- 1 Суть офлайн-маркетингу
- 2 Методи традиційного маркетингу.
- 3 10 прийомів маркетингу для офлайн-бізнесу, які ще добре працюють
- 4 O2O-маркетинг як новий напрямок просування
- 5 3 варіанти інтеграції офлайн та онлайн-маркетингу
- 6 Способи перекладу цільової аудиторії з офлайн в Інтернет
-
7
8 комбінованих інструментів для просування офлайн-бізнесу
- 7.1 1. Додайте своє місцезнаходження на онлайн-карти
- 7.2 2. Розміщуйте матеріали на сайтах відгуків
- 7.3 3. Застосуйте гіперлокальний націлення
- 7.4 4. СМС-розсилання також налаштовується гіперлокально
- 7.5 5. Цифрова зовнішня реклама DOOH (Digital Out of Home)
- 7.6 6. Реклама для зацікавлених – Indoor
- 7.7 7. Допомога конверсії в рекламних системах
- 7.8 8. Wi-Fi-радар, Wi-Fi-точка як інструмент просування
- 8 Складності О2О-маркетингу
- 9 Перспективи розвитку О2О-маркетингу
Маркетинг для офлайн-бізнесу пропонує традиційні методи просування, так і сучасні рішення. Знайшлося місце та інструменти з Інтернету, тому що зараз легко і просто запросити цільову аудиторію з Мережі у вашу точку. І тому навіть придуманий новий термін – О2О-маркетинг.
Цікаво, що на цьому фоні з’явилися комбіновані варіанти просування. Наприклад, у Москві та Санкт-Петербурзі активно впроваджують відео-стенди, налаштування та продаж реклами на яких відбувається повністю онлайн. Або цифрові білборди, які оформляються в особистому кабінеті в Яндекс.Діректі. Круто, чи не так?
Суть офлайн-маркетингу
Колись маркетингом для офлайн-бізнесу служило класичне просування (всі його методи) без застосування мережевих технологій. Донедавна йшлося про традиційну рекламу, і класифікували її за тим, де розміщували: у паперовій пресі чи радіо, на білбордах та інших зовнішніх носіях чи телеканалах.
Відомі показники ефективності такого маркетингу. Вона вимірюється за допомогою GRP, OTS та CPT.
Розглянемо, що як оцінюється.
GRP відображає весь масштаб інформаційно-рекламної взаємодії, тобто як аудиторія, яка дійсно побачила повідомлення, відноситься до загальної кількості людей, яку могла б охопити запущена кампанія. Розрахунок вдасться зробити лише знаючи всі рейтинги, набрані окремими виходами рекламних повідомлень.
За допомогою OTS оцінюється загальна кількість усіх контактів, яких було досягнуто в результаті кампанії в чисельному вираженні.
CPT вимірює вартість: якою є ціна досягнення 1000 контактів або охоплення 1000 осіб цільової аудиторії.
Природно, для оцінки ефективності офлайн-реклами найнадійнішим і перевіреним інструментом завжди вважалися фінальний показник прибутку та підвищення кількості клієнтів, що відгукнулися.
Методи традиційного маркетингу.
- Холодні дзвінки.
- Реклама в газетах та журналах.
- Зовнішня реклама:
– на медіаносіях – типових конструкціях для розміщення різноманітних оголошень та просування запропонованих послуг або товарів;
– на табло, вивісках і штендерах, розташованих неподалік просувається точки і службовців покажчиками;
— на унікальних іміджевих конструкціях, що відрізняються індивідуальним дизайном: об’ємні букви, неонові лампи тощо.
- Роздача листівок.
- Реклама на радіо.
- Реклама на телебаченні
- SMS-розсилки.
- Промостійка в ТЦ.
- Реклама у ресторанах.
- Реклама у громадському транспорті.
- Виступи на тематичних форумах.
