На перший погляд може здатися, що відмінностей не так вже й багато, саме в SEO-просуванні (збираємо запити, оптимізуємо під них сторінки). Але це не зовсім так.
Незважаючи на опрацювання одних і тих же факторів, різниця в підході все ж є і часом вона може бути істотною.
Просування інтернет-магазинів і сайтів послуг має ряд відмінних рис, які необхідно враховувати для забезпечення максимальної ефективності. Створення посадочних сторінок, збір семантичного ядра, робота з контентом і комерційними факторами – по кожному з цих важливих пунктів варто пройтися окремо.
Давайте більш детально у всьому цьому розберемося.
Посадочні сторінки і їх опрацювання
В інтернет-магазині одних категорій може налічуватися кілька десятків, а сторінок товарів – сотні і тисячі. З корпоративним сайтом послуг, на якому кількість сторінок разом з інформацією про компанії не завжди наближається навіть до кількох десятків, це не можна порівняти.
Для сайтів послуг структура теж важлива, але все-таки менше ніж для інтернет-магазину. У каталозі, в якому безліч товарів звалені в одну купу, без нормальної логіки і фільтрації, користувач просто не зможе нічого знайти.
Незважаючи на велику кількість категорій і карток товару на ecommerce-проектах, всі вони здебільшого виглядають однотипно:
- назва товару і його ціна;
- декілька фотографій;
- опис;
- список характеристик;
- відгуки та блоки з додатковою інформацією (способи доставки і т.д.).
Відповідно, заповнити їх нескладно, досить один раз продумати як все повинно виглядати.
З сайтами компаній все складніше. Посадочних сторінок менше, і процес прийняття рішення користувачем складніше. Потрібно зробити сторінку максимально інформативною, відповісти на потенційні питання, зняти заперечення і переконати зробити цільову дію.
Щоб вирішити ці завдання, при роботі над сторінками з послугою необхідно приділяти увагу аналізу інтересів і потреб цільової аудиторії, а головне – добре вивчити аналогічні сторінки у лідерів ніші.
Семантичне ядро
Основа просування інтернет-магазину залишається незмінною ось вже протягом багатьох років – максимально широке охоплення запитів і створення для них сторінок на сайті (для збільшення кількості точок входу). Якщо СЯ для сайту послуг цілком може обмежуватися і п’ятьма сотнями ключів, то для інтернет магазинів кілька десятків тисяч запитів – нормальна цифра.
Найбільш конкурентні, середньо- і високочастотні запити, виносяться на сторінки категорій і товарних груп, а сторінки товарів і тегів оптимізуються під шлейф низькочастотників. Вручну їх, звичайно ж, ніхто не прописує – для карток товарів та інших подібних типів сторінок формуються шаблонні конструкції, де змінюється тільки частина вмісту. Наприклад:
Title. Купити {product name} в інтернет-магазині {brand name} – вигідна ціна з доставкою по Україні
Description. {product name} – замовляйте в інтернет-магазині {brand name}, за ціною від виробника. Висока якість і швидка доставка. Велика колекція моделей в каталозі.
Теги, фільтри, різні властивості – кількість точок входу на основі пошукового попиту та інтересів аудиторії може бути дуже великим. Пошук це сприймає нормально, а людям куди зручніше та швидше відразу знайти потрібний товар.
А ось якщо говорити про сайтм послуг, то тут до створення нових сторінок потрібно підходити більш зважено, створюючи їх тільки якщо це дійсно необхідно (хороша частотність, маржа і т. д.), тому що на автоматі їх не зробити.
Зовнішня оптимізація
Суть зовнішньої оптимізації здебільшого зводиться до залучення зворотних посилань, формуванню якісної посилальної маси. Є кілька основних способів їх отримання:
- покупка через біржі;
- контент-маркетинг;
- крауд-маркетинг.
Якщо час і бюджет дозволяють, ніщо не заважає використовувати відразу всі методи одночасно. Таким чином можна сформувати більш природний контрольний профіль, що дасть кращий ефект при просуванні.
Для SEO посилання залишаються дієвим методом. Використовувати їх виправдано більше для ніш і запитів з великим рівнем конкуренції.
Для сайтів послуг хороша зовнішня підтримка дуже важлива, так як сторінок мало, а за рахунок невеликої кількості точок входу на сайт багато трафіку залучити складно.
У випадку з інтернет-магазинами, картки товарів прекрасно себе почувають у видачі та без зворотних посилань. А ось для головної, сторінок категорій і товарних груп, зовнішня підтримка важлива, так як конкуренція за такими запитами набагато вище.
Проте стартувати можна і з мінімальним бюджетом за цим напрямком, виловлюючи трафік по низькочастотним ключам.
Комерційні фактори
У пошукових системах враховується ціла група сигналів, які отримали загальну назву «комерційні чинники».
Таку назву саме через те, що вони важливі при ранжируванні комерційних проектів з комерційним запитам, тобто сайтів орієнтованих на продаж товарів і послуг. Комерційні фактори однаково важливі і для інтернет-магазинів, і для сайтів послуг. Залежно від типу проекту вони можуть відрізняться.
Точний їх список невідомий, але виходячи з доповідей публічної інформації з боку пошукача, сюди входять наступні пункти:
- Розширена контактна інформація: кілька способів зв’язку (включаючи форму), карта і схема проїзду, контакти відділів або ключових співробітників, адреси регіональних представництв ;
- Сторінка з описом компанії та її історії, сторінка команди;
- Відгуки клієнтів, особливо якщо вони зроблені в відеоформаті;
- Асортимент, наявність ціни на сторінці;
- Наявність акаунтів в соціальних мережах і т. д.
Практично всі перелічені пункти можна віднести до факторів довіри. Вони впливають на рівень довіри користувачів до вашого сайту і допомагають схилити його на вашу користь при ухваленні рішення про покупку.
Роль контенту
Унікальний контент корисний для будь-якого сайту, це очевидна істина, яка не потребує зайвих доказів. Але що робити якщо вам належить працювати над інтернет-магазином, в асортименті якого сотні і тисячі сторінок товарів? Замовляти для всіх унікальний контент? Це величезні обсяги текстів та солідні вкладення грошей.
В цьому і є одна з відмінностей, так як опис і характеристики товарів надаються виробниками / постачальниками і переписувати їх немає сенсу. Унікалізація карток товарів забезпечується за рахунок шаблонів метатегів і відгуків покупців.
На сайтах компаній, які пропонують послуги, контент на сторінках послуг однозначно повинен бути унікальним і дуже добре опрацьованим, щоб отримати максимальну видимість у видачі. Посадочних сторінок занадто мало, щоб можна було ризикувати і робити їх посередніми.
Для просування обох типів сайтів корисним буде створення блогу або спеціального розділу, в якому будуть публікуватися огляди товарів, порівняння, поради, пояснення важливих моментів і інша корисна для цільової аудиторії інформація.
Це відмінний спосіб підвищити видимість в пошуку, залучити додаткових відвідувачів, сформувати лояльну аудиторію і в цілому розвивати сайт не тільки в плані трафіку, а й в контексті впізнаваності бренду.
Підіб’ємо підсумки
Основою для залучення трафіку на сайт інтернет-магазину є категорії каталогу, теги і картки товарів. Перший тип сторінок зазвичай заточений під середньо- і високочастотні запити, інші – під низькочастотні. З огляду на велику кількість карток товарів, з унікальністю їх описів часто не заморочуються, досить унікалізації метатегів і відгуків покупців для «розведення».
Для сайтів з пропозицією послуг ключовими посадочними є сторінки серверів і їх кількість суттєво обмежена. Для розширення охоплення за запитами варто розглядати такий варіант як публікація контенту в форматі статей. І в даному випадку, унікальність тексту і його інформативність по-справжньому важливі.
При просуванні обох типів сайтів важливу роль відіграє хороша семантика і висока якість посадкових сторінок, рівень юзабіліті і відповідності інтересам цільової аудиторії, опрацювання комерційних факторів. Просто пріоритети трохи змінюються в більшу або меншу сторону.
Робіть зручні сайти для людей, виходячи з інтересів своєї аудиторії, і пошуку вони теж сподобаються.