Де знайти замовника? – питання актуальне для багатьох копірайтерів-фрілансерів. Новачки витрачають багато часу на пошук хороших проектів і часто погоджуються працювати за низькими розцінками, але це не гарантує стабільності та нормального доходу. Більш досвідчені колеги часто мають постійні клієнти, але й вони часом зникають. Зі статті ви дізнаєтеся, як копірайтеру шукати замовників і які нюанси варто враховувати.
Почніть з підготовчого етапу
Послуги копірайтингу сьогодні пропонують і фрі. Причому розкид цін досить великий від 5 рублів за 1000 знаків до кількох тисяч рублів за невеликий текст. Замовнику є із чого вибирати. Якщо ви сподіваєтесь на успішну співпрацю, потрібно правильно продати свої послуги. Також важливо подбати про технічні аспекти співпраці.
Складіть портфоліо
Потенційного клієнта лише частково цікавить скільки років ви пишете і де ви вчилися копірайтингу. Йому потрібен добрий результат для його завдання. Тому початкове рішення замовники найчастіше ухвалюють після вивчення прикладів ваших робіт. Підготуйте портфоліо.
Ось кілька порад щодо складання хорошого портфоліо:
- Не показуйте всі будь-коли написані роботи. Для оцінки рівня замовнику достатньо 2-3 тексти з однієї тематики.
- Сортуйте тексти за категоріями: тема, формат тощо. Так клієнту буде простіше знайти потрібний приклад.
- До кожного тексту додавайте короткий опис: поставлене завдання, що ви зробили, як це допомогло досягти мети.
- Розміщуйте тексти у зручному для клієнта форматі. Вкажіть посилання на опубліковану роботу, щоб клієнт міг переглянути його з будь-якого пристрою. Як варіант – розмістіть скріншоти або посилання Google Docs. Не використовуйте pdf, doc та файли, які потрібно завантажувати або відкривати за допомогою спеціальних програм. Звичайний текст доречний, тільки якщо він написаний спеціально для портфоліо і більше не розміщений.
- Пропишіть вартість послуг чи процес ціноутворення. Так ви одразу «відсієте» не ваших клієнтів.
- Додайте якісні відгуки, якщо вони є. Наприклад, відеовідгуки, подяки на офіційних бланках, рекомендаційні листи із підписом клієнта. Не використовуйте стандартні відгуки як із бірж контенту – «Хороший автор», «Рекомендую» та інше – вони не дають корисної інформації.
- Вкажіть контакти зв’язку.
Важливо! Якщо ви новачок і вам поки що нічого показати клієнту, напишіть тексти спеціально для портфоліо. Під час підготовки прикладів вибирайте теми та напрямки, за якими хочете працювати.
Готове портфоліо потрібно десь розмістити. Можливі варіанти:
- сайт-візитка, зібраний на конструкторі (Tilda, Nethouse);
- портфоліо, створене за допомогою спецсервісів (Clippings.me, Portfoliobox, Readymag);
- Google Документи, Google презентації, Google Сайти;
- сторінка у соціальних мережах.
Наприклад, зі створенням портфоліо на Clippings впорається навіть новачок
З особистого досвіду автора: моє портфоліо важко назвати професійним. Це просто веб-сторінка з посиланнями на деякі опубліковані роботи, створена на офлайн-конструкторі Mobirise , що зберігається в депозитарії на GitHub. Проте іноді я показую своє недо портфоліо клієнтам, і воно працює.
Оформіть резюме
У деяких випадках, крім портфоліо, клієнти просять надіслати резюме. Рекомендації щодо його складання такі:
- Обсяг – 1-2 сторінки.
- Формат – PDF.
- Шрифт – 1-2 види.
- Чітка структура.
- Наявність фотографій претендента.
- Відсутність помилок.
