Ранжування сайту : фактори та нюанси пошукової видачі

Ранжування сайту : фактори та нюанси пошукової видачі
Вміст Сховати

Ранжування сайтів – це, по суті, сортування всіх існуючих веб-ресурсів за принципом релевантності, тобто користь користувача. Наприклад, у перших рядках пошукової видачі на запит «купити гумовий човен» будуть сайти магазинів, які торгують цим туристичним інвентарем, а десь на задвірках – сайти з історією створення таких човнів. І навпаки, на запит «історія томатів» Яндекс або Google видасть сторінки з корисною інформацією щодо їх походження і, можливо, десь унизу ви побачите посилання на магазини, що торгують насінням овочів. Але це лише одна з численних граней ранжирування.

Мета будь-якого оптимізатора – зробити так, щоб сайт ранжувався за релевантними запитами. Однак, крім контенту, існує сотні інших факторів, що впливають на топ видачі пошукових систем. Про те, що це за показники, і як можна покращити ранжування сайту, ви дізнаєтесь із нашого матеріалу.

Комплексне просування сайту також позитивно впливає на його ранжування. Подивіться, як можна збільшити трафік на сайт вдвічі вже через 1,5 місяці.

Опис ранжування сайту

При ранжируванні сайтів пошукова система вибудовує елементи множини веб-сторінок у певному порядку відповідно до спаду їхньої релевантності. Останню визначають за допомогою спеціальних алгоритмів – вони встановлюють, що і за яких запитів та умов впливає на становище ресурсу в цьому списку.

Потрібно розуміти, що від ранжирування сайтів залежить їхнє просування в рамках пошукових систем. Що більше з позиції системи вони відповідають потребам аудиторії, то вище виявляться ці майданчики в результатах видачі. Тому, якщо ви хочете, щоб ваш ресурс відображався в топі в Яндекс або Google, потрібно забезпечити найкращі відповіді на запити користувачів.

Сучасні алгоритми ранжирування постійно вдосконалюються, у них виникають нові чинники, ускладнюються механізми обробки інформації. Нововведення дозволяють йти в ногу з часом і завжди надавати аудиторії актуальну та релевантну інформацію. Алгоритми розвиваються у напрямі, який найбільш затребуваний відвідувачами сайтів.

Без механізму ранжування у видачі панував би хаос, у якому неможливо знайти корисні відомості, а створення власного порталу фірмою було майже безглуздим. Аналогічна картина складається з ускладненням алгоритмів визначення рангу релевантності – якби система досі базувалася на індексі цитованості та ключових входженнях, у Мережі все ще панували б односторінкові сайти без дизайну. Про таке явище як юзабіліті в принципі не могло бути й мови.

Пошукове ранжування сайтів діє так: людина вводить запит, припустимо, «Зовнішня реклама в Москві», пошуковик одночасно аналізує всі наявні в основі сайти, вибирає необхідні і має в своєму розпорядженні строго певну послідовність.

Мета будь-якої пошукової системи – видати відповідь користувачеві відповідь вже на початковій сторінці, в ідеалі, він повинен знайти його в першому рядку. І таке прагнення розробників цілком зрозуміле, адже від якості видачі залежить популярність цього типу ресурсу, бажання людей користуватися його послугами.

Тому сьогодні використовуються і постійно модернізуються дуже складні системи оцінки сайтів та їх позиціонування. Вони не знайомі простим користувачам, але мають забезпечити найбільш якісний пошук. Усі вони засновані на принципі релевантності, тобто відповідності запиту результатам: що конкретніший запит, то точніше результати видачі.

В рамках пошукової оптимізації необхідно дізнатися про фактори ранжування сайту в Яндекс та інших пошукових системах, після чого підлаштувати свій ресурс під їхні вимоги. У результаті він зможе опинитися в топ-3 або щонайменше в топ-10 видачі.

Якщо для Yandex одним із важливих факторів ранжирування сайту є якість текстів, веб-майстер повинен забезпечити ресурсу контент, який буде вищим за клас, ніж у конкурентів.

Однак потрібно розуміти, що таких факторів сотні, тому адміністрування та просування сайтів у топ-10 передбачає копіткість виконавця та застосування безлічі різних підходів. Інакше не вдасться покращити ресурс у всіх бажаних напрямках.

Основні принципи та нюанси ранжування сайтів

Google та Яндекс при ранжируванні сайтів спираються на такі характеристики як траст домену та донора, їх вік, релевантність, поведінкові фактори аудиторії. Завдяки механізму ранжування користувач отримує найбільш точну та правильну відповідь з позиції семантичного сенсу.

Але вгадати намір людини вдається не завжди. Найбільші складнощі виникають, коли рядок пошуку вбивають багатозначний термін/назву. У подібній ситуації Яндекс і Google використовують різні підходи, тому що в них застосовуються різні алгоритми ранжирування.

Іноді пошукові системи вдаються до рандомного вгадування, якщо алгоритми не розуміють сенсу запиту і відображають сторінки, наближені до останніх інтересів користувача. Незважаючи на всі плюси такого ранжування сайтів, тут виникає проблема міхура фільтрів. Йдеться про ситуацію, коли людина потрапляє в полон своїх інтересів. Припустимо, він кілька разів шукав автомобілі певної марки, роботи Далі чи політичні новини. Після цього Google у будь-якому випадку намагатиметься акцентувати увагу на улюблених темах. В результаті користувач виявляється відрізаний від нової інформації інфопузирем.

