- 1 Як розібратися в С-Абревіатурах?
- 2 СЕО – Головний виконавчий директор
- 3 СМО – Директор з маркетингу
- 4 СVО — Стратегічний директор або директор з розвитку
- 5 CFO – Фінансовий директор
- 6 САТ – Головбух / Головний бізнес-аналітик
- 7 СОО – Операційний директор
- 8 CIO – ІТ-директор
- 9 CSO – Директор з безпеки
- 10 CТО – Технічний директор або головний інженер
- 11 Що в результаті
Багатьом скорочення на кшталт СЕО та СОО лише ускладнюють життя: здається, що щодня з’являється нова модна посада, але сама структура стає менш зрозумілою. Насправді нічого нового вигадано не було, лише оновилися найменування — до більш ємних і вимовних в живій мові.
Терміни англійською мовою описують будь-яку позицію точніше і коротше порівняйте «product manager» і «менеджер з розвитку продукту». У першому випадку мовних зусиль ми прикладаємо набагато менше, але формулювання залишається змістовним.
Крім того, міжнародна інтеграція та ІТ відкривають широкі перспективи для кар’єри за кордоном. Корпоративний світ потребує універсальних лексем: вони спрощують комунікацію між носіями різних мов та культур.
Так що, якщо ви прагнете працювати на міжнародному рівні, знати основу корпоративної мови у вигляді назви позицій просто потрібно: не тільки для розуміння внутрішньої ієрархії, але і для планування кар’єрного зростання. Ми підготували картки, які допоможуть розібратися у всіх цих абревіатурах і ділимося з вами секретом, як їх запам’ятати.
Як розібратися в С-Абревіатурах?
Отже, всі скорочення на С входять до С-Level чи рівня «шефів». Chief Officer перекладається як “головний керівник”; у всіх скороченнях є ці дві літери — С і О. Буква посередині змінюється, оскільки кожен головний керівник відповідає за свій напрямок роботи.
Кожна позиція має на увазі чітко окреслене коло завдань, і тому розібратися в їхній кількості не так складно. Можливо, вас здивує, наскільки просто зіставити англійські абревіатури з російськими аналогами.
Запам’ятати можна за середньою літерою. Просто згадайте, що означає I, A, Е або інші літери у середині скорочення. Запам’ятовуйте не самі слова, а пов’язані з ними асоціації чи змістовний зміст.
А тепер уявіть, що скоро ви опинитеся на вершині кар’єрних сходів. Шикарний офіс, важливі переговори та відповідальність за долю компанії – все це у вас у руках. Настав час провести для вас екскурсію і познайомити з усіма топ-менеджерами з організації вашої мрії.
Е у скороченні означає Executive. Забудьте асоціацію з розправою: з англійської іменник execution перекладається як «виконання». Звідси й значення.
По суті, СЕО — директор решти директорів, але не найголовніша персона в компанії. СЕО може підпорядковуватися генеральному директору, президентові компанії, голові правління або акціонерам. Тут усе залежить від конкретної організації.
Людина на цій позиції – лідер, особа компанії, диригент оркестру. СЕО відповідає за глобальні завдання, ставить їх перед командою керівників і стежить за тим, щоб їхнє виконання призвело до успіху компанії.
Люди, яким підпорядковується СЕО, вкладають у поняття успіх не абстрактний вау-ефект, а конкретні цілі: наприклад, збільшення прибутку або вихід на нові ринки. Виходячи з цих цілей, СЕО займається стратегічним плануванням і організовує наради, на яких роздає завдання кожному відділу. СЕО також відповідає за мотивацію співробітників, підтримку бойового духу та здорової атмосфери у колективі.
Всі інші головні керівники керують своїми департаментами за тим же принципом, що й СЕО ставлять цілі підлеглим, ламають голову над тим, як вирішити будь-яку проблему з мінімальними втратами, стежать за якістю результатів.
СМО – Директор з маркетингу
М – означає Marketing. Керівник відділу маркетингу відповідає за просування, аналіз ринку та конкурентів. СМО шукає головні болючі точки цільової аудиторії і думає над тим, як донести до клієнта цінність і користь продукту. Іноді його обов’язки перетинаються із сектором продажів.
СМО відповідає за стратегію промо-кампанії, наприклад, за те, які майданчики використовувати, як розвинути програму лояльності чи утримати аудиторію. Він також складає бюджет кампанії та проводить дослідження, щоб зрозуміти, які комунікації були ефективними, а які ні. Крім цього, СМО керує PR-відділом та стежить за якістю сервісу.
СVО — Стратегічний директор або директор з розвитку
У разі CVO буквальне розшифрування посади — «Головний далекоглядний директор». Літера V означає visionary, тобто провидець. Звучить кумедно: відразу уявляєш собі біблійного пророка посеред офісу. Але за всієї частки іронії далекоглядність та вміння прогнозувати — важливі якості стратега.
CVO не зобов’язаний бачити майбутнє, але повинен будувати реалістичні плани розвитку на основі даних, які має. Найчастіше CVO у компанії будує економічну стратегію, але не обов’язково лише її.