Основні розділи резюме:
- прізвище, ім’я, по батькові (у заголовку);
- особисті дані – дата народження, сімейний статус;
- контактні дані – телефон, пошта, посилання на соцмережі та інше;
- мета пошуку роботи – чого ви хочете в особистих та професійних цілях;
- освіта – основна+додаткова (у зворотному хронологічному порядку);
- досвід роботи – що має відношення до поточної діяльності;
- професійні навички – що ви вмієте;
- ваші досягнення у професії;
- посилання на портфоліо;
- бажаний розмір зарплати.
Створити резюме можна за допомогою онлайн-інструментів. Наприклад, сервіс ACenter дозволяє отримати класичне CV з фото всього за 4 кроки.
Ви можете додати щось ще, але якщо це пов’язано з професійною діяльністю. Ваша біографія та особисті захоплення клієнту не цікаві.
Особистий досвід: на жаль, готового резюме у мене досі немає. Тому я просто пропускаю вакансії, де вона потрібна. Хоча пропозиції бувають цікаві.
Продумайте способи отримання оплати
Найприкріше, коли співпраця майже узгоджена, але ви не можете прийняти оплату. Тому заздалегідь подумайте про методи прийому платежів. Ви можете використовувати:
- електронні гаманці (Яндекс, QIWI, WebMoney);
- дебетові картки (звичайні банківські або оформлені на додаток до електронного гаманця);
- банківський рахунок (але в цьому випадку вам потрібно бути ІП чи ТОВ).
Чим більше варіантів отримання коштів вам доступно, тим краще.
Особистий досвід: досить довгий період я працювала лише з WebMoney. Це було дуже незручно. Часто доводилося відмовлятися від добрих проектів через неможливість отримати оплату. Зараз у мене, окрім WM, ідентифіковані гаманці Яндекс. Гроші та QIWI, плюс карта від Яндекса та Visa. Питання із оплатою практично не впливає на рішення про співпрацю.
Забезпечте різні способи зв’язку
Навіть якщо ви звикли спілкуватися лише через електронну пошту, слід врахувати інтереси замовників. Багато клієнтів віддають перевагу швидкому зв’язку, хтось ставить завдання голосом або обговорює проект з відеозв’язку.
Найпопулярніші варіанти зв’язку:
- e-mail;
- телефон;
- Skype;
- WhatsApp;
- Viber;
- Telegram;
- соціальні мережі.
Коли всі вищезазначені рекомендації виконані, починайте шукати клієнтів.
Особистий досвід: я не маю якогось улюбленого способу зв’язку. Зазвичай я погоджуюсь на варіант, зручний замовнику. До речі, Viber я встановила на прохання замовника і надалі жодного разу не використовувала. Але про всяк випадок він у мене є.
Початок пошуку замовників
Складно скласти ідеальний рейтинг кращих способів пошуку клієнта. У когось спрацює одне, у когось – інше. Тому пробуйте, комбінуйте і шукайте оптимальний собі метод.
1. Соціальні мережі
У соціальних мережах є професійні ком’юніті, де нерідко публікують вакансії для копірайтерів. Стати учасником таких груп, відстежуйте відповідні публікації та відгукуйтеся.
Спільноти у Facebook, де можна зустріти вакансію копірайтера:
- Тижкопірайтер;
- Пиши, редагуй, думай;
- Давай Пиши;
- @ Потрібен копірайтер.
Групи у ВКонтакті, в яких можна шукати замовників:
- Підслухано Копірайтінг (розділ пропозицій від замовників);
- Дистанція. Фріланс, віддалена робота;
- Фріланс;
- Етичний бізнес та фріланс, віддалена робота.
У таких спільнотах перебувають не лише виконавці, а й замовники. Тут часто обговорюють різноманітні професійні питання. Участь в обговореннях, пишіть корисні коментарі. За допомогою демонстрації своїх знань ви можете привернути увагу потенційних клієнтів.
Також шукати замовників у соціальних мережах можна через пошук. Введіть у пошуковому рядку платформи потрібний запит – наприклад, «потрібний копірайтер» – та переглядайте результати видачі.
Додатково можна розміщувати пости із пропозицією своїх послуг у спільнотах, що дозволяють саморекламу. У тексті такого посту зазначте:
- хто ви;
- яку роботу шукаєте;
- ваш досвід роботи та навички;
- відповідні умови співпраці;
- контакти + посилання на портфоліо чи приклади робіт.
