Як показує практика, при здійсненні різних угод недостатньо усних домовленостей. Тим більше в тих випадках, коли мова йде про передачу значних фінансових сум. Найбільш часто використовуються передоплата і аванс. У чому різниця між цими юридичними термінами, знають не всі. А даремно. Тому що від формулювання може залежати багато чого. Ось чому варто витратити трохи часу, щоб в подальшому заощадити власні гроші.
Що таке аванс?
Перш ніж з’ясовувати різницю, потрібно розібратися в поняттях. Почнемо з авансу. Так називають грошову суму або інше майно, які одна сторона передає іншій стороні для виконання зобов’язань.
Якщо говорити простіше, то аванс передають для того, щоб домовленість почала виконуватися. Якщо аванс не внести, то друга сторона має повне право не приступати до виконання обов’язків.
У разі, якщо виконавець з яких-небудь причин відмовиться від виконання зобов’язань, аванс потрібно повернути в повному обсязі. Передана грошова сума або майна не повинні залишатися у стороні, що не виконує зобов’язання.
Аванс виконує відразу дві функції. З одного боку, він гарантує виконання договору. З іншого, підтверджує той факт, що сторона замовника згодна з умовами домовленості і зобов’язана буде внести решту суми.
Знаючи, що таке аванс і передоплата, в чому різниця між цими двома юридичними поняттями, розібратися буде нескладно.
Що таке передплата?
Це ще один термін, який потрібно знати. Це дозволить зрозуміти, яка різниця між авансом і передоплатою.
Як і в попередньому визначенні, суть полягає в тому, що внесена грошова сума гарантує початок виконання домовленості. Вносячи передоплату, замовник як би підтверджує той факт, що він згоден з умовами виконавця і готовий почати співпрацю.
Також внесення передоплати підтверджує обов’язок виплатити решту від всієї суми договору. Причому зробити це не коли-небудь, а у встановлений термін.
Ще один важливий нюанс полягає в тому, що передплата неодмінно повинна вноситися до початку виконання зобов’язань, а не в момент їх виконання.
Передплата – це аванс або завдаток?
Отже, якщо звернутися до Цивільного кодексу, нескладно з’ясувати, що товари повинні оплачуватися до або після їх отримання. Якщо перефразувати, то стає зрозуміло, що передача і грошей і об’єкта повинна відбуватися без великого тимчасового розриву.
Передплата – це аванс, який покупець вносить до отримання товару або послуг. Однак натомість отримує обіцянку виконавця завершити роботи або доставити товари своєчасно.
Є невеликий нюанс, який дозволяє відрізнити два поняття. Отже, аванс тільки частково покриває вартість договору. Однак передплата, в залежності від умов, може бути повною.
Податковий і бухгалтерський облік нерідко сприймають аванс і передплату як синоніми. Завдаток має дещо інше значення. Передоплата – це, безсумнівно, аванс.
Передплата і аванс – в чому різниця?
Отже, з’ясувавши особливості кожного з вищеназваних визначень, можна знайти кілька особливостей:
- Передплата і аванс вносяться до початку виконання зобов’язання, це детально прописано в договорі. Цю дію виконує відповідальна особа.
- Аванс і передоплату можна повернути, якщо виконавець з яких-небудь причин не впорався з умовами домовленості.
Вищеназвані особливості не дають зрозуміти різницю між авансом і передоплатою. Фактично вона відсутня. Різниця в тому, що в економіці та юриспруденції вважають за краще термін «аванс», а в побуті – «передплата». Однак в деяких параметрах їх суть однакова.
Чи є відмінності?
Чим відрізняється аванс від передплати? У чому різниця? І чи існує вона взагалі? Отже, ви повинні зрозуміти, що в разі успішної реалізації угоди ніякої різниці не спостерігається.
Аванс, завдаток, передоплата. У чому різниця між цими поняттями? Отже, тепер ви знаєте, що аванс і передоплата тотожні. Однак завдаток несе в собі дещо інший сенс. Різниця очевидна і матиме значення в разі невиконання зобов’язань або раптового припинення їх виконання.
Що відбувається з авансом, якщо домовленість не виконується? Його просто повертають. Сторона, з вини якої угода не відбулася, не несе ніяких фінансових втрат. Виключаючи ті ситуації, коли підписаний раніше договір включає в себе пункт про наявність штрафів.
Якщо угода не відбулася з вини замовника або покупця, то вся сума раніше переданого завдатку залишається у виконавця або продавця. Аналогічне правило справедливо і в зворотному напрямку. Якщо домовленість не відбулася з вини виконавця, йому доведеться повернути всю суму завдатку в подвійному розміру. Це суттєва відмінність від авансу.
Завдаток виконує забезпечувальну функцію. Тобто він зобов’язує обидві сторони до виконання договору і забезпечує кожній з них гарантії в разі порушення домовленостей. Ось чому важливо чітко розуміти різницю між авансом, передоплатою, а також завдатком. Для деяких юридична неграмотність обертається неприємними фінансовими втратами.
Чи варто обходитися без документів?
Згідно із законом передача передоплати або завдатку повинна бути підтверджена документально. В іншому випадку залишається сподіватися виключно на чесність другої сторони. Цікаво, що в подібних угодах більший ризик лягає на замовника або клієнта, якщо говорити іншими словами. Продавець або виконавець, отримуючи завдаток або передоплату, може залишити за собою передану грошову суму без будь-яких наслідків. Адже довести факт отримання авансу дуже складно при відсутності відповідних документів. Відмовляючись від оформлення письмової домовленості, добре подумайте, чи готові ви до подібних ризиків.
Варто відзначити, що документальне оформлення передачі завдатку або передоплати – це зовсім не складно. Угоду можна скласти в письмовій формі. Однак вона повинна містити вірну суму, а також інформацію про сторони угоди. Також потрібно вказати терміни виконання зобов’язань і закріпити передачу грошових коштів підписами кожного боку. Якщо мова йде про аванс, допускається складання односторонньої розписки від сторони, яка його отримує.
Що вибрати?
Під час укладання угоди кожній людині властиво сумніватися. В даному випадку метання пов’язані з вибором між передоплатою, авансом і завдатком. Як ви пам’ятаєте, між першими двома термінами відсутня принципова різниця. Однак дещо інша ситуація спостерігається з завдатком. Наявність відповідної угоди вважається підтвердженням укладеного договору.
Якщо сумніви в тому, що передані грошові кошти – це завдаток, то їх порахують авансом з відповідними наслідками. Аналогічна ситуація спостерігається, якщо порушена форма угоди при оформленні завдатку.
Не помиліться
Цікаво, що плутанина відбувається навіть серед ріелторів. У них є поняття «задаток». Однак далеко не всі розуміють справжнє значення цього терміна. Нерідко ріелтори покладають на задаток виключно одну функцію – підтвердити готовність покупця до здійснення угод з нерухомістю. Однак в разі відмови йому просто повертають завдаток без будь-яких наслідків. Потенційному покупцеві слід розібратися в термінах, щоб не стати заручником неприємної ситуації.