Кейс: як створити канал для копірайтерів у Telegram і розкрутити його до 10 000 передплатників

Кейс: як створити канал для копірайтерів у Telegram і розкрутити його до 10 000 передплатників

У цьому кейсі ділимося досвідом, розповідаємо про шишки та удачі, які в результаті дозволили набрати каналу 10 000 передплатників

Чому саме в Telegram, а не в «Дзені» чи ще десь у соцмережах?

Відповідь проста: аудиторія цього месенджера зростає (а тепер, після розблокування Роскомнагляду та офіційного «визнання», — ще швидше), інтерфейс зручний та інтуїтивно зрозумілий, відповідно, «кишеньковий» бізнес вести легко. Керуючись цими факторами, ми вирішили спробувати та запустили «Текстодром».

У цьому кейсі ділимося досвідом, розповідаємо про шишки та удачі, які в результаті дозволили набрати каналу 10 000 передплатників: копірайтерів, редакторів, коректорів, журналістів, контент-майстрів, SEO та SMM-фахівців та перекладачів.

Передісторія: визначення тематики

Оскільки в першу чергу творці каналу самі є копірайтерами, проблем із визначенням головного «болю» аудиторії, що пише, не виникло. Найважливіше для фрілансера у пошуку швидко знаходити та відгукуватися на релевантні замовлення, що досить складно при необхідності шукати за різними майданчиками, групами в соцмережах та месенджерах.

Тому ідея створити агрегатор вакансій для тих, хто працює з контентом з максимальної кількості майданчиків, здалася нам дуже перспективною. І хоча гуру ведення Telegram-каналів вважають, що тематика найбільш вигідних каналів має відповідати потребам максимально широкої цільової аудиторії, ми вибрали вузьку сферу і досі впевнені, що не помилилися.

У результаті за період з 10 лютого до кінця серпня 2020 року (тобто фактично за пів року) у нас на «Текстодромі» вже 10к+ передплатників та стабільний приріст — як завдяки рекламі, так і органічний. Крім того, з’явилися постійні клієнти, і влітку проект почав показувати хоч і невеликий, але прибуток. Як нам це вдалося?

Чому так довго (швидко)?

Звичайно, досягти таких результатів можна і швидше — банально закуповуючи більше реклами, найнявши більше менеджерів для збору вакансій і так далі. Але ми вибрали довгострокову стратегію з мінімальними вкладеннями з власної кишені (на цей момент у канал, сайт і супутні витрати вкладено всього близько 200 000 рублів і не так вже й багато часу).

Якщо ж ви наважитеся створювати свій канал, то вибір завжди за вами: розкрутити його швидко (дорого) або, підібравши тематику, що «вистрілила» і розробивши план відбудови від конкурентів, розвиватися повільно, але правильно.

Головне — не забувайте, вибираючи тему для каналу, слід виходити із загального для будь-якого бізнесу маркетингового правила: майданчик має бути корисним і вирішувати «болі» клієнта. У нашому випадку природним видалося рішення створити агрегатор вакансій для конкретної цільової групи фрілансерів: копірайтерів, редакторів, контент-менеджерів і всіх, хто займається текстовим контентом. Причини:

  1. У Telegram безліч майданчиків вакансій, але більшість із них є «збірною солянкою», в якій доводиться довго шукати свій напрямок роботи.
  2. Ті з каналів, які мають вузьку спрямованість (фактично ми за пів року знайшли близько п’яти прямих конкурентів), або ще більш «вузькі» або розміщують невелику кількість пропозицій на день (від 2 до 5).
  3. Через те, що паралельно ми самі працюємо копірайтерами і перебуваємо в профільних чатах, неодноразово зустрічали колег по труднощі пошуку замовників. При цьому доводиться продиратися через гори спаму і шахрайських пропозицій («легкий заробіток, потрібен лише смартфон» і т. д.).

