Як скласти семантику під статтю для блогу та проаналізувати статті конкурентів: інструкція до застосування

Як скласти семантику під статтю для блогу та проаналізувати статті конкурентів: інструкція до застосування

Почнемо сьогоднішню тему з відповіді на запитання: «Навіщо потрібна оптимізація статей?»

Додавання нового контенту на сайт шляхом написання статей у блог, новини

Почнемо сьогоднішню тему з відповіді на запитання: «Навіщо потрібна оптимізація статей?» Уявіть, ми маємо сайт, який ми давно просуваємо. З технічної та комерційної сторони він вже оптимізований, чудово просувається у плані каталогів та послуг. Здавалося б, все чудово. Однак при цьому нам необхідно показувати користувачам та пошуковим системам, що ми постійно працюємо з контентом, оновлюємо його.

Зробити це можна за рахунок ведення різних блогів або сторінок новин. Це дозволить нам своєчасно оновлювати контент, показувати пошуковим роботам, що на сайт потрібно заходити частіше. Якщо ми оновлюємо контент регулярно (не рідше 1-2 разів на тиждень), пошукові роботи встановлюють для себе певний розклад відповідно до виходу оновлень. Що дуже зручно.

Реалізація

Тепер давайте подивимося, як на практиці відбувається додавання нового контенту.

  • Насамперед ми збираємо семантику для майбутньої статті.
  • Під цю семантику ми складаємо технічне завдання на контент.
  • Пишемо статтю самостійно згідно з ТЗ або замовляємо її у копірайтера.
  • Потім розміщуємо статтю на сайті плюс оформляємо (додаємо ілюстрації, перелінкування, лістинг товарів, відеоматеріали, вказуємо автора тощо).

Які запити нам потрібні

Які запити підійдуть для статей:

  • звичайно ж інформаційні. Всі статті в блозі або на сторінці новин повинні відповідати на певні питання користувачів. Вони мають вирішувати конкретні проблеми відвідувачів сайту;
  • інформаційні запити, як правило, поділяються на середньо та низькочастотні (від 3-х слів у запиті);
  • геонезалежні. Інформаційний запит може задати будь-яка людина, незалежно від її розташування. Тобто інформаційні запити будуть просуватися не під конкретний регіон, а під розширений.

Підбір семантики для статті блогу

Давайте спробуємо підібрати семантику для статті на тему: «Як обрати кільце за розміром?». Така тематика виявиться актуальною для сайтів, що продають ювелірні прикраси. На таких майданчиках є каталог, що продає, а відповідний блог у свою чергу поповнюється певними питаннями, проблемами користувачів і рекомендаціями щодо їх вирішення.

Вибраний нами запит особливо популярний серед чоловічої аудиторії. І наше завдання — допомогти їм у вирішенні цієї проблеми. Для цього вбиваємо наш запит у Яндекс Вордстат. Тут ми одразу можемо побачити частотність цього запиту, його популярність за останні 3 місяці. Також ми можемо подивитися, які запити відповідають (відповідають) нашій проблемі. Внаслідок цієї вибірки нам вдасться зібрати перелік відповідних пошукових запитів, які можна успішно просувати на одній сторінці.

Зверніть увагу — у списку практично немає високочастотних запитів. Усі вони йдуть від 3-4 слів разом зі словом “Як”. Тобто за фактом ми маємо перелік середньо- та низькочастотних запитів.

Тепер наше завдання переконатися, що всі ці запити відносяться до однієї сторінки (однієї теми) і відповідають одній проблемі користувача. Для цього у нас на озброєнні є два способи.

Створення кластера запитів

Перший і найпростіший спосіб – проведення кластеризації (угруповання запитів, об’єднаних одним інтентом). Провести кластеризацію можна просто «очима» у пошуковій видачі. Давайте розглянемо це з прикладу.

Допустимо, у нас є 3 запити:

  • навчання англійської мови за кордоном;
  • курси англійської мови за кордоном для студентів;
  • літні мовні курси у Англії.

На перший погляд (якщо не дивитися на пошукову видачу) всі ці запити можна об’єднати на одній сторінці. Всі вони так чи інакше стосуються нашої теми. Але якщо ми вб’ємо ці запити в пошукову видачу, то отримаємо інші результати.

На запит «Навчання англійської мови за кордоном» нам випадуть сторінки конкурентів, які відповідають проблемі користувачів, які бажають навчатися за кордоном (не тільки в Англії). Що не дивно, адже англійську вивчають у різних країнах. Тут передбачається досить широкий вибір різних навчальних закладів по всьому світу.