Відмінності в алгоритмах ранжування сайтів Яндекс і Google

Google

Отже, основне завдання ранжування сайтів полягає в тому, щоб дати якомога точнішу відповідь на пошуковий запит, надати релевантну сторінку. Однак два найбільш популярні пошукові системи мають зовсім різну видачу, тому що застосовують власні напрацювання.

Механізми ранжирування Google приховані від користувачів, на цю тему не вдасться отримати офіційні відповіді співробітників компанії. Є лише припущення, що поширюються сторонніми експертами і дозволяють робити висновки про існуючі методи. Достеменно відомо лише, що в Google використовуються переважно автоматичні алгоритми, тоді як ручних намагаються уникати. Крім того, у побудові видачі дана пошукова система спирається на меншу кількість сигналів, ніж Яндекс.

Яндекс

Тут у вільному доступі є набагато більше інформації про формули ранжирування. Система діє основі методу машинного навчання MatrixNet і будується на ручному принципі. Іншими словами, щодня асесори виконують пошук за заданими ключовими фразами та оцінюють релевантність видачі.

Складно сказати, скільки асессорів зайнято в Яндекс, але очевидно, що йдеться про кілька тисяч людей у ​​штаті компанії. Всі вони відповідають за те, щоб пошукова видача стала більш чистою, корисною та красивою. Безумовно, в Яндекс застосовують і автоматичні технології, проте вони поки що поступаються ручному методу сортування. Цікаво, що на кінець 2020 року при ранжируванні сайтів Яндекс враховував понад тисячу сигналів.

В основі MatrixNet лежать дані асесорів. Проте самі співробітники пошукача не здатні змінювати позицію сайту у видачі – програма використовує їхню інформацію, щоб для конкретного запиту віднести одні сторінки до якісних, інші – до неякісних. Донедавна в компанії була група співробітників, покликана стежити за роботою асесорів та перевіряти результати їхньої діяльності в ручному режимі.

Яндекс має ряд цікавих особливостей:

  • Система автоматично сканує всі сторінки, що знаходяться в індексі, щоб переконатися у відсутності вірусів.
  • Позиції сайтів, на яких надміру присутні дратівливі рекламні блоки, штучно знижуються. Найактивніше Яндекс реагує на попандери та клікандери.
  • Контент еротичного змісту показується мало, а відверта порнографія не відображається у видачі.

Під час перевірки ранжування сайту в пошукових системах використовують безкоштовні або платні сервіси з набором функцій визначення позицій ресурсу в мережі. Важливо, що вони не лише перевіряють, а й відслідковують позицію порталу. Йдеться про SE Ranking, Serpstat, AllPositions, Topvisor.ru, Seolob.ru, Seoplane.ru, Semrush, та ін.

7 доменних факторів ранжування сайту

Доменом називають ім’я сайту, в ньому міститься чимало суттєвої інформації про ресурс. За рахунок факторів, що характеризують цю інтернет-реалію, можна по-різному вплинути на сприйняття порталу цільовою аудиторією: покращити його чи погіршити. Отже, перед придбанням домену варто зрозуміти, на основі яких характеристик формується певне ставлення до нього:

  1. Вік – чим він більше, тим краще.
  2. Термін продовження – домени для сумнівних справ зазвичай продовжуються максимум на рік. За датою закінчення терміну дії можна припустити, наскільки надійна адреса майданчика перед вами. Щоправда, ця характеристика має оцінюватися інакше у випадку із сайтами у доменних зонах, де граничний термін продовження становить один рік. Інакше всі портали в зоні «.ru» відразу перетворюються на ненадійні джерела, що може негативно позначитися на ранжируванні подібних сайтів.
  3. Історія домену – коли він постійно переходить від одного власника до іншого, або надовго залишається без власника, може знадобитися скидання історії.
  4. Назва – дозволяє витрачати менше часу на пошук. Чим воно ближче до ключового запиту, тим краще, причому це правило поширюється на піддомени.
  5. Приховування даних whois, адже інформацію зазвичай ховають, коли існують таємниці. Однак дані всіх порталів у зоні “.ru” ховаються за замовчуванням. На території нашої країни порівняння доменів «.ru» із прихованим whois з іменами в інших групах імен з відкритим whois зазвичай не дає особливої ​​інформації про сайт. Справа в тому, що зона “.ру” є внутрішньою і має локальний пріоритет.
  6. Доменна зона – будь-яка з них позиціонує веб-майданчик у своєму регіоні та позитивно позначається на його положенні у видачі в межах країни. При цьому вона не найкраще відображається в глобальному рейтингу і такому ж ранжируванні сайту.
  7. Доменні ручні санкції – якщо одному власнику належать 10 доменів і кілька їх потрапляють під санкції, то й інші портали можуть випасти з результатів пошуку.

Загалом йдеться про формування довіри до домену: до сайтів з великою історією та відкритою інформацією більше довіри, ніж до молодих та закритих. Якщо назва ресурсу збігається з ключовим запитом, який описує тематику порталу, це стає ще одним свідченням його приналежності до шуканої теми.

