Поточні та капітальні витрати: в чому різниця?

Поточні та капітальні витрати: в чому різниця?

Коли ви працюєте над розвитком SaaS-проекту, вам щодня доводиться мати справу з великою кількістю термінів зі сфери фінансів, і той факт, що два поняття зі схожими значеннями – наприклад, відкладений дохід і дохід поточного періоду – можна іноді переплутати, нікого не дивує.

Припуститися помилки легко, але це не виправдання: треба розуміти, що кожна з них може привести до вкрай неприємних наслідків для вашого бізнесу.

Поточні та капітальні витрати – це ще один приклад, який може викликати плутанину. Розуміння того, як кожен з цих видів витрат повинен відслідковуватися, дозволить вам значно заощадити кошти і стане невід’ємною частиною вашого профілю стратегії.

Що таке поточні витрати?

Ось яке визначення поточних витрат ви можете знайти в МСФЗ (Міжнародні стандарти фінансової звітності):

Поточні витрати (Revenue expenditures, REVEX) – витрати поточного звітного періоду.

Цей вид витрат має місце бути, коли компанія купує товари або послуги, необхідні для отримання прибутку в короткостроковій перспективі. Ці витрати будуть враховані в тому звітному періоді, в якому була здійснена покупка. Якщо ви купили щось, щоб отримати прибуток в червні, значить вартість цієї покупки потрібно включити в статтю витрат за червень.

Наприклад, якщо компанія А витрачає 10 000 гривень на місяць на оновлення важливого для роботи її співробітників програмного забезпечення, то ця сума повинна фігурувати у всіх щомісячних звітах. Якщо компанія Б повинна витратити 50 000 грн на заміну компонентів своєї виробничої лінії в жовтні, то вони повинні бути відзначені в статті витрат звіту за цей місяць.

Все те, що купує ваша компанія і що при цьому не є її основним виробничим механізмом, можна віднести до поточних витрат. Від нового канцелярського приладдя до обслуговування будівлі – витрати на покупку всіх цих товарів і послуг відображаються в щомісячному фінансовому звіті компанії по відношенню до доходів за цей період витрат (тиждень / місяць / квартал):

1. Поточні операційні витрати

Будь-які витрати, які регулярно відбуваються протягом заданого проміжку часу, є поточними витратами. Наприклад, орендні платежі або витрати на технічне обслуговування будівлі, що належить вашій компанії, також можна назвати поточними.

Деякі виробничі витрати, такі як загальна ціна товару або абонентські платежі за користування потрібним для компанії програмним забезпеченням, також кваліфікуються як операційні витрати (OPEX) і можуть бути враховані в якості поточних витрат.

2. Невеликі суми, що витрачаються відразу

Поточні витрати, як правило, невеликі. У деяких випадках бухгалтерія може прийняти рішення про введення внутрішньої порогової межі для цього типу витрат – все, що вище певної ціни, буде розглядатися як капітальні витрати і буде враховуватися в даному статусі.

Капітальні витрати

Ось яке визначення капітальних видатках ви можете знайти в МСФЗ:

Капітальні витрати (Capital expenditures, CAPEX) – витрати на придбання або розширення довгострокових активів (основних засобів).

Недостатньо сказати, що капітальні витрати – це все те, що не відноситься до поточних. Відрізняються капітальні витрати від останніх своїм розміром і проміжком часу, протягом якого повинна пройти оплата. Крім того, капітальні витрати на ваших показниках звітності будуть відображатися дещо інакше.

Період споживання

Оплата рахунків, пов’язаних з поточними витратами, відбувається в поточному періоді або незабаром після нього, а використання куплених товарів або послуг – протягом дуже короткого проміжку часу. Потім ці витрати вже ніяк не впливатимуть на статтю ваших витрат, якщо, звичайно, вони не повторяться, і в цьому випадку кожен повторний випадок буде оброблятися окремо.

Капітальні витрати – будь-які витрати, вироблені вашою компанією на придбання основних засобів виробництва, наприклад, якогось обладнання, яке буде використовуватися протягом тривалого періоду часу, або власності. Передбачається, що використання цього обладнання або приміщення буде відбуватися протягом терміну їх придатності, а витрачання коштів на них буде проводитися через амортизаційні відрахування. Наприклад, абсолютно новий дослідницький центр компанії «Б» буде правильно віднести до капітальних витрат. З іншого боку, витрати на експлуатацію обладнання в ньому були б поточними витратами.

Залежно від типу і ціни розглянутого устаткування, вартість покупки цих машин можна буде віднести або до поточних витрат, або до капітальних витрат. Ті з них, які коштують досить дорого і які передбачається використовувати протягом тривалого періоду часу, правильно буде віднести до капітальних витрат; все інше можна буде вважати поточними.

Загальна вартість

Поточні витрати, як правило, відрізняються меншим чеком: це невеликі кошти, трата яких відбувається відразу. Капітальні витрати пов’язані з великими сумами, які занадто великі, щоб бути витраченими за короткий період. Можна сказати, що компанії не витрачають гроші, а вкладають, інвестують їх в своє подальше зростання.

Приклади поточних і капітальних витрат

Нижче – конкретні приклади поточних витрат:

 • поточні витрати на ремонт / оновлення обладнання;
 • недорога підписка на програмне забезпечення;
 • вартість проданих товарів;
 • оренда площі;
 • зарплати співробітників, які «сидять на окладі»,
 • оплата страховки;
 • витрати на рекламу.

Оскільки усе наведене нижче або створює актив для компанії, або зменшує розмір її зобов’язань перед іншими компаніями, все це є прикладом капітальних витрат:

 • ціна придбаної нерухомості;
 • покупка ліцензії на програмне забезпечення для всієї компанії;
 • дизайн та розробка сайту або лендінг (крім тих ситуацій, коли ви створюєте сторінку своїми силами, наприклад, в конструкторі, під кожен окремий оффер або рекламну кампанію – тоді це поточні витрати);
 • меблі;
 • корпоративний транспорт.

Висновок

Не розуміння того, в чому полягає різниця між поточними і капітальними витратами, ви не тільки зумієте правильно врахувати всі невеликі витрати, але і ваше уявлення про розмір доходів компанії, а разом з ним і розмір податків, що підлягають сплаті, буде невірним.

Забули, що витрати на технічне обслуговування не враховуються в капітальних витратах на ці нові промислові принтери? Ця невелика прогалина, яка раптово з’являється в вашому бюджеті, і є прибуткові витрати. Думаєте, що буде правильно підрахувати весь обсяг витрат на рекламу в кінці річного циклу? Зовсім ні, це прибуткові витрати.

Коректне відстеження всіх витрат покаже вам, де ви витрачаєте занадто багато, і дозволить оцінити, де гроші приносять максимум користі.