А щоб відбудуватися від великих конкурентів, ми вибрали певну стратегію:

  • максимальне наповнення каналу вакансіями (щонайменше 20 на день проти 3–7 у «колег»);
  • усі пропозиції повинні відповідати обраній тематиці – робота, пов’язана з контентом;
  • пошук та вибірка як постійної роботи від великих організацій, так і разових та проектних замовлень від приватних осіб – на будь-який смак;
  • жорсткий контроль вмісту каналу: відсівання невигідних для фрілансера пропозицій (робота за відгук, кейс або менше 100 рублів за 1000 символів);
  • відсіювання шахрайських вакансій із занесенням акаунтів зловмисників до «чорного списку».

Початок шляху: залучення перших передплатників (і пара факапів)

Telegram має свою специфіку: у ньому досить проблематичний пошук на запит (якщо назва не містить ключових слів), а перелік каналів «у темі» не так просто знайти — всі основні підписки здійснюються шляхом переходу по рекламі на відомих відвідувачеві каналах або за «сарафаном» (рекомендаціями знайомих чи колег у чатах). Тому основних варіантів розвитку каналу, рекомендованих фахівцями, небагато:

  • максимально ефективний — великі «закупи» реклами на схожих на тематику розкручених майданчиках (вимагає досить серйозного стартового капіталу);
  • домовлятися про взаємопіар з каналами (тут свої складнощі — на ВП погодяться лише за умови схожої кількості передплатників, та й сенсу набирати масу на каналах, де сидять 50–100 осіб, ні: якийсь ефект принесе лише майданчик із 500–1000 людей) ;
  • стандартний спам: розсилання по чатах (готуйтеся до блокування облікових записів) і розсилка вручну по личках потенційної ЦА (летіти в спам із забороною писати від 7 днів цілком реально).

Важливо! Як і будь-який бізнес, розкручування каналу вимагатиме як вкладень на початковому етапі, так і періодичних «закупівель» згодом. Природно, що більше грошей витратите, то швидше наберете передплатників.

У нашому випадку ми вибрали варіант для просування, розраховуючи на мінімальний бюджет. Тому приготувалися одразу до нешвидкої віддачі. Створили канал, підібрали ім’я та картинку та підготували перший рекламний пост.

У нашому випадку ми обійшлися без першої закупівлі реклами, оскільки змогли безкоштовно розміститися на майданчику партнерів – каналі з корисною інформацією для копірайтерів. Там було зібрано 1000 передплатників, пост отримав близько 600 переглядів, і наш канал отримав кілька сотень передплатників, що відкрило дорогу до можливостей ВП з ​​іншими маленькими каналами.

Що ми прогаяли

Перше і головне, що слід би врахувати відразу, — особливості алгоритму пошуку в «Телеграм». Якщо ви хочете отримати передплатників на запит вашої тематики в пошуку – необхідно прописати прямі ключі в назві (зробили це пізніше).

Ми ж, не знаючи спочатку цієї специфіки, вигадували радше оригінальну назву, відштовхуючись від довгострокової стратегії на «обличчя бренду». Як приклад вкажемо, які запити могли б залучити до нас передплатників через пошук Telegram. Ідеальний варіант звучав би як “Копірайтери, редактори, КМ – робота, віддалена робота”. Слово «вакансії» запитують уже менше, але суть така: що більше тематичних запитів різної частоти винесено в заголовок каналу, то простіше вас знайти.

У процесі розвитку «Текстодрому» ми дізналися, що є каталоги каналів Telegram, які рекомендуються на початку шляху як один із способів просування з нуля. Суть: посилання та опис майданчика безкоштовно додаються до загального каталогу. Специфіка:

  • знову ж таки знадобиться вже набрана певна кількість передплатників, зовсім порожні канали можна рекламувати в «інкубаторі» — коментарях під каталогом, але ефекту, звичайно, не буде;
  • загалом про каталоги мало хто знає, тож конверсії чекати не доводиться.