Вплив контенту на ранжування сайту: 32 фактори

Одні книги читати легко, через інші доводиться продиратися, як через хащу. У Мережі все те саме: важливо, щоб людям не доводилося довго шукати потрібну інформацію серед контенту, що міститься на сайті. Людині потрібно якнайшвидше досягати своєї мети, тому зазвичай використовується комплект факторів, що створюють прості та корисні веб-сторінки. Пошукові системи дуже лояльні до останніх.

Головне, що контент потрібно не просто розбити вставленою картинкою, а грамотно організувати за рахунок таких елементів:

  • Заголовки є найважливішою частиною сторінки з точки зору ранжування сайтів і поступаються лише контенту.

Вони можуть бути такими:

– Заголовок сторінки (title, або назва сторінки);

– заголовок h1 – озаглавлює контент, існує в єдиному екземплярі;

– заголовки h2, h3, h4, h5, h6 – підзаголовки, які можна почитати в розділах за посиланням на заголовок h1;

– атрибут посилання title – є темою окремої розмови.

Головна вимога до заголовка – невелика довжина до 50–60 символів. Також він має бути зрозумілим, тому зазвичай його починають із ключового слова.

  • Опис сторінки, яке також прийнято називати “meta description”.
  • Частота цитування ключового слова – в нормі воно є на сторінці частіше за інших і забезпечує необхідне ранжування сайту.
  • Велика кількість контенту – найкраще, щоб на сторінці було понад дві тисячі слів. Лаконічність може зіграти з вами поганий жарт.
  • Багато ключових слів на початку тексту – за рахунок цього прийому пошуковик сприймає контент як більш релевантний.
  • Синоніми ключів у тексті та заголовках вважаються ознакою майстерності. За рахунок таких слів пошуковій системі простіше зрозуміти про що текст. Крім ранжирування сайту, цим забезпечуються входження з більшої кількості ключів.
  • Наявність різних ключів на одній сторінці може допомогти системі визначити зміст контенту або навпаки заплутати її. Інакше кажучи, слова, що позначають тематику, можуть конкурувати між собою, або доповнювати один одного, тому важливо використовувати їх на одній сторінці якомога акуратніше. В ідеалі краще вибирати ключі так, щоб вони мали близьке значення єдиної смислової групи.
  • Марковані, нумеровані списки, таблиці та інші способи виділення інформації роблять сприйняття контенту простішим і для читача, і для пошукових систем.
  • Зручність сторінки, тобто грамотно підібрана структура розмітки даних є ознакою її якості. Забезпечити цю характеристику можуть теги, метадані, мікророзмітки.
  • Унікальний контент теж дозволяє судити про те, наскільки хороший сайт. Вибирайте різні заголовки title та h1, унікальні атрибути title-посилань, alt-картинок. Тексти та зображення також мають бути унікальними. При створенні порталу рекомендується дізнатися більше про скопійований, вкрадений контент.
  • Унікальні зображення – варто також заглибитись у цю тему та прочитати, яким чином можна оптимізувати картинки на сайті.
  • Канонічні посилання (або rel=canonical) є ще одним важливим питанням, що потребує окремого вивчення.
  • Часте оновлення сайту є сигналом для пошукових роботів про те, що цей ресурс варто частіше індексувати. У Google є окрема функція, що дозволяє виділяти свіжі матеріали у результатах пошуку та відображати останні зміни.
  • Оновлення старих сторінок дає можливість підняти актуальність контенту, при цьому краще вносити значні переробки.
  • Частота оновлення старих сторінок також забезпечує свіжішу інформацію на порталі, а пошуковики високо цінують цю якість при ранжируванні сайтів.
  • Вік сторінки – хоча пошукові системи люблять новий контент, нерідко вони віддають перевагу давно створеним сторінкам.
  • Формулювання ключового запиту – треба розуміти, що з різних визначень однієї й тієї ж поняття чи об’єкта спрощується завдання системи. Їй простіше зрозуміти, що сторінка, виділити основні запити. При використанні на сторінці одного ключа, наприклад, «купити автомобіль недорого», в результатах видачі сайт буде набагато вищим, ніж за запитом «недорогий автомобіль купити».
  • Вихідні посилання авторитетні сайти позитивно позначаються на релевантності сторінки, оскільки використовується цитування перевірених даних із високим рівнем релевантності. Отже, контент стає більш достовірним і корисним з позиції пошукача.
  • Кількість вихідних посилань має відповідати змісту сторінки. Хоча такі адреси є різновидом контенту, але якщо їх дуже багато, відвідувач змушений відволікатися від основного змісту. Через це знижується вага та релевантність сторінки.
  • Кількість вхідних внутрішніх посилань забезпечує частіше цитування. Це позитивно відбивається на релевантності за ключовими запитами та ранжируванням сайту.
  • Якість внутрішніх посилань може бути різною залежно від сторінок-донорів. Допустимо, адреса, взята з титулу сайту, має більшу вагу, ніж виноска з аналогічного рівня.
  • Биті посилання є ознакою поганої роботи з порталом. Їхня велика кількість може стати приводом для зниження рейтингу.
  • Дані у форматі мультимедіа забезпечують різноманітність, привабливість контенту. В результаті досягається більш висока релевантність інформації, вона стає корисною для широкої аудиторії, покращуються поведінкові фактори. Тому при підготовці сайту не варто скупитися на зображення та відео.
  • Складність тексту – він має бути надто складним чи примітивним, від цих характеристик залежить його якість. Важливо, щоб статті були зрозумілі аудиторії, добре структуровані, корисні. Тут головним чинником є ​​те, на кого розрахований веб-сайт. Не варто думати, що ваша аудиторія складається з недалеких людей, але і все ускладнювати теж не потрібно.
  • Помилки тексту відносяться до причин, з яких знижується рейтинг сторінки. Виняток становлять ситуації, в яких помилки необхідні за логікою тексту, однак, щоб уникнути проблем під час ранжирування сайту, доведеться це довести пошуковцям.
  • Категорія сторінки. Розміщені в близьких за змістом категоріях, вони більш релевантні ключовим запитам, ніж їх аналоги без категорії або не пов’язані з нею. Інакше кажучи, за рахунок категорії вдається уточнити чим наповнений сайт.
  • Відстань URL сторінки від титулу сайту негативно позначається на авторитеті джерела, тоді як близькість URL, навпаки, його підвищує.
  • Довжина унікальної адреси сторінки не має бути великою, оскільки пошукові системи цього не люблять.
  • Ключові слова в URL- сторінки дозволяють підняти релевантність за тією ж схемою, що і при роботі з заголовками.
  • Високий PageRank та інші індекси цитування сторінок також враховуються під час ранжування сайту.
  • Валідність HTML сайту за оцінкою W3C (http://validator.w3.org) свідчить про якість ресурсу, але важко сказати, чи це враховують пошукові системи.
  • Швидкість завантаження сайту залежить від коду та розміру файлів та впливає на ранжування. Краще постаратися зменшити код, стиснути зображення, щоб на відкриття сторінок витрачалося менше часу. Звичайно, аудиторія оцінить інфографіку в 30 000 пікселів, що забезпечить ресурсу відмінні поведінкові фактори, проте навряд чи такий підхід (без особливих підстав) сподобається пошукачам.

