Існують інструменти, які відстежують доступність сайту та зміни на його сторінках. Вони дозволяють дізнаватися про проблеми відразу, а не постфактум.
На просування сайту впливає безліч факторів, деякі можуть бути неочевидними стороннього спостерігача.
Прийнято вважати, що основа SEO – це вдосконалення внутрішньої оптимізації, покращення юзабіліті, перелінкування, формування посилання, технічні виправлення. Так і є, але іноді запорукою зростання є не наявність змін, а їхня відсутність. Якщо точніше – мають значення стабільна робота сайту та захист від несанкціонованої зміни сторінок.
У цій публікації я зробив добірку інструментів, які спрощують моніторинг сайту, але спочатку розберемося, чому питанням варто займатися.
Уявіть, що ви, як SEO-фахівець, довго працювали над посадковою сторінкою товару чи послуги: оптимізували конверсію, шліфували кожен рядок тексту, ретельно підбирали та полегшували зображення, тестували CTA-елементи. А контент-менеджер узяв та перекроїв контент навряд чи повністю. Всі ваші зусилля пішли за вітром.
Буває, адміністратор сайту відключає плагіни, які відповідають за SEO, і злітають усі Title та Description. Щось подібне може зробити програміст, коли править верстку.
Сюди ж віднесемо ситуацію, коли сайт часто недоступний через проблеми на сервері, але цього «миготіння» ніхто не помічає. В результаті бізнес втрачає прибуток, а пошукові системи з часом починають знижувати позиції сторінок у видачі.
У перерахованих кейсів є неприємна спільна характеристика. SEO-фахівець та власник сайту дізнаються про проблему постфактум, коли технічний збій або людська помилка вже позначилися на положенні сторінок у видачі.
Щоб негайно дізнаватися про проблеми, слід використовувати спеціальні сервіси для моніторингу доступності сайту та змін на ньому.
Ще кілька ситуацій, коли корисний автоматичний моніторинг:
- Зламування сайту зловмисниками. Установка скриптів, що генерують спамні сторінки. Використання редиректів для перенаправлення трафіку із сайту на свої ресурси.
- Продаж адміном посилань із сайту без відома власника (так, це не рідкість).
- Неочевидні технічні проблеми, які інколи складно помітити навіть фахівцю.
- Внесення на сайт незатверджених змін, які можуть вплинути на ранжування.
- Проблеми на стороні сервера (нестача ресурсів, конфлікти скриптів та ін.).
Сервіси моніторингу допомагають вебмайстрам вибирати добрі хостинги. Моніторинг 24/7/365 – найкращий спосіб відразу дізнатися про інцидент, а значить оперативно його усунути та вжити превентивних заходів на майбутнє. Нижче наведено приклади інтерфейсів моніторингових ресурсів.
Автоматичний моніторинг необхідний більшості комерційних та інформаційних проектів, особливо сайтам з високою відвідуваністю та великою кількістю сторінок. Руками тисячі та десятки тисяч сторінок не перевіриш.
Монітори та радари
Одним із маркерів якісного хостингу є високий показник uptime (аптайм), під яким розуміють час безперебійної роботи сервера.
Це важливо, тому що у часі, коли сервер не працює, сайт недоступний ні для відвідувачів, ні для пошукових роботів. Низький uptime може негативно вплинути на ранжування у пошуку, конверсії та продажу.
Навпаки, показник uptime 99.9% означає, що протягом року хостинг у сумі може не працювати лише 8 годин 45 хвилин. Це дуже хороший показник, оскільки 100% недосяжні в принципі — будь-який сервер потребує планових технічних робіт, бувають нештатні ситуації.
Показник uptime можна дізнатися у самого хостера. Рейтинги хостингів враховують uptime як важливий критерій та дозволяють порівнювати час безперервної роботи різних майданчиків.
Крім того, існують спеціальні сервіси для моніторингу доступності сайту, які в автоматичному режимі перевіряють доступність ресурсу та повідомляють про збої.
Перші шість позицій у переліку нижче – популярні монітори доступності сайту в різних точках світу, у різних браузерах та операційних системах.
Інші позиції списку – так звані радари, сервіси для відстеження змін на сайті.
Водночас монітори оптайму та радари дозволяють людям, відповідальним за сайт, у будь-який момент часу знати, чи працює все на ресурсі, наче швейцарський годинник.
1. Host Tracker
Дозволяє проводити перевірку із заданим інтервалом з безлічі місць у всьому світі (156 локацій). Повідомлення про можливі проблеми миттєво надсилаються по вибраному веб-майстром каналу зв’язку.
Відстежуються швидкість завантаження, час відгуку, використання серверного обладнання та інших технічних показників. Є деталізовані звіти. Можна настроїти автоматичне припинення кампанії в Google Ads на період, коли з сайтом щось не так, а потім її відновлення.
Місячна передплата стартує з $14. Є пробний період на 30 днів, після якого можна залишитись на пакеті Free з обмеженим функціоналом або перейти на платну передплату.
2. UptimeRobot
Перевіряє доступність сайту з інтервалом в 1 хвилину, дозволяє контролювати до 50 сайтів на одному обліковому записі. Крім доступності сервера, моніторит пінг, порти, https/ssl, час відповіді, і навіть може відстежувати наявність спеціальних фрагментів у вихідному коді.
UptimeRobot має програми для мобільних пристроїв, а також можливість створювати спеціальну сторінку з дашбордом для відстеження аптайму та статусів, у тому числі у форматі white label.