Але є й пара моментів, які б допомогли нам на старті. Головний із них — у каталозі легко знайти подібні за тематикою та кількістю аудиторії канали, яким можна запропонувати ВП (пізніше ми робили це за допомогою Telemetr’у). Але на початку шляху довелося шукати майданчики вручну (ми діяли шляхом звичайного пошуку на запити «робота», «вакансії», «віддалення» та переходів по рекламі з каналу в канал, знову ж таки лише віддалення — канали з близькою тематикою давали менший вихлоп). Плюс до всього, на початковому етапі (та й пізніше) будь-який приріст буде не зайвим, тому максимальна згадка про канали на форумах, у групах, у коментарях (там, де це безкоштовно і дозволено) буде незайвою.

Варіанти просування каналу: ВП, закупівлі та ручне розсилання

Отже, отримавши малою кров’ю перших передплатників, ми пішли лінією взаємопіару. Процес виглядає так:

  • знаходите канал зі схожою тематикою;
  • пишете його адміністратору із пропозицією ВП;
  • у разі згоди обмінюєтеся рекламними постами, результат – взаємний приплив передплатників.

Зважайте на те, що є ризик зіткнутися з нечесними власниками. Ви можете викласти рекламну посаду сьогодні, а завтра партнер передумає і т. д. Нам пощастило, але буває по-іншому.

З чим зіткнулися на цьому етапі:

  1. Не всі канали погоджуються на ВП. Великі одразу відпадають – їм невигідно, схожі за обсягом можуть боятися конкуренції.
  2. Подібні за кількістю учасників канали дають низьку парафію. Можна сказати, крупицями набирали передплатників — тут 20, там 15. Притому, що вибору особливо широкого за нашою тематикою не було.

І тут знову став нам у нагоді розкручений до 1000 канал від партнерів. З’явилася можливість укладати договір про взаємопіар з більшими (наприклад, удвічі) майданчиками — обіцяючи «відповідне» розміщення на двох каналах… Більшість адмінів погоджувалося. Так ми дісталися (хоч і черепашими кроками) до 400+ передплатників. Але справа йшла надто повільно. І березень ми вирішили присвятити старому доброму спам-способу, але цільовому: тільки тим, хто вже «крутиться» в копірайтерській тематиці.

Розсилка в особисті повідомлення

Розсилка по особи на початковому етапі для способу розкрутитися «майже без вкладень» виявилася напрочуд ефективним варіантом. За березень ми відправили близько 500 повідомлень знайденим у профільних чатах людям. Звичайно, не бездумно: просте масове розсилання миттєво призводить до скарги на спам. А в «Телеграм» це означає блокування облікового запису не менше ніж на тиждень. Тобто писати тим, з ким ви раніше не спілкувалися, стає неможливим. Тому алгоритм пошуку виглядав так:

  • зайти в чат, де копірайтери, контент-менеджери та коректори пропонують свої послуги,
  • кожному, хто написав (за умови якщо в тексті він позиціонував себе як копірайтер) надсилали заздалегідь заготовлений текст повідомлення
  • намагатися не нав’язуватися (найпростіше не видаляти личку з потенційним передплатником — так буде видно, чи ви вже писали йому чи ні).

Навіть за такої акуратної техніки один акаунт все ж таки заробив семиденний бан за спам. Пізніше ми скоригували тактику: писали лише тим, хто сам цікавився (наприклад, запитували в чатах «а де ви знаходите замовників»), або за текстом резюме було зрозуміло, що перед нами новачок (а отже, не знає, де шукати клієнтів).

Підсумком тактики став дуже швидкий приріст: із 500 потенційних передплатників зацікавилося та підписалося на «Текстодром» 300+. Паралельне продовження лінії ВП та періодичне розміщення на каналі партнера разом призвело нас до першої маленької перемоги — понад 1000 учасників. Це вже дало певну вагу каналу – вже до нас почали звертатися з пропозиціями про взаємопіар, а також з’явилися перші звернення замовників щодо розміщення вакансій (про це нижче).