Грамотна оптимізація передбачає отримання максимального результату з допомогою поєднання перелічених чинників.

Вплив посилань на ранжування сайту в пошукових системах

Якщо різні портали посилаються на один ресурс, то висока ймовірність, що останній є джерелом корисної інформації. Цитування здатне сильно впливати на ранжування сайту, про що чудово знають оптимізатори. Але надто активне використання даного методу чревате посилальним переспамом. Тому пошукові системи встановлюють ступінь цитованості ресурсу відразу за кількістю та якістю вхідних посилань.

Остання характеристика формується такими факторами:

  • Вік доменів вхідних посилань, нарівні з доменним фактором, впливає на їхню цінність.
  • Кількість виносок на домени верхнього рівня відноситься до основних особливостей, від яких залежить релевантність ресурсу.
  • Число посилань з різних IP-адрес свідчить про кількість та охоплення сполучених майданчиків.
  • Кількість сторінок кожного сайту, що посилаються, також входить до числа факторів, що відповідають за формування цінності вхідних виносок.
  • Особливі доменні зони відрізняються великою довірою, що позначається на ранжируванні, але це недоведене твердження. Більшість пошукових систем заперечує подібний підхід, проте фактори схильні до постійних змін.
  • Перехідні адреси за ключовими запитами від конкурентів пошукові системи також сприймають як важливий сигнал при ранковому посиланні сайтів.
  • Цитування ресурсів з адрес площадок з негативною репутацією негативно відбивається на репутації порталу. Якщо на ньому з чиєїсь провини з’явиться кілька сотень посилань з поганих сайтів, це ніяк не вплине на положення порталу, про що говорять Яндекс та Google. Тож турбуватися не варто.
  • Оцінка людей, які посилаються на сторінки, збільшує цінність посилання, що важливо під час ранжування сайту. Йдеться про лайки, репоста, твіти.
  • Внутрішня вага сторінок сайтів-донорів також відбивається на цінності посилання.
  • Різноманітність адрес перенаправлення свідчить про природність профілю посилання. Іншими словами, добре, коли є виноски різних видів з безлічі джерел. Під ними розуміють текстові, безанкорні, короткі, посилання через зображення та інше.
  • Nofollow-відсилання ігноруються пошуковими системами у звичному розумінні, проте їх враховують при визначенні чесності профілю профілю.
  • Контекстні адреси переходів вважаються найпривабливішими. Вони знаходяться всередині контенту, наприклад, у тексті. Мало того, що вони корисніші, ніж самотні переадресації в сайдбарі або футері, цей формат дозволяє створити гнучке внутрішнє перелінування сторінок.
  • Позиція посилання в контенті також має не останнє значення при ранжируванні сайту – найкраще, щоб воно знаходилося ближче до початку сторінки.
  • Текст навколо адреси переходу враховується пошуковими системами при визначенні контексту. Останній може по-різному позначатися цінності. На основі цього принципу Google виділяє позитивні та негативні посилання.
  • Частота цитування сайту позитивно підвищує цінність його сторінок у результатах видачі, тоді як негативні мають зворотний вплив.
  • Серед усіх посилань платні з позначкою «partners»/«sponsors» мають меншу цінність.
  • Від анкору вхідної переадресації більшою мірою залежить її цінність.
  • Посилання з адрес регіональних сайтів сприймаються системою як корисніші за умови, що вони розташовані у загальній зоні.
  • Атрибут “title” говорить про релевантність посилання і, нарівні із заголовками, відповідає ряду правил. А саме, він повинен бути унікальним і не довшим за 55 знаків, перше слово в ньому є ключовим. Пам’ятайте, якщо ви хочете досягти вигідного ранжування сайту, не повторюйте весь час один title.
  • У ідеалі посилаючий ресурс може бути близьким на тему до джерела, так забезпечується більша цінність переходу, ніж у випадку з предметно далеким ресурсом.
  • Переадресації з авторитетних порталів цінніші, ніж із дрібних ресурсів, що користуються невеликою популярністю в аудиторії.
  • Посилання зі сторінок-хабів мають більшу цінність, ніж інші сторінки.
  • Вказівка ​​«Вікіпедії» як джерело підвищує довіру до вашого порталу, незважаючи на атрибут nofollow у цих адрес.
  • Чим старше зворотне посилання, тим вища її цінність.
  • Надмірний обмін переадресаціями система вважає недоброякісною схемою, що може призвести не до найприємніших наслідків при ранжируванні сайту.
  • Чесність профілю посилання знижує ймовірність стрибків позиції порталу при оновленнях.
  • «301 редирект» не здатний змінити цінність посилання (на думку Google).
  • Переадресації з домену верхнього рівня дають сайту більшу вагу, ніж з піддомену. Тоді як цінність користувачів посилань ще нижче, ніж у взятих з батьківського майданчика. Тому розумніше, наприклад, використовувати livejournal.com джерелом, ніж tema.livejournal.com.
  • У таких каталогах як DMOZ, довідник Yahoo! або Яндекс.Каталог містять списки сайтів. Якщо ресурс опинився в даному каталозі, системи будуть відчувати до нього більшу довіру.
  • Мікророзмітка Schema.org виділяє для пошукових систем основні елементи сторінки. Тому ресурси, що підтримують мікроформати, можуть обійти решту у видачі.
  • Наскрізні посилання на кожній сторінці сприймаються Google як єдине ціле.

