- 1 Що таке оренда персоналу, кадровий лізинг, аутсорсинг і аутстаффінг
- 2 Залишити заявку
- 3 10 цікавих фактів про аутсорсинг персоналу
- 4 Чи правда, що аутсорсинг персоналу з 2016 року заборонено?
- 5 Які організації можуть здійснювати аутсорсинг персоналу з 2016 року
- 6 Які розрізняють види аутсорсингу персоналу
- 7 Які функції має аутсорсинг в управлінні персоналом організації
- 8 Аутсорсинг персоналу: плюси та мінуси
- 9 Аутсорсинг персоналу та компанії, які успішно його використовують
- 10 Яка ціна аутсорсингу персоналу
- 11 Як крок за кроком ввести аутсорсинг персоналу в організацію
- 12 Який укладати договір аутсорсингу на надання персоналу
- 13 Перелік послуг, які надаватимуться
Досвід аутсорсингу прийшов до нас із Заходу і зараз активно використовується у реаліях вітчизняного ділового життя. Чому це явище стало настільки популярним? У чому його практичне значення?
Що таке оренда персоналу, кадровий лізинг, аутсорсинг і аутстаффінг
І аутсорсинг персоналу, і лізинг щодо кадрів – дуже близькі поняття, які навіть складно відрізнити одне від одного. Підприємці знайомі також із поняттям аутстаффінгу. Все це споріднені явища у бізнес-середовищі. Далі ми розглянемо особливості кожного із способів вирішення нагальних завдань із залученням сторонніх ресурсів:
- аутсорсинг персоналу організації;
- оренда персоналу (цей договір називається “аутстаффінгом”, “аутсорсинг” – це зовсім інший вид угоди);
- лізинг персоналу.
При аутсорсингу персоналу між організаціями укладається договір, яким одна сторона перебирає виконання певних робіт, що з поточної господарської діяльністю контрагента, з допомогою своїх співробітників. Сторона, яка надає послугу, гарантує, що дії будуть доручені кваліфікованим спеціалістам, які зможуть їх виконати якнайкраще. У цьому договорі немає згадки конкретних осіб. Важливим є лише факт якісного сервісу.
Аутстаффінг, як і лізинг, передбачає передачу співробітників одного підприємства в інше на погоджений у договорі термін. І тут важливі конкретні люди, професіоналізм яких потребує стороння фірма. За винагороду вони працюють якийсь час у приймаючій компанії, продовжуючи залишатися штатними працівниками організації, що передає.
Це докорінна відмінність аутстафінгу від аутсорсингу персоналу. Обидві назви походять із англійської мови. Перше сформовано зі слів «out» та «staff», а друге – зі слів «out» та «source». Дослівний переклад першого поняття означає «поза штатом», що передбачає виведення роботодавцем певних фахівців межі свого кадрового складу. При цьому у компанії-замовнику у працівників формально немає трудових відносин. Він числиться у штаті підприємства-аутстаффера.
Документ, який оформляє відносини, – це договір аутстафінгу між передавальною та приймаючою організаціями на забезпечення діяльності з підбору працівників на платній основі. При аутсорсингу персоналу компанія-аутсорсер за згодою надання послуг (аутсорсинг є саме таким видом відносин) доручає приймаючій стороні свої власні сили для здійснення будь-яких дій, делегує в тимчасове користування свою функцію.
Аутстаффінг потрібен насамперед для того, щоб мінімізувати свої витрати на персонал. Багатьом компаніям економічно вигідно укласти договір надання послуг, скоротивши штат працівників. Ось що відбувається насправді: формально працівник звільняється з первісної фірми і переходить в організацію-аутстаффер, але фактично продовжує виконувати ту саму трудову функцію (або змінює за бажанням керівництва) на підприємстві замовника.
Обидва ці варіанти пов’язані з податковою оптимізацією. Аутсорсер виконує необхідні замовнику завдання, позбавляючи його вимушеного набору персоналу в штат. Аутстаффер забирає він оформлення необхідних клієнту працівників. Але обидва варіанти вигідні для замовника з економічного погляду. Хоча ці способи оптимізації мають недоліки.