Стандартний тариф коштує $15/місяць, але можна отримати хорошу знижку. Є безкоштовна підписка, в якій недоступні повідомлення, але можна перевіряти доступність сайтів з інтервалом 5 хвилин.
3. Pingdom
Досить популярний сервіс, який багатьом знайомий насамперед завдяки перевірці швидкості завантаження. Але розробники пропонують не менш зручний функціонал для моніторингу доступності сайту, який відрізняється зручністю та інформативністю.
Працездатність сайту можна відслідковувати з більш ніж 100 місць по всьому світу, паралельно аналізуючи швидкість завантаження сторінок та відстежуючи різні транзакції, наприклад реєстрації користувачів, пошук, перевірку кошика покупок.
Безкоштовних варіантів використання немає, але є широкий спектр варіантів платної підписки. Базовий тариф стартує із $15/місяць.
4. Uptimia
Слідкує за часом безвідмовної роботи https, DNS, UDP, TCP, електронної пошти. Перевірки проводяться кожні 30 секунд із 171 контрольної точки, розташованої по всьому світу на шести континентах.
Відлежує веб-транзакції (форми входу, форми замовлення тощо).
Звіти можна отримувати щодня, щотижня, щомісяця і навіть щороку.
Можливе безкоштовне використання з обмеженим функціоналом. Платні тарифи розпочинаються від $9 за один сайт.
5. Monitorus
Перевіряє доступність веб-ресурсу з інтервалом від 1 хвилини, проводить аналіз на редиректи. Дозволяє прогнати сайт за базами Роскомнагляду, антивірусів, чорними списками.
Відслідковує цілісність файлів. Повідомляє про додавання нових файлів, зміну наявних, їх видалення або переміщення. Допомагає оцінити працездатність MySQL, FTP, POP3/SMTP/IMAP.
Інформує про термін закінчення домену та SSL-сертифікат. Це зручно для власників великої кількості сайтів.
Дозволяє проаналізувати сайт на наявність вірусів та підозрілої активності. Аналізує не лише всі файли, а й вміст CMS. Знаходить приховані посилання, блоки, файли.
Один із найдешевших інструментів.
6.Ping-Admin
Незважаючи на досить традиційний дизайн, Ping-Admin – це сучасний інструмент з параметрами, що гнучко настроюються. Доступні 157 локацій у різних країнах.
Можливості Ping-Admin:
- моніторинг аптайму;
- перевірка FTP;
- перевірка баз даних;
- безкоштовні повідомлення SMS, E-mail, Skype, Viber, Telegram, RSS;
- вивантаження даних у Excel.
Усі завдання зібрані лише у таблиці. В інтерфейсі доступний вибір дат, експорт даних у файл.
Тарифної сітки немає. Баланс списується за кожну операцію. Вартість перевірки розміщена на сторінці з описом послуг на сайті Ping Admin. Для великих клієнтів є безлімітний пакет.
7. Топвізор Радар
Перший за рахунком радар у моїй добірці (вище були монітори доступності).
Відслідковує Title, Description, H1, зміни у контенті, коди стану (200, 4xx, 5xx тощо).
Вказавши пошту для отримання повідомлень, можна встановити інтервал перевірки від дня до тижня.
За допомогою спеціальної розмітки можна виключити динамічний вміст.
8. Rush Analytics
Мета-сканер Rush Analytics перевіряє на наявність змін Title та Description, заголовки H1, вміст сторінки, коди відповіді сервера, редиректи, canonical, а також файл robots.txt.
Передбачені гнучкі налаштування парсингу (можна встановити частоту перевірки та user agent).
Звіти зручні, перегляд історії зміни параметрів.
9. SE-Ranking
Алгоритм, яким працює сервіс моніторингу SE-Ranking, гранично простий:
- користувач вказує сторінки для відстеження;
- обслуговування сканує їх за заданим розкладом;
- якщо щось змінюється, користувач отримує повідомлення.
Крім метатегів та контенту, можна відслідковувати зміни в robots.txt, вхідних та вихідних посиланнях на сторінку, а також перевіряти статус індексації в Google та Яндекс.
10. Visualping
На відміну від інших сервісів у даному списку Visualping не є компонентом складної платформи, а призначений виключно для вирішення одного завдання – відстеження візуальних змін на сайті або конкретній сторінці та надсилання оповіщень користувачеві.
Справляється він із цією справою чудово, а коштує від $13/місяць за перевірку до 40 сторінок на день.
Є безкоштовний план, який дозволяє відстежувати два URL-адреси.
Підсумки
Штатному SEO-фахівцю та підприємцю інструменти моніторингу доступності сайту та змін на сторінках допомагають:
- Контролювати в режимі 24/7/365 доступність сайту та вживати оперативних заходів у разі збою.
- Вибирати найкращий хостинг з урахуванням uptime.
- Тут же помітити ознаки DDOS-атак та інших втручань у роботу сайту.
- Переглядати історію змін на сторінці та оцінювати, який ефект для SEO принесли ті чи інші редагування.
- Стежити за змінами, що їх вносять колеги. Це допоможе виключити випадкові зміни в ключових елементах сторінки (наприклад, у мета-тегах).
- Слідкувати за нововведеннями конкурентів. Більше не потрібно вручну перевіряти, чи змінилися конкуренти ціни або сторінки основних продуктів і послуг.
- Формувати звіти для клієнтів з усіх змін. Так клієнти бачитиму, яка робота виконувалася протягом певного часу.
Моніторинг змін на сайті та його доступності відноситься до тих речей, які прості за своєю суттю, але мають величезний потенціал. Можливо, це саме те, що варто спробувати у справі.