Чим якісніший контент і чим авторитетніший сайт, тим більшою вагою володіє сторінка. Крім того, вона здатна передавати цінність іншим порталам через посилання. Краще розміщувати їх у тексті, ніж ставити без контексту. Тематична близькість ресурсу-донора та акцептора завжди позитивно впливає на ранжування сайту.

Швидкість завантаження сайту та інші технічні моменти ранжирування

До технічних факторів ранжирування відносять:

  • Коди відповіді сервера. Велика кількість редиректів, серверних помилок не найкраще впливає на ранжування сайту. Крім того, пошукові системи не люблять, коли часто виникають помилки 404, пов’язані зі спробами потрапити на віддалені сторінки, проблемами з авторизацією та ін. Ресурси повинні віддавати коректний код відповіді або мати не більше одного редирект 301 на інший робочий майданчик.
  • Швидкість завантаження незалежно від використовуваного користувачем пристрою. При повільній роботі підвищується частка відмов, через що страждають поведінкові чинники. В ідеалі на відображення першого контенту на сторінці йде не більше секунди, оптимальним вважається час у межах трьох секунд. Занадто довге завантаження буває викликане повільним сервером, кодом, що містить безліч помилок, відсутністю оптимізації медіа. Також цей показник залежить від можливостей системи керування сайтом.
  • Оптимізація медіа, тобто «важких» зображень, відео. Подібний контент негативно впливає на швидкість завантаження сайту, нерідко заважає нормально переглядати сторінки. Це може бути пов’язане із застосуванням зображень у форматах, що не стискаються, або з орендою слабкого сервера, не здатного впоратися з доданим відео, анімацією.
  • Валідність програмного коду. Надмірна кількість скриптів, стилів, присутність незакритих, неправильно доданих тегів, системних помилок призводять до збільшення тимчасових витрат на завантаження та негативно відбиваються на ранжируванні сайту.
  • Захищене з’єднання. Щоб забезпечити безпечний обмін даними з користувачем, сайт повинен передавати трафік через захищене підключення HTTPS. Це неможливо без встановлення SSL-сертифіката та переїзду на це розширення протоколу.
  • Локація сервера. Відстань негативно позначається на часі відкриття сервера, що уповільнює завантаження. Відповідно до рекомендацій PageSpeed ​​Insights, гранична затримка становить 200 мс.
  • Дублі та редиректи. Відкриті для індексування дублікати сторінки, ланцюжки редиректорів та биті посилання здатні стати причиною некоректного вибору пошуковою системою релевантної сторінки та помилок при передачі її ваги.

Сьогодні ресурс не потрапляє на перші позиції видачі без оптимізованої зручної мобільної версії, що підходить для використання з усіма популярними діагоналями екранів гаджетів. Ця вимога не поступається за значущістю наявності SSL-сертифіката.