Залишити заявку
Договір аутстафінгу не має чіткого законодавчого врегулювання, тому сторони нерідко зловживають подібними обставинами. Фіскальні органи виявляють схеми ухиляння податків і виявляють підвищену увагу до цього виду угод.
У таблиці наведено основні відмінності договорів аутсорсингу персоналу та аутстафінгу:
Умови | Аутсорсинг | Аутстаффінг |
Предмет співробітництва | Виконання функції, необхідної компанії-замовнику, сторонньою компанією | Передача співробітника до штату підрядника із збереженням фактичного робочого місця у компанії-замовнику. |
Термін дії договору | Немає обмежень | Максимум 9 місяців |
Умови оплати роботи | За умовами договору | Ті самі, що у штатних співробітників на аналогічних посадах |
Документальне оформлення | Договір відплатного надання послуг | Запис у трудовій книжці співробітника та додаткова угода до |
трудового | договору виконавець | Розслідує компанія-замовник |
Відповідальність за невиплату зарплати | Несе компанія-виконавець | Субсидіарна відповідальність |
Чим же тоді відрізняються аутстаффінг та лізинг персоналу? Існує такий різновид аутстаффінга, за якої працівники іншої компанії як би орендується підприємством-замовником. Тобто, співробітники не були ніколи в штаті замовника і не переводяться туди, хоча фактично виконують роботу в організації-орендаря. Після закінчення терміну договору персонал повертається до своєї початкової компанії, де він офіційно оформлений. При договорі лізингу є можливість «викупу» працівників орендарем після завершення угоди.
Тепер подивимося, у випадках вигідніше використовувати той чи інший вид контракту. За необхідності виконання разових чи тимчасових робіт, коли потрібно залучення додаткових трудових ресурсів чи заміна відсутніх, дуже врятує договір аутстаффинга. Оренда розповсюджується на профільних працівників. А аутсорсинг персоналу вигідний тоді, коли компанія змушена вирішувати якісь неспецифічні завдання, до виконання яких вона не готова і не може здійснити їх силами своїх працівників.
Усі три різновиди договорів, пов’язаних із використанням чужих ресурсів, спрямовані на зниження витрат на оплату персоналу.
10 цікавих фактів про аутсорсинг персоналу
- Назва аутсорсингу вперше було присвоєно договору, укладеному між компаніями «Кодак» та «АйБіЕм», Говардом Андерсеном – засновником «Янкі Груп» ще в 1990 році.
- Практика аутсорсингу персоналу дуже поширена у Європі, Ізраїлі, США – там представники середнього та малого підприємництва (80-95%) використовують такий вид відносин.
- Нерідко фірми передають функцію підбору кадрів стороннім організаціям. Вперше такий метод використала американська компанія First American. Договір коригувався і вдосконалювався, але за 5 років він дозволив заощадити 12,3 млн. доларів.
- У історії аутсорсингу персоналу фігурують імена великих політиків. Так, засновником бухгалтерського аутсорсингу ADP був майбутній сенатор штату Нью-Джерсі Френк Лаутенберг. А творцем компанії EDS – одного з перших аутсорсерів у галузі IT-процесів став Росс Перо, який свого часу намагався обійняти посаду президента Сполучених Штатів.
- Судити про вигідність аутсорсингу персоналу можна за цифрами. У XXI столітті витрати на цей вид послуг склали понад трильйон доларів.
- У 2002 році компанія “Проктер енд Гембл” займалася пошуком організації для надання послуг IT-аутсорсингу. Якщо скласти документи, отримані як оферта на відповідний договір, то у висоту вони становитимуть 180 см і важитимуть 70 кілограмів. Після вибору переможця, а ним стала компанія «Хьюлетт-Паккард», було складено контракт аж на 10 років вартістю 3 млрд. доларів. Він складався із 10 тисяч сторінок.
