- 1 Що таке ціна
- 2 Що таке вартість
- 3 У чому різниця?
- 4 Сучасна держава як регулятор цін
- 5 Як розмежувати ці визначення
- 6 Процес утворення собівартості
- 7 Чому автомобілі дорожчають, а електроніка – ні?
- 8 Закон вартості
- 9 Функція задоволення людських потреб
- 10 Класичний підхід визначення вартості продукту і його ціни
- 11 Сучасний підхід визначення вартості продукту
- 12 Висновок
Що таке вартість товару і його ціна? Зазвичай ці поняття сприймаються однаково, проте це не так. Економісти і люди, які розуміють в цій сфері, розрізняють ці два слова. І все тому, що вони можуть нести різне смислове навантаження і визначатися зовсім по-різному. У статті піде мова саме про визначення вартості товару.
Що таке ціна
Слід почати з економічного поняття. Це якась грошова сума, за яку продавець віддасть вам товар. Це слово по ємності не відображає процес утворення вартості, адже це вже готова сума, з урахуванням всіх витрат, часу і так далі. Варто розуміти, з чого складається той платіж, який називається ціною. Про все це розповімо далі.
Що таке вартість
Слід розібратися, що таке вартість товару. Розглянемо на прикладі телевізора. Сам його екран, матеріал, з якого він виготовлений, і всі необхідні матеріали для пульта коштуватимуть в сукупності, припустимо, 10 тыс грн. Це називається собівартістю. Крім цих витрат, сюди включають ще і трудовитрати у вигляді зарплати робітників і ряду витрат виробництва. А фірма, яка створила його, продавати буде товар за ціною, а саме за сорок 15 тыс гривень. Як стало зрозуміло, п’ять тисяч були додані до вартості. І все тому, що потрібно ще довезти телевізор до місця продажу (витрати на доставку), заплатити різні державні мита (податки), отримати прибуток і так далі. Вартість і ціна товару – досить складні і різні поняття.
Чому в магазині націнка? Все це тому, що ви є людиною, якій надають послугу продажу. Тобто якщо безпосередньо замовляти у дилера, то ви просто оплачуєте вартість і доставку до вас додому. А в магазині інакше – націнка компанії, доплата за працю касира, за швидкість надання послуги, за доставку речі в магазин і так далі.
У чому різниця?
Варто відзначити, що в утворенні ціни, як стало зрозуміло вище, велику роль відіграє обмін між продавцем і покупцем, а саме його інтенсивність. Якщо в Інтернеті вам продадуть товар за двісті гривеь, але привезуть протягом місяця – це довго. А ось в магазині за кілька хвилин, взявши з прилавка товар і сплативши на касі, ви отримуєте його у володіння. Але при цьому, наприклад, він буде коштувати вже в півтора рази дорожче. Це важливий етап побудови бізнесу. Його варто розуміти і приймати як належне, а не намагатися виправити. Так що таке вартість товару? Це кошти, витрачені на його виробництво.
Сучасна держава як регулятор цін
Економіка, звісно ж, тісно пов’язана з політикою. Однак те, що держава може регулювати ціни самостійно – факт. Це і стримує необмежене їх зростання від власників магазинів і виробництв. Так, теоретично уряд спільно з главою держави можуть змінити ціни. Однак при цьому потрібно провести процес ціноутворення, щоб зробити її середньою і врівноваженою. Він складається з декількох кроків. Перший етап полягає в тому, щоб визначити завдання, для чого її підвищувати. Після чого слід проаналізувати попит товару. Якщо його беруть рідко, то і сенсу збільшувати ціну немає. Якщо попит великий, слід підвищити ціну. Наступний етап полягає у виборі методики ціноутворення, аналізі можливих витрат виробництва та браку, встановлення підсумкової ціни. Отже, вартість товару становить суму витрачених коштів на його виробництво.
Як розмежувати ці визначення
Як уже було відзначено вище, ціною називається той грошовий вираз вартості товарів, який становить основу виробничих і реалізаційних витрат. А ще є інші складові – це чистий дохід, який потрібен компанії, щоб існувати і не допустити банкрутства.
Процес утворення собівартості
Вона зміниться в тому разі, коли умови виробництва покращаться, і товар стане краще і якісніше, збільшаться обсяги і витрати на нього, а це вже приведе до того, що потрібно більше робочих (потрібно платити більше заробітної плати). Загалом, від багатьох факторів залежить собівартість. А також вона зміниться, якщо продукт зазнав якісь зміни (наприклад, додали більше інгредієнтів в продукт), або ж компоненти, з яких він зроблений, подорожчали.