Важливо! При пошуку клієнтів у соцмережах обов’язково оформіть профіль. Не кожен замовник довірить роботу людині з акаунтом, схожим на фейк. Розмістіть справжнє фото. Вкажіть інформацію про себе. Опублікуйте кілька записів, щоб обліковий запис не був порожнім. До речі, пост про пошук роботи можна розмістити на стіні у своєму профілі.
Особистий досвід: ВКонтакті та Facebook я користуюсь однаково. І там, і там знаходжу клієнтів. Просто відгукуюсь на результати, що сподобалися, розповідаю про свої навички і показую приклади робіт. Звичайно, не на всі відгуки відповідають, щось мені не підходить, але трапляються і вдалі проекти.
2. Telegram
Месенджер Telegram може стати для вас основним джерелом клієнтів. Тут безліч каналів, де можна знайти вакансії для копірайтерів:
- Текстодром;
- На віддаленні 2.0;
- Ми вам передзвонимо;
- Норм робота;
- Work for writers.
Також ви можете опублікувати своє резюме, наприклад, у вищезгаданих спільнотах або тут:
- Digital вакансії та резюме, видалення та офіс.
Можна шукати вакансії в Telegram, використовуючи сервіс Buzz.im, який моніторить усі публічні повідомлення в реальному часі. Вказавши потрібну фразу, ви побачите всі пов’язані з нею повідомлення останнім часом. Сервіс має бот в Telegram (@buzzim_alerts_bot), який покаже вам усі знайдені повідомлення за вашим запитом.
Так само, як і в соцмережах, Telegram можна використовувати пошук за фразою. Вкажіть у пошуку «копірайтер» і переглядайте знайдені вакансії.
Корисними можуть виявитися фрілансерські чати. Вони можна спілкуватися з колегами з професійним питанням. Іноді можна знайти вакансії або отримати корисні рекомендації. Приклади таких чатів:
- ФРІЛАНСЕРИ чат каналу;
- Telegram IT Job;
При відгукі на роботу в Telegram обов’язково враховуйте, в якому вигляді замовник хоче отримати відгук. Шанси схвалення вашої кандидатури істотно зростуть, якщо ви виконаєте умови подання заявки.
Особистий досвід: Telegram – my love. Тут мені подобається можливість швидкого відсіву зайвих пропозицій. Пишу у пошуку «копірайтер» та переглядаю відповідні вакансії. Як правило, щось варте уваги завжди вдається знайти.
3. Сайти пошуку роботи
Шукати замовників можна на спеціалізованих ресурсах з вакансіями – сайтах пошуку роботи. Наприклад:
- HeadHunterru;
- Rabotaru;
- SuperJobru;
- Indeed
Перед початком пошуку зареєструйтесь на вибраному ресурсі та створіть резюме. Багато таких сайтів не публікують контактні дані роботодавця. Залишити відгук можна лише через форму та оцінювати вас будуть за якістю вашого резюме.
Вкажіть у пошуковому рядку назву спеціальності та налаштуйте фільтри пошуку: рівень зарплати, тип зайнятості, графік роботи, регіон пошуку тощо. Це дозволить вам одразу відсіяти невідповідні варіанти. Далі переглядайте знайдені оголошення та відгукуйтеся на ті, що сподобалися.
Зверніть увагу, що при відгукі ви можете/мають надіслати супровідний лист. Намагайтеся з його допомогою зацікавити роботодавця, але не переказуйте своє резюме. Мета листа – показати, чому саме ви найбільше підходите на вакансію.
Особистий досвід: намагалася шукати замовників на HH.ru. Оформила резюме та писала супровідні листи. Ось тільки на вакансії, які мені сподобалися були потрібні співробітники в офіс або з оформленням по ТК РФ. Ні те, ні інше мені не підходить. Але пошукати тут замовників можна однозначно.