- Відомий такий випадок, коли співробітник великої американської компанії передавав частину своєї роботи трудівникам Китаю за символічну плату (20% від зарплати). Коли його винахідливість перестала бути таємницею для керівництва, заповзятливий програміст був звільнений.
- 2004 року Шнобелівської премії удостоїлося духовенство Ватикану. Через брак служителів частина молитов про здоров’я передавалася індійським священикам. Цей процес було налагоджено, і треби пересилалися через релігійні організації. Індійські помічники в тиражі не залишилися, оскільки отримали за свою роботу вп’ятеро більше, ніж за аналогічну діяльність на своїй батьківщині.
- У США та Великій Британії аутсорсерам держава довіряє навіть збір податків.
- Лідерами на ринку аутсорсингу персоналу виступають Індія, Індонезія, Естонія, Сінгапур, Китай, Болгарія, Філіппіни, Таїланд, Литва та Малайзія. Росія посідає у рейтингу лише 24 місце.
Чи правда, що аутсорсинг персоналу з 2016 року заборонено?
Законодавчому регулюванню позикова праця зазнала зовсім недавно. З 2016 року встановлено заборону на діяльність з розпорядження роботодавця в інтересах та під керівництвом іншої організації, але власники підприємств заради економічної вигоди все ж таки знаходять способи обходити це обмеження. Глава 53.1 Трудового кодексу містить низку умов, за яких переведення спеціалістів з однієї компанії в іншу допускається.
Надання працівників іншому роботодавцю дозволяється лише на певний термін, який не може перевищувати 9 місяців, та з наведених нижче причин:
- роботодавець потребує працівників лише на обмежений період у зв’язку з розширенням виробництва;
- необхідно замінити тимчасово відсутнього працівника;
- треба надати допомогу у домашньому господарстві фізичним особам.
Коло суб’єктів, що виконують послуги аутсорсингу персоналу, також обмежене. Це можуть бути ті особи, які не планують працювати постійно:
- студенти очної форми навчання;
- самотні та багатодітні батьки, які виховують неповнолітніх дітей;
- звільнені із виправних установ.
Ці працівники скеровуються в організації на тих же умовах, начебто з ними укладали трудовий договір.
Тимчасових співробітників не можна приймати за:
- страйків штатного персоналу;
- ситуації вимушеного простою чи запровадження режиму неповного робочого дня, під час процедури банкрутства;
- відмови штатних працівників від виконання обов’язків, у тому числі через затримку зарплати більше ніж на 15 днів;
- необхідності виконання робіт на об’єктах І та ІІ класів небезпеки;
- необхідності виконання робіт у шкідливих (3-му або 4-му ступені шкідливості) або особливо небезпечних умовах праці;
- заміщення працівників, наявність яких є вимогою щодо отримання ліцензії, умовою членства в СРО або видачі свідоцтва про допуск до певного виду робіт;
- необхідності заміщення членів екіпажів морських суден та суден змішаного плавання.
Отже, позаштатні співробітники все ж таки можуть бути прийняті на роботу, але законодавець встановив безліч обмежень, які не дозволяють зловживати інструментом аутсорсингу персоналу.
Які організації можуть здійснювати аутсорсинг персоналу з 2016 року
з 2016 року. Щоб надавати в оренду працівників, організації потрібно пройти спеціальну акредитацію у Федеральній службі праці та зайнятості. Компанія, яка подає заявку отримання повноважень, повинна мати:
- статутний капітал щонайменше 1 млн рублів;
- відсутність боргів з податків та інших обов’язкових платежів;
- керівника з вищою освітою та стажем роботи в галузі працевлаштування не менше 2-х років за останні 3 роки, з відсутністю судимості за скоєння злочинів проти особи чи у сфері економіки;
- загальну систему оподаткування.
Пройшовши таку процедуру акредитації, агентство зможе безперешкодно надавати послуги з надання персоналу. Але такі взаємини також можливі між головним та дочірнім підприємствами, між сторонами акціонерної угоди – це законом не забороняється.
