Що таке NFT: руйнуємо міфи та відповідаємо на головні питання

Що таке NFT: руйнуємо міфи та відповідаємо на головні питання

Чи зможе блокчейн-інновація змінити світ і що насправді купують на онлайн-аукціонах за мільйони доларів.

На початку 2021 року людство знайшло нову причину збожеволіти. Найперша публікація в історії Твіттера, зроблена засновником платформи Джеком Дорсі, нібито пішла з молотка майже за три мільярди євро. Короткий хайлайт з матчу NBA був «проданий» за 208 тисяч доларів, а райдужна гіфка з Nyan Cat раптом почала комусь належати. І не просто належати, а коштувати шалені 600 тисяч доларів.

За цими без перебільшення дивними і навіть абсурдними новинами криється та сама абревіатура — NFT. Гіфки з котами, відео з Леброн Джеймсом, меми, мешапи, твіти, пости на реддіті – все відразу може бути прив’язано до онлайн-жетону, який безапеляційно буде підтверджувати ваше право на цей конкретний файл, картинку, інтернет-сторінку або навіть реальний фізичний об’єкт. Чи ні?

У цьому матеріалі ми проаналізуємо феноменальний успіх NFT, пояснимо основні принципи роботи гучних токенів і з’ясуємо, як відрізнити чесний NFT-проект у світі відеоігор від піару та обдурювання.

Початок. Що таке NFT і як токени грають із нашими інстинктами

Щоб зрозуміти, як це працює, слід буквально за буквами розібрати абревіатуру NFT. NF означає “non-fungible” або “незамінний”. Слово Fungible в англійській мові використовується як специфічний економічний термін, що позначає товари, які абсолютно не відрізняються один від одного, отже, вони або їх деталі можуть бути безболісно замінені.

Парадокс взаємозамінності – робота американського художника Енді Уорхола “Банки з супом Campbells”. Самі банки з супом, очевидно, взаємозамінні А ось картина з банками супу Campbells унікальна і коштує 24 мільйони доларів.

Наприклад, коли ми хочемо купити смартфон, ми знаходимо його на сайті онлайн-магазину або на реальній полиці та оформляємо замовлення. Ми можемо вибрати бренд, колір, конкретну модель, але в результаті нам все одно, яку саме коробочку з гаджетом із сотні таких же візьмуть на складі, щоб віддати її на касі. Новий смартфон із магазину абсолютно взаємозамінний.

Проте вже після року активного використання той самий гаджет змінить свій статус. Тепер із ним пов’язані наші особисті спогади, тут зберігаються наші фото та відео, до нього прив’язані наші контакти, банківські реквізити, ділові листування та нюдси. Ми можемо нанести на нього малюнок під свій смак, кастомізувати, замінивши окремі деталі та додавши нові. І він стане унікальним, тільки нашим та нічиєю іншим. Він стане Non-fungible.

Приклад перетворення серійного предмета на унікальний і незамінний — смартфон Ірен Адлер із серіалу «Шерлок» від BBC. Шахрайка начинила його компроматом та вибухівкою. «У цьому телефоні моє життя, я його ні з чим не сплутаю»

З феномену незамінності випливає і поняття унікальності того чи іншого товару. А якщо товар не має аналогів – він коштує набагато дорожче. Тому оригінальні меми та рукотворні хайлайти з баскетбольних матчів коштують так дорого — покупець сам визначає ступінь їхньої значущості та платить за нього відповідно до власних уявлень про художню цінність.

Тут виходить на сцену остання буква в абревіатурі – T (token). Щоб зрозуміти, що таке, слід чітко усвідомлювати, як працює технологія блокчейна. У більшості операцій процес верифікації купівлі-продажу та грошових переказів централізований – ми довіряємо це банкам. Службовці та алгоритми звіряються з даними нашого рахунку та приймають рішення про те, чи дозволяє наш поточний баланс здійснити ту чи іншу транзакцію.

Рішення про транзакцію приймає юридична особа – банк, який вже від нашої особи безпосередньо здійснює угоду. Блокчейн-технологія виключає банківські структури з цього ланцюжка – навантаження за підрахунками грошових переказів передається на сотні тисяч обчислювальних систем, розкиданих по всьому світу, але включених до єдиної мережі.

Кожен із цих комп’ютерів реєструє угоди та публікує дані про транзакції у відкритий доступ. Абсолютно кожна людина може увійти до мережі та, знаючи дані покупця, простежити всю історію її угод з моменту реєстрації в мережі.