Сайт може отримати перевагу при ранжируванні, якщо має мобільний додаток. Це правило найбільш актуальне для порталів корпоративного, розважального характеру та соціальних мереж.

Робота з перерахованими технічними моментами є першорядною для веб-майстра, так як від неї залежить ефективність оптимізації поведінкових або посилальних факторів.

Щоб покращити положення сайту в пошуковій видачі, необхідно:

  • Перевірити коди відповідей – в нормі сторінки видають код 200, або одноразовий редирект 301 на іншу сторінку. Усі ланцюжки взаємних перенаправлень, віддалені сторінки, помилки сервера 500 підлягають аналізу за допомогою веб-майстра.
  • Підвищити швидкість завантаження сторінок, перевіривши її за допомогою PageSpeed ​​Insights. Крім цього, цей сервіс покаже рекомендації щодо оптимізації. Сторінка повинна завантажуватись не більше трьох секунд, відмінним результатом вважається час у півсекунди. Щоб досягти таких показників, необхідно стиснути зображення, застосувати ліниве завантаження медіаконтента або lazy loading, прибрати у нижню частину сторінки Java-скрипти.
  • Оптимізувати медіа та код. Добре, якщо вдасться скоротити розмір завантажуваного HTML-коду, позбавившись великих блоків CSS і JS, усунувши нефункціональні рядки і перевіривши чистоту коду. Під нею розуміють відсутність помилок, незакритих тегів, битих посилань.
  • Підключити SSL-сертифікат. Сьогодні всім ресурсам потрібно перейти на HTTPS та шифрування даних. Для проектів, які тільки-но починають свій шлях, можна підібрати безкоштовні SSL-сертифікати Let’s Encrypt.
  • Усунути дублі сторінок, ланцюжки редиректів. Зазвичай причина появи дублікатів криється в особливостях роботи CMS, тоді як редиректи є наслідком помилок у налаштуваннях. Виявити проблеми допомагають веб-майстри Google та Яндекс. Необхідно перевірити посилання за адресами з HTTP і HTTPS, в URL з WWW і без WWW, зі слідом наприкінці та без нього. Серед менш очевидних дублів зустрічаються однакові товари, які споживач може побачити за декількома посиланнями, або сторінки з параметрами.

Не менш важливими кроками на шляху до вигідного ранжирування комерційних та інших сайтів є налаштування файлів sitemap.xml та robots.txt, використання мікророзмітки на сторінках, завантаження фавікону, підготовка зрозумілих URL-адрес. Особливо варто загострити увагу на мобільній версії, оскільки аудиторії має бути зручно переглядати сайт зі смартфонів. Не менш важливо, щоб він без проблем швидко відкривався при використанні мобільного інтернету.

Поведінкові фактори ранжування сайту

Для перевірки поведінки користувачів реальним людям пропонують оцінити портал. Якщо ті знаходять якісь недоліки, веб-сайт опуститься в результатах видачі. В ідеалі відвідувачі повинні захоплюватися всіма складовими ресурсу – від сніппета, що відображається у пошуку, до наклейки, яку вони бачать на коробці із замовленням, зробленим із вашого інтернет-магазину.

Під час ранжування сайту враховуються такі показники:

  • CTR сторінки в пошуку за ключовим словом є ознакою того, що контент підходить під запит. Від клікабельності сторінки залежить її місце у видачі.
  • CTR швидких посилань у сніпеті також може бути віднесений до поведінкових факторів.
  • Загальна клікабельність сторінок ресурсу за всіма ключовими запитами при ранжируванні впливає на рейтинг окремих сторінок.
  • Показник відмов (або “bounce rate”) говорить про те, що портал не відповідає потребам людей, і вони залишають його. Причини високого відсотка бувають різними: перебої в роботі сайту, настирлива реклама, розбіжність мети людини та змісту сторінки.
  • Повернення до пошуку є ознакою того, що відвідувач не знайшов на сайті те, що шукав. Два останні показники на високому рівні призводять до зниження рейтингу ресурсу.
  • Прямі заходи на портал свідчать про якість вмісту. Це позитивно впливає на ранжування сайту.
  • Повторні заходи також є предметом перевірки пошукових систем, які при формуванні результатів видачі враховують, чи люди повертаються на майданчик.
  • Закладка браузерів пошукових систем. Наприклад, Google Chrome збирає інформацію про те, на які сторінки відвідувачі заходять.
  • Дані Toolbar теж беруться до уваги при складанні видачі.
  • Час, проведений на сайті, відноситься до найбільш відомих факторів, що вказують на зацікавленість аудиторії контентом.
  • Глибина перегляду сайту дає зрозуміти, скільки сторінок переглянула людина за одне відвідування, і також є ознакою захопленості вмістом порталу.
  • Коментарі вважаються сигналами якості ресурсу.

Зацікавленість аудиторії враховується під час ранжування сайту, тому важливо, щоб він був цікавим. Інакше не вдасться забезпечити хороші поведінкові фактори – дбайте про людей, створюйте якісні сайти.

Соціальний фактор ранжування сайту

Соціальний принцип передбачає реакцію відвідувачів на ресурс – коли він цікавий аудиторії, люди самі подають позитивні сигнали. Пошуковики звертають на них увагу та використовують у процесі ранжирування.