Усі обмеження встановлювалися лише однієї завдання – захистити правничий та інтереси трудящих, підвищити відповідальність приймаючих компаній. З цією метою введені такі заходи:
- Зі співробітником необхідно укласти додаткову угоду до його трудового договору, де буде вказано найменування та інші дані приймаючої організації, а також зробити запис у трудовій книжці про тимчасову роботу.
- Позаштатні спеціалісти мають отримувати зарплату нарівні із звичайними штатними працівниками на відповідних посадах. Звичайно, платню виплачуватиме компанія-аутстаффер, але величина винагороди безпосередньо визначає ціну послуги оренди. Так само агентство зайнятості перераховуватиме відповідні внески за працівників у шкідливих умовах, пропорційно збільшуючи вартість договору з приймаючою стороною.
- Нещасні випадки зі співробітниками слід розслідувати приймаючому підприємству, а не компанії-аутстафферу.
- За оплату винагороди зобов’язання покладається не тільки на організацію, що надає персонал в оренду, а й на сторону, що приймає. Субсидіарна відповідальність означає, що за відсутності розрахунку працю з боку агентства працівник має право вимагати оплати від підприємства-замовника.
Які розрізняють види аутсорсингу персоналу
- Бухгалтерський аутсорсинг. Застосовується організаціями, у яких відсутні бухгалтери, чи є у недостатньому кількості. Економічно вигідніше їм скористатися послугою стороннього спеціаліста.
- Аутсорсинг робочого персоналу часто використовується компаніями для виконання некваліфікованої праці.
- Аутсорсинг технічного персоналу. Поширюється на функцію технічного та оперативного обслуговування, виконання робіт з ремонту, налагодження або монтажу електроустановок.
- Аутсорсинг складського персоналу – забезпечення обов’язків складських працівників та логістів в організації.
- Аутсорсинг тимчасового персоналу. Нерідко робітники потрібні лише певний термін.
- Аутсорсинг будівельного персоналу. Використовується для виконання будівельних робіт, здійснення ремонту чи реконструкції.
- Аутсорсинг виробничого персоналу. Наймання промислових фахівців.
- Аутсорсинг обслуговуючого персоналу має на увазі також некваліфіковану працю (кур’єр, охоронець тощо)
- планування навчання персоналу компанії, виявлення необхідності підготовки, створення комплексних освітніх програм;
- управління освітніми проектами;
- проведення навчання;
- організація дистанційної підготовки;
- аналіз ефективності навчання.
Які функції має аутсорсинг в управлінні персоналом організації
У сучасному бізнес-середовищі дуже поширений цей вид аутсорсингу, який має на увазі:
- підбір співробітників та їх адаптацію;
- мотивацію та стимулювання персоналу;
- навчальні заходи;
- аналіз ефективності роботи персоналу;
- кадрове діловодство;
- розрахунок зарплати працівників;
- твір податкових, пенсійних та страхових відрахувань.
Можливість передати функцію з управління персоналом сторонньої організації дозволяє утримувати в штаті лише найцінніших вузькоспеціалізованих працівників, які будуть зосереджені виключно на основній діяльності підприємства, що приносить прибуток.
- Нестача власного досвіду, погане знання законодавства;
- вимушене скорочення штату, відсутність фінансової можливості утримувати спеціалістів та обладнати їм робочі місця належним чином;
- відсутність можливості займатися будь-якими іншими функціями, крім профільних;
- нездатність відповідати швидкості просування бізнесу при уповільненому темпі розвитку структури організації;
- територіальна розосередженість підрозділів підприємства по різних містах та регіонах, пов’язана з необхідністю консолідувати та обробляти дані у центральному офісі;
- організація нового проекту, який потребує висококласних досвідчених спеціалістів;
- необхідність у найкоротший термін скоротити витрати на управлінський персонал;
- виникнення термінової потреби у здійсненні робіт, для яких потрібні кваліфіковані працівники.
