Товарний знак і торговельна марка, в чому різниця?

Товарний знак і торговельна марка, в чому різниця?

Розробка і формування іміджу для успішної компанії починається з яскравої і незабутньої назви самої фірми, вироблених продуктів або послуг, створення торгової марки. Основна мета таких розробок – виділити продукцію на ринку, зробити компанію відомою. Грамотний брендинг (просування торгової марки) включає різні маркетингові методи, що мають важливе значення для індивідуалізації товарів і послуг.

Що таке торговельна марка

Торгова марка (trade mark дослівно по-англійськи) – це фірмова назва продукції, окремої категорії товарів, а також самої компанії. Один виробник може мати кілька торгових марок для продукції, що випускається, наприклад, серії в косметиці, побутової хімії, кондитерських виробах і т.ін.

Сукупність створюваних образів, асоціацій, вражень, що дозволяють запам’ятати товари і виділити їх серед аналогів, досягається за допомогою різних методів і прийомів маркетингової стратегії. Доповненнями, які просувають торгову марку, її складовими частинами можуть бути:

  • логотипи – це оригінальні позначення, фірмова символіка у вигляді стилізованих букв, фантазійних абревіатур, лаконічних зображень, ідеограм. Яскравий логотип легко запам’ятовується і працює як найефективніша реклама.
  • слогани – це рекламні гасла, девізи, в яких формулюються і виділяються основні пріоритети і головна мета компанії.
  • елементи фірмового стилю – колірні рішення, упаковка, етикетки, ярлики і т.д.

Торгова марка забезпечує просування товарів на ринку, залучення нових покупців, збільшення обсягів продажів, тобто вирішує завдання маркетингу, реклами, комерції. Правової основи у торгової марки або її складових в такому вигляді немає, творець будь-яких деталей марки (логотипу, назви і т.ін.) не є власником і не може розпоряджатися результатами своєї праці в юридичному розумінні – продати, подарувати, заборонити використання іншим виробникам.

Що таке товарний знак

Офіційно зареєстровані в патентному відомстві будь-яких заходів для індивідуалізації товарів отримують статус «товарний знак». Як товарний знак реєструються назви, логотипи, слогани, фантазійні зображення, ярлики, етикетки і багато іншого. Умовно товарні знаки можуть бути представлені в словесному, образотворчому виконанні або у вигляді їх комбінацій. Упаковка або форма товару може бути зареєстрована як об’ємний знак, а на відмінні риси музичного характеру можна отримати свідоцтво на звуковий товарний знак.

Відмінні риси товарного знака

Головна відмінна риса товарного знака – це правова захищеність створеного продукту, яка стає інтелектуальною власністю власника.

  1. Товарний знак володіє всіма функціональними властивостями капіталу, може використовуватися в угодах купівлі-продажу, застави, дарування, включатися в комерційний оборот і т.ін.
  2. Свідоцтво на товарний знак дозволяє його власнику не тільки забороняти іншим особам використовувати такий знак, а й отримувати компенсацію за завдану шкоду.
  3. Товарні знаки можуть передаватися у тимчасове користування (за ліцензією) і приносити додатковий дохід.

Товарним знаком є будь-яка торгова марка, на яку отримано свідоцтво. Після реєстрації торгова марка на додаток до комерційних функцій набуває правового захисту і стає найціннішою складовою іміджу компанії. Наявність зареєстрованих товарних знаків свідчить про стабільність та надійність підприємства.