Йдеться про такі соціальні сигнали:

  • кількість твітів говорить про популярність сторінок;
  • авторитет авторів твітів враховується під час оцінки останнього;
  • число “like” на сторінці в соціальних мережах говорить про позитивне ставлення відвідувачів;
  • репости у цих групах веб-ресурсів можуть відігравати роль показника хорошого погляду відвідувачів, що забезпечується схожістю з цитуванням зворотних посилань;
  • авторитет посилаються аккаунтів у соціальних мережах впливає цінність сигналу;
  • перевірені профілі авторів соціальних сигналів позитивно впливають на авторитетність;
  • релевантність профілю, що посилається, є важливим фактором оцінки якості соціального сигналу;
  • профілі ресурсів у соціальних мережах за рахунок своєї популярності здатні змінювати його рейтинг;
  • підозрілі профілі компанії у групах веб-майданчиків негативно позначаються на ранжируванні сайту;
  • RSS-підписники часто вважаються позитивним сигналом.

Те, як люди реагують на сайт, може позначитися на результатах видачі. Пошуковики не утримуватимуть на лідируючих позиціях ресурс, який не приймає аудиторія. Тому визнання користувача можна сміливо віднести до кращих підходів у ранжируванні.

Комерційні фактори ранжування сайту

Йдеться про фактори, від яких залежить ранжування сайтів, що пропонують послуги, та інтернет-магазинів. На порталі мають бути передбачені:

  • ціни та прайс-листи;
  • асортименти доступних товарів;
  • “Кошик”;
  • кілька способів комунікації, таких як посилання на месенджери, онлайн-чат;
  • сервісні сторінки, до яких належить доставка, оплата, гарантія, відгуки.

Також ранжування залежить від ціни, але мало, щоб вона просто була на сайті – важлива наявність точної вказівки. У той час як формат “від і до” є небажаним.

Брендові фактори ранжування сайту

Брендовий принцип передбачає забезпечення більшої довіри пошукових систем до марки за допомогою таких факторів:

  • перенаправлення на адресу марки/фірми або на домен сайту;
  • згадка бренду без посилання, адже цитування необов’язково має бути сносним;
  • фактичну адресу компанії на картах Яндекс чи Google;
  • близьке розташування офісу чи інтернет-магазину до користувача;
  • кілька результатів видачі – іноді за прямим запитом бренду у ряді позицій відображається один портал;
  • наявність офіційної сторінки компанії та веб-майданчиків співробітників у Linkedin.

При ранжируванні сайту ступінь довіри до його роботи сильно впливає можливість виходу в топ в результатах видачі.

6 факторів, що негативно впливають на ранжування сторінок сайту

Погана оптимізація сайту

Неякісна оптимізація або її відсутність призводить до того, що продумані та візуально грамотно збудовані майданчики не можуть потрапити на перші позиції видачі. Ресурс має бути зручним і зрозумілим не тільки для аудиторії, але і для пошукових систем, адже від них залежить ранжування сайту.

Зазвичай просування стопориться через такі помилки:

  • Відсутність оптимізації, що найчастіше зустрічається на молодих сайтах. Їхній власник поки не в курсі, що для просування в пошуковій системі необхідно працювати з внутрішнім кодом.
  • Поверхнева оптимізація – коли основна зроблена неповноцінно, у своїй прописані Title, Description, розставлені H1 та інші. У результаті якісніше наведені в порядок сайти конкурентів можуть посунути подібний ресурс і вийти в топ. Тут важливо зробити все можливе: використовувати семантичну розмітку, xml-карту для роботів, alt і title для картинок, налаштування robots.txt, видалити биті посилання та дублів сторінок та інші обов’язкові дії. Це не та стаття витрат, на якій можна заощаджувати.
  • Переоптимізація. Не знаючи тонкощів, можна і перестаратися, через що сайт не зможе потрапити до топу. Зазвичай новачки заповнюють тег keywords, виходять за межі допустимої нудоти сторінки, роблять інші подібні помилки.

Рішення. Переконайтеся, що сайт оптимізовано на базовому рівні. Якщо за просування порталу відповідає веб-студія, веб-майстер, попросіть надати перелік робіт, виконаних у цьому напрямку. Також зверніться до їхніх конкурентів, щоб там оцінили якість виконання завдань – ці люди будуть чесні.

Санкції пошукових систем

Якщо все зроблено правильно, але ресурс не може опинитися в топ-20 видачі або різко скотився вниз, висока ймовірність впливу санкцій. Зрозуміти, що при ранжируванні вашого сайту використовуються фільтри, можна звернувшись у службу підтримки пошукової системи. Там повідомлять про наявність чи відсутність санкцій, але не варто чекати, що вам скажуть їхню причину.

Рішення. У бета-версії веб-майстра Яндекс передбачено блок «Порушення», де можна переглянути проблеми, виявлені на сайті. Загляньте туди, але не забувайте, що в режимі бета зазвичай не всі дані відображаються коректно.

Google також дозволяє перевірити сайт на наявність санкцій, застосованих у ручному режимі. Для цього зайдіть у «Пошуковий трафік» та перейдіть до розділу «Заходи, прийняті вручну».

