- 1 З чого все почалося?
- 2 У чому справжня причина популярності «філософії простоти»?
- 3 Мода на не модні речі
- 4 Інформаційний «передоз» як ознака нашого часу
- 5 Нормкор феномени: «День Корови», «Паркан» та інші «Блокбастери»
- 6 Коли в головній ролі – калюжа
- 7 30 секунд тиші і хіт «Нік п’є віскі»
- 8 Дайте мені це розбачити або в чому провальна «звичайна» реклама
- 9 Нормкор маркетинг в інтернеті: нативна реклама
- 10 Змінюйся або йди
У світі тотальної комп’ютеризації і високошвидкісного інтернету у будь-якого тренду є всі шанси стати загальносвітовим. Приклад тому – нормкор, так звана «філософія простоти». Ця тенденція в моді, рекламі і світосприйнятті, яка стрімко підкорила Європу, а зараз стає популярною і у нас.
З чого все почалося?
Поняття «нормкор» народилося в світі моди: щоб зрозуміти його витоки і сенс, необхідно простежити, що сприяло його появі, і яким був його шлях від локального явища до світового тренда. Серед відомих особистостей першим нормкорщіком можна вважати Альберта Ейнштейна.
Як відомо, у великого вченого було шість однакових костюмів на всі випадки життя – від походу в бібліотеку до аудієнції у королів і королев. Творець теорії відносності пояснював це тим, що не хоче кожен день витрачати розумову енергію на вибір того, що йому одягнути.
Його прикладу згодом послідував наш сучасник – легендарний Стів Джобс. Незмінні джинси «no name» і сірі водолазки творця Apple стали трендом ще задовго до того, як нормкор став такий популярний.
Отже, нормкор (normal – «нормальний», і core – «основа») можна назвати антимодою, усвідомленим небажанням виділятися, підкреслювати свою індивідуальність. Неважливо, що одягати – головне, щоб одяг був охайним. Прості потерті джинси з футболкою, светри, толстовки і водолазки а-ля Стів Джобс спочатку були відмінною рисою середовища хіпстера. Згодом «антимода» вийшла за її межі і отримала повсюдне поширення.
У соціумі одяг грає роль невербального меседжу, відображає ваш світогляд. Одяг «нормкор» в цьому плані недвозначно дає зрозуміти – ви не хочете бути частиною будь-якої соціальної групи, свідомо відмовляєтеся від цього поділу. Вам вже не потрібно підкреслювати свою індивідуальність: ви переросли цей етап, і безликість вас не лякає. «Smart is new sexy», як сказали учасники арт-групи K-HOLE: «Youth Mode: A Report on Freedom», які поряд з журналом New Yorker відкрили нормкор для Великого Світу.
Важливий не одяг, а те, що знаходиться в ньому. Цьому принципу зараз йдуть багато знаменитостей – актори Голлівуду, політики, бізнесмени, а також зірки Instagram та інших соціальних медіа.
У чому справжня причина популярності «філософії простоти»?
Потрібно сказати, що «антимодний» одяг – це лише один із проявів цієї тенденції, її наслідок. Гострий дефіцит простоти, розміреності і тиші – ось що лежить в основі нормкора як загальносвітового явища. Ті, хто відчув вітер змін, вже зараз використовують цей принцип в маркетингу. Це як осідлати хвилю в серфінгу – якщо вам вдасться потрапити на її гребінь, вона понесе вас вперед з величезною швидкістю.
Мода на не модні речі
Не можна не згадати про забавну ситуації, яка зараз має місце в середовищі вітчизняних «нормкорщиків». Замість того щоб вбити моду, нормкор … сам став модною тенденцією.
Українські бренди модного одягу тепер випускають «прості», речі з позамежними цінниками. Високий попит на дорогий дизайнерський нормкор ще раз доводить – товариство споживання ще далеко від того, щоб викидати білий прапор і прийняти для себе філософію простоти.
Інформаційний «передоз» як ознака нашого часу
Ви замислювалися про те, скільки інформації обрушується на нас протягом одного дня? Скільки новин і реклами ми встигаємо прочитати, почути і побачити під час своїх повсякденних справ? «Розумні» телевізори, смартфони, смарт-годинник, планшети, комп’ютери, ноутбуки – всі ці пристрої створюють інтенсивний інформаційний фон, в якому ми знаходимося з того моменту, як відкриваємо очі і до тієї хвилини, як занурюємося в сон.
Нормкор феномени: «День Корови», «Паркан» та інші «Блокбастери»
Якщо є дефіцит чого-небудь, то попит на це «щось» буде забезпечений. В інтернеті набирають популярність нормкор відеоролики, а на телебаченні – реклама в тому ж стилі.
Першими тренд вловили відеоблогери. Виявилося, що відеоролики і пряма трансляція самих банальних, найпростіших дій і подій здатні привернути увагу величезної аудиторії.
Ви хотіли б поглянути на світ очима корови, що пасеться на лузі? Чути, як шелестить трава під ногами, спостерігати, як повз вас повільно пропливають хмари, як теля інший корови поспішає за нею, незграбно перебираючи ногами, а в траві розмірено гудуть бджоли?
Таку можливість надала своїм глядачам англійська компанія Waitrose – великий виробник натуральних продуктів харчування. Оператором була корова з однією з ферм концерну: їй на голову прикріпили відеокамеру GoPro, і корівка влаштувала пряму трансляцію в відеоблог на корпоративному сайті. Потрібно сказати, що цю сільську ідилію від першої особи протягом всього дня спостерігали сотні тисяч глядачів.