Щоб самостійно не продумувати рекламні кампанії та шляхи залучення клієнтів, не розробляти рекламні матеріали, зверніться до рекламного агентства. Там виберуть відповідну форму маркетингу для офлайн-бізнесу, розроблять стратегію і контент і знайдуть оптимальне рішення з урахуванням запланованого бюджету.
10 прийомів маркетингу для офлайн-бізнесу, які ще добре працюють
У гонитві за успіхом багато організацій комбінують онлайн та офлайн тактики маркетингу, щоб генерувати ліди та в рази збільшувати продажі. З’явилося більше можливостей, коли розвинулися онлайн-технології та мобільні платформи. Канали для спілкування з лідами та клієнтами оновлюються постійно.
Найпоширенішими називають створення бізнес-сторінок у Facebook, публікацію твітів про новини індустрії, що рекламується, розсилку push-повідомлень потенційним клієнтам. Канали, які використовуються для спілкування з лідами та клієнтами, змінюються щодня, і наша мета – досягнення ефективності.
Саме тому дуже рано повністю йти в онлайн. Реклама на тротуарах, брендові сумки, блокнотики, ручки чи футболки, пожертвування від імені фірми – все це, як і раніше, залишається прикладами ефективного маркетингу для офлайн-бізнесу. Давно відомі прийоми рекламування допоможуть значно підвищити впізнаваність та охоплення вашого бренду, особливо якщо застосовувати їх у системі.
Візитки.
Це недорогий варіант просування із високим потенціалом, тому й очолив список. Для роздачі візиток використовуйте будь-які доступні варіанти:
роздавайте друзям, знайомим, сусідам;
– залишайте на столиках та ресепшн у компаніях та магазинах;
— прикріплюйте до рекламних дошок у ліфтах та на зупинках транспорту.
Подарункові сертифікати або продукти.
Нагороджені використовують ваш безкоштовний, природно, подарунок або сертифікат і, напевно, розкажуть про нього своєму оточенню. Так зміцнюється позитивний імідж бренду. Завжди користуйтесь шансом встановити особисті зв’язки з аудиторією та беріть участь у благодійних заходах з врученням призів, у шкільних, районних та міських конкурсах.
Виступи на заходах.
Підготуйте мова для колег із вашої індустрії, які займають схожі позиції у вашій сфері. Це може бути навчальний виступ чи презентація досвіду. Мета – справити враження, познайомити з вашими методами та формами отримання прибутку, з новими лайфхаками у роботі.
Звичайно, не всі готові одразу виступати та ділитися напрацюваннями легко та без сорому. Але навіть якщо ви поки що лише слухач і гість, все одно корисно відвідувати такі зустрічі. Сама ситуація там сприяє розширенню корисних контактів.
Взаємодія з місцевими офлайн-виданнями.
Мережеві медіа-видання популярні, однак і друковані досі ефективні. Надсилаючи прес-реліз до журналу або газети, які купує та читає ваша цільова аудиторія, ділитеся новинами чи значущими для вашого бізнесу подіями. Чимало людей довіряє надрукованому на папері тексту. Добре продуманий, він приверне до вас цінну увагу. Тому активно намагайтеся контактувати із пресою.
Паперові листи.
Дивно, але багато хто краще відгукуються саме на такі, більш відчутні пропозиції. Купони на знижку, інформація про нові продукти, новини компанії, зразки товарів (пробники), каталоги – така розсилка обійдеться дорожче, і тільки за її допомогою значущого доходу не отримати. Проте з погляду маркетингу для офлайн-бізнесу подібна тактика зробить вас помітнішими на тлі конкурентів.
«Холодні» дзвінки.
Розробляючи стратегію та план дзвінків, турбуйтеся насамперед про потреби клієнтів, цінуйте їхній час. Складіть список абонентів, продумайте коротке повідомлення на потрібну тему. Якщо вдасться уникнути нав’язливості та показати повагу до особистого часу, ця техніка дозволить вам зацікавити окремих людей чи компанії.
Оновлення упаковки та презентації бренду.