Багатьом людям це дуже складно зрозуміти. І тому вони скаржаться на ціноутворення в країні. Варто зазначити, що такий процес відбувається у всіх державах світу. Складова вартості товару – дуже складна річ.
Чому автомобілі дорожчають, а електроніка – ні?
Ціна на електроніку помітно знижується з плином часу, так як ці товари мають властивість морально застарівати, а також з’являються більш нові і дешеві моделі. Однак у цей же час автомобілі, які вийшли нової версії, стали набагато дорожче. Роздрібна ціна на них зросла, причому досить сильно, оскільки вона встановлюється власником виробу, після чого проходить етап перевірки ринковими відносинами, а тільки потім випускається в продаж. Держава намагається впливати на неї своїми методами і використовувати дуже унікальні і специфічні способи для утворення ціни. Загалом, це дуже складна економічна категорія, яку потрібно пильно вивчати, щоб раз і назавжди зрозуміти всі аспекти і тонкощі. Як стало зрозуміло в матеріалі статті, багато в чому ціна залежить від попиту. А на вартість товару впливає кількість коштів, витрачених на його виробництво.
Закон вартості
Це закон товарного виробництва, згідно з яким виробництво та обмін товарів повинні здійснюватися відповідно до суспільно необхідних витрат праці. Іншими словами, згідно з ним ціна повинна відповідати вартості товару.
Це такий економічний важіль. Коли його використовують, виробники починають регулювати ціну, домагаються її зниження або підвищення. Такий закон існує тільки тоді, коли є конкуренти. Адже якщо їх не буде, то не буде сенсу змінювати її в кращу або гіршу для людей сторону. А тим самим знизиться і ринкова вартість товару, та й взагалі весь світ стане іншим, і економіка теж. Однак конкуренція є завжди і сподіватися на це марно, краще починати вивчати цю сферу прямо зараз, і зрозуміти, що таке вартість товару і його ціна. Якщо не застосовувати такий закон, то компанія може швидко збанкрутувати. А це зовсім не потрібно бізнесменам, які створили магазин або виробництво товару. Вартість товару – це ті ресурси і кошти, які витратили виробники на річ.
Функція задоволення людських потреб
За це магазини також беруть з вас додаткову вартість. Адже якщо ви захочете пити, ви можете сходити в магазин і за пару хвилин здійснити операцію. І все це дуже просто там, де продовольства і конкуренції немає зовсім. Тому фірма працює на потреби покупців. Адже якщо ви опинитеся в пустелі, дивом побачите магазин і зайдете в нього, вода буде коштувати в рази вище, ніж в місті. І у вас немає варіанту або вибору – вам доведеться її купувати, якщо вам це дійсно потрібно. Вартість товару – тема, на яку можна дискутувати вічно.
Класичний підхід визначення вартості продукту і його ціни
Визначення зводиться до того, що ви виявляєте витрати на вашу працю – це і є вартість, а потім накручуєте невелику надбавку до підсумкової суми – це і є ціна. Другий варіант полягає в тому, що ціна товару – це лише та сума, за яку його продають.
В економічному світі існує не одна точка зору, що таке вартість. Вони представлені досить по-різному, різними концепціями. Теорії праці, попиту, пропозиції і так далі. Всі вони дотримуються своїх принципів і істин. У першому варіанті мінуются ринкові відносини повністю. І при цьому не враховується і попит зовсім. Тобто якщо ваш товар дуже складний в приготуванні, і на нього попит не дуже великий (конкуренції також мало) ви можете завищити його ціну на 50 і більше відсотків. Однак ви минете інші принципи ціноутворення. Вартість товару, виражена в грошах, називається собівартістю – це варто запам’ятати.
Сучасний підхід визначення вартості продукту
На момент 2019 року наука придумала ще один метод, який також не менш корисний і ефективний, якщо ви виробник або керівник компанії. Корисність – це фактор вартості. Чим більше товар потрібен суспільству, тим вище його ціна. Також формування йде з урахуванням впливу витрат, які зазвичай пов’язані з виробництвом додаткових одиниць товару.
Висновок
Так, як стало ясно зі статті – поняття дійсно дуже щільно стикаються. Також варто відзначити, що вартість – це окремий випадок прояву цінності товару. Так вже вийшло в житті, що людське суспільство не може працювати і функціонувати за відсутності економічного блага і діяльності, які в свою чергу, не здійснюється без цінності. Тому не варто дивуватися зростанню цін. Це цілком нормально, просто звикніть до цього. Адже при виготовленні товару потрібно витратити багато сил, а ви при цьому просто берете його з полиці і оплачуєте. Тепер стало зрозуміло, що таке вартість виробленого товару.