Тотальна прозорість та публікація даних про всі без винятку угоди забезпечує підвищену цінність NFT. Ви заявляєте про своє «придбання» тієї самої гіфки з котом на весь світ і одного разу опублікована ця інформація вже ніяк не може бути змінена.

Купуючи смішну анімацію за допомогою блокчейн-технології, ви назавжди залишаєте в цифровому просторі свідоцтво про своє унікальне на неї право — за підсумками кожної успішної операції ви отримуєте той самий токен, який містить дані про угоду, продавця, покупця і суму, яка була на товар витрачено. Найважливіше в угодах із використанням NFT — це можливість заявити про своє незаперечне право користування. Принаймні ми вже звикли так думати, але про це трохи нижче.

Ажіотаж навколо NFT – це чиста психологія. Людство отримало інструмент, за допомогою якого може заявляти свої права на той чи інший актив у відкритому доступі, буквально сповіщати про покупки на весь світ. Спекуляції на незамінних токенах з легкістю можуть бути витрактовані як маніпуляція нашим марнославством.

Таким чином, NFT можуть виконувати відразу кілька функцій: засоби для заяви прав на цифровий об’єкт чи твір, предмети обмінної та спекулятивної торгівлі, а також своєрідного віртуального експонату — цифровий жетон через свої властивості може нескінченно довго зберігати дані про твори мистецтва та набувати додаткової цінності з плином часу.

Як працює NFT і як створити власний токен

Більшість незамінних токенів працює на стандартах ERC-1155, ERC-20 та ERC-721 блокчейна Ethereum. ERC-721 спочатку створювався саме для NFT і містив у собі унікальні ідентифікатори, що дозволяли відстежити всі угоди за участю токена, всіх його власників з моменту створення та об’єкти, які до нього прив’язані. Після оглушливого успіху таких NFT, як CryptoPunks та CryptoKitties, саме він став найпопулярнішим форматом реєстрації нових жетонів.

Ті самі КриптоКотята. Автори унікальних цифрових котиків регулярно публікують апдейти за проектом у своєму Twitter.

Однак зараз все більшої популярності набирає стандарт ERC-1155. Він дозволяє створювати смарт-контракти (алгоритми, що відповідають за здійснення угоди), що містять відразу кілька токенів різних типів: як NFT, так і взаємозамінні. ERC-1155 став проривом у сфері блокчейн-технологій: завдяки новому стандарту так звана gas fee – аналог комісії за здійснення транзакції – суттєво знизилася.

Ті самі CryptoPunks

Для створення та подальшого продажу власного токена необхідно мінімум три речі: безпосередньо «об’єкт угоди», онлайн-гаманець у необхідній криптовалюті та сервіс-посередник. Як експеримент ви можете взяти будь-яку свою фотографію, завантажити її в сервіс Mintable, що дозволяє створювати NFT без комісії, а потім додати цифровий жетон у власний гаманець.

Унікальність NFT забезпечується рахунок файлу, якого прив’язаний жетон, і безпосередньо гаманця. Створюючи власний обліковий запис у системі, користувач автоматично генерує індивідуальний ключ, який згодом буде ставитися як підпис на всі токени, які сюди поміщатимуться або проходитимуть через нього. Саме завдяки цим ключам-підписам система дозволяє відстежити всіх без винятку власників NFT з їх появи.

Сам по собі токен не дорівнює об’єкту, який ви хочете продати. Це лише сертифікат, що підтверджує унікальні права власника, пов’язані із конкретним товаром. Тут слід звернути увагу на три ключові параметри: tokenID, адресу смарт-контракту та copyright status. Перші два параметри відсилають безпосередньо до об’єкта, його продавця та поточного «власника», а ось copyright status безпосередньо відповідає за використання прив’язаного до токену активу.