4. Дошки оголошень
Не варто недооцінювати дошки оголошень. Тут не лише продають-купують товари, а й розміщують вакансії. Найвідоміші ресурси:
- Авіто;
- Юла.
Для пошуку оголошень від роботодавців виберіть розділ «Робота». У рядку пошуку вкажіть назву посади. За бажанням можна вибрати регіон пошуку. На відміну від сайтів пошуку роботи в оголошеннях, ви відразу бачите контакти роботодавця. А ось для надсилання відгуку через сайт потрібно зареєструватися.
На вказаних сайтах ви можете створити резюме спеціаліста. Клієнти, які шукають виконавців, можуть звернутися до вас після вивчення вашого профілю.
Крім того, можна самостійно опублікувати оголошення про пошук роботи. Тільки постарайтеся описати якнайточніше, яка вакансія вас влаштує, на яких умовах, з якою оплатою.
Варто відзначити, що таких сайтів існує чимало. А крім них є регіональні/міські дошки оголошень. Можливо, ви не знайдете там вакансій, але зможете опублікувати власну пропозицію.
Особистий досвід: поки що цей варіант не пробувала. Але від колег чула, що іноді клієнти приходять за резюме на сайтах оголошень.
5. Веб-агенції та SEO-студії
Студії SEO та копірайтингу, агенції інтернет-маркетингу теж потребують виконавців. Іноді на сайтах таких організацій є розділ «Вакансії» (кар’єра, робота тощо), де публікують перелік вакантних посад.
Деякі агенції прямо не заявляють про набір спеціалістів, але дозволяють залишити пропозицію про співпрацю.
Але навіть якщо агентство не шукає копірайтерів, нічого не заважає вам надіслати листа з пропозицією своїх послуг. Опишіть, чим ви можете бути корисними і що вмієте. Обов’язково прикладіть приклади робіт або посилання на портфоліо. Можливо, ваша кандидатура здасться цікавою, якщо знадобиться фахівець.
Шукати веб-агентства та SEO-студії можна через пошук браузера. Або перегляньте рейтинги – наприклад, рейтинг веб-студій – і перевіряйте сайти знайдених організацій.
Особистий досвід: якось при «простому» відкрила Google і стала писати всім агенціям з першої сторінки видачі. Навіть тим, хто не згадав вільних вакансій. Надіслала 10 листів. На 3 дістала відповіді. Одне агентство не підійшло за умовами, у другому обіцяли подумати, а з третім періодично співпрацюю досі.
6. Сайти, що запрошують авторів
Великі ресурси, що активно розвивають блоги, часто шукають добрих авторів. Деякі з них пропонують розмістити статтю для PR – безкоштовно, але із зазначенням авторства. Але є й такі, які готові платити за добрі матеріали. Наприклад:
- Лайфхакер;
- Веб-центр.
Якщо ви копірайтер-початківець і поки не впевнені у своїх силах, можна пошукати пропозиції про співпрацю в онлайн-журналах. Платять тут, як правило, небагато. Але як початок кар’єри можна розглядати такі вакансії. Приклади:
- Natulife;
- Selfmadetrip
Перш ніж надсилати відгук на вакансію, вивчіть тематику сайту та приклади матеріалів, що публікуються. Якщо сайт має редакційну політику, розміщену в публічному доступі – обов’язково з нею ознайомтеся.
Якщо ви добре знаєтеся на якомусь digital-напрямку і класно пишете, не ігноруйте можливість безкоштовного розміщення на популярних майданчиках. За умови якісного матеріалу, клієнти можуть звернутися до вас самостійно.
Наприклад, академія інтернет-маркетингу WebPromoExperts запрошує авторів до публікації гостьових статей. При розміщенні матеріалу редакція вказує посилання на профіль автора у соціальних мережах, місце роботи та авторський блог. Про експертність авторів редактор блогу розповідає у розсилці. Посилання на публікацію розміщують у тематичних спільнотах у соціальних мережах. Вашу роботу побачать десятки тисяч людей.
Шукати пропозиції для авторів можна за допомогою пошуку. Введіть відповідний запит – “Шукаємо авторів“, “Надіслати статтю“, “Стати автором” – і вибирайте з видачі найбільш релевантні результати.