«День корови» для вас недостатньо простий? Занадто багато драйву, вам потрібно щось ще більш спокійне і медитативне? Тоді вам варто подивитися хіт «Паркан», який транслювався по лондонському телебаченню на Chanel 4. Автор ролика, не мудруючи лукаво, використовував ноу-хау Тома Сойєра – ролик про те, як людина фарбує свій паркан.
Коли в головній ролі – калюжа
Кажуть, що на три речі можна дивитися нескінченно – на вогонь, воду і на гроші, що лежать на бардачку маршрутки. Якщо по першому і третьому пункті важко що-небудь сказати, то щодо води – це чиста правда. Доказом служить фурор, який справила інтернет трансляція … калюжі. Прямий ефір цього неймовірного явища вів в Periscope відеоблогер з Ньюкасла. Півмільйона людей ігнорували свої справи і протягом декількох годин спостерігали за калюжею.
Потрібно сказати, що у цій історії є продовження. Через якийсь час на EBAY з’явився оригінальний лот – пляшка з водою з тієї самої калюжі.
30 секунд тиші і хіт «Нік п’є віскі»
Рекламний бізнес не відстає від тренда. На заході вже почали знімати ТВ рекламу в форматі нормкора. Той же продовольчий концерн Waitrose дарує глядачам 30 секунд блаженної тиші посеред нескінченного візуального потоку ТВ реклами – миготіння слоганів і брендів, яке супроводжується нав’язливими мелодіями. На тлі агресивної реклами півхвилини, наповнені розслаблюючими звуками природи, створюють такий контраст, що спонсора ролика неможливо не запам’ятати.
Ще один яскравий приклад – реклама дорогого віскі, яку зняв DIAGEO – один з провідних світових виробників цього алкогольного напою.
Стандартна версія ролика триває 45 хвилин. Сюжет реклами далекий від класики жанру: актор (Нік Офферман) весь цей час сидів перед палаючим каміном і потягував віскі. Просто сидів у кріслі, мовчав і пив, а тіні від язиків полум’я танцювали навколо нього. Найбільш повна версія відео становить аж 10 годин!
Дайте мені це розбачити або в чому провальна «звичайна» реклама
Переконливий успіх нормкор маркетингу свідчить ще й про те, що звичайна реклама не така, якою її хоче бачити споживач – вона занадто агресивна, напориста і маніпулятивна.
Потрібно сказати, що невдоволення агресивністю реклами – повсюдне явище. Не варто думати, що це невдоволення залишиться на кухнях. Споживачі активно використовують інтернет петиції, які є реальним інструментом, здатним змінювати ринок реклами. Останній приклад – петиція жителів Тоттенхема (Великобританія), що вимагає прибрати всю рекламу з метро.
В умовах, що склалися виграють ті компанії, які відійдуть від практики маніпулювання. Нормкор реклама може стати тим самим інструментом, який допоможе їм повернути втрачену довіру покупця і налагодити з ним контакт.
Нормкор маркетинг в інтернеті: нативна реклама
В індустрії ТВ і вуличної реклами цей процес тільки починається. Інтернет – більш динамічне середовище, яке тонко реагує на будь-які зміни в споживчій поведінці, тому багато рекламних кампаній в інтернеті вже досить давно створюються за принципами нормкор маркетингу. Агентства інтернет реклами можуть не використовувати цей термін, проте суть від цього не змінюється.
У такої «доброзичливої» реклами в інтернеті є своя назва – фахівці називають її нативною, (native – «споконвічний», «природний»). Від звичайної реклами – контекстної, банерної та іншої, вона відрізняється своєю органічністю. Нативна реклама виглядає як елемент сайту, добре вписується в оформлення і зміст сторінки.
Нативна реклама в інтернеті почала швидко набирати популярність після того, як з’ясувалася вкрай неприємна для рекламодавців річ – користувачі вже просто не бачать банери, «навчилися» їх повністю ігнорувати. Нативна реклама виявилася ефективнішою банерної на 53%. «Доброзичливий» рекламний контент – це не просто тенденція, це майбутнє реклами в інтернете.По прогнозами дослідницької компанії IHS Technology, до 2020 року на частку «Натив» буде припадати більше 56% ринку Європи і 63% світового ринку мобільної реклами.
Змінюйся або йди
Настав час підводити підсумки. Яким бачиться майбутнє нормкор-маркетингу в Україні? Щоб відповісти на це питання, потрібно подивитися на захід: по суті, ми йдемо тим самим шляхом, тільки з великим запізненням.
Чим вище темп життя, тим більше буде потреба врівноважити цей божевільний біг. У США ринок послуг і випуску товарів, пов’язаних з медитацією і самопізнанням в 2015 році склав 1 мільярд доларів. Прагнення до тиші, спокою і розміреності на заході створило цілу індустрію. Йдеться про Slow Movement – так званої культури уповільнення ритму життя.
У неї входить ряд напрямків – Slow Food, ресторани, де прийнято приймати їжу спокійно і не поспішаючи; Slow TV – телебачення, де немає галасливої і динамічної реклами, а всі передачі ведуться в розміреному, медитативному ритмі, і так далі.
Покупець ясно дає зрозуміти – він втомився реагувати і хоче повернутися до природного ритму життя. У найбільш конкурентних тематиках пряма або прихована маніпуляція вже не дає такого ефекту, як раніше. Учасник ринку повинен зрозуміти це і змінити своє ставлення до покупця.