- 1 Помилка №1. Залучений лише один сервіс для збору пошукових фраз
- 2 Помилка №2. Не проводилося розбивка ключових фраз на групи / відсутні кластери
- 3 Помилка №3. Акцент зроблено виключно на високочастотних фразах
- 4 Помилка №4. Відмова від різних типів пошукових фраз
- 5 Помилка №5. Недооціненість простих і складних інформаційних фраз
- 6 Висновок
Як працює початківець «спеціаліст», який настроює контекстну рекламу? Відкриває «Вордстат», бере перші 50 ключів та закидає їх у блокнот. Брр … Ваше серце стислося? Наше теж 🙂
За роки роботи з інтернет-рекламою ми побачили велику кількість таких таргетологів. Початківці, як правило, припускають практично ідентичних помилок. Найявніші промахи, найчастіше, помітні для формування основного кістяка семантичного ядра (СЯ). Сьогодні ми поговоримо про такі помилки та зрозуміємо, як правильно формувати семантичне ядро ще на старті просування.
Помилка №1. Залучений лише один сервіс для збору пошукових фраз
Новачки, як правило, обмежуються єдиним сервісом, щоб побудувати основний кістяк семантики. Такий підхід небезпечний тим, що сформований лист буде далеко неповним. Обмежена одним сервісом вибірка – суттєва втрата за ключами на першому циклі просування.
Допустимо, ви використовуєте виключно “Вордстат”. Усі підібрані через нього ключові фрази будуть актуальними лише для «Яндекса». Значить, можна просто випустити з уваги якийсь трафіковий анкор і залишитися з носом. Конкуренти не сплять – використовують не тільки «Вордстат», але і SemRush, і Serpstat, наприклад. В останньому випадку семантичне ядро буде розширеним і успіху очікується навіть на початковому етапі просування.
Сервіси для підбору ключових слів
Serpstat – багатофункціональна платна платформа, яка дозволяє підбирати ключові фрази для різних пошукових систем та різних ГЕО. Показує як приватність обраного ключа, а й загальну складність фрази, орієнтовну вартість ключа, конкуренцію в PPC та інші характеристики.
Serpstat зручний ще тим, що дозволяє знаходити «підказки», які відображаються при пошуку основної фрази як споріднені запити.
Wordstat – легендарний вітчизняний сервіс для підбору ключових слів. Перевага – безкоштовна, підтримує пошук по різних регіонах, є історія запитів за кілька місяців. Коли потрібно знайти пошукові фрази для конкретного українського міста, «Підбір слів Яндекса» просто незамінний.
Key Collector – вітчизняна технологія, яка дозволяє збирати ключові фрази в автоматичному режимі. Програма платна (перша ліцензія коштує 700 грн, наступні – дешевше), демоверсія відсутня.
Key Collector також дає поради щодо організації перелінкування, визначає вартість та релевантність пошукової фрази. Є зручний інструмент для знімання всіх позицій сайту. Недолік – збирає велику кількість неякісних запитів, які не допоможуть просуватися.
Google Trends – безкоштовний веб-сервіс Google, який дозволяє визначати популярність пошукових фраз, аналізувати пошукові тренди, сезонність та інші важливі фактори. Підтримується вибір регіону, є статистика різних типів пристроїв. Все зручно і функціонально.
Докладніше зупинятися на сервісах для збору семантичного ядра в рамках даного матеріалу не буду, тому що в блозі TexTerra вже писали на цю тему.
Також рекомендую звернути увагу на наступні сервіси для підбору ключових фраз:
- SemRush;
- KeyWord Tool;
- Rush Analytics;
Помилка №2. Не проводилося розбивка ключових фраз на групи / відсутні кластери
По суті, кластеризація – це просто розбивка всіх пошукових анкорів на кілька груп з урахуванням схожості типу запиту (інформаційний, транзакційний, мультимедійний, ГЕО, загальний) та його релевантності. Кластеризація анкорів має проводитися ще на початковому етапі збору СЯ. Вона може бути як ручною, так і повністю автоматичною.
Некоректна кластеризація може призвести до поганих результатів на початковому етапі просування. Поставтеся до неї відповідально, з усією уважністю.
Як зробити кластеризацію семантичного ядра
Отже, ми зрозуміли, що кластеризація – це розбивка підібраних анкорів (ключових фраз) на певні групи. Кожній групі відповідатиме власний інтент (мета чи намір користувача може бути як інформаційним, так і комерційним).
Допустимо, на етапі збору СЯ ми отримали такі анкори:
- доставка автомобіля + з США до України;
- США автомобілі з аукціону + з доставка + до України;
- доставка автомобілів + з США + в України;
- аукціон США автомобілі + з доставкою + до України;
- вартість доставки автомобіля + з США.
Дивимося, які запити містять ідентичний інтент і чи є такі запити взагалі. Умовно об’єднати можна другий та четвертий запити, а також перший та третій. Під п’ятий запит краще створити окрему сторінку.
В ідеалі кожна група повинна відповідати обраній КС (ключовій сторінці). Поєднуючи запити в кластери, пам’ятайте про важливість інтенту. Угруповання можливе, тільки якщо пошукові фрази мають однакові сенси, використовуються синоніми і так далі.
Який спосіб кластеризації СЯ вибрати?
Тут все залежить від розмірів СЯ. Якщо запитів небагато – до 300 – цілком реально виконати всю роботу вручну. Просто відкриваємо семантичне ядро та групуємо запити, як я показав вище.
Якщо запитів дуже багато, доведеться використовувати послуги автоматичної кластеризації.