Закупівлі рекламних місць

Для прискорення просування почали закуповувати рекламу. Тут теж виявилося підводне каміння:

  1. Витрачати дрібні суми на рекламу в маленьких каналах неефективно — мало переглядів та переходів. У результаті вигіднішою виявилася одна дорога реклама на великому (50 тисяч передплатників і вище) майданчику, з якого одразу прийшло 400+ людей.
  2. Щоб не змарнувати гроші, обов’язково потрібно контролювати стан каналів, на яких ви плануєте купити рекламу через «Телеметр». Це спеціальна метрика для Telegram-каналів, яка показує їхню статистику: кількість переглядів на пост, графік відписок/підписок (відразу видно, якщо канал «на закупівлі», тобто йде свіжа притока), рекламну ефективність у інших ресурсів, активність користувачів (і час її піків) та мітку про «ботівництво» (якщо канал був запідозрений у штучному накручуванні передплатників).
  3. Для ефективної реклами не так важлива загальна кількість передплатників на каналі, як кількість переглядів («очі на пост»). Саме на переглядах на пост обчислюється приблизна ціна реклами (показник CPM). Чим менше людина переглядає контент каналу, тим, природно, менша вона цінується.

Звісно, ​​спочатку довелося попрацювати «в мінусі». Ми не прагнули великих витрат – найдорожчий піст спочатку обходився в 2500 рублів, плюс кілька дрібних витрат від 250 до 1000 рублів в дрібних каналах. Але це нормальний стан: що швидше ми збирали передплатників і розкручували канал, то ближче були перші клієнти, яким ми продавали рекламу. Загалом фактично за пару місяців ми вийшли у нуль — тобто витрачали на рекламу лише те, що отримували від замовників із вакансіями та клієнтів — каналів віддалення. При тому, що з надходженням доходів ми постійно збільшували закупівлю реклами.

Просуваємо бренд: робота з аудиторією та піар на зовнішніх майданчиках

Наступним етапом стратегії стало підвищення рівня лояльності аудиторії. Мета – стати корисними не тільки як агрегатор вакансій, але й застерегти від шахрайських схем та розлучення на гроші під виглядом пропозицій роботи. Додаткова мета – включити режим «сарафанного радіо»: чим більше корисного є на каналі, тим частіше копірайтери рекомендуватимуть його один одному.

На скрінках нижче – опитування, що регулярно проводяться в каналі. Таким чином ми оцінюємо переваги нашої аудиторії (які вакансії слід давати більше) та рівень середнього передплатника (наскільки складну роботу вони можуть виконати та чи цікава їм буде реклама курсів).

Важливою була й можливість зворотного зв’язку: ми не лише відстежували реакцію передплатників на наші дії в чатах і регулярно проводили опитування з метою оптимізації контенту, а й додали робота зворотного зв’язку. Діалоги довіряти чат-боту ми не стали – на іншому кінці сів наш же співробітник. Він відповідав на запитання аудиторії та збирав відомості про шахраїв.

Скарг на перших етапах надходило досить багато, пізніше ми навчилися відсіювати підозрілі вакансії та значно зменшили їхню кількість у каналі. Додатково вивісили пост із попередженням про шахраїв, де коротко описали способи обману і додали список підозрілих акаунтів, що постійно оновлюються.

Це дало відмінний ефект: нам вже почали скаржитися і на шахраїв, виявлених на сторонніх каналах; у чатах копірайтерів при надходженні скарги на обман із боку замовника їм уже без реклами з нашого боку почали рекомендувати «Текстодром». Природно, і як максимально зручний майданчик з великою кількістю вакансій для тих, хто пише, і як місце, де шахраїв швидко нейтралізують. Органічний приплив, таким чином, став практично регулярним – від 10 до 20 осіб на день.

Паралельно ми залучали передплатників із зовнішніх ресурсів без використання платних рекламних інструментів. Наприклад, на vc.ru була розміщена нативна стаття про копірайтинг та способи пошуку замовників, куди були додані різні варіанти, включаючи біржі, кілька каналів видалення (уклавши угоди з їхніми адміністраторами) та, природно, наш канал. Паралельно з цим точилася активна робота з розміщенням коментарів у соцмережах — вони щодня приносили нових передплатників.