Безперечно, цей хід посилить ваші позиції. Брендинг та дизайн говорять багато про що. Застарілі або звичні образи не сприймаються як цікава новинка. Навіть невелике вкладення зміни може істотно підняти планку доходів.
Торгові виставки.
Тут корисно вивчити конкурентів: плюси їхньої стратегії, подачі себе, маркетингових матеріалів. Можливо, в чомусь ви виявитеся кращим, професійнішим. Виставка вважається чудовим способом презентувати свій продукт та компанію, спілкуючись з іншими фахівцями та пропонуючи їм співпрацю.
Регулярно відзначайте успіх.
Гучний захід надихає команду і важливий не тільки для колективу, але й для цільової аудиторії. Це буде вечірка або бізнес-збори, де можна розповісти про вигідний договір співпраці або нову послугу для клієнтів. Місцева преса має відобразити подію, розмістивши у своїх сторінках різноманітного типу інформацію, поздоровлення.
Спонсорська діяльність.
За наявності вільних фінансів зробіть так, щоб місцева спільнота заговорила про вас. Як організатор заходу ви отримаєте право посилити позитивний образ свого бренду, роздаючи дисконтні карти, брендові дрібниці, купони. Такий крок підвищить популярність та викличе повагу.
Ціна і трудомісткість даних прийомів маркетингу для офлайн-бізнесу різна. Але всі вони стовідсотково позитивно вплинуть на ваше комерційне зростання, ефективність їх доведена часом! Користуйтеся досвідом предків, не забувайте про офлайн-коріння.
O2O-маркетинг як новий напрямок просування
Давно минуло час занепокоєння традиційних магазинів про те, що онлайн-конкуренти залучать основний потік клієнтів завдяки низьким витратам, багатому асортименту та привабливим цінам. Багато рітейлерів диверсифікували канали продажів, запропонувавши офлайн-клієнтам та онлайн-покупки.
Компанії, робота яких передбачає фізичний контакт із покупцем, не відразу оцінили користь інструментів інтернет-маркетингу. До таких відносяться салони краси, бари, кафе, ресторани, будь-який дрібний бізнес навіть ІП. Адже для них теж важливе мережеве просування. Щоправда, на відміну від онлайн-компаній, фізичний світ бачить собі в Мережі багато невизначеності: як підрахувати, чи ефективно спрацювала інтернет-реклама?
Бажання дізнатися, як працює маркетинг в режимі «з онлайн до офлайн», і призвело до розробки концепції О2О (від англійської Online до Offline). Актуальний термін можна перекласти як “онлайн для офлайн”. Це система інструментів, яка переносить трафіку клієнтів у фізичні точки продажів використовує просування в Інтернеті.
Час усвідомити: будь-який традиційний офлайн-бізнес повинен користуватися всіма можливостями Мережі, якщо хоче залучити більше покупців.
О2О маркетинг для офлайн-бізнесу ставить за мету не стільки залучити потік людей, скільки навчитися визначати результат докладених зусиль, тобто відстежувати, хто з користувачів зрештою здійснив у реальній торговій точці покупку чи оформив угоду в компанії.
3 варіанти інтеграції офлайн та онлайн-маркетингу
Канали необхідно інтегрувати, і зробити це ми радимо одним із трьох способів:
- Фірмовий стиль та мова повинні бути узгоджені як на фізичному, так і на онлайн-рівні. При дотриманні цієї умови клієнт пізнаватиме бренд, представлений і в Мережі, і на паперових носіях. Єдиний зовнішній вигляд цільової сторінки, електронних листів, листівок сприяє тому, що присутність у Мережі стає продовженням фізичної присутності та викликає довіру споживача. Бренд дізнаються, його рекомендують. Узгодженість усіх каналів забезпечує використання системи проектування.
- Як слід продумайте взаємодію: відповідно до цілей спрямовуйте людей з одного середовища в інше. Вказуйте адресу сайту на паперових листівках, за допомогою теле- та радіореклами запропонуйте клієнтам відвідати ваш паблік, сторінку або сайт електронної комерції, а на ваш наступний офлайн-семінар запрошуйте у соціальних мережах. Реклама з оплатою за клік – добрий спосіб.
