Що таке PPC

Pay Per Click - PPC - що це таке, в чому відмінність від CPC

PPC – це рекламна модель, що передбачає оплату за клік.

Активний розвиток маркетингу тягне за собою появу нових абревіатур. Найчастіше вони приходять до нас із заходу і піддаються складній розшифровці. PPC – одна з них, яка вже стала звичною багатьом вебмайстрам і фахівцям з реклами в мережі інтернет. У трьох буквах зашифровано три слова – Pay per Click, що в перекладі означає «оплата за клік». Буквально це означає, що рекламодавець платить пошуковій або будь-якій інший системі за конкретну людину, яка клікнула по оголошенню і перейшла на веб-сайт.

Раніше повсюдно використовувалася оплата за показ. Вірніше, за 1000 показів. Але з плином часу, розвитком інструментів, а також зміною поведінкових моделей людини в мережі, з’явилися нові підходи. Серед них PPC. Він здався, і до сих пір здається багатьом, найбільш об’єктивним інструментом. Адже те, що людина побачила рекламу зовсім не означає, що вона зацікавилася або запам’ятала її. За що платити? А якщо вже вона клікнула і перейшла на сайт рекламодавця – можна вважати, що ви «познайомилися».

Часто кажуть, що PPC – це контекстна реклама. Це не коректно. Контекстна реклама може працювати за моделлю PPC або за якоїсь іншої, наприклад, CPA (оплата за дію) або CPM (T) (оплата за 1000 показів).

Де використовується PPC

В рекламі PPC – це модель оплати за клік. Так як кліки бувають тільки в інтернет рекламі, то і модель ця переважно використовується в інтернет-маркетингу. Рекламні оголошення можуть розміщуватися де завгодно: в пошукових системах, соціальних або тизерних мережах, на сайтах і в партнерських мережах, які передбачають таке ціноутворення. Найчастіше використовується для того, щоб залучити трафік на сайт.

Навіщо? Щоб перетворити зацікавленого відвідувача в покупця. Людина, яка клікнула по рекламному оголошенню знаходиться значно ближче до моменту здійснення покупки, ніж та, хто просто його побачила, не зробивши жодного дії.

Уявити собі, що таке інтернет-реклама дуже легко, адже вона оточує нас, як тільки ми виходимо в мережу. Переміщаючись по сторінках сайтів, проводячи час у соціальних мережах, переглядаючи відео нас оточує реклама. Вся вона розміщена рекламодавцями через спеціальні системи, і оплачується відповідно до обраної моделі. Якщо обрана модель оплати PPC, то рекламне оголошення може бути показано багато разів, але оплата з рекламодавця списується тільки, коли користувач по ньому клікнув і перейшов на сайт.

CPC і PPC – в чому різниця

Як вам уже відомо, PPC – це модель ціноутворення, а CPC – це безпосередньо ціна, яку рекламодавець платить за кожен конкретний клік. Вона може бути фіксованою або гнучкою. Гнучке ціноутворення характерно для соціальних мереж і пошукових систем. Остаточна вартість кліка в них завжди залежить від конкуренції в певний відрізок часу, саме тоді, коли користувач робить клік. Також на неї впливає показник якості рекламного оголошення і сайту, на який воно веде користувача. У кожної з систем власні критерії оцінки якості, тому до них треба підходити індивідуально.

Але модель оплати за клік не може вважатися ефективною тільки грунтуючись на CPC. Звичайно, чим нижче вартість кліка, тим краще, але орієнтир завжди – ROI. Це ще одна абревіатура, без розуміння і врахування якої не варто пробувати аналізувати ефективність інтернет-маркетингу. Розшифровується – return on investment, що українською означає – повернення інвестицій. Ми не будемо вдаватися в подробиці аналізу цього показника, але ви повинні розуміти, що мета будь-якої PPC кампанії – максимально знизити CPC, отримати цільовий трафік, високу конверсію і високий показник ROI.

Що робить PPC-фахівець

PPC фахівець – управляє рекламними кампаніями. За фактом, не існує людини настільки вузькою спеціальністю. Найчастіше це фахівець по контекстній рекламі, в обов’язки якого входить управління рекламними кампаніями на різних майданчиках, використовуючи різні моделі ціноутворення з метою отримати найкращих результатів. Для цього він:

  • розбирається в різних рекламних інструментах;
  • тісно комунікує з відділом продажів і разом з ними визначає пріоритетні для продажу в інтернеті категорії товарів;
  • створює рекламні кампанії, налаштовує їх в залежності від особливостей роботи системи.
  • стежить за кампаніями, аналізує і постійно працює над підвищенням їх результативності.

PPC фахівець може бути штатним, якщо компанія велика і передбачає продаж великої кількості товарів або позаштатним.