Монетизація каналу

Працювати «в мінус» — погана ідея, і, природно, було бажання не лише допомагати людям знаходити замовлення, а й заробити на каналі. Шляхів монетизації на початковому етапі було два: –

  • розміщення рекламних постів на каналі;
  • продаж розміщення вакансій для виконавців.

Почнемо із реклами. Реклама нікому не подобається і заважає, тому було прийнято рішення звузити коло рекламодавців: жодних «каламутних», на кшталт ставок на спорт, та заборонених законодавством варіацій ми не розміщували. Основні об’єкти реклами — інші канали з віддаленою роботою, «тематичні» (про копірайтинг та редактуру) та різноманітні курси, що дозволяють підвищити рівень компетенції виконавців.

Важливо! Менеджер з реклами – абсолютно не зайва структурна одиниця вашого проекту: «ходити» з пропозиціями щодо потенційних клієнтів, а також закуповувати рекламу – все це займає чимало часу.

Про те, як правильно вибирати канали в «візку» для власного просування та нахопитися там «ботів» від шахраїв-адмінів, можна написати окрему оду, тому в цій, і без того широкій, темі обійдемо це питання стороною.

Повернемося до другого шляху монетизації – розміщення вакансій за гроші. Тут все просто: клієнт кидає оголошення, ми перевіряємо його, отримуємо оплату та розміщуємо у каналі. Нюанс – бувають клієнти-шахраї, які планують заробити на довірливих передплатниках. Ті з них, хто розумніший, готові закинути кілька сотень рублів і отримати доступ до аудиторії. Тому перевірка вакансій — це окремий біль голови і час (і то не завжди виходить негідника на чисту воду до розміщення).

Створення сайту для Telegram-каналу

Наступним етапом розвитку проекту став сайт. Основною причиною його появи стали три фактори.

Перший і головний фактор

Забираючи один «біль» (пошук вакансій), ми створили іншу: постійні нові пости в каналі (до 20 вакансій на день) створювали бажання подивитися, чи ми не втратили чогось цікавого в плані клієнтів. Зрештою — знову те саме відволікання на нові вакансії, щоправда, в одному чаті.

До речі, нововведення не сподобалося невеликій кількості людей — кількість відписок після запуску склала менше двох десятих відсотка від усієї кількості передплатників.

Другий і прозаїчний фактор

Зі зростанням кількості вакансій (постів виходило дедалі більше) став падати СРМ — показник, від розміру якого залежить ціна реклами. Крім того, вакансії від прямих замовників починали швидко «тонути» в обсягах зібраних, що не могло в перспективі не позначитися на результатах у гірший бік. Відповідно, ми починали втрачати доходи, а враховуючи те, що проект на той момент ще працював у мінус, ні до чого хорошого це не призвело б.

Третій та перспективний фактор

Сайт – сам по собі чудовий інструмент для цілої купи напрямків – від наявності повноцінного блогу з корисними статтями до можливостей додаткової монетизації через партнерські програми, поштові розсилки, рекламні блоки та інші напрямки. До речі, блог ми вже запустили та пропонуємо нашим передплатникам писати статті за гроші.

Крім того, був ще задум за новим інструментом, який вирішує ще якусь кількість «болів» у новачків — базі для портфоліо копірайтерів. Зараз вона перебуває у процесі реалізації: є невелика кількість користувачів послуги та перші клієнти, які прийшли до авторів безпосередньо через інтернет-ресурс.

Сам сайт ми зібрали самостійно на WordPress, купили зручний платний шаблон і запустили, першого ж дня виклавши добірку з двома десятками вакансій саме на нього. Не одразу все вийшло гладко — кілька днів було витрачено на введення зручнішої системи навігації за самими вакансіями, змінювався формат оглядового посту в каналі. Але в цілому поточний результат, виходячи з органічного приросту та відгуків, які приходять нам у бот зворотного зв’язку, влаштовує більшість передплатників.

?

Що ми маємо:

  1. Понад 10 000 лояльних передплатників на каналі та вкрай низький рівень відписок.
  2. Близько 2 000–2 500 щоденних переглядів у каналі та на сайті, причому на сайт вже активно йдуть «зовнішні» відвідувачі, у тому числі й замовники (є кілька підтверджених замовлень саме через нього).
  3. Сформовану базу постійних рекламодавців, що дозволяє «закривати» всі витрати (домен, хостинг, платні плагіни, нашу рекламу та оплату менеджерів) і навіть відкладати трохи на розвиток.
  4. Базу постійних замовників, які оплачують розміщення вакансій безпосередньо у каналі та швидко знаходять виконавців.

Які перспективи та завдання?

Перше і найголовніше для нас завдання — продовжувати вирішувати «біль». Збільшувати відсоток виконавців, які змогли знайти роботу через наш зв’язок сайт+канал, не витрачаючи час на годинний серфінг в інших джерелах. Як бачите, є над чим працювати. Ми поставили собі два завдання:

  1. Збільшувати кількість вакансій (це вирішить «червону» проблему на графіці). Для цього, окрім більшого охоплення джерел вакансій, у вересні ми запускаємо кілька рекламних кампаній у мережі, щоб залучити замовників на сайт.
  2. Давати посилання на справді тлумачні курси, платні та безкоштовні (для вирішення «помаранчевої» проблеми). Тут було проведено переговори з кількома авторами курсів + підключено партнерські програми. Крім того, для тих, хто не має можливості оплачувати платні курси, ми розміщуємо посилання на безкоштовні та намагаємось наповнювати блог контентом, який допоможе на початку шляху.

Обидві завдання мають спільну вигоду: передплатники отримуватимуть більше вакансій та знань (платно чи безкоштовно), проект отримуватиме додаткові кошти, що дозволить йому розвиватися швидше.

Крім цього, ми плануємо :

  • переробити модель розміщення портфоліо, зробивши його зручнішим для виконавців (візуал) та замовників (навігація);
  • активніше працювати над блогом, залучаючи все більше авторів для створення корисних для новачків тем;
  • запустити робота, який допоможе вибирати зручні вакансії;
  • активно просуватись у медіа, залучаючи все більше замовників для наших передплатників.

Подальші, зимові, плани не менш великі. До кінця року ми плануємо запустити сервіс із високим рівнем автоматизації, який допоможе зручно розподіляти завдання та вести внутрішній облік клієнтам, керівникам проектів та редакторам. Зручно – це без постійного переміщення між Google Docs, Google Sheets, Trello, Asana та купою чатів у різних месенджерах. Попит (виходячи із сотень особистих листування) — є, а отже, намагатимемося закрити і цей «біль».

Підсумки та поради

Традиційна коротка сума для тих, кому читати ніколи. Врахуйте, що все це суто особистий досвід авторів статті, і ми не претендуємо на істину, лише пишемо про свій шлях і результати.

Отже, якщо ви хочете запустити свій канал і монетизувати його з користю не тільки для себе, а й для ваших передплатників, необхідно:

  • вибрати нішу – вузьку, але в міру;
  • визначити бюджетні можливості;
  • дізнатися ціну реклами у тематиці;
  • прикинути можливості монетизації та перспективи розширення;
  • вивчити послуги Telemetr і Tgstat;
  • навчитися створювати ботів різних типів (обов’язково – бота зворотного зв’язку замість вказівки власного ніка в інформації про канал);
  • створити рекламні креативи для просування;
  • підготувати таблицю для обліку та планомірно її вести;
  • знайти чати адмінів каналів та увійти в тусовку (маса корисних порад та ділових зв’язків);
  • бути морально стійким до спілкування з якоюсь кількістю шахраїв та просто неадекватів (це буде обов’язково);
  • Знайти розумних менеджерів (редакторів) або бути готовим вести проект самостійно (на початковому етапі must have).

Запустити свій канал і бути готовим на початковому етапі втрачати якусь кількість грошей і багато часу — поки не зрозумієте всі нюанси. Але результат – особливо в тому випадку, якщо ваш проект приносить не лише гроші, а й реальну користь людям – буде дуже приємним.