Особистий досвід: років тому пробувала запропонувати статтю в блог одного популярного ресурсу. На той момент мені забракло досвіду для створення хорошого матеріалу. Але докладний розбір роботи редактором допоміг мені розібратися зі своїми помилками. До речі, ту запропоновану статтю я доопрацювала пізніше та опублікувала на іншому сайті.
7. Сервіси пошуку клієнтів
Якщо вам ніколи або ліньки вручну моніторити різні ресурси – виходом стануть послуги пошуку лідів.
Наприклад, Shikari шукає клієнтів на різних онлайн-майданчиках, де доступні прямі контакти замовника. Принцип роботи в тому, що ви вказуєте відповідні вам категорії, а сервіс автоматично здійснює пошук за заданими критеріями. В результаті, ви отримуєте дані для зв’язку з потенційними замовниками. Shikari має триденний безкоштовний період, далі ви самі вибираєте потрібний тариф.
Подібним чином працює Leaderator. Він цілодобово моніторить соціальні мережі та шукає вакансії за вказаною користувачем категорії. Доступ до результатів пошуку надається на платній основі.
8. Нетворкінг
Нетворкінг – це побудова мережі ділових контактів через людей, які вас знають як спеціаліста з незнайомими вам людьми. Тобто вам потрібно розширити коло знайомств та збільшити кількість соціальних та професійних зв’язків. Суть нетворкінгу в тому, що ваші знайомі можуть порекомендувати вас потенційному клієнту або інакше допомогти в пошуку роботи.
Щоб розширити ділові зв’язки:
- відвідувати професійні заходи – конференції, семінари;
- активно спілкуйтесь у професійних спільнотах;
- знайомтеся онлайн та офлайн з колегами та намагайтеся підтримувати зв’язок.
Однак нетворкінг не означає, що вам потрібно «додати в друзі» якнайбільше народу і познайомитися з якомога більшою кількістю людей. По-перше, ваші знайомі повинні знати про ваші навички та компетенції. По-друге, нетворкінг будується на взаємній вигоді.
Якщо хтось із ваших знайомих допоміг вам, не забудьте подякувати. Наприклад, коли за рекомендацією колеги ви отримали хороший проект, подякою може стати певний відсоток від отриманої оплати або корисна послуга у відповідь. Також ви можете рекомендувати колег, якщо вам надійшла пропозиція не на вашу тему або на не підходящіх вам умовах.
9. Сарафанне радіо
Стара добра «сарафанка», як і раніше, працює. У міру вашого кар’єрного зростання цей спосіб може стати одним із основних. Але якщо ви ще не супер крутий автор, докладіть трохи зусиль з налаштування сарафанного радіо.
Коли ваша співпраця з клієнтом пройшла благополучно, ненав’язливо попросіть її про рекомендації. Наприклад: «Я був би вам вдячний, якби за потреби ви порекомендували мене як спеціаліста своїм знайомим».
Розкажіть про свою діяльність у своєму оточенні. Можливо, що серед ваших близьких ніхто не потребує ваших послуг. Але вони можуть виявитися знайомі, зацікавлені у співпраці.
Особистий досвід: за рекомендацією колишнього клієнта прийшов один із моїх найщедріших замовників. Він без обговорень погодився на мої умови, і досить довго ми продуктивно працювали.
10. Розсилка комерційних пропозицій
Спосіб розсилки «холодних» комерційних пропозицій часто пропонують як варіант пошуку роботи на різних вебінарах та курсах копірайтингу. Сенс у тому, щоб знайти сайт із недостатньо хорошими текстами та запропонувати свої послуги зі створення грамотного контенту.
Метод спірний, оскільки не кожному власнику сайту сподобається, що хтось «хає» його контент. А якщо він ще й сам писав…
Проте, як варіант, такий спосіб можна спробувати. Але постарайтеся скласти вашу пропозицію правильно:
- розкажіть, чому ви вирішили написати;
- поясніть, чим ви можете бути корисним;
- обґрунтуйте, у чому вигода від співпраці з вами.