Якщо ми вбиваємо “Курси англійської за кордоном для студентів” – це вже інша видача, інший інтент користувачів. У цьому випадку люди безпосередньо шукають курси англійської для студентів. Оскільки навчальні програми різних категорій мають відмінності. Те, що підходить студенту, не підійде працюючій людині і навпаки.

Якщо ми вбиваємо запит «Літні курси в Англії», також стикаємося з особливостями потреб користувачів. Це програми, розраховані на літній час у період канікул та відпусток.

Тобто ми чудово бачимо, що це 3 різні наміри користувачів. Отже — різні сторінки.

Перевірка запитів вручну

Тепер повернемося до наших запитів на тему: Як вибрати кільце за розміром? Вбиваємо їх у пошукову видачу та отримуємо результат. Наше завдання тут виписати посилання на сайти конкурентів, які знаходяться у ТОПі. І робимо ми це спочатку в Яндексі, потім у Google. Єдиний недолік цього простого способу — значні тимчасові витрати.

Перевірка запитів за допомогою спеціальних сервісів

Сервісів кластеризації або групування запитів досить багато. Наприклад скористаємося інструментом Арсенкіна, який дозволяє автоматизувати пошук конкурентів. Адже наша мета — скласти перелік основних конкурентів за наявними запитами та зрозуміти, які з них перетинаються. Тобто знайти сайти, які максимально по всьому нашому списку знаходяться у ТОПі. Вони представляють нам інтерес, оскільки дозволяють проаналізувати як у рамках однієї статті можна розмістити всі необхідні запити для ефективного просування в пошуковій видачі.

Другий спосіб економічніший за часом. Достатньо вбити потрібні запити у відповідне поле, вказати регіон (у нашому випадку конкретний не потрібен, ставимо Росія) та встановити глибину (оптимально – ТОП-10). Далі сервіс видасть барвистий перелік, в якому одним кольором будуть позначені конкуренти, які мають перетину за різними запитами.

Що більше таких перетинів, то більший шанс, що ми правильно склали групу запитів, що відповідає одному наміру користувача. У нашому прикладі збігаються 8 запитів із 10 — це дуже добрий результат. Якби таких збігів було всього 2 або 3, ми викреслили б цей запит зі списку. Тому що, швидше за все, він більшою мірою відповідає іншій тематиці.

Вибір конкурентів

Коли ми з вами перевірили всі наші запити, викреслили ті, що мало перетинаються у конкурентів, по всіх інших починаємо дивитися URL.

Бачимо, що двоє з них перетинаються за всіма 11 запитами. Що примітно, це головні сторінки, а сторінки внутрішні зі статтею. На третьому місці ТОП у нас є популярний сервіс Яндекса — Дзен. Знову ж таки зі статтею. Далі йдуть відомі портали (великі інтернет-магазини), що продають ювелірні прикраси, а також викладають текстовий контент.

Загалом картина дуже непогана. Можна залишити всі запити, перелічені у нашому кластері.

Тепер наше завдання покликати по топових конкурентів, щоб подивитися на їхні сайти. Вивчити особливості оформлення, ознайомитись із текстовим вмістом.

Що потрібно аналізувати на сторінках конкурентів

На що необхідно звернути увагу на сторінках конкурентів? Насамперед візуально ми оцінюємо.

  • Головний заголовок H1. Дивимося як називається стаття, яка цікавить нас, яке ключове входження з нашої групи кластерів там прописано;
  • наявність підзаголовків (h2, h3, рідше за h4). Знову ж таки звертаємо увагу на входження ключових фраз у підзаголовки;
  • наявність ілюстрацій, відео, лістингу товарів у статті. Візуалізація загалом сприяє кращому сприйняттю текстового контенту;
  • наявність списків у тексті. Це важливо, адже грамотна структура тексту також допомагає користувачеві краще сприймати інформацію;
  • розміри параграфів (кількість рядків в абзацах). Так як більшість сучасних користувачів вважають за краще входити в інтернет з мобільних пристроїв, краще не робити надто довгі параграфи. Короткі читати набагато простіше та зручніше;
  • наявність посилань, що є у статті. Куди вони ведуть, в якій кількості додаються і т. п.

Все перелічене вище дає нам зрозуміти, що ми можемо розмістити у своїй статті і яким чином її варто оформити.

