Чи сайт втрачає позиції в пошуку? Перевірте його на переоптимізацію за цим гайдом

Чи сайт втрачає позиції в пошуку? Перевірте його на переоптимізацію за цим гайдом

У широкому сенсі пере оптимізація сайту – підгонка сторінки або всього сайту під конкретні пошукові запити.

Що таке пере оптимізація сайту

У широкому сенсі переоптимізація сайту – підгонка сторінки або всього сайту під конкретні пошукові запити, щоб ресурс потрапив у топ видачі за цими запитами Переоптимізація не вітається ні Яндексом, ні Гуглом. Як покарання пошуковики песимізують сторінку не за однією пошуковою фразою, а відразу за кількома групами ключів – вона просто перестає відображатися у пошуку.

У вузькому сенсі переоптимізація – це текстовий фільтр «Яндекса», який накладається за штучне додавання ключових слів на сторінку. Google має аналогічний фільтр Panda.

Як зрозуміти, що стаття в топі

Тексти насичуються ключовими словами, щоб сторінки сайту потрапляли в топ пошукової видачі та залучали нову аудиторію. Проте сьогодні це неефективно: кожен ресурс оцінюється за сотнею параметрів, і ключові слова не стоять серед них на першому місці.

Перевірте, можливо, і без оптимізації ваш сайт уже потрапив у топ? Для цього потрібно зняти позиції сайту на конкретний запит. Якщо запит поодинокий і не геозалежний, ви можете просто загуглити його в режимі інкогніто.

Коли потрібно перевірити багато запитів, зручніше користуватися онлайн-інструментами для зняття позицій. Найпростіший з них – BE1:

Інструмент дозволяє знімати позиції сайту в «Яндексі» та Google безкоштовно, при цьому можна обирати російські ГЕО. Єдине обмеження – перевіряти можна не більше ніж 100 запитів за раз.

Як переглянути динаміку відвідування сторінки в «Яндекс.Метриці»

 1. Відкрийте «Яндекс.Метрику» та знайдіть звіт за відвідуваністю сторінок.
 2. Вкажіть умову «Візити, в яких», натисніть знак + та виберіть умову «Перегляд», «Перегляд URL», вкажіть URL сторінки, що цікавить.
 3. Отримайте докладну статистику по сторінці та динаміці трафіку, як у будь-якому звіті.

Якщо динаміка сторінки погіршилася або зменшилася кількість заходів за ключом (без сезонної чи подійної причини), її слід перевірити. Для перевірки переоптимізації є кілька сервісів. Розглянемо деякі з них.

Як автоматично перевірити сайт на переоптимізацію в Яндексі

Всі сервіси мають власні алгоритми розрахунків. Там можна спиратися при виявленні переоптимізації, але 100 % об’єктивними вони є. Приклад: у статті жахливо низький бал за «Тургенєвим», але сторінка з текстом міцно «сидить» у топі.

«Тургенєв»

З інструментів дозволяє проаналізувати загальний рівень заспамленние тексту, оцінити ризик фільтра для пересну і

 • вибирає переоформлення;
 • оцінює зручність читання тексту;
 • аналізує стилістичну складову;
 • шукає ключові слова.

Він не просто маркує помилки та недоліки, а й докладно пояснює їх.

Щоб скористатися сервісом, вставте текст із сайту у вікно перевірки. На вкладці «Загальний ризик» ви побачите зведення за основними параметрами.

«Тургенєв» виніс тексту невтішний вердикт: ризик отримання фільтра дуже високий. І поділом! Опис послуги справді невдале. Видно, що воно написане під певні ключі, але сенсу в тексті нуль. Отримано оцінку 11 балів, що свідчить про високу ймовірність отримати фільтр за переоптимізацію.

«Тургенєв» виводить такі характеристики:

 • «академічна нудота»;
 • надчасті слова;
 • щільність стилістичних проблем;
 • кількість стилістичних проблем;
 • покриття ключовими словами;
 • частка змістовного тексту.

 

 • Академічна нудота – частка повторів у тексті.
 • Нудота словосполучень – та сама «академічна нудота», але розрахована задля окремих слів, а пар слів, між якими може бути привід. Що ця оцінка, то більше вписувалося повторів.
 • Класична нудота – параметр, який залежить від максимальної частоти слів у тексті. Для визначення ризику немає.
 • Надчасті слова – кількість слів, що зустрічаються у тексті значно частіше, ніж мають відповідно до ймовірнісної моделлю.
 • Надконцентрація “і” – надто велика кількість повторів союзу “і”. Може свідчити про зловживання конструкціями типу «зручно та вигідно».
 1. Натисніть рядок «Показати всі характеристики», щоб побачити додаткові параметри тексту.
 2. На вкладці «Повторення» можна оцінити показники нудоти тексту.
 3. На вкладці «Стилістика» оцінюємо композицію тексту.
 • Щільність стилістичних проблем – кількість помилок, поділена на довжину тексту в словах.
 • Кількість стилістичних проблем – сума «квантів» (від 1 до 3), отримані словами тексту за стилістичні проблеми.