Врахуйте, що навіть найграмотніша комерційна пропозиція не гарантує подальшої співпраці. До того ж, великий ризик, що ваше КП, не читаючи, відправлять у спам. Можливо, що з кількох десятків відправлених листів буде відкрито всього кілька штук.
Але якщо ви все ж таки вирішили самостійно звертатися до власників сайтів, то відмовтеся від шаблонів. Намагайтеся скласти максимально персоналізовану пропозицію. З нього має бути зрозуміло, що ви дійсно вивчили сайт та розумієте, що можна зробити для його покращення.
На що точно не варто витрачати свій час
Є ряд моментів, які принесуть мало користі у пошуку клієнтів. Проте їм часто приділяють надто багато часу.
Не зациклюйтесь на «прокачуванні» біржового акаунта
У середовищі копірайтерів думки з приводу бірж копірайтингу сильно відрізняються: хтось вважає їх «абсолютним злом», а для когось це непогане джерело заробітку. Безперечно, іноді і на біржах можна знайти хороші замовлення. Але не потрібно приділяти занадто багато уваги збору позитивних відгуків, підвищення рейтингу, отримання зірок та інших регалій.
На фрілансі нікого не цікавить ваш біржовий рейтинг. А десятки однотипних відгуків у профілі взагалі мало, що говорять про ваш досвід. Клієнту, який готовий добре платити, є важливим результат. Тому краще «прокачуватися» у напрацюванні гарного портфоліо з якісними роботами та поліпшенні своїх навичок.
Не поспішайте створювати сайт і/або вести блог
“Потрібно прокачувати особистий бренд“, “У серйозного фахівця має бути сайт“, “Щоб залучити клієнтів копірайтеру потрібно вести блог” – напевно ви не раз чули подібні “істини”.
Копірайтеру-початківцю повноцінний сайт в принципі не особливо потрібен. Особливо якщо використовувати його планується виключно для вихваляння себе улюбленого та розміщення портфоліо. До того ж зміст сайту потребує витрат – оплата хостингу, покупка домену. І це не кажучи про витрати на виробництво. Сайт вам може і знадобиться, але пізніше.
Те саме і з блогом – не варто його вести просто для того, щоб він був. Існує маса копірайтерських блогів зі статтями на тему копірайтингу – як писати тексти, як оформляти і т. п. Багато хто з них – просто рерайт з блогів успішніших фахівців.
Запам’ятайте! Якщо ви ведете блог, пишіть для клієнтів, а не для колег. У вас є важлива інформація, яка допоможе підприємцю збільшити прибуток за допомогою контент-маркетингу? Чи хочете ви поділитися цікавим кейсом? Тоді пишіть. Кожну свою статтю для блогу оцінюйте з точки її корисності для клієнтів.
Не займайтеся збиранням сертифікатів
Накопичення дипломів та сертифікатів з різних курсів – ще один вид одержимості для копірайтерів, особливо для початківців. Курсів, де вас обіцяють навчити писати тексти за 3 дні – темрява темрява. І кожен новий «гуру» видає сертифікат про надання вам звання спеціаліста.
Не витрачайте час на отримання папірця, який у фотошопі можна зробити за пару хвилин. Якщо ви вирішили прокачати скіли, то вибирайте навчання у визнаних експертів. Наприклад, очевидно, що диплом від Школи редакторів переважить десяток сертифікатів із маловідомих тижневих тренінгів. Майже вся інформація, якій навчають псевдо-гуру, що обіцяють гарантований дохід, є у відкритому доступі.
Як відгукуватись, щоб зацікавити клієнта
Дуже важливо правильно запропонувати співпрацю, оскільки від цього залежить рішення клієнта.
Якщо ви подаєте заявку на вакансію
Дотримуйтесь зазначених умов відгуку. Припустимо, у тексті вакансії написано, що необхідно надіслати 3 приклади робіт подібної тематики. Не потрібно надсилати все портфоліо, щоб клієнт сам знайшов відповідні матеріали. Аналогічно за способами зв’язку. Коли клієнт пише, що відгуки приймає на пошту, не надсилайте повідомлення в особу в соцмережах.