З іншого боку, оцінку сторінок конкурентів доцільно проводить з допомогою спеціальних сервісів. Наприклад, Текст. Тут у розділі «SEO» можна переглянути статтю з погляду:

  • обсягу контенту. Дивимося скільки символів з пробілами або без пробілів укладається стаття конкурентів. У цьому плані доцільно розглянути кілька варіантів, щоб обчислити якесь середнє для себе;
  • розміщення частотних слів. У цьому сервісі відстежувати частотність дуже зручно. Багаторазово повторювані та близько розташовані однакові слова підсвічуються яскравим кольором. І чим він насиченіший, тим вища частотність. Для себе варто зробити позначку, що використовувати найбільш частотні слова на самому початку або наприкінці речення не потрібно. Щоб наша стаття не виявилася переоптимізованою;
  • рівня заспамленості. Насправді запамленість не можна назвати суворо негативним параметром. Спам має бути у тексті. Інакше стаття виявиться не релевантною до пошукових запитів. Інша справа – його допустимий рівень. Текст.ру щодо цього пропонує орієнтуватися на 30-60%. Але варто мати на увазі, що до меж (як верхніх, так і нижніх) доходити не варто. Слід дотримуватися золотої середини, приблизно 40-50%;
  • рівня водності. Вода – це додаткові слова, які не є релевантними тематиці. Проте уникнути таких слів не можна, оскільки вони допомагають пов’язати наш текст у природне звучання. Текст.ру рекомендує укладатися за рівнем водності 10-15%. Але насправді цей показник є досить маленьким. Допустимим значенням все-таки слід вважати межу 20%;
  • орфографії. Перевірка орфографії – це дуже добре. Але зважати виключно на цифри в результатах безглуздо. Багато псевдо-помилок, які видає система, пов’язані з характерним сленгом, певною термінологією, властивою конкретної тематики, або розмовною мовою.

Унікальність у цьому випадку ми навмисно опускаємо, оскільки наше завдання оцінити якість контенту, визначити його плюси та мінуси.

Тут ми можемо подивитися, яку добірку слів сервіс представив у вигляді ключових фраз. Ці ключові фрази він складається з частотних слів, які у тексті, і розміщує відповідну інформацію у блоці ліворуч. У блоці праворуч сервіс видає кількість частотних слів, яким також можна оцінити рівень запамленности тексту.

Title

Крім тексту ми з увагою досліджуємо title конкурента, який є заголовком сторінки, видимий у вікні браузера в сніпеті пошукової видачі. Він є фактором ранжування — що для нас має особливе значення.

Вивчити title можна прямо у браузері. Загалом ця інформація також дозволить нам зробити певні висновки. Які слова слід використовувати в назві нашої статті, наскільки довгим може бути заголовок, що планується. Тому не забуваймо порахувати кількість символів у заголовку у конкурентів.

При цьому важливо пам’ятати, що розмір заголовка поширюються певні правила. Це близько 60 символів для Google, дещо більше у Яндекса. Але орієнтуватися у будь-якому разі варто саме на конкурентів. Тому що щодо інформаційних запитів часто неможливо досягти повної відповідності до рекомендованих параметрів.

Розглянути title можна також через сервіс. У нашому випадку це Сеолік. Він відразу ж показує нам релевантність заголовка тексту та сторінці, яку ми аналізуємо. А також показує кількість стоп-слів, які не належать до релевантних.

Description

Крім всього вищезгаданого слід звернути увагу на короткий опис до сторінки конкурента, який також входить до факторів ранжирування і може виводитися в сніпеті пошукової видачі. Заповнення description вважається хорошим тоном, тому ігнорувати цю інформацію виразно не варто.

І наше завдання в цьому плані робити його цікавим і незаспамленим. Так нам насамперед вдасться справити гарне враження на пошукового робота. А якщо текст опиниться в сніпеті – то і безпосередньо на користувача.

Description, як і title, має певні параметри кількості символів. Google вважає за краще бачити його в розмірі до 160 символів, Яндекс розширює можливості аж до 300. Але оптимальний варіант – вмістити все найцікавіше і найактуальніше саме в 160-170 символів.

Description конкурентів можна дивитися прямо в пошуковій видачі, вбиваючи необхідні запити, або скористатися сервісом (у нашому випадку Сеолік). Інструмент швидко покаже нам, які описи є у наших топових конкурентів. А наше завдання, відповідно, оцінити їхню релевантність, звернути увагу на особливості складання, наявність стоп-слів, ключових фраз. Всю цю інформацію ми потім використовуватимемо при створенні власного description.

Аналіз заголовків конкурентів

У тому самому сервісі Сеолік можна легко і швидко подивитися на заголовки конкурентів і дізнатися про їх рівень. Як бачимо, на сторінці, що нас цікавить, є один заголовок H1, кілька H2 і H3. Досить хороша структура, яка дотримується порядку. А порядок у нас дуже цінується пошуковою системою Google.