Єдиний працюючий та безкоштовний сервіс, який я знаю – це «Кулаков». Працювати з ним просто: вводимо всі зібрані ПЗ (мінімум два пошукові запити) та вказуємо регіон перевірки, уточнюємо поріг кластеризації. Вибираємо пункт “Сгрупувати”. Отримуємо угруповання та використовуємо його у своїй рекламній кампанії.
Добре працює Topvisor. Цей сервіс також зручний для знімання позицій, вибору пошукових фраз, збору пошукових підказок. Є велика лінійка тарифів: XS – умовно безкоштовно, але кожне звернення до інструментів буде коштувати близько 1 грн, S – 400 гривні на місяць, M – 1100 гривні на місяць, L – 3700 гривніна місяць, XL – 7500 гривні на місяць.
Ще один варіант – JustMagic. Тут є підбір семантики, LSI-аналізатор, текстовий аналіз та потужний автоматичний кластеризатор запитів. Є безкоштовний тариф (з лімітом до 100 перевірок) та 4 платні тарифи – 1000, 2 500, 5 000 і 6 000 грн.
Ці сервіси ще більш функціональні, ніж мій улюблений «Кулаков», і у них справді найширші можливості для оптимізатора. Не нехтуйте кластеризацією: цей етап обов’язково повинен слідувати після збору семантичного ядра.
Помилка №3. Акцент зроблено виключно на високочастотних фразах
Початківці вважають за краще наголошувати тільки на ВЧ пошукових фразах. Просуватися таким анкорам як молодому, так і більш авторитетному сайту буде непросто. Маючи тільки високочастотні фрази, ви відсікаєте величезну частину аудиторії, яка здатна приносити конверсії.
При формуванні семантичного ядра краще звернути увагу на середньо- та низькочастотні фрази. По них виходити в топ видачі набагато простіше, так як по більшості таких запитів просто відсутні досить релевантні сторінки SERP.
Для кожної тематики існують свої визначення та цифри частотності. Наприклад, якщо пошукова фраза стосується нішової тематики, низькочастотними будуть запити до 100 показів на місяць, середньочастотними – до 1 000 показів на місяць, високочастотними – понад 1 000 показів на місяць. Знову ж таки, все індивідуально. Для фрази «купити айфон» вищезазначене поділ не актуально, оскільки сам анкор дуже високочастотний. Таким чином, для різних тематик будуть різні значення високо-, середньо- та низькочастотності.
Пропоную проаналізувати частотність фраз. Як основу візьмемо анкор «купити диван». Сама по собі ця фраза є високочастотною, тому що має понад мільйон показів на місяць.
Тематика меблів взагалі неймовірно популярна. Вона затребувана практично у всіх регіонах, тому варто очікувати конкурентів не лише за високо-, а й за середньо- і навіть низькочастотними запитами.
Щоб отримати середньочастотний анкор, доведеться розбавити запит. Наприклад, додамо слово “зручний”, “шкіряний” або “дизайнерський”. Тепер проаналізуємо видачу «Вордстат».
Якщо після введення “розбавних” слів на виході все одно виходять високочастотні фрази, потрібно “розмити” їх ще більше. Наприклад, уточнити колір чи якусь властивість предмета.
Саме на середньо- низькочастотних фразах і потрібно будувати кістяк семантичного ядра сайту-початківцю. Просунутися по більш частотних анкор буде практично нереально, особливо якщо у вас недостатньо досвіду в цій справі. Так що заощаджуйте час – враховуйте пошукові фрази з низькою частотністю від самого початку, щоб потім не довелося переробляти СЯ повністю.
Помилка №4. Відмова від різних типів пошукових фраз
Якщо ви просуваєте інформаційний статейник з упором на комерційні послуги (наприклад, сайт про будівництво з корисними матеріалами, який іноді збирає заявки та відправляє їх бригадам), то в його семантичному ядрі повинні бути присутні не тільки інформаційні, а й комерційні типи анкорів.
Краулери Google та «Яндекс» також поділяють всі сайти на інформаційні та комерційні, але це не означає, що потрібно просуватися виключно за одним типом запитів, навіть якщо у вас інтернет-магазин. Розбавляти семантичне ядро завжди корисно: різні типи запитів допоможуть доповнити СЯ найповніше.
Практично будь-який тип запиту може стати комерційним, якщо додати слово «купити» або його похідні.
Обов’язково перевіряйте SERP за кожною ключовою фразою, яка є в семантичному ядрі!
Помилка №5. Недооціненість простих і складних інформаційних фраз
З якоїсь дивної причини більшість таргетологів-початківців приділяють своєю увагою інформаційні типи запитів. У цих типах фраз криється величезний потенціал. Їх можна використовувати як пружину на старті просування (збирати перший трафік, отримати лояльну аудиторію).
Викидати з семантичного ядра всі інформаційні запити в жодному разі не можна, навіть якщо ваш сайт є повністю комерційним і просувається виключно комерційними типами фраз.
В останньому випадку на сайті можна створити розділ із блогами читачів, а потім використати інформаційні запити вже для цих сторінок.
Краще зібрати всі інформаційні запити в окремий файл і додати їх у семантичне ядро за першої відповідної можливості. Звичайно, варто знати міру: не слід просувати лендинги за допомогою інформаційних фраз, наприклад.
Висновок
Ядро – це найважливіший елемент сайту. Щоб не допустити помилок у процесі формування, потрібно спочатку враховувати всі типи запитів.
Розробляйте стратегію просування і не забувайте про важливість використання різних джерел підбору ключових слів. Завжди перевіряйте SERP за всіма фразами, що додаються в СЯ, і записуйте анкори, за якими сторінки на сайті ще відсутні. Тільки в такому випадку можна розраховувати на високі позиції SERP.