- Досягти своїх цілей рахунок інтеграції допоможуть грамотно підібрані ключові слова. Потрібно використовувати одні й ті самі ключі в паперовому друку та платній онлайн-рекламі.
Способи перекладу цільової аудиторії з офлайн в Інтернет
-
Пропозиція заглянути на сайт.
Працюючий спосіб надсилання споживачів в онлайн – це заклики діяти, для яких у мові є дієслівні форми. Пишемо «відвідайте наш сайт», «стежте за нами у Твіттері» на листівках, у каталогах, у соціальних мережах, на банерах, в роликах на ТБ і радіо, на рекламних щитах. Це прості заклики отримати докладнішу інформацію про бренд.
Якщо ж ви прагнете переходів, то пропонуйте приблизно так: «Замовте свою зустріч прямо зараз на http://www.***.com». Своя веб-адреса рекомендується вказувати завжди розбірливо на будь-яких друкованих матеріалах, вона сприяє просуванню навіть без закликів до дії.
Звичними стали в епоху смартфонів та QR-коди – відмінний швидкий спосіб змусити споживачів потрапити до онлайн та познайомитися з товаром, маркою, компанією, магазином чи послугою. Якщо підійти до розробки QR-коду творчо, як роблять деякі маркетологи, то він стане більш цікавим, естетичним, а значить, і привабливим для клієнта, що завжди кудись поспішає.
Є приклади любові до своєї справи. Компанія Nike давно та плідно використовує цю технологію для інтеграції маркетингу для офлайн-бізнесу та Інтернету. Відвідувачі менше часу проводять у магазині, тому що швидкість обслуговування зросла із введенням у процес QR-коду. Він знаходиться прямо на стіні, і, скануючи його, покупець завантажує програму Nike, яка потім допомагає здійснювати покупки офлайн. Наприклад, можна відсканувати манекен, вибрати розмір та попросити продавців принести одяг у примірювальний. За таким же принципом працює і їхня служба миттєвого виїзду.
Заохочуйте офлайн-аудиторію приходити на ваші онлайн-канали маркерами соцмереж, хештегами компанії. Нехай вони будуть у всіх друкованих матеріалах: тоді клієнти, можливо, захочуть зробити перехід або приєднатися до онлайн-акції, розмови. А вже тут ви зможете відслідковувати рівень їхньої залученості.
-
Використання електронної пошти.
Кампанії електронною поштою ефективно розвивають бренд та бізнес. Розберемося, як можна надійно зібрати адреси для списку розсилки. Для успіху бізнесу це важливо.
На різноманітних заходах та виставках за допомогою розіграшу призів зазвичай вдається отримати від учасників візитки чи анкети. Характер того, що відбувається, змушує азартних відвідувачів ділитися даними більш охоче.
Ось приклади, в яких в обмін на інформацію про адресу клієнт отримує цінну винагороду або знижку.
– Якщо ваш бізнес – фізичний магазин, можна дарувати подарунки за реєстрацію картки для знижок. Або організуйте захід із подарунками та барабаном для реєстрації чеків, щоб покупці підписувалися на розіграш.
— Якщо володієте рестораном, запитайте відгуки своїх відвідувачів: поки вони чекають на чек, проведіть коротке опитування з проханням дати їхню електронну адресу. Само собою, люди не надто охоче діляться поштою через спам, що отримується у величезних кількостях. Але ваш маленький подарунок підштовхне їх до того, що з вами поділяться контактами.
— Якщо хочете підписати на розсилку новин більше клієнтів, то в паперових рекламних матеріалах вказуйте URL цільової сторінки. Це має бути налаштована URL-адреса, так власник бізнесу зможе зрозуміти, звідки приходять охочі реєструватися. Буде видно, який канал дав більший ефект.
Важливо, щоб за будь-якого обраного способу автономного збору електронної пошти ваш список відповідав вимогам GDPR. Важливо, щоб і передплатники знали, на що вони передплатили.