На додаток до всього показано, що релевантність у всіх заголовків 100%. Хоча щодо цього можна посперечатися. Не завжди слід звертати особливу увагу на релевантність заголовків Н2 та Н3. Вони можуть бути абсолютно нерелевантними і це нормально. Якщо фраза природно звучить у тексті, слід черговості думки — вона допустима. Навіть за відсутності стовідсоткової релевантності.

Висновок аналізу — формування технічного завдання

Закономірним висновком проведення аналізу буде формування ТЗ копирайтеру на написання тексту для нашого блогу. Для цього ми спочатку аналізуємо не одного, а кількох конкурентів. Потім збираємо у зведеній таблиці усі отримані дані. І лише після цього приступаємо до написання технічного завдання для копірайтера (якщо, звичайно, не пишемо статтю самостійно).

Тут хочеться відзначити один важливий нюанс. Перш ніж скрупульозно перераховувати всі бажані технічні характеристики майбутнього тексту, необхідно задуматися про користувача, якому належить його читати. Наша першорядна мета – зробити статтю простою та зрозумілою саме для читача. В ідеалі читач повинен зацікавитися вмістом статті, дочитати її до кінця і, звичайно ж, знайти в ній відповідь на свої запитання.

Загалом технічне завдання для копірайтера має виглядати приблизно таке:

  • основна інформація. Про що має бути стаття, її головна мета плюс складання плану майбутнього тексту;
  • рекомендації щодо структури статті: списки (при необхідності вказати їх точну кількість, наприклад, 3-5), таблиці, якщо їхня наявність передбачена тематикою статті, підзаголовки, орієнтовна довжина параграфа (наприклад, максимум 5-6 рядків);
  • вказівку кількості заголовків у статті (можна прописати саме які підзаголовки необхідні);
  • обсяг статті (загальна кількість символів із пробілами). Але не ставте чіткого обмеження, краще вкажіть бажаний діапазон. Наприклад, від 4800 до 5200 символів. Пара-трійка сотень слів у плюс або мінус погоди не зроблять, а копірайтеру буде простіше працювати;
  • допустимий відсоток запамленості. Наприклад, за Текст.ру. Як правило, потрібно орієнтуватися на 45-50%;
  • допустимий відсоток водності. Знову ж таки за Текст.ру слід дотримуватися межі в 10-15%;
  • унікальність за Текст.ру, яка може досягати 100%. Окремо слід сказати, що перевіряти технічні параметри тексту можна на будь-якому зручному для вас сервісі. Головне — щоб перевірка вами та копірайтером не здійснювалася на різних. В іншому випадку значення можуть сильно відрізнятися;
  • вказівку синонімів, які можна використовувати під час написання статті. Кращі варіанти можна переглянути у конкурентів. В цілому чим більше різних слів (використуваних синонімів), тим краще семантика статті та варіативність пошукових запитів, які може використовувати користувач;
  • слова, релевантні тематиці (не ключові фрази). Їх також можна побачити у конкурентів;
  • список ключових фраз, які мають бути присутніми в тексті (повторити запити з кластера).

Не забувайте, що точніше ви пропишете рекомендації в технічному завданні, тим простіше в написанні вона виявиться для копірайтера. А ви, в свою чергу, швидше отримаєте готову якісну роботу.

SEO-поради щодо контенту

Коли копірайтер надсилає вам готовий текст, його необхідно перевірити. Зробити це потрібно обов’язково, тому що людський фактор ніхто не скасовував. При перевірці статті необхідно звернути увагу на низку важливих нюансів (візуально, не враховуючи наведені в попередньому пункті параметри):

  • текст має бути унікальним, релевантним до теми;
  • важливий вміст необхідно розташовувати ближче до початку тексту. Користувач повинен отримати відповіді на свої запитання буквально першому екрані;
  • не пропускайте з уваги мову, якою написана стаття. Слідкуйте за наявністю відповідних синонімів, відповідної термінології (без фанатизму). Текст має бути написаний людською, зрозумілою користувачем мовою. Тому відмінювання ключових слів – допустиме рішення;
  • віддавайте перевагу лаконічності. Наповнений водою для збільшення обсягу текст швидко набридне читачеві. А наше завдання надати йому корисну та захоплюючу інформацію;
  • будь-які помилки (стилістичні, граматичні, орфографічні) мають бути виключені;
  • використовуйте різноманітне оформлення: підзаголовки, списки, зображення та відео (якщо вони відповідають тематиці статті).