Переваги кадрового аутсорсингу є очевидними:
- зменшення витрат на персонал;
- швидке залучення висококваліфікованих спеціалістів;
- можливість сконцентруватися лише на профільних функціях;
- підвищення ефективності поточної діяльності;
- перехід значної частини ризиків до організації-аутсорсеру;
- оптимізація структури підприємства
Аутсорсинг персоналу: плюси та мінуси
Плюси аутсорсингу персоналу:
- Вигоди приймаючої компанії мають, перш за все, економічний характер. Адже, отримуючи кваліфікованих працівників, які виконують потрібну функцію та досягають бажаного результату, організація-замовник несе витрати лише за договором аутсорсингу. При цьому вона не витрачається на пошук персоналу, утримання кадрової служби, на відрахування із заробітної плати та інших обов’язкових внесків, скорочуючи цим і значну частину свого бухгалтерського обліку.
- Знижуючи витрати на персонал, приймаюча організація спрямовує ресурси на вирішення нагальних завдань, розширення виробництва, прийом до штату вузькоспеціалізованих співробітників, які принесуть великий прибуток.
- Значно полегшується робота бухгалтера та кадровика, якщо вони є у штаті.
- Питання з відсутністю співробітника вирішуються дуже просто та ефективно. Аутсорсер завжди представляє спеціаліста на заміну.
- Якщо в організації існує соціальний пакет із додатковими бонусами (басейн, додаткове медичне страхування, харчування тощо), він поширюється лише на штатних працівників.
- Аутсорсинг персоналу спрямований на те, щоб швидко та якісно виконати завдання в області, яка виходить за межі ключової діяльності організації.
- До співробітників за договором аутсорсингу немає сенсу застосовувати стимулюючі методи, займатися додатковою мотивацією.
Мінуси та проблеми аутсорсингу персоналу:
- Незважаючи на те, що компанія-аутсорсер зобов’язується надати підприємству-орендарю персонал для вирішення важливих та нагальних для замовника завдань, все одно залишається ймовірність, що послуга буде надана неякісно. І, як правило, оцінити результат виходить тільки після часу. Можливо, помилка виконавця спричинить великі збитки або інші несприятливі наслідки для замовника. Звичайно, штатні співробітники також можуть призвести до подібних результатів, а отже, цей момент можна виділити як мінус суто умовно.
- Керівнику легше керувати своїми штатними співробітниками, ніж тими працівниками, які фактично вважаються іншому місці. Тут складно якимось чином мотивувати їх та впливати на якість роботи. Залишається лише покладатися на порядність та хорошу ділову репутацію компанії-аутсорсера.
- Існує загроза витоку інформації. Доступ до конфіденційних даних набувають сторонні люди. А це завжди несе потенційну небезпеку.
- Попередній мінус, якщо він справді виявився, призведе до серйозних наслідків на конкурентному ринку. Отримавши відомості про комерційну таємницю, організації-суперники зможуть придушити ваш бізнес.
- Нечесність аутсорсера щодо заявленої кваліфікації та досвіду у тому чи іншому питанні. Уникнути наслідків такої неякісної взаємодії можна, провівши кілька пробних випробувань.
- Складність оцінки діяльності загалом – відсутність стандартів якості. Цю проблему можна вирішити, укладаючи договори окремі етапи робіт, прописуючи у яких конкретні критерії оцінки. У угоді можна передбачити відповідальність за несприятливі наслідки виконавця.
- Нестача ефективного проектного управління.
- Є можливість зниження працездатності штатних співробітників через втрату мотивації.
- У договорі аутсорсингу персоналу слід докладно передбачити ситуацію розірвання договору та процедуру повернення функцій усередину бізнесу.
