Багато хто помітив, що останнім часом в маркетингу з’являється багато незрозумілих слів. Майже всі маркетологи використовують ці слова в розмові з колегами і клієнтами. Ці терміни ми використовуємо щодня, і тут зловили себе на думці, що якщо колеги завжди тебе розуміють, то людина далека від сфери маркетингу, не відразу зрозуміє про що йде мова. Тому ми вирішили написати цей пост-помічник, щоб допомогти розібратися в основних поняттях і навчитися застосовувати терміни.
Отже, поїхали!
PPC (pay per click) або піпісі – плата за клік. При розміщенні реклами на різних майданчиках, рекламодавець платить власнику за натискання користувачем на його рекламу.
CPC (сost per click) або сіпісі – це ціна за клік. Один з найбільш використовуваних термінів у інтернет-маркетологів. Ціна за клік призначається в рекламному кабінеті і кожен рекламодавець вирішує сам, скільки він готовий заплатити за клік по тому чи іншому ключовому слову. Хочете платити менше, але більше отримувати кліків? Тоді треба постаратися написати гарне оголошення, тому що чим краще оголошення, тим вище CTR і нижче ціна за клік. Тепер давайте перейдемо до точного визначення самого поняття «клік».
Клік – це коли зацікавлений користувач, побачивши ваше оголошення натискає на нього і потрапляє на сайт. Чим краще написано оголошення, тим частіше «на вас клацають».
Покази – це скільки разів показувалося ваше рекламне оголошення при запиті користувачів. Хочеш бути показуватися вище і частіше – плати більше рекламним системам! Але справа не завжди в цьому.
CTR, сітіар, клікабельність (click through rate) – це співвідношення кліків до показів, показник клікабельності. Тобто показалися ви тисячу разів, з цієї тисячі показів, на вас клікнули 500 разів. Ось вам і CTR в 50%. До речі, CTR завжди вимірюється в % і за формулою: кліки ділимо на покази, потім множимо на 100.
Ключове слово – це слово або словосполучення, яке відображає запит користувача. Ключові слова використовуються при написанні метаданих і сео-текстів в SEO. Також ключові слова збираються для показу оголошень і їх написання.
Середня позиція показу. Середня позиція визначає рейтинг вашої реклами щодо ваших конкурентів. Позиція показу якраз пов’язана зі ставками за клік і з тим наскільки добре написано твоє оголошення, і наскільки запит релевантний ключовим словом, за яким «ви показуєтеся».
Конверсія – це цільова дія, яку користувач робить на сайті. Наприклад, якщо після потрапляння на ваш сайт користувач здійснює потрібну для нас дію, наприклад купує товар або натискає на значок дзвінка і дзвонить, то реєструється конверсія.
Коефіцієнт конверсії. Означає відсоток позитивних результатів у порівнянні із загальним показником за певний проміжок часу.
Ціна конверсії – це середня вартість однієї конверсії, яку ви заплатили щоб її отримати. Тобто, наприклад ви витратили 1500 грн на рекламу, за цю суму отримали 3 конверсії, значить середня ціна конверсії 500 грн.
Ціль, налаштувати цілі, додати цілі. Щоб конверсії реєструвалися в системах з аналітики сайту, наприклад в Google Analytics, маркетолог спільно з IT-фахівцем налаштовують відстеження цілей.
Відсоток отриманих показів. Цей показник з’явився в рекламному кабінеті після поновлення Google Ads. Означає він число виграних вами аукціонів оголошень. Аукціон відбувається між вашими оголошеннями та оголошеннями конкурентів. Чим вище у вас денний бюджет, тим більше ви зможете охопити користувачів і відповідно відсоток показів буде більше. Також на відсоток отриманих показів впливають ставки, якість оголошень і таргетинги.
Відсоток показів над пошуком. Означає наскільки частіше ваше оголошення з’являлося над результатами пошуку в порівнянні з конкурентами.
Таргетинг – це настройка реклами на певну групу аудиторії. При плануванні будь-якої реклами, ми завжди повинні знати який у нас буде таргетинг. Таргетинг, іншими словами, це цільова аудиторія. У таргетинг входить стать, вік, сімейний стан, інтереси, міста, час показу і т.д. Якщо хочеш щоб бюджет на рекламу не було витрачено даремно, знай свою цільову аудиторію і виставляй правильно таргетинги.
Мінус-слова. Мінус-слова потрібні, щоб вказати по якому запиту не потрібно показувати пошукові оголошення. При запуску реклами, ми завжди збираємо слова, за якими ми не повинні показуватися і складаємо цілий список, який потім завантажуємо в рекламний кабінет. Наприклад, якщо клієнт займається виготовленням тільки дверей і тільки з дерева, то його оголошення не повинно показуватися за запитами пов’язаним з дверима з металу, пластику і так далі. Тому слова пов’язані з металом, пластиком йдуть в наш список мінус-слів (але є й винятки).
Застосування мінус-слів в акаунті є дуже важливою частиною роботи маркетолога. Завдяки мінус-словами ми можемо налаштувати якісну пошукову рекламу.
«Будемо чистити пошукові запити». Це ціла фраза, яку ми часто використовуємо в спілкуванні з клієнтом. Окей, ми додали мінус-слова в акаунт, застосували до всіх кампаній, запустили рекламу, і через кілька днів, коли статистика по пошуковим запитам починає відображатися, ви бачите, що не всі запити є цільовими. Тобто є запити, за якими ви б не хотіли показуватися. Чому це відбувається? Тому що при складанні списку мінус-слів ми вказуємо очевидні слова, за якими не хочемо показуватися. Але ми не завжди можемо передбачити, за яким ще не очевидному ключу пошукова система може показати нас користувачеві.