Коли ви пропонуєте співпрацю
У цьому випадку ви вільніші в оформленні звернення. Але пишіть тільки те, що стосується роботи:
- ім’я та прізвище;
- чим ви займаєтесь;
- що саме вмієте;
- що можете запропонувати;
- як це допоможе клієнту;
- на яких умовах працюєте;
- контакти + посилання на портфоліо.
Пам’ятайте, що замовнику малоцікаві подробиці вашого особистого життя та ваша біографія.
Які нюанси врахувати при співпраці
Насамкінець, варто згадати кілька моментів, з приводу яких часто точаться суперечки.
Чи виконувати тестове завдання
Зверніть увагу, що клієнт може бути не впевнений у вашій відповідності вакансії. Тому в деяких випадках успішне виконання тестового завдання може виділити на тлі конкурентів. Але відразу обговорюйте такі моменти:
- яким буде обсяг;
- за якими критеріями відбувається оцінка;
- чи буде тестове оплачено;
- як буде використано результат.
Зазвичай тестове завдання – це невеликий фрагмент роботи або короткий текст. Коли вам пропонують написати повноцінну статтю «для оцінки вашого рівня» – швидше за все це просто спосіб безкоштовного збору контенту.
Якщо вакансія вам дуже цікава, можна запропонувати пробну співпрацю. Наприклад, ви напишете статтю, яка буде оплачена під час схвалення. У разі відмови ви зможете використовувати текст, як забажаєте.
Чи брати передоплату
Як захист від замовників-шахраїв новачкам часто рекомендують брати передоплату – якщо не 100 %, то хоча б 50 %. Але ж і клієнти не застраховані від обману, коли копірайтер, що отримав гроші, просто пропаде.
Щоб уберегти себе від обману ви можете:
- домовитися про оплату за кожен текст окремо – безкоштовно написати одну статтю менш прикро, ніж відпрацювати місяць задарма;
- брати оплату частинами – під час проектної роботи, розбитої на етапи;
- попросити оформити роботу через біржу – тут кошти замовника будуть заблоковані при оформленні замовлення.
Також можна використовувати послуги безпечної угоди, що гарантують виплату за умови умов угоди. Приклади:
- CashPass;
- MoneyMoo;
- WebMoney.
При виборі відповідного методу оплати враховуйте, що комісії різних послуг можуть істотно відрізнятися.
Як краще оформити робочий процес
Щодо правового оформлення відносин, то ви можете запропонувати клієнту співпрацю за договором ДПГ. Плюс такого оформлення в тому, що важливі умови зафіксовані у договорі, і ви ведете діяльність офіційно.
Якщо клієнт не бажає перейматися документами, запропонуйте автоматизований підхід. Наприклад, сервіс Solar Staff бере на себе оформлення всіх необхідних документів для замовника та проведення виплат.
За достатнього рівня доходу від копірайтингу можна зареєструвати ІП. У цьому випадку у вас є більше шансів на співпрацю з великими організаціями. Але не забувайте, що при роботі як ІП та за договором ДПХ ви зобов’язані самостійно сплачувати податки.
Коли ви співпрацюєте з клієнтом без договору, постарайтеся зафіксувати всі важливі моменти: вимоги до роботи, терміни здачі, умови оплати та інше. Навіть якщо ви обговорюєте завдання телефоном або за допомогою голосових повідомлень, всю значну інформацію дублюйте письмово. Наприклад, за підсумками обговорення напишіть клієнту: “Я правильно розумію, що ми домовилися так…”. Нехай він підтвердить, що саме за таких умов він згоден з вами працювати.
Як бачите, способів знайти замовників копірайтеру існує чимало. Не чекайте, що клієнт прийде до вас сам і запропонує вигідну співпрацю. Використовуйте різні методи, тестуйте найпріоритетніші для вас. Гарних вам замовників та успіхів у роботі!