Людина на цій позиції поєднує навички маркетолога, економіста, менеджера та прогностика одночасно. Цілей у CVO може бути відразу кілька, а тому і роботу доводиться робити найрізноманітнішу. Від нього можуть вимагати вивести компанію на нові ринки, залучити нових клієнтів, створити концепцію нового продукту або запустити новий лендинг для отримання кваліфікованих лідів. Не найпростіші обов’язки, але й не найнудніші.
CFO – Фінансовий директор
F – означає Finance, а скорочення CFO звучить як Chief Finance Officer.
CFO управляє грошовими потоками організації. Ці потоки пов’язують компанію з усіма особами, з ким чи здійснюватимуться грошові розрахунки. Наприклад, співробітникам потрібно платити зарплату, банкам кредити, а державі податки.
Звичайно, це далеко не всі приклади, але загалом вони відбивають зону відповідальності фінансового директора. CFO відповідає за те, щоб компанія була фінансово стійкою, вела всі операції прозоро та завжди могла відповісти за зобов’язаннями.
Він розподіляє кошти між відділами, залучає інвестиції, а також аналізує витрати та прибуток, щоб оцінити ефективність прийнятих рішень.
САТ – Головбух / Головний бізнес-аналітик
А – означає Accounting. Як ми вже сказали, українською це «облік». Головний бухгалтер підтримує гаразд документи, які доводять законність всіх проведених операцій. У Росії головбух звітує перед ФНП і може представляти інтереси компанії в арбітражному суді, коли сторони сперечаються про фінансові інтереси.
САО має ще один варіант розшифровки — Chief Analytics Officer, або голову відділу бізнес-аналізу. Цей профіль дуже широкий; Загалом завдання такого керівника можна зіставити зі спектром обов’язків антикризового менеджера чи бізнес-консультанта.
СОО – Операційний директор
О – означає Operating, тобто «діючий». СОО — хтось подібний до головного секретаря: він контролює всі рутинні процеси компанії, підтримуючи її буденне життя. Можливо заступником генерального директора.
Завдання СОО багато в чому залежать від спеціалізації компанії — з неї випливають необхідні навички та знання. Якщо операційний директор працює в онлайн-магазині косметики, то він відповідає за актуалізацію товарів на сайті, закупівлю, управління складом та ведення документів. А якщо йдеться про металургійний завод, то коло завдань у СТОВ буде зовсім інше.
CIO – ІТ-директор
Легко здогадатися, що I – це Information, а в даному контексті – інформаційні технології. CIO використовує IT-можливості, які допомагають компанії розвиватися та заробляти більше. Він займається аналізом інформаційного продукту та майже як маркетолог порівнює його з рішеннями конкурентів.
На основі цього аналізу CIO знаходить слабкі місця IT-розробок та думає над тим, як їх виправити. У його зоні відповідальності пошук та впровадження нових технологій в інфраструктуру компанії. Він контролює, щоб вся комп’ютерна система перебувала у стабільному стані.
CSO – Директор з безпеки
S – це Security, тобто «безпека». CSO несе відповідальність за будь-яку безпеку компанії: від фізичної до юридичної.
Він відповідає за ті системи, які не дозволяють стороннім проникнути в будівлю або приміщення, наприклад, сигналізацію або контроль перепусток. CSO наймає охорону, звітує перед керівництвом та розвиває свій напрямок — пропонує проекти, аргументує фінансування тощо.
Окрема гілка – це кібербезпека. Корпоративну інформацію потрібно захищати від витоків і атак хакерів, для чого також потрібна стратегія і управлінські навички. Іноді за безпеку інформації відповідає людина окремої позиції CISO: IS — Information Security.
CТО – Технічний директор або головний інженер
T – означає Technical. Якщо компанія щось виробляє, їй потрібний той, хто контролюватиме цей процес. СТО спостерігає, щоб вся технічна частина роботи виконувалася коректно і точно.
Якщо компанія запускає новий продукт, то його фізичну форму теж відповідає технічний директор. СТО стежить за відповідністю продукту всім нормам та вимогам: зовнішнього вигляду, зручності та безпеки. По суті, технічний директор працює впритул з креативною командою та несе відповідальність за втілення спільних ідей.
Що в результаті
Розібратися в корпоративній ієрархії нескладно. За кожним скороченням стоїть блок цілком зрозумілих завдань, які легко уявити і легко запам’ятати, навіть коли завдання деяких позицій перетинаються.
За шаблоном Chief (слово) Officer, швидше за все, з’являтимуться й інші найменування, а використовуючи описану нами схему ви легко впишіть нові позиції у ваш лексикон. Наприклад, ви вже легко можете розшифрувати інші не найпопулярніші посади, про які ми не розповіли: CLO (legal = директор з юридичних питань), CDO (design = директор з дизайну) та CRO (risk = директор з ризиків) та ін.
Не варто зазубрювати всі ці скорочення, достатньо в них орієнтуватися. Сучасна корпоративна грамотність обов’язково стане в пригоді в офісному житті.