Якщо дуже багато сміттєвих пошукових запитів, то потрібно перевірити типи відповідності ключів.
Типи відповідності або типи відповідності ключових слів. Визначають наскільки близько ключове слово буде відповідати пошуковому запиту. Бувають:
- фразова. Найчастіше використовуємо саме цей тип, так як оголошення показується за запитами, які містять словосполучення збігається з ключовим словом, або його близький варіант.
- широка – оголошення показується навіть якщо в запиті користувача є помилки, схоже словосполучення. Ось в широкому якраз таки завжди і з’являється багато сміттєвих пошукових запитів.
- точна – оголошення показується, коли запит дуже близько відповідає ключу.
Релевантність – це відповідність. Зазвичай це слово вживається в зв’язці «релевантний запит». Означає це словосполучення те, що ключове слово, за яким показується оголошення, відповідає запиту користувача.
UTM, UTM-мітки, ютемкі – допомагають отримати інформацію по кожному джерелу трафіку. Використовуються в SEO і діджіталі. У рекламі UTM-мітки генеруються на основі контенту оголошення і пошукової мережі, в якій вони будуть показуватися.
Джерело і канал трафіку. Цей показник можна подивитися в аналітиці, показує він джерела, з яких отримано трафік.
Сеанс – період часу, протягом якого відвідувач сайту або програми переглядає його і робить будь-які дії.
GDN, КМС, КМСка, GDN (google display network) – це Медійна мережа Google, тобто другий вид контекстної реклами (перший вид – це пошукова реклама). У КМС розміщуються банери і відеоролики. У КМС входить Google, YouTube, додатки, пошта і т.д.
РСЯ – рекламна мережа яндекс. Банери і відеоролики, які розміщуються в Яндексі. Розміщення відбувається через Яндекс.Директ.
Ресайз – зміна розмірів банерів. Тобто клієнт скидає банер, а ми адаптуємо розміри під різні рекламні майданчики, на яких банер буде показуватися.
Частота показів. Цей показник допомагає стежити скільки разів один і той же користувач бачив вашу рекламу. Завдяки цим показником можна зрозуміти, чи варто змінити банер, так як частий показ одного і того самого баннера набридає і на банер починають гірше реагувати.
Favicon – значок на вкладці браузера, з лого вашого сайту. Найчастіше використовується цей термін в спілкуванні з сеошниками і айтішників.
Показник відмов, Відмова. Можна подивитися в аналітиці, означає скільки користувачів прийшли на ваш сайт швидко його покинули не зробивши ніяких дій.
Медійні оголошення – це банери, відео, гіфки.
Лайтбокс – оголошення, яке при наведенні курсору збільшується в розмірах і починає відображатися в центрі сторінки.
Забанили, відправили в бан. Термін використовується не так часто, і це добре. Так як він означає, що сайт на який вела реклама або який оптимізували, видалила адміністрація пошукової системи. Теж саме йдеться, коли ютуб-канал видаляють.
Індексація, відправити на індексацію. Сайт відправляється на індексацію, щоб система почала збір і аналіз інформації про сторінки сайту. Робиться з допомогою програми Google Search Console, в якій конкретна сторінка сайту відправляється на індексацію пошуковими роботами або відправкою цілого Sitemap.XML.
SSL-сертифікат. Значить що у сайту немає сертифіката, що забезпечує його безпеку. Звучить як вирок, але можна виправити, купивши цей сертифікат. Якщо його не буде, система скоро перестане визнавати твій сайт. Якщо сертифікат є, то у посиланні, що веде на нього, спочатку стоїть https.
Місця розміщення – це сайти, додатки, канали на яких буде розміщуватися ваша реклама. Є місця, де розміщення небажано через контент, поганих результатів. Такі сайти відправляємо в список місць виключення.
Файл robots.txt або просто robots.txt – це текстовий файл, в якому зібрані інструкції для пошукових роботів. За допомогою цих інструкцій ми можемо забороняти до індексації деякі розділи або сторінки на сайті, вказувати час скачування даних з сервера.
Sitemap.xml, файл Sitemap – допомагає швидше повідомити пошуковим системам про те, як організований контент на вашому сайті. Тобто Sitemap є картою сайту. Пошукові системи, переглянувши файл, буде більш точно індексувати ваші сторінки.
GTM, тагманагер, Google Tag Manager – це система, що допомагає налаштувати конверсії на сайті і в мобільному додатку.
Google Search Console або Webmasters Tools – незамінний інструмент для сеошника, який дозволяє знайти помилки на сайті і усунути їх, оцінити рейтинг сайту, відправити на індексацію сторінки, подивитися звіти по трафіку і багато іншого.
І ще трохи, щоб краще розуміти інтернет-маркетолога:
Нижче vs вище
Нижче – значить краще! Але не завжди. Пояснимо. Якщо ціна за клік стала нижче, значить ви написали гарне оголошення, у якого високий CTR, і тому ви починаєте платити менше за клік. Круто же! Або ціна конверсії стала нижче, значить теж будете платити менше, а отримувати більше потрібних дій від користувачів, що перейшли по вашій об’яві.
А буває НИЖЧЕ зовсім не краще. Наприклад впали позиції показу або CTR або кількість трафіку. Значить потрібно терміново виправляти ситуацію.
Це самі основні і часто використовувані терміни, які допоможуть вам зрозуміти маркетолога. Тому запам’ятовуйте їх і вільно спілкуйтеся на мові Діджитал!