Аутсорсинг персоналу та компанії, які успішно його використовують
Багато компаній, що мають світовий успіх, ефективно використовують систему аутсорсингу персоналу. Наприклад, IKEA залучає 2500 сторонніх організацій для вирішення своїх завдань. Власне, основною функцією (роздрібні продажі) вона займається самостійно, а решта практично повністю рознесена по аутсорсерах. NOKIA усі зусилля та засоби спрямовує на розробку нових гаджетів, на виробництво різних технічних пристроїв та маркетинг, залишаючи інші завдання на відкуп позаштатним спеціалістам. Такі лідери світової індустрії як NIKE, DELL та багато інших також активно користуються послугами аутсорсерів.
Яка ціна аутсорсингу персоналу
Вартість послуги складається з безлічі факторів:
- Термін договору – чим довше, тим дешевше.
- Кількість персоналу, що залучається – чим більше, тим дешевше.
- Кваліфікація, досвід, освіта. Професіонали коштують дорожче.
- Сезонність. У періоди підвищеного попиту на послугу вона коштує дорожче.
- Віддаленість компанії та труднощі з транспортуванням працівників.
- Тривалість робочого дня.
- Іноді вартість визначають якісь підвищені вимоги до фахівців (наприклад, громадянства, зовнішніх даних).
Середня вартість праці працівника високої кваліфікації становить 150-250 рублів на годину.
Як крок за кроком ввести аутсорсинг персоналу в організацію
Крок 1. Аналізуємо фактичний стан компанії
Жодну справу не слід розпочинати без попереднього детального аналізу та розрахунку. Намагайтеся скласти проект у документальному вигляді, оперуючи цифрами, щоб мати чітке уявлення про доцільність залучення аутсорсингової компанії. Які цілі підприємства на конкурентному ринку? Які її пріоритети? Чи суттєві проблеми для розвитку на нинішньому рівні? Який вид робіт можна передати на аутсорсинг?
Спробуйте прорахувати свої витрати з використанням аутсорсингу персоналу та під час здійснення діяльності власними силами (яку кількість працівників потрібно залучити додатково, скільки вкласти коштів на розширення площі для нових працівників, на закупівлю додаткового обладнання, комп’ютерної техніки тощо).
Крок 2. Приймаємо рішення
Тільки зваживши всі «за» і «проти», обміркувавши можливі шляхи розвитку, підрахувавши витрати, що випливають, можна приймати рішення про перехід на аутсорсинг персоналу. Як ми вже згадували, у залученні співробітників з боку теж існують свої ризики, і плата за договір також складе ряд витрат, тому важливо зрозуміти, який з варіантів буде менш витратним для вашої організації у здійсненні будь-якої функції. Пам’ятайте, що результат залучення аутсорсингових послуг залежить від вибору компанії-виконавця.
На даному етапі план розвитку має бути сформований, інакше не вдалося його проаналізувати. Цілі та завдання проекту встановлені. Отже, необхідно призначити його керівника та створити робочу групу. І тепер залишається лише визначити той обсяг робіт, який буде доручено аутсорсинговій компанії та, власне, вибрати фірму.
Крок 3. Вибираємо аутсорсингову компанію
Не залишається сумнівів у тому, що підбір надійного контрагента – це майже 90% успіху у справі, що починається. Якщо фірма-виконавець буде визначено неправильно, отже, серед реалізації бізнес-процесу доведеться розривати договір аутсорсингу персоналу і підшукувати нового підрядника, що виллється в реальні збитки.
До укладення договору уважно вивчайте ринок, проводьте ретельний пошук партнера та досліджуйте його ділову репутацію. Визначивши перелік організацій, які викликають у вас інтерес, проаналізуйте кожну з них за такими параметрами:
- швидкість реакції на запити про виїзд на місце, віддалене адміністрування або прохання про консультацію;
- обсяг послуг, що включені в договір;
- чи зміна чисельності підприємства вартість договору;
- ступінь контролю компанією-аутсорсером за своїми працівниками;
- форма взаємодії з аутсорсером у непередбачених ситуаціях;
- рівень кваліфікації працівників;
- процедура розірвання договору надання аутсорсингових послуг;
- система безпеки у компанії-аутсорсері.
Порівняння можна проводити як таблиці. Цей аналіз допоможе зробити адекватний та обґрунтований вибір.