Непродумане юзабіліті сайту

Іноді портал зроблено правильно з технічного погляду, але не потрапляє до перших пунктів видачі. Тут варто звернутися до Метрики – її аналіз може показати, що користувачам незручно працювати з ресурсом або останній не несе їм будь-якої цінності. Найбільші пошукові системи враховують цю характеристику при ранжируванні сайтів. Однак тут доведеться глянути на продукт із боку, щоб виявити проблему.

Рішення. Дізнайтесь скільки часу люди витрачають на порталі. У нормі цей показник становить щонайменше хвилини, але залежить від особливостей ресурсу. Також слід переконатися, що частка відмов не виходить за межі 20–30 %.

У топі виявиться сайт, поведінкові фактори якого перевершують характеристики майданчиків конкурентів. Обов’язково використовуйте системи аналітики і не сприймайте аудит ресурсу як марні витрати, оскільки це нарощувати прибуток.

Обман

Сьогодні випадки навмисного обману пошукових систем менш поширені, ніж раніше, проте вони стали витонченішими. Зазвичай доводиться стикатися з ненавмисним введенням в оману аудиторії та систем з таких причин:

  • Віруси – власники заражених порталів рідко знають проблему. Тоді як пошукові системи добре розпізнають її, тому не показують подібні сайти аудиторії.
  • Сайти-афіліати. Мало хто наважується створити кілька схожих сайтів, щоб бодай один потрапив у топ. Зазвичай копії з’являються випадково: припустимо, постачальник і його представник у регіоні мають окремі портали. Але як контент останнього використані картинки та описи з першого сайту. У результаті існує пара ресурсів з товарами-копією, які прагнуть високих позицій видачі за тими самими словами. Пошукові системи легко знаходять афілійовані портали, і в топ виводиться лише один із них.

Рішення. Щоб уникнути цієї проблеми під час ранжирування сайту, потрібно час від часу оновлювати його систему управління – таким чином ви убезпечите ресурс від зараження. Крім того, рекомендується регулярно перевіряти наявність вірусів. Не допускайте утворення афіліатів – при створенні нового сайту потрібно поставити 301-редирект зі старого.

Непродуманий/застарілий дизайн

Хороший дизайн сайту є запорукою успіху. Якщо він зроблений відверто погано, або пройшло занадто багато часу з його розробки, швидше за все, не вдасться уникнути невигідного ранжування фірмі. Це з низькими поведінковими показниками, відсутністю довіри до ресурсу. Пошукові системи сприймають його як графічно застарілий і віддають перевагу більш якісним та сучасним порталам під час підготовки видачі.

Рішення. Оформлення краще оновлювати раз на 2-3 роки, також важливо весь час удосконалювати його якості.

Незначні дрібниці

Буває, що сайт не може вийти в топ через, здавалося б, несуттєву деталь. Іноді досягти бажаного виходить за рахунок невеликих маніпуляцій над сніпетами – у ресурсу з’являється більш привабливий опис у видачі, стає більше кліків, він піднімається вище.

Рішення. Тут складно знайти вихід, що підійде всім. Можна тільки порадити не забувати з деталі, працювати за всіма напрямками, в яких можливе поліпшення.

Забезпечити вигідне ранжування сайту в пошукових системах можна за рахунок комплексного підходу до просування, що передбачає:

  • якісну оптимізацію;
  • унікальний, покращений контент;
  • посилальну масу;
  • Хороші поведінкові чинники.

Якщо ви робитимете сайти, зручні для аудиторії, пошукові системи оцінять ваші старання.

3 загальні проблеми алгоритмів ранжування сайту

Проблема № 1: Помилки, пов’язані з упорядкуванням безлічі сторінок

Фахівці у сфері пошукових систем відзначають це вразливе місце ранжування сайтів. Робот змушений виявити точний зв’язок між усіма сторінками, щоб побудувати їх оцінки, паралельно розглядаючи їх як єдиний об’єкт.

Проблема № 2: Умовна «упередженість»

Чисто теоретично в процес ранжирування можна вносити зміни, щоб досягти певних цілей політичного, економічного, комерційного характеру. Результати видачі схильні до непрямого впливу подій, що використовуються для маніпулювання свідомістю суспільства, і пандемія є яскравим прикладом цього.

Також важливо пам’ятати про комерційний фактор – підприємства, що просуваються в межах пошукової системи та регулярно з’являються у бізнес-видачі, більш помітні у довгостроковій перспективі. Тоді як у компаній, які не використовують Google Рекламу та Яндекс.Дірект, менше шансів.

Проблема № 3: Вразливість пошукових систем перед чорною оптимізацією

Цей підхід поширений серед недобросовісних веб-майстрів, оптимізаторів, які прагнуть просунути домени в результатах видачі та обхитрити користувачів.

Інтернет постійно розвивається, механізми ранжування сайтів зазнають суттєвих змін. Насамперед було достатньо вказати зміст сторінки в тегах, щоб вона відобразилася в топі. Тепер їхнє сортування значно ускладнилося. Будь-яка пошукова система має особливі напрацювання в цій галузі, але в їх основі лежить машинне навчання та перехід на інноваційні методи.

Незважаючи на всі недоліки ранжирування сайтів, даний підхід до сортування досі є єдиним, що реально працює в умовах пошукових систем.