За своєю суттю, NFT – це збірка метаданих про певний цифровий об’єкт. На скріншоті – цифровий жетон, згенерований автором статті для журналу Journal of Intellectual Property Law & Practice Андресом Гуадамузом Посилання на оригінал

NFT дозволяє заявити безперечні права на конкретний цифровий об’єкт та відстежити всю історію володіння тим чи іншим активом. Але які ці права точно? Володіння NFT необов’язково означає володіння прив’язаним щодо нього конкретним об’єктом. І ось тут стає по-справжньому цікавим є

NFT та питання права. Як творці цифрового контенту захищають NFT-твори від шахраїв і що ми насправді купуємо та продаємо

Ми досі не торкалися однієї з ключових проблем всього онлайн-контенту – банального копіпаста. Саме питання захисту прав у цифровому просторі та регулювання всього ринку NFT і створює в очах громадськості уявлення про незамінні жетони як про черговий міхур, який ось-ось лусне. Однак самі ж ЗМІ, щоразу припускаючи одну й ту саму помилку, створюють цей ажіотаж.

Візьмемо як приклад історію з «купівлею» твіту Джека Дорсі. Дорси, як великий ентузіаст криптовалют та криптотематики, зробив NFT, прив’язавши його до першої публікації в історії платформи. І продав саме токен, прив’язаний до твіту. Однак маховик ЗМІ вже не зупинив — друковані видання по всьому світу в один голос проголосили: Джек Дорсі продав свій перший твіт. І це було неправдою від першого до останнього слова.

Вугілля в «хайптрейн», що розганяється, підкидали все нові і нові звістки: NFT по мобільній гріндилці Axie Infinity пішов з молотка за 1,5 мільйона доларів, Visa придбала NFT по піксельним CryptoPunks за 150 тисяч, а сірий піксельний квадрат був проданий .

Джек Дорсі не продав авторські права на свій перший твіт! Переможці NFT-аукціонів часто лише набувають права створити власну копію оригінального цифрового об’єкта. У найгіршому — лише онлайн-документ із унікальним бекграундом.

Насправді, як було зазначено раніше, NFT — це лише сертифікат, що підтверджує деякі права, пов’язані з об’єктом. У ланцюжку перепродажу цифрового твору оригінал у більшості випадків задіяний лише один раз — коли токен створюється. З кожним новим продажем створюється локальна копія виставленого на торги об’єкта, і з кожним повторенням його цінність неухильно падає.

Захистити цінність та унікальність токена можна, налаштувавши два параметри: resellable та copyright_transfer. Перший відповідає за можливість перепродажу NFT, другий – безпосередньо за передачу авторських прав в результаті угоди на файл, який прив’язаний до нього. Якщо надати другому параметру значення false, ні про яку можливість скопіювати прив’язаний файл з метою перепродажу мови вже бути не може – це буде прямим порушенням авторського права.

Розцінки на криптопанки. Ви можете їх купити, але авторське право залишається за їх творцем

Як зазначає вже наведений вище Андрес Гуадамуз, право трансферу інтелектуальної власності все ж таки може бути прив’язане до продажу того чи іншого токену – цей параметр задається при його формуванні. І в цьому випадку, купуючи цифровий жетон, ви справді стаєте правовласником того чи іншого контенту.

Незважаючи на те, що сам NFT як збірка метаданих про твір виглядає досить примітивно, факт угоди між двома верифікованими особами за його допомогою справді може бути доведений у суді. Ось що з цього приводу говорить Бернська конвенція про охорону літературних та мистецьких творів 1886 року – основний документ у сфері інтелектуального права.

Користування авторськими правами та їх здійснення не пов’язані з виконанням будь-яких формальностей; таке користування та здійснення не залежать від існування охорони в країні походження твору. Отже, крім встановлених цією Конвенцією положень, обсяг охорони, а також засоби захисту, що надаються автору для охорони його прав, регулюються виключно законодавством країни, в якій витребується охорона

Конвенції про охорону літературних та художніх творів пункт 2, стаття 5.

Тому питання постає лише за легітимністю самої угоди. Як уже було сказано вище, факт транзакції та передачі токена однієї особи іншій фіксується в смарт-контрактах, і докладніше питання про їх правовий статус у Росії та світі розкрито тут. У ряді країн смарт-контракти вже офіційно визнані та інкорпоровані у національне законодавство.

Проте сам собою NFT ніяк не захищає творців контенту від крадіжки і втрат доходу. Фізично вкрасти оригінальний жетон неможливо, але ніщо не заважає скопіювати файл, якого прив’язаний виставлений на торги NFT, і створити власний токен. На жаль, доводиться констатувати, що питання плагіату NFT регулюється виключно децентралізованою інтернет-спільнотою, алгоритмами на кшталт тих, що ми спостерігаємо в Instagram та Youtube, та адміністраціями конкретних платформ. Тому кожен окремий епізод онлайн-крадії інтелектуальної власності може закінчитися по-різному.

