У сучасному світі найціннішим ресурсом, якого вічно не вистачає, став час. Щоб раціонально і грамотно його використовувати потрібно вміти точно його вимірювати. Що таке роки, місяці, тижні і дні, знає кожен школяр, але ось що таке 1 квартал, скільки в ньому місяців і як багато кварталів в році, відповість не кожен. Крім того, багатьом людям незрозуміло навіщо взагалі введена ця додаткова міра обчислення часу.
Що це таке?
Сам термін «квартал» прийшов з латинської мови через посередництво німецької та дослівно перекладається як «чверть». Таким чином, з самої назви цього проміжку часу можна зрозуміти, що квартал – це четверта частина року. Тобто на рік всього чотири квартали, які позначаються латинськими цифрами від одного до чотирьох.
В англомовних країнах нумерація кварталів ідентична українській, проте графічне позначення їх інше – за допомогою арабських цифр, перед кожною з яких ставиться латинська буква «Q».
У кварталі скільки місяців
Не варто плутати даний термін з іншим схожим поняттям «сезон». Адже він також дорівнює четвертій частині календарного року. У кварталі скільки місяців, скільки і в сезоні. Але, на відміну від сезону, який позначає 3 місяці однієї пори року (весняний, літній, зимовий та осінній сезони), квартал – це три місяці, що йдуть по порядку один за одни не враховуючи пору року.
Початком відліку кварталів служить новий календарний рік. Так, наприклад, I квартал року складається з січня, лютого та березня – два місяці зими і один весняний. А перший сезон – зимовий, начитається за місяць до настання нового календарного року – в грудні і складається з трьох зимових місяців. Варто зазначити, що жоден квартал не збігається з сезоном.
Розібравшись з питанням: скільки місяців в кварталі, варто звернути увагу на те, навіщо взагалі потрібно ділити рік на квартали, адже є місяці і півріччя. Поділ року на квартали найчастіше застосовується для звітності в різних установах. Це дозволяє систематизувати облік документації, особливо в сфері бухгалтерії та статистики, а також простежувати виконання тих чи інших планів робіт.
Рік рівномірно розділений на квартали по місяцях, але не всі вони однаково довгі і, як правило, тривають 90, 91 або 92 дня. Все залежить від кількості днів у місяці, адже квартал – це 3 місяці року, а значить, його тривалість дорівнює сумі всіх днів трьох місяців, з яких він складається. Наприклад, I квартал в звичайному (невисокосному) році складається з 90 днів (31 + 28 + 31), II – з 91, а два останніх – кожен по 92 дня. Відмінність в тривалості кварталів вносить незручності при складанні щоквартальної звітності. Щоб впоратися з цією проблемою, уже понад 100 років обговорюється проект створення нового, більш стабільного і зручного календаря, ніж нинішній. Однак найсильніші уми планети поки не змогли вирішити цю проблему, так як григоріанський календар, яким ми користуємося зараз, незважаючи на всі мінуси, є найбільш точним за всю відому історію людства і створений на основі астрономічних даних з урахуванням усіх особливостей руху Землі навколо Сонця.
Цікаві факти
-
- За часів Радянського союзу в ряді галузей квартальний рік не збігався з господарським (він починався з жовтня місяця). Це створювало величезну плутанину в звітності, тому з часом це явище зникло.
- Оскільки розподіл на квартали найчастіше використовується в бухгалтерії, іноді квартал називають – податковий або звітний період. Через те, що в кінці кожного кварталу необхідно здавати звітність, сплачувати платежі, оформляти або переоформляти патенти, договори та інше.
- У слові «квартал» наголос ставиться на другий склад – «Кварта́л». Однак часто працівники фінансової та статистичної сфер вимовляють «Ква́ртал». Дана вимова є абсолютно неправильною і не підтверджена жодним зі словників.
- Розподіл на квартали – давно усталена в усьому світі традиція. Особливе значення вона має для сфер звітності та бухгалтерії. Людям, які не пов’язані з цими галузями, також корисно знати про цей відрізок часу, його призначення і про те, скільки в кварталі місяців. Ця інформація не тільки розширить загальний кругозір, але і допоможе не потрапляти в безглузді ситуації, адже квартал, це не тільки одиниця виміру часу, а й назва ряду будинків від перехрестя до перехрестя в архітектурі вулиць.