-
Традиційний піар за допомогою онлайн-каналів.
Окрім прес-релізів, є просто піар. Трюки, які змусять говорити про вас і натискати на кнопку «Поділитися» в Мережі. Звичайно, бюджет у всіх різний, не всі можуть найняти агенцію для розробки свого логотипу. Однак нестачу коштів на просування завжди можна компенсувати творчим підходом. Прикладом може бути компанія Кедберрі. Лакост теж відзначився.
Амбітна Кедбері побудувала для залучення в Фейсбук гігантську статую відомого всім жесту Like із шоколадних плиток. Акція позиціонувалася як подяка користувачам їхньої сторінки за мільйон лайків. Весь процес транслювався для 350 тисяч глядачів. Разом з відео було підготовлено та викладено докладну інфографіку про докладені зусилля.
Лакост звернулася до найкращих якостей своїх клієнтів – гуманізму та бажання зберегти природу планети. Фірма одного разу замінила знаменитий логотип зображеннями видів тварин, що зникають. Футболки випустили в обмеженій кількості, тобто їх було стільки ж, скільки залишилося на Землі тварин представленого на логотипі виду. Звісно ж, ці речі розкупили блискавично. Акція широко висвітлювалася пресою.
8 комбінованих інструментів для просування офлайн-бізнесу
Навіть якщо ми говоритимемо про маркетинг для офлайн-бізнесу, Інтернет — чудовий спосіб заявити про свої товари або послуги. Взаємодіючи з клієнтами цілодобово, ми зміцнюємо позиції. Імідж доступного та зручного продавця потрібен будь-якій компанії. Представляємо вісім інструментів, які можуть принести підвищення доходів працюючим переважно офлайн.
1. Додайте своє місцезнаходження на онлайн-карти
Карти допомагають у просуванні компаній, які потенційні клієнти шукають ближче до будинку або у своєму місті. Постійне розташування викликає довіру, і взагалі позначка на карті містить додаткову корисну інформацію.
Додати себе важливо на основні майданчики:
- Google Карти;
- 2ГІС;
- me;
- через Яндекс.Довідник — в Яндекс.Карти та Навігатор.
Прописуючи картки цих майданчиків, намагайтеся вносити інформацію у всі основні та додаткові поля. Думайте про зручність ваших клієнтів. Крім того, заповнення інформації без перепусток впливає на ваш рейтинг видачі в пошуку карток.
Що потрібно заповнити:
- ваша сфера діяльності;
- де знаходиться філія (за наявності);
- актуальні години роботи та телефони, що регулярно оновлюються, якщо щось змінилося;
- посилання на сайт компанії, паблики та сторінки в соціальних мережах;
- фото екстер’єру, вони дуже рятують клієнтів, які шукають вас у районі;
- інформативні фото інтер’єру, які допоможуть зрозуміти, що ви пропонуєте. До речі, регулярне оновлення таких фото надає компанії більше переходів на сайти.
Іноді бізнесменам пропонуються платні опції:
- можливість розширити картку, помітивши її кольором;
- розповісти про нові акції;
- розмістити вітрину із товарами.
Така компанія отримує пріоритет у пошуковій видачі на картах. Якщо додати позитивні відгуки, рейтинг збільшиться.
Розміщення у Google Картах має особливості. Потрібно, щоб працювала реклама, а картка компанії з Google Мій Бізнес має бути прив’язана до облікового запису в Google Ads.
У Google Картах, Яндекс.Картах та 2ГІС є аналітика. Ви зможете дивитися, як люди взаємодіяли з вашими картками: скільки разів прокладали маршрут, клацаючи на адресу, або дзвонили. Також видно, якими каналами відвідувачі прийшли, чи відбувався перехід на сайт.
Цікава для аналізу теплова картка Яндекса. Вона показує, де саме у місті найчастіше шукають саме вас, схожі на ваші товари чи послуги. Такі дані стануть у нагоді для націлення, розміщення білбордів, інших видів зовнішньої реклами.