Як правило, жетони з прив’язаними до них цифровими копіями творів торгуються на спеціально створених майданчиках-маркетплейсах. Подібні спільноти самостійно беруть він захист прав творців. Як приклад можна навести онлайн-платформу Foundation, яка висвітлила проблему захисту авторських прав своїх користувачів у внутрішніх правилах.

Foundation поважає інтелектуальну власність інших осіб, і ми закликаємо наших користувачів чинити так само. Якщо ви впевнені, що ваша робота була скопійована, або ваші інтелектуальні права були порушені іншим чином, вам слід звернутися до керівництва у Foundation у відповідному порядку. Foundation проаналізує та розслідує епізод передбачуваного порушення інтелектуальних прав відповідно до Закону про авторське право у цифрову епоху (DMCA) та інших релевантних нормативно-правових актів.

З правил онлайн-платформи Foundation

Також у межах окремих платформ часто використовуються автоматизовані алгоритми визначення порушень авторських прав, що спрощує процес обчислення злочинців.

Пам’ятайте: купуючи NFT, ви не купуєте цифровий витвір мистецтва, ви купуєте токен-сертифікат, який може гарантувати ваші виняткові права власності, а може не гарантувати нічого, крім можливості мати унікальний цифровий жетон. Читайте текст, а не дивіться картинку. Добре, тексту небагато.

Відеоігри – як відрізнити інновацію від мікротранзакцій у новій обгортці

Новини про відеоігри з прив’язаними до них NFT викликає у геймерів як праведний гнів, так і непідробний інтерес. Під тиском громадськості назад пішли творці STALKER 2, а виручка онлайн-магазину Ubisoft зі скінами з новомодною технологією взагалі обчислюється в тризначних сумах.

З іншого боку, мобільна Axie Infinity регулярно стає джерелом сенсацій, а невиправний романтик Пітер Моліньє вже заявив про рекордні доходи поки що лише анонсованої NFT-ігри Legacy. Чому одні ініціативи з блокчейн-технологією «вистрілюють», а інші приречені на ганьбу та осміяння?

Приклад відеоігри, що найяскравіше засяяла на ринку NFT – це мобільна Axie Infinity. У ній гравці вирощують милих монстрів, схожих на покемонів, схрещують їх, прокачують і зіштовхують в онлайн-сутичках у стилі гача-ігор. Однак через систему генетики та прокачування кожного вихованця геймери створюють унікальні істоти, кожна з яких може бути продана на внутрішньому ігровому ринку за криптовалюту.

За кожним з вихованців відразу після його створення закріплюється NFT, який згодом і може бути проданий разом із монстром – у грі продаж токена безпосередньо відповідає продажу активу. Axie Infinity настільки успішно розвинула ідею play-to-earn, що тисячі людей кидають свої роботи і з головою йдуть у нове захоплення, забезпечуючи себе та сім’ї їжею.

Принципово інший приклад зі своєю Legacy представив Пітер Моліньє. Він прив’язав у своїй майбутній грі криптотокени до різних ділянок землі, і це спрацювало — станом на 16 грудня, проект, що ще не вийшов, вже заробив 53 мільйони доларів. Сам геймдизайнер має намір створити повноцінний бізнес-симулятор з елементами ММО, що базується на технології блокчейну.

Земля в Legacy – це не просто актив за донатну валюту, підкреслює творець: на територіях, придбаних гравцями, інші геймери розвиватимуть свій онлайн-бізнес, виплачуючи віртуальним лендлордам ренту в місцевій валюті – LegacyCoin.

В обох випадках працює ключова особливість NFT — прив’язаний до них актив повинен бути унікальним, а кількість жетонів може бути величезною, але не безмежною. Землі в Legacy Пітера Молінні рано чи пізно закінчаться, так само як і нові варіації монстрів в Axie Infinity. І гравці, які підганяються усвідомленням цього, продовжують посилено гриндити та інвестувати в проект, щоб згодом одержувати збільшений прибуток за рахунок спекуляцій, коли ринок почне відчувати природний дефіцит.

Успіх усіх відеоігрових проектів, заснованих на технологіях блокчейну та NFT, залежить від трьох ключових параметрів.

