SEO для сайтів, створених на конструкторах: розвінчуємо міфи

SEO для сайтів, створених на конструкторах: розвінчуємо міфи

У багатьох оглядах онлайн-конструкторів як недолік вказується неможливість нормального SEO-просування. Найцікавіше, що хтось давним-давно описав цю проблему, і можливо навіть обґрунтував, а решта «копірайтерів» просто передруковує цей недолік з огляду на огляд. Швидше за все, мова була про конкретний сервіс або навіть про певну конфігурацію, наприклад, про безкоштовний тариф без доступу до якогось SEO-модуля. Але кому тепер що доведеш і поясниш?

Хоча ми спробуємо. Саме темі розвінчування SEO-міфів про онлайн-конструктори і присвячено цей матеріал.

Ми не полінувалися і вивчили SEO можливості всіх популярних хмарних сервісів зі створення сайтів.

Про що взагалі йдеться?

Для тих, хто не знав чи забув, онлайн-конструктори – це такі web-сервіси, в яких можна швидко та без спеціальних знань зібрати свій власний сайт. Майже як CMS (системи керування контентом), але лише зручніше та без необхідності налаштування хостингу. Всю потрібну інфраструктуру, а часто й додаткові послуги з супроводу сайтів, ви отримуєте в одному місці – в режимі одного вікна.

Конструктори бувають вузькоспеціалізованими, наприклад, у них можна створювати лише блоги або лише інтернет-магазини, та універсальними, у таких сервісах вдасться зібрати різні типи сайтів: форуми, дошки оголошень, магазини, лендинги тощо.

Ще їх можна розділити на категорії за умовами оплати. Бувають так звані, безкоштовні конструктори, які пропонують свої послуги з фріміум-моделі (в асортименті буде повністю безкоштовний тариф, але він буде дуже обмежений у можливостях, у тому числі в SEO), і повністю платні (безкоштовного тарифу або немає зовсім, або він замінений тріал-доступом на певний проміжок часу).

Завдяки спеціальним редакторам, які працюють з блоками або з готовими макетами (у кого як), користувач отримує можливість «накидати» унікальний інтерфейс протягом декількох хвилин. Далі залишиться наповнити його своїм контентом, поміняти зображення, вставити відео та все готове.

Такий підхід має свої технічні проблеми:

  • Доступ до HTML-коду сторінки повністю блокується. З одного боку, це добре, користувач не може нічого зіпсувати, а з іншого – ви не можете прибрати з коду зайвий синтаксис або іншим чином оптимізувати код. Максимум можна вставити додатковий HTML-код у спеціальних блоках.
  • Із SEO-атрибутів вам будуть доступні лише ті, що передбачив розробник. Якщо чогось не вистачає, простіше змінити платформу, ніж додати можливості. Це не класична CMS-система, в якій ви можете виправити вихідний код.
  • HTML-код сторінок часто надмірний. Це особливості роботи з блоковою версткою, точніше зворотний її бік. Сторінки можуть виходити “важкими”, що гіпотетично може відбиватися не тільки на швидкості завантаження, а й на ранжируванні в пошуку. Але це теоретично. Насправді готові шаблони для CMS щонайменше громіздкі. Web у принципі «поважшав», це загальна тенденція.
  • Дизайн може вийти неунікальним, особливо якщо власник сайту вважав за краще залишити типовий шаблон без кардинальної кастомізації.

Як все це може вплинути на SEO? Давайте розберемося

Міф 1. Сайти, створені на конструкторах, погано індексуються пошуковими системами

Насправді пошукові системи однаково індексують контент, розміщений усередині різних платформ. Ні Google, ні Яндекс, ні Mail.ru, ні будь-яким іншим пошуковим системам неважливо, на якому саме движку працює ваш сайт. Робот сканує вміст, ґрунтуючись лише на аналізі HTML-розмітки. З недавніх пір краулери найбільших пошукових систем вміють працювати і з JavaScript-сайтами (коли HTML-код формується скриптами динамічно, безпосередньо в браузері).

Весь “технічний” код очищається і в індексуванні не бере участі. Таким чином, пошуковик ставить пріоритет вміст ваших сторінок, а не код вашого движка. Є ще таке поняття як семантична розмітка. Із цим у конструкторів повний порядок.

Міф 2. Сторінки онлайн-конструкторів повільно вантажаться, що погано впливає на SEO

Тут викладено часткову правду. Чому? Тому що пошукові гіганти давно оголосили, що швидкість завантаження сторінок – це один із чинників ранжирування. Але треба усвідомлювати, що це лише один із факторів. Він не найголовніший. Іншими словами, повільно може завантажуватися будь-який сайт на будь-якій платформі.

Тут дуже важливо розуміти, які показники мають сторінки конкурентів. За інших рівних умов (корисності, потрапляння до тематики, показників відмов тощо) вище потрапить сайт, який відображає контент швидше. І якщо ваші конкуренти забезпечують завантаження сторінки за 3 секунди, а ви – 2,5. Вас посунуть уперед.

Ніхто не каже, що за синтетичними тестами, у тому ж Google PageSpeed ​​Insights, вам потрібно обов’язково набрати 100 балів із 100 можливих. Головне забезпечувати швидкість вище, ніж середня температура по лікарні (тобто середня швидкість ваших конкурентів).

Другий важливий момент – розробники онлайн-конструкторів також не сидять на місці. Найбільші платформи давно перейнялися цією проблемою і пропрацювали основні аспекти завантаження: навчилися оптимізувати зображення (таку функцію точно заявляють uKit і Tilda), відкладати завантаження «важкого» контенту (зображень та відео), JS-скриптів та стилів, залучають мережі доставки контенту (C сервіси, які помітно швидше можуть віддавати користувачам статичний контент з найближчих до них серверів (прискорюючи загальний процес завантаження) тощо.

Автоматичні оптимізації конструкторів часто працюють краще ніж штатні рішення популярних CMS-систем, таких як WordPress, Joomla і т.п. Голий сайт без серверних оптимізацій і без увімкненого кешування, особливо на таких ресурсомістких платформах, як 1С-Бітрікс, можуть завантажуватися помітно довше.

А що це означає? Правильно, сторінки, зібрані в конструкторах за інших рівних умов, можуть ранжуватися вище.

Якщо говорити про “нечитаність” коду сторінок, то тут взагалі немає нічого страшного. Потрібно розуміти, що пошукові системи не будуть дивитись на те, які там у вас відступи і чи названо класи CSS. У деяких конкурентів, у CMS-системах, навмисно стискається HTML, CSS і Javascript, перетворюючи його на мішанину із символів, зрозумілих тільки браузеру та пошуковому боту, щоб код займав менше місця та швидше вантажився. Це не впливає на ранжування.

На цьому тлі в онлайн-конструкторах код сторінок буде виглядати «як у всіх», не гірше і не краще.

Якщо ви сумніваєтеся, що вибрана платформа може забезпечити потрібну швидкість завантаження, просто зверніться до технічної документації. Всі найбільші сервіси мають докладні мануали, як оптимізувати швидкість завантаження: на що звернути увагу, як стиснути зображення, які опції потрібно включити і для чого.

Практика така, що сторінки, створені в uKit та Tilda, цілком можуть забезпечити до 80-95 балів за результатами тестування в сервісі Google PageSpeed ​​Insights. І це дуже добре.

Міф 3. У конструкторів мало SEO-параметрів

Що означає мало? А коли їх буде «багато», ні чи хоча б «досить»? Насправді пошукові системи аналізують весь контент сторінки, а деякі важливі теги можуть допомогти їм з індексацією. Наприклад, вміст тега title буде виводитись як заголовок у результатах пошуку, як і description.

Вміст description буде виводитися нижче заголовка як опис, але не завжди. Іноді пошукова система може відображати тут вибірку тексту на сторінці, яка найточніше відповідає запиту. Google давно заявив, що опис не впливає на ранжування.

Теги alt допомагають з індексуванням зображень, файл robots.txt підказує, що можна індексувати, а що ні, sitemap.xml – це як невелика база даних, в якій пошуковик може подивитися всі матеріали вашого сайту (раптом він щось пропустив). І т.п. Але якщо у ваших сторінок проста структура, немає сторінок, які потрібно виключити з видачі, то навіщо створювати файл robots.txt або sitemap.xml?

При ознайомленні з функціоналом найпопулярніших у Рунеті платформ конструкторів ви виявите, що всі необхідні SEO-атрибути є. Єдиний нюанс – деякі просунуті SEO-функції можуть бути недоступні у безкоштовних тарифах. Що логічно. Навіщо надавати повний набір можливостей тим, хто нічого не платить?

Окремо стоять додаткові інструменти для SEO, наприклад, маски для генерації тайтлів у багатосторінкових проектах (наприклад, для інтернет-магазинів це може бути дуже корисно), відстеження позицій сайту за певними тематичними запитами, всякі SEO-візарди та помічники, як у uKit та Wix , які допомагають зорієнтуватися новачкам

Але жодного прямого відношення до якості просування вони не мають. Ви легко можете самостійно просунути свій сайт, якщо створите корисний контент, релевантний запитам користувачів, та пропишіть основні мета-теги. Цього буде більш ніж достатньо.

Міф 4. Сторінки гірше ранжуються в пошуковій видачі для мобільних пристроїв

Взагалі важко уявити, хто міг це придумати. Сайт гірше ранжуватиметься, якщо у нього взагалі немає мобільної версії. І це правда. Пошуковики давно вже ведуть дві паралельні видачі: для ПК та для мобільних. Якщо ваші сторінки не вміють адаптуватися під екрани смартфонів, вони будуть істотно знижені в пошуку для смартфонів або планшетів.

Але тут діє той самий принцип, як і зі швидкістю завантаження. Зниження працює лише за інших рівних показниках. Якщо контент корисний і альтернатив конкурентів немає, він буде показаний навіть на мобільних.

Користувач може і потерпіти «неформат», якщо у статті важлива інформація (адже він отримає відповідь на питання, що цікавить). Плюс, багато мобільних браузери вміють “спрощувати” контент, обрізаючи все зайве і перетворюючи основний вміст (для кращого читання на маленьких екранах).

Але не в цьому суть. У найбільших платформ конструкторів давно все готове до роботи на мобільних. Окремої версії для смартфонів вам робити не доведеться. Все буде працювати з коробки – автоматично. Багато сервісів пропонують приховування складних або непотрібних блоків окремо на смартфонах та/або планшетах, можуть змінювати стиль їх оформлення і т.п. А деякі представники індустрії взагалі мають можливість створення універсальних web-додатків.

Тому проблем із видачею для мобільних точно не буде.

Міф 5. Код сторінок конструкторів типовий, тому сайт можуть песимізувати

Тут все просто до болю. Про те, що пошукові системи не надають значення атрибутам HTML-тегів (стилям, класам тощо), ми згадали вище. Для них важливим є лише контент. Так ось, головний принцип – розміщуйте унікальний контент, не потрібно використовувати контент із готових шаблонів.

Але це не означає, що не можна починати роботу з тих тематичних шаблонів, які так активно пропонують платформи конструкторів. Навпаки, саме їх потрібно вибирати для старту. Так ви зможете швидше розібратися з принципами роботи редактора, дізнатися, як, де і що потрібно поміняти, куди пересунути, підключити контактні форми і т.п.

Не можна залишати все «як є», такий контент буде неунікальним (шаблонним), і за це можна отримати песимізацію. Переробте структуру сторінок, поміняйте їх URL (майже всі конструктори мають доступ до ЧПУ), мета-теги, зображення та їх alt’и, текстові описи тощо.

Міф 6. Наявність дублів на технічному домені – це дуже погано

Ні в минулому, ні зараз наявність дублів сайту не має ніякого значення. Навпаки, всі великі сайти обов’язково мають дзеркала на випадок проблем із основним доменом та сервером. Головне не забути прописати для кожного з них редирект та вказати головне дзеркало (директива host у файлі robots).

Редирект в конструкторах налаштовується автоматично, як тільки ви додаєте свій власний домен і вибираєте його як основний для конкретного сайту (рідко процедуру можна налаштувати вручну).

Оскільки файл robots.txt буде загальним всім задубльованих сайтів, разом із технічним доменом, те й вказівка ​​головного дзеркала буде єдино вірним – «host: ваш-сайт.юа».

І robots.txt, і sitemap.xml конструктори зазвичай генерують автоматично. Правити тут нічого не потрібно.

Що зрештою?

Онлайн-конструктори вже давно обкатали усі можливі технічні нюанси, що впливають на можливість пошукового просування. Принаймні, якщо йдеться про найбільших і найпопулярніших представників індустрії.

Так, тут з великою ймовірністю не знайти будь-яких просунутих SEO-функцій, які зустрічаються в спеціальних плагінах для CMS-систем, але й особливих перешкод для просування тут також немає.

Більш того, навпаки, новачки та користувачі без досвіду у створенні сайтів отримають масу бонусів. Наприклад, інтерактивні поради щодо SEO, просте додавання сайту до панелі вебмайстра тощо. А деякі послуги можуть навіть пропонувати послуги професійного просування за адекватними цінами (на базі власних веб-агентств).

Висновок: всі міфи про проблеми SEO надумані і просто тиражуються через незнання поточного стану справ в індустрії.