Як скласти портфоліо дизайнера: аналізуємо його на прикладах і даємо поради початківцям.

Як скласти портфоліо дизайнера: аналізуємо його на прикладах і даємо поради початківцям.

Portfolio – це обличчя фахівця. У ньому відображається нагляд, знання трендів, інтерес до своєї справи, досвід роботи з інструментарієм та інші якості. Сьогодні розповімо, як зробити портфоліо веб-дизайнеру, щоб навіть новачкові було що показати роботодавцю.

Як працює портфоліо

Пам’ятайте: портфоліо збирають не для себе. Нерідко зі сторінкою взаємодіятимуть HR-фахівці або потенційні замовники — люди, які мало розуміються на дизайні. Навколо цього факту вибудовується структура, від базових розділів до дрібниць. Ви повинні керувати увагою клієнта: зрештою, портфоліо це такий самий проект.

Стиль

Отже, перед очима потенційного клієнта портфоліо він бачить на обкладинках добиті варіанти сайтів або ілюстрації. І вже за цим набором, до оцінки робіт та технічної начинки, робить висновки:

  • наскільки типові рішення використовуються;
  • чи схильна людина до експериментів або віддає перевагу вивіреним шаблонам;
  • Чи відповідає авторський почерк фахівця потреб клієнта?

Все це питання стилю.

Однотипні рішення у дизайні це не однозначно позитивний чи негативний фактор. Головне, чи підходять вони стратегії клієнта. Підлаштовуватися вміє багато хто, але у роботодавця часто немає впевненості, що людина в результаті не вигорить через нудну та незрозумілу роботу. Взяти людину, для якої запропоновані умови комфортні спочатку, набагато простіше та надійніше.

Реалізація

Досвідчений погляд, крім стилю, зверне увагу і на виконання портфоліо. Переконайтеся, що елементи на сторінках грамотно рознесені по сітці та відповідні один одному. Друкарня і колір теж грають роль сприйняття.

Початківці у прагненні продемонструвати свої вміння часом пускаються на всі тяжкі: грають зі шрифтами, використовують оригінальні ракурси і в процесі ламають структуру портфоліо. Креативність веде їх із правильного шляху. А якщо людина губиться в оформленні сайту і відчуває сум’яття, то йде.

Єдиність стилю в портфоліо справляє найкраще враження

Висновки роботодавця

Портфоліо розкриває не тільки досвід та навички здобувача, але й характеризує його як працівника.

Насправді воно демонструє дуже багато. Наскільки людина відповідальна і скрупульозна. Якщо портфоліо оформлено акуратно, адресно, тобто не схоже на візуальний вінегрет, це свідчить про те, що фахівець цінує і свій час, і час потенційного роботодавця, поважає рекрутера і як професіонала. Це дуже цінні якості у роботі.

Про кейси

Звідки брати роботи

Новачки часто цікавляться, як веб-дизайнеру зробити портфоліо, якщо серйозних замовлень ще не було. І поки одні соромляться викладати навчальні проекти, інші бояться залишати посилання на опубліковані роботи в портфоліо через авторські права.

Розглянемо ситуацію із різних сторін.

  • Виховна робота

Всі вчаться і вдосконалюються, за це абітурієнта ніхто не соромить. А портфоліо має говорити про свого творця: покажіть улюблені прийоми, підберіть поєднання відтінків до смаку. Краще викладати проекти з душею, то вищі шанси знайти замовника, що розділяє ваші погляди.

Ще моделі сайтів та сторінок роблять у стіл, коли освоюють нові інструменти та стилі. Якщо вийшло вдало, їм теж знайдеться місце у портфоліо, це зони зростання.

Обов’язково вкажіть, що навчальний проект, щоб нікому не довелося додумувати. Якщо людина відчує себе ошуканою, то швидше за все не захоче вас найняти. Доречно пояснити, чому ви вирішили додати ці роботи.

  • Комерційні роботи

Реалізовані проекти також необхідні для портфоліо дизайнера, як публікації в медіа для журналіста. Вони працюють з ім’ям автора. Якщо ви не впевнені, чи варто заносити певну роботу в портфоліо, вихід тривіальний просто запитайте. Немає нічого поганого в бажанні поділитися гарним дизайном, адже ви не заробляєте на його демонстрації.

Розкажіть про замовника хороше, покажіть, як пишаєтеся своїм досвідом взаємодії з ним. Бути вдячним та надійним партнером така ж професійна навичка, як верстка сайту. Якщо працювали в команді, обов’язково позначте свою частину проекту, щоб не дурити очікування.

  • Замовлення без оплати

Послуги фрілансерів потрібні некомерційним організаціям: обмеження в бюджеті змушують НКО шукати допомогу на спеціальних біржах.

На таких платформах запитують допомогу некомерційні організації

Фонди розміщують запити на послуги, і профі викликаються виконати цікаві для них завдання. Платять за них рідко і, як правило, небагато. Але для новачків, які тільки опанували навички та інструменти, це можливість покласти в портфоліо реальний кейс.

  • Інші ресурси

Онлайн-освіта на піку популярності, знайти курси в інтернеті неважко. Придивіться до лідерів ринку: незважаючи на високі ціни на основні програми з тривалим навчанням, зазвичай великі платформи створюють чимало коротких інтенсивів із повноцінними домашніми завданнями. Є й уроки, як зробити портфоліо дизайнера, не тільки веб-сайтів, та й графічного, наприклад.

Зверніть увагу на біржі. Клієнти там зазвичай не вміють грамотно складати ТЗ, а про бюджети, але можна пошукати ідеї. Наприклад, ребрендинг або нове складання сторінки з урахуванням трендів дизайну буде цінним досвідом і відмінно впишеться у формат портфоліо.

Про важливість брифу і ТЗ

Іноді сценарій виглядає так: потенційний клієнт отримує портфоліо і бачить у ньому красиву роботу. Але не знаходить шуканого та відповідає відмовою. Так відбувається, коли при складанні дизайнів автор ставить за мету продемонструвати вміння вище потреб клієнта. Тоді як у голові завжди має залишатися питання: якого результату досягає замовник? Його цікавить зовсім не логотип чи сайт, а реакція споживача. Намітити цю точку допомагає бриф.

Бриф являє собою анкету, куди клієнт вносить запит та додаткову інформацію. У роботі з нею треба відокремлювати об’єктивні дані від суб’єктивних: запитайте, чим обумовлені деталі, викладіть переваги альтернативних рішень. Інакше на виході дизайн працюватиме не на цілі бізнесу, а на смак чийогось свекра-брата-свата. Вчасно задане питання «чому» позбавить вас проблем при складанні кейсу. Не забувайте також, що слово brief перекладається з англійської як «короткий, лаконічний», однієї сторінки достатньо.

На основі брифу формулюють технічне завдання. Якщо на минулому етапі справа пройшла гладко, ТЗ не буде схожим на мінне поле, і робота піде легко. Тоді як бриф скоріше стане вам у нагоді, текст завдання обов’язково треба прикріпити до роботи в портфоліо, хоча б тезово, щоб клієнт розумів, які питання ви вирішуєте.

Оформлення кейсу

Портфоліо це не тест – у ньому не можна просто позначити правильні відповіді. Набагато важливіше показати підстави та мотиви вибору, спосіб мислення. Зрозуміло, є клієнти, які просто подивляться на гарну картинку та будуть їй задоволені. Але коли йдеться про серйозну довгострокову співпрацю, необхідно розуміти хід чужих думок.

Звідси випливає ще одне правило: все треба пояснювати. Для тих, хто не розуміється на дизайні, коментарі надають роботам вагу, доведуть професіоналізм на доступному рівні. Крім того, це жест поваги, який, напевно, оцінять.

А якщо портфоліо потрапить до майстра, він відразу зможе оцінити, як ваша стратегія вписується в його уявлення і чи потрібен йому такий співробітник. Іноді, якщо у двох кандидатів однаковий рівень чи навіть коли фактично навичок не вистачає, переважують склад розуму та логіка.

Кейс повинен містити:

  • Вступні дані

Не потрібно писати в портфоліо, чому клієнт зневажав жовтий колір і наполягав на закруглених шрифтах, це нікого не цікавить. Досить коротко позначити, які цілі та завдання стояли перед бізнесом і безпосередньо перед вами, і чого слід уникати.