У «Запитах» – все, що стосується зловживання ключовими фразами у тексті.

 • Покриття з ключовими словами – частка тексту, яку займають запити (з урахуванням «штрафів» за запити у прямому вході та довгі запити).

Вкладка «Водність» покаже співвідношення стоп-слів у тексті.

 • Частка змістового тексту – частка слів, які не входять до списків стоп-слів та спільних слів.
 • Водність – частка стоп-слів, визначення ризику немає.

Остання вкладка – «Індекс зручності читання»

Цей індекс аналізує складність тексту на основі середніх довжин слів та речень. Це метрика Automated Readability Index, але адаптована до російської мови.

«Тургенєв» – крутий сервіс, який допомагає запобігти переоптимізації як ще не опублікованому, так і вже розміщеному тексті.

Інструмент платний. Без передплати можна перевірити один текст.

«Інструменти Арсенкіна»

Цей сервіс використовується для перевірки наявності вже накладеного фільтра за переоптимізацію та в цілому домену за конкретною ключовою фразою (до 10 ключових слів одночасно).

Щоб перевірити наявність текстового фільтра в домені:

 1. Відкриваємо сервіс.
 2. Вказуємо пошукову фразу, сайт та місцезнаходження.
 3. Отримуємо результат.

«Інструменти Арсенкіна» платні, але є безкоштовний тариф. На ньому встановлено обмеження в 100 лімітів (прим. ред. – Так на сайті називають перевірки) / добу, тому багато сторінок перевірити не вдасться.

«Піксель Тулс»

Pixel Tools – ефективні інструменти, що добре зарекомендували себе серед досвідчених пошукових оптимізаторів. Pixel Tool існує і окремий сервіс для перевірки наявності фільтра за переоптимізацію.

 1. Відкриваємо сторінку.
 2. Вказуємо перелік запитів (до 50 одночасно).
 3. Вписуємо власний домен.
 4. Вибираємо ГЕО.
 5. Натискаємо «Перевірити»

Результат буде доступний за кілька секунд

«Піксель Тулс» – платний інструмент. Щоб перевірити сайт на переоптимізацію, потрібно придбати стартовий тариф

Як вручну перевірити сайт на наявність фільтра за пере оптимізацію Google

Щоб визначити наявність фільтра за переоптимізацію, ви повинні заздалегідь відстежувати позиції сайту в SERP, особливо щодо конкурентів.

Якщо ваш сайт несподівано втратив лідерство за важливою пошуковою фразою в Google, потрібно перевірити ключ за допомогою Advanced Search Google.

Результати розширеного пошуку не враховують песимізацію доменів, тому можна визначити наявність фільтра, просто погугливши слово або словосполучення через Advanced Search.

Алгоритм дій наступний:

 1. Спочатку шукаємо пошукову фразу у звичайному “Google Пошуку”. Запам’ятовуємо позицію свого сайту
 2. Тепер відкриваємо Advanced Search і проводимо пошук за цією ж фразою
 3. Позиції нашого сайту не відрізняються. Значить, незважаючи на пряме входження ключа в заголовку, фільтр за переоптимізацію не накладено.

Якщо конкурент у звичайному пошуку відображається вище, це означає, що ваш сайт був песимізований.

Як позбутися фільтра за переоптимізацію

Позбутися фільтра за переоптимізацію можна тільки вручну, переробивши всі сторінки сайту, де є велика кількість неприродних ключових фраз у прямому входженні.

Якщо проблема переоптимізації для вас актуальна, зверніть увагу на такі вимоги:

 • ключові слова в тексті мають бути максимально релевантними до змісту сторінки;
 • ключові слова мають бути вписані природно, немає повторів;
 • у заголовках сторінок не використовуються прямі входження ключових фраз;
 • ключових слів не виділено болдом;

У жодному разі не змушуйте автора писати під фіксовані значення водності/нудоти. У «методичках» з SEO, що розповсюджуються на курсах копірайтерів, досі вказуються сумнівні правила. Наприклад: максимальна частота одного слова в тексті не може перевищувати 3%, а рівень водності – 15%. Це, звичайно, маячня.

Головне – користь від тексту, високий рівень експертизи автора, добрі метрики залученості. Технічні показники практично нічого не вирішують.

Не потрібно намагатися всіма правдами та неправдами додати до тексту певну кількість ключових слів – такі способи були ефективними на початку двохтисячних. Сьогодні алгоритми пошукових систем досконалі настільки, що обманювати їх, маніпулюючи технічними параметрами тексту, немає сенсу. Все одно не вийде.