Крок 4. Готуємо договір
Укладання договору аутсорсингу персоналу – дуже важливий етап співпраці. Його можна назвати фундаментом благополучних ділових відносин. Стадія укладання угоди передується тривалими переговорами, у межах яких обговорюються цілі, завдання та нюанси, визначальні правничий та обов’язки сторін у різних ситуаціях. Не бійтеся перепитувати і повертатися до розгляду тих самих питань. У партнерів має бути точне розуміння шляхів реалізації намічених проектів. Сам момент переходу на аутсорсинг слід визначити максимально ясно.
Враховуючи те, що компанія-виконавець повинна мати великий досвід у вирішенні завдання, яке організація-замовник ставить перед собою вперше або час від часу, часом слід прислухатися до порад аутсорсера. Вони можуть бути дуже корисними.
Без юридичного супроводу укладати такий серйозний договір не варто. Якщо у штаті замовника немає юриста, завжди можна залучити спеціаліста збоку. Грамотне складання угоди дозволить уникнути надалі проблем із тлумаченням та розмежуванням прав та обов’язків. У договорі слід зазначити той обсяг функцій, який передається на аутсорсинг.
Крок 5. Переходимо на новий формат роботи
Новий етап у розвитку підприємства, пов’язаний із залученням аутсорсингової компанії, має певні особливості, пов’язані зі змінами психологічного мікроклімату колективу. З працівниками варто провести інструктаж, і, можливо, навіть не один, виконати докладну роз’яснювальну роботу, щоб донести до людей усі подробиці нового формату діяльності. Обов’язково слід супроводжувати пояснення письмовими матеріалами. Після закінчення інструктажу працівники залишають свої підписи у журналі, наказі, розпорядженні чи інших внутрішніх документах.
Особливу делікатність треба проявити зі співробітниками, що звільняються. Найчастіше люди йдуть з організації з образою та розчаруванням. Деякі з них звертаються зі скаргами до наглядових органів.
Вкрай бажано було б розробити та затвердити деякі локальні документи, які передбачали б планомірну реалізацію проекту та порядок дії нового складу працівників. Корисно було б написати чи відкоригувати посадові інструкції.
Крок 6. Запитуємо звіти про виконану роботу
Замість робочої групи тепер у організації з’явився конкретний співробітник, якому доручено важливу функцію. Необхідно встановити йому обов’язок надавати начальству звіти з певною періодичністю.
У результаті керівництво замовника проводить аналіз функціонування системи аутсорсингу на основі зворотного зв’язку співробітників, керівників та партнерів, проводить оцінку результатів послуг аутсорсера відповідно до планових показників та приймає рішення про доцільність подальшої реалізації проекту.
Якщо результат співпраці з аутсорсером вас не влаштував, не перекладайте усю вину на виконавця. Проаналізуйте, можливо, причиною всьому став невдалий проект, а його реалізація була виконана цілком гідно. Весь процес здійснення поставленого завдання має відбуватися під наглядом. І чим важливіше складений проект, чим більше ризиків, пов’язаних з його виконанням, тим уважніше та ретельніше слід контролювати його реалізацію. Методи нагляду залежить від виду діяльності.
Який укладати договір аутсорсингу на надання персоналу
Договір аутсорсингу регулюється нормами про надання послуг (гол. 39 ГК РФ).
Важливими умовами, які обов’язково слід погодити під час укладання угоди є:
- перелік послуг;
- терміни надання інформації та результатів роботи;
- відповідальність виконавця та замовника;
- умови розірвання договору
Перелік послуг, які надаватимуться
На стадії укладання договору замовник не завжди знає повний перелік послуг, які будуть потрібні йому надалі. Він знає основу, яку слід включити до угоди. Але часто буває, що з виконанні певної функції виникає потреба у непередбачених роботах. Вони можуть бути пов’язані з додатковим налагодженням обладнання, наприклад, переналаштуванням програми – тут можливі будь-які раніше непередбачені послуги. Все це буде оформлено додатковою угодою до основного договору аутсорсингу та спричинить додаткові витрати. Такі ситуації виникають нерідко, навіть якщо замовник планує свою подальшу діяльність.
