роботи передають багатство та різноманітність фарб образу колоритної та темпераментної Іспанії. Ризикові поєднання кольорів та сміливі інтер’єри у кадрах приковують погляд. Не можна пройти повз «Повернення», «Жінок на межі нервового зриву» та «Дурного виховання», але будьте готові, що захочете переглянути всі фільми талановитого режисера.
Візуальні прийоми можна взяти і в інших відомих режисерів. Наприклад фільми Квентіна Тарантіно багаті на незвичайні ракурси, образи та композицію кадру, іронічне перебільшення та багато інших фішок автора.
Головне — знайти оригінальну ідею, яку можна буде надалі адаптувати та застосувати під час створення контенту.
Крок 3. Аналізуйте контент
Якби просто дивитися було достатньо, то у світі не залишилося б поганих дизайнерів, фотографів та режисерів, як і незграбної реклами, нудних фотографій та бездарного дизайну.
Щоб вміти застосовувати нагляд на практиці, важливо не лише спостерігати за добрим візуальним контентом, а й аналізувати його.
Приділяйте увагу деталям, відповідайте на запитання про оригінальність картинки:
- що саме вона виділяється;
- що у ній особливого;
- що у ній привертає увагу;
- які емоції викликає зображення та чому;
- які кольори у ній представлені;
- які асоціації викликає поєднання;
- як ідею адаптувати до проекту;
- які елементи зачепили: колір, композиція кадру, шрифти чи герої.
Щодня вибирайте одну-дві роботи, що сподобалися, і розкладайте їх на складові. Які поєднання кольорів використані в роботі, що за сітка, які підібрані шрифти, які графічні прийоми та образи. Подумайте, чому автор обрав ті чи інші рішення.
Записуйте аналіз та думки в окремий документ або записник. Так ви матимете можливість повернутися до вже переглянутого матеріалу, не витрачати на нього час двічі. Вийде цілий набір прикладів, який можна буде використовувати надалі.