CTA (Call to Action) – це заклик, мотивуючий користувача до вчинення тієї чи іншої дії (перейти, заповнити форму, зателефонувати, купити, дізнатися і т. д.). Call to Action є заключним етапом в класичній моделі AIDA. Грамотно вибудуваний CTA повинен привернути увагу, зацікавити і спонукати людину зробити дію. Ефективність CTA-елемента – це важливий показник, який необхідно постійно відстежувати. Спостерігайте за тим, скільки людей прийшло на цільову сторінку і скільки з них вчинила діяння. Якщо дане значення занадто низьке, значить щось не так з CTA-елементом.
В якості елемента CTA може виступати кнопка, зображення, форма або навіть текст, який закликає до якої-небудь дії. Його можна використовувати всюди, в будь-якому контенті, наприклад в тих же презентаціях, вебінарах, на банерах і т. д. Навіть голос по радіо, що закликає зателефонувати або зайти на сайт радіостанції, є Call to Action.
Як підвищити ефективність CTA
Існує декілька технік, здатних збільшити ефективність CTA.
- Заклик до дії має бути завжди на виду. Іноді має сенс розташувати його на головній сторінці сайту (в місці, де фокусується відвідувач), щоб при переході людина могла відразу ж приступити до покупки, оформлення замовлення, заповнення форми і т. д.
- CTA повинен бути максимально простим. Чим простіше і ясніше ви поясните суть, тим краще буде результат. Можна розписати на всю сторінку, чому людина повинна натиснути цю кнопку, а можна написати одну фразу. Найімовірніше, у другому випадку переходів буде більше.
- Колір – це те, що дозволяє вашому заклику до дії привертати увагу. Використовуйте кольори, які будуть виділятися на тлі інших елементів сайту, але при цьому вписуються в загальний дизайн сторінки і стиль компанії.
- Залучайте більше уваги за рахунок збільшення розмірів CTA-кнопки. Зробіть її ширше, більше за інших елементів, щоб вона виділялася. Головне – вписати її в загальний дизайн сайту, щоб вона не виглядала безглуздо.
- Прогалини допомагають виділити кнопку або ж прив’язати її до будь-якого елементу (наприклад, до тексту, який розкриває суть кнопки).
- Завжди використовуйте такі слова, як «подзвонити», «скачати», «замовити», «купити», «дізнатися», «читати більше» і т. д. У користувача повинно виникнути відчуття ясності. Жодних сумнівів. Він повинен точно знати, що станеться при натисканні на кнопку.
- Розкажіть клієнту, що він отримає, в чому його вигода, замість того, щоб розписувати свої плюси і функціонал. Адже людей завжди приваблювала можливість отримати вигоду, знижку і т. д.
- Використовуйте дедлайн. Call to Action повинен спонукати зробити що-небудь зараз, а не потім. Покажіть, що час акції обмежено, пропозиція діє до певного часу. Дедлайн є важливою складовою практично будь-якого CTA.
- Тестуйте різні варіанти Call to Action. Використовуйте різні стратегії, пропозиції, дизайн, розташування і т. д. Відстежуйте ефективність кожного CTA і вибирайте найбільш конверсійні.
Call to Action – це тригер, що спонукає користувача зробити ту чи іншу дію. І чим оригінальніше і цікавіше буде даний тригер, тим більше людей по ньому клацають.