  • Процес

Розкажіть нам, де і як ви шукали натхнення, вибрані посилання. Поясніть вибір елементів і гами, особливості стилю, – по можливості коротко. Необхідно описати проблеми, що виникають по ходу, і їх вирішення. Заздалегідь обдумайте, як скомпонувати весь матеріал у зручний для сприйняття вигляд: галерея, презентація зі слайдами або анімація на сторінці.

  • Результат

Коли шлях до нього докладно викладено, не потрібно розтлумачувати деталі. Зате дуже доречною буде інформація, яку користь приніс дизайн у результаті. Якщо у вас на руках є дані та дозвіл ними ділитися, обов’язково користуйтесь шансом: цифри вміють вражати. Якщо немає цифр або дозволу публікувати їх, додайте відгук самого замовника.

Що не можна класти в портфоліо

Плагіат. По-перше, досвідчений професіонал легко розкусить нечесний прийом. Особливо легко його помітити, коли скопійована робота на порядок сильніша за решту проектів. По-друге, наслідки залишаться надовго.

Якщо копіювати чужі роботи не можна, то надихатись ними можна і навіть потрібно. Для дизайнера важлива наочність, необхідно бути в курсі розвитку галузі, знати, хто був до тебе, хто зараз у топі.

Приступаємо до збирання

Платформи для портфоліо

Спочатку відразу відкидаємо варіант із файлами pdf та powerpoint. Розглянемо невдалий випадок: замовник ледь викроїв пару хвилин і зібрався переглянути ваші проекти з телефону, а ви надіслали йому презентацію. Навряд чи він викручуватиметься і завантажуватиме програми для читання. Ці формати підходять для друку або супроводу лекції, але для дистанційного ознайомлення з портфоліо краще скинути сторінку в мережі.

Як альтернативу можна розглянути такі майданчики як Behance або Dribble. Обидві відносяться до міжнародних ресурсів. Сервіси самі просувають проекти залежно від інтересу користувачів, дозволяють сходитися із закордонними замовниками, якщо оформити роботи англійською. Роботи інших також можуть стати джерелом натхнення.

При розміщенні портфоліо на спеціальних платформах можна не думати про верстку сторінок, достатньо викласти проекти та заповнити профіль. Але якщо вам важливо зберегти свою структуру, то можна створити сторінку, наприклад, в конструкторі.

Власний сайт

Оригінальність вимагає жертв: упаковані дизайни з поясненнями мають бути оформлені, доповнені сторінками з інформацією, контактами, релевантним досвідом.

За наявності навичок доречно показати портфоліо роботи з різних сфер дизайну. Деякі вважають, що широкий профільний розкид це погано для портфоліо. Почасти це правда: людина приходить за конкретною послугою, і як тільки вона утруднюється у пошуках цікавого йому матеріалу, він закриває сторінку. Але грамотно організований сайт легко вирішує цю проблему, достатньо поділити роботи на підрозділи.

Важливо показати все, що вміє людина крім Інтернету. Багато хто викладає в портфоліо анімацію або проекти з брендингу. Це є плюсом, бо роботодавець одразу бачить, що кандидат є різностороннім і може виконувати якісь інші завдання. Але з цим не можна переборщувати, бо виникне питання: що претенденту ближче. Не особливо зрозуміло одразу, у якій сфері кандидат хоче розвиватись.

Поради замість укладання

  1. Якість важливіша за кількість.

Нерівна година, вам доведеться пояснювати та захищати свої роботи. Тому краще 3 добротні сайти, в яких ви впевнені, ніж 10 середньоньких сторінок.

  1. Обман розкривається.

Видавати навчальні проекти за комерційні, чужі дизайни за свої погана ідея. І неробоча, якщо ви розраховуєте на співпрацю із професіоналами.

  1. Дотримуйтесь очікувань клієнта.

Інтуїтивно зрозумілий пристрій, швидкий доступ до сторінок з необхідною інформацією та відповідність портфоліо запиту підвищують шанси на працевлаштування.