Але в тих випадках, коли компанія ставиться до постановки своїх завдань чисто формально, залишаючи все на відкуп аутсорсеру, то надалі це може вилитися у непередбачені витрати чи судові позови. Не допускайте двоїстого тлумачення у формулюванні договору аутсорсингу персоналу. Перелік послуг та обов’язки сторін слід прописати максимально коректно. Наприклад, якщо в угоді серед послуг, що оплачуються, значаться консультації з бухобліку та аудит, то замовник не має права вимагати від виконавця подання його інтересів у суді в рамках укладеного договору. У цьому випадку при конструктивному обговоренні потреби сторони можуть дійти укладання додаткової угоди, яку також слід оформляти письмово.
Терміни надання інформації
Терміни аутсорсингу персоналу слід передбачати чітко, оскільки від них часто залежить результат надання послуг. Виконана невчасно робота часом втрачає цінність для замовника. А якщо зазначення терміну не точно і допускає різні тлумачення, то це неминуче призведе до сварок та розбіжностей сторін, які можуть перейти в судовий розгляд. Чітко описаний період надання послуги дозволяє замовнику уникнути розбіжностей із аутсорсинговою компанією. Тому важливо зафіксувати терміни і надання інформації, і виконання обов’язків, і навіть прописати відповідальність за недотримання цих умов.
Відповідальність сторін
Грамотне укладання договору аутсорсингу персоналу з докладним викладом пункту про відповідальність сторін набагато спрощує процедуру вирішення складних питань, пов’язаних із порушенням зобов’язань. Зони відповідальності мають бути окреслені максимально чітко. І якщо в договорі включено санкції за несвоєчасне виконання своїх повноважень аутсорсинговою компанією, розумно передбачити і поруку замовника за ненадання у строк необхідної інформації, яка могла спричинити порушення зобов’язань виконавцем. Відповідальність може бути виражена як посиланням на загальні норми закону, так і конкретною вказівкою суми пені за день прострочення, суми штрафу, а також обов’язок відшкодування втрат у частині не покритій неустойкою. Крім того, деякі організації примудряються стягувати не лише збитки, а й упущену вигоду, хоча це не так просто. Є й інший варіант – обмеження відповідальності якимсь відсотком загальної вартості договору.
Умови розірвання договору
Термін договору аутсорсингу персоналу не обмежений законодавством, це може бути місяць, півроку, рік, і кілька років. Все залежить від того, наскільки масштабне завдання ставить замовник і від ступеня довіри обраної компанії-аутсорсеру. Адже не всі організації мають довгу підприємницьку долю, деякі ліквідуються ще до того, як ціль замовника буде здійснена.
Стандартна форма договору містить умову можливості пролонгації. Зазвичай продовження не вимагає додаткового оформлення та відбувається автоматично, якщо жодна із сторін не висловлює бажання розірвати угоду після закінчення терміну її дії.
Якщо ж учасники не хочуть продовжувати договір, вони оформлюють своє бажання письмово. Сторони мають право також розірвати договір достроково – це особливість угоди про надання послуг. І виконавець, і замовник можуть відмовитися від подальшого виконання своїх обов’язків в односторонньому порядку на будь-якому етапі виконання договору, відшкодувавши при цьому фактичні витрати на момент розірвання (ст. 782 ЦК України).
Процедура розриву договору пов’язані з труднощами передачі функції інший організації-аутсорсеру. Тому в угоді аутсорсингу персоналу бажано присвятити окремий розділ механізму розірвання, в якому буде прописано порядок передачі інформації від виконавця до замовника, обов’язок виконавця якийсь час консультувати другу сторону після закінчення дії договору, пов’язану з неможливістю припинення запущених під час дії контракту процесів. Слід передбачити фінансові витрати, пов’язані з передачею даних, та інші умови.