  • Прозорість та стабільність. Гравцям усередині системи мають бути повністю доступні правила, відповідно до яких вони можуть виробляти NFT та виставляти їх на торги у внутрішній системі. Геймер повинен розуміти, що він купує та продає і що саме забезпечує індивідуальність об’єкта угоди. Токен повинен гарантувати невід’ємне право власності на той чи інший ігровий предмет.
  • Унікальність ігрових активів. Будь то монстри, гармати, земля, будиночки або обладунки – всі ці предмети повинні мати помітну і зрозумілу індивідуальність. Це оживляє потенційну внутрішньоігрову економіку, стимулюючи геймерів як прокачуватися самим, так і взаємодіяти один з одним.
  • Обмеженість внутрішньоігрових ресурсів. Кількість унікальних токенів має бути обмежена. У міру наближення до ліміту можливостей зробити щось нове, цінність творів гравців природно зростатиме.

Як ви могли помітити, всі три правила прямо пов’язані з самою суттю криптовалют і невзаємозамінних токенів: вони існують в обмеженій кількості, їх унікальність пояснюється прив’язкою до конкретного унікального реального або віртуального об’єкта, а правила їх виробництва та порядок реалізації зрозумілі та доступні кожному геймеру.

Можна припустити, що недавні гучні провали великих розробників і видавців пов’язані саме з прагненням зійти з шахрайства — підсунути геймерам той же донат, тільки дорожче. Чесне створення ринку NFT всередині гри передбачає прояв певної сили волі з боку розробника: повний контроль над ігровою економікою заміниться на своєрідний арбітраж, де модератори повинні будуть припиняти дії несумлінних геймерів, але не втручатися в економічні процеси.

Як висновок пропонуємо пофантазувати, в яких вже існуючих великих іграх при озвучених вище правилах система NFT і прив’язана до неї внутрішньоігрова економіка виглядали б органічно і вивели концепцію play-to-earn на новий рівень.

Escape from Tarkov

Проект студії Battlestate Games може стати майданчиком для реалізації блокчейн-інновації у вітчизняному геймінгу. Широкий спектр інструментів кастомізації зброї може спонукати гравців ділитися на комерційній основі шедеврами конструкторської думки зі своїми товаришами. Від снайперської гвинтівки, що стріляє чергами, до дробовика з лазерним прицілом і унікальними обважуваннями – в EFT зібрати можна все, і на кожен товар може знайтися свій купець. Ще й абревіатури схожі.

Fallout 76

Рольовому кадавру від Bethesda не страшні ніякі експерименти, багато в чому завдяки ком’юніті, яке за роки після релізу винайшло безліч способів розважати в грі саме себе. І хоча можливостей налаштування зброї тут менше, ніж у EFT, гравці можуть виставити на торги інші результати своєї творчості: лабіринти з пазурами смерті, власноруч зроблені данжі і навіть колекції рулонів туалетного паперу.

Minecraft

Нескінченний простір для створення. На базі Minecraft будуються цілі міста та розбиваються парки, створюються нові пам’ятники та реконструюються події з історії та творів мистецтва. Гравці вже продавали результати своїх праць у воксельній пісочниці за реальні гроші, тому тут прив’язка гри до блокчейн-технології не зробить революцію, але допоможе навіть гравцям-початківцям заробляти.

Dreams

Гра Molecule Studios, що вийшла ексклюзивно для PS4, ідеально підходить для впровадження блокчейн-технологій. У ній є як безмежний потенціал для творчості, так і вже готовий майданчик, на якому гравці можуть хвалитися своїми досягненнями та виставляти на продаж ігрові прототипи.

Кейс NFT у 2021 році оголив цілу прірву проблем як відеоігрової, так і світової спільноти. Це і некомпетентність ЗМІ, що роздмухують маховик хворого ажіотажу через прагнення спростити і заробити більше кліків. Це і прагнення неохайних видавців і розробників застрибнути на «хайптрейн» і заробити зайвий мільйон, давайте бути чесними, обмані гравців.

Це і питання права — незважаючи на всі очевидні переваги як незаперечного документа про володіння цифровим автивом, NFT у поточному вигляді нічого не можуть зробити з проблемою плагіату в онлайн-просторі. А багато національних правових систем досі відмовляються визнавати легітимність смарт-контрактів.

Поставлене спочатку питання «як відрізнити інновацію від хворого ажіотажу?» набагато важче, ніж здається, і остаточний вердикт винесе лише час. Благо, його буде достатньо: NFT вже тут, і вони з нами надовго.