2. Розміщуйте матеріали на сайтах відгуків
Відгуки збільшують репутацію. Користуйтеся сайтами “Відгук”, Zoon, TripAdviser, IRecommend.ru, заповнюйте на них картки компанії, і відгуки будуть збиратися.
Що буде правильним вказати у картці:
- посилання на соцмережі, сайт;
- тип закладу;
- де розташовані всі офлайн-точки;
- час роботи та контакти людини, яка завжди буде на зв’язку;
- перелік послуг або товарів, чинний прайс;
- свіжі акції та спеціальні пропозиції;
- необхідні сертифікати та документи – багатьом клієнтам це важливо;
- фотографії інтер’єру (щоб хотіли відвідати) та екстер’єру (щоб знайшли вас швидко);
- якщо вважаєте важливим, можна розповісти про фахівців, додавши їх нагороди та фото.
Мало збирати відгуки, потрібно ще й відстежувати їх. Допустимо це робити вручну. Вбивайте власну назву компанії в пошукову систему і читайте, якими вас бачать. Можна скористатися сервісами YouScan, Google Alerts, Brand Analutics. Вони автоматично відстежать згадки про вашу компанію у Мережі, покажуть усі відгуки. Так простіше отримувати зворотний зв’язок, адже треба оперативно відповідати на заперечення, питання та незадоволення клієнтів.
3. Застосуйте гіперлокальний націлення
Звужуйте цільову рекламу до кількох кварталів, окремої висотки, торгового центру. Місто чи регіон сьогодні не межа.
Інструменти гіперлокального націлення хороші тим, що дозволять знайти ваших майбутніх клієнтів за місцем проживання, роботи. Вони доступні при настроюванні реклами для мереж ВКонтакті, Facebook, а також у myTarget, Яндекс.Директі та Google Ads.
Подумайте про персоналізацію рекламних матеріалів, креатив намагайтеся видавати унікальний, обов’язково вказавши, що розташовані зовсім поруч із клієнтом. Якщо людина побачить інформацію про вас на роботі, то нехай це станеться в обідню перерву. А коли шукаєте споживачів, які живуть у цьому районі, то запрошуйте до себе за товарами чи послугами увечері, у вихідні.
4. СМС-розсилання також налаштовується гіперлокально
«МТС», «Tele2», «Мегафон», «Білайн» дозволяють формувати та масово відправляти СМС абонентам конкретного району, кварталу. Ціни залежать від розміру тексту, тому їх робити короткими. Реклама такого типу, якщо вона до 70 символів, дає високе охоплення.
Можна відібрати адресатів СМС з хобі, рівнем доходів. Додатково запропонують сплатити розсилку брендованих повідомлень відвідувачам вибраних сайтів. А якщо завантажити свою базу номерів телефонів, їх додадуть до списку одержувачів або виключать з нього. Важливо правильно вибрати час розсилки з урахуванням особливостей аудиторії та сфери бізнесу. Вночі СМС відправляти свідомо неефективно.
Навіщо відправляти СМС? Запропонуйте знижки, познайомте із вигідною акцією. Так збільшується можливість приходу до вас клієнтів. Бажаєте вказати посилання на сайт? Нехай тоді вона веде сторінку з картою розташування компанії, з контактами.
5. Цифрова зовнішня реклама DOOH (Digital Out of Home)
DOOH демонструється у громадських місцях. Це не статичний банер, для неї використовують відеоекран чи медіафасад.
По суті це цифровий білборд, Яндекс зараз тестує такі. Ви можете самі завантажити відеокреатив у Яндекс.Дірект та відібрати зовнішні банери по Москві. У розміщенні вас ніхто не обмежує, купуйте невелику кількість показів у потрібних вашому бізнесу районах міста.
Після показу оголошення на DOON можна зібрати аудиторію, продовжити з нею комунікації в Мережі.
Практично на всіх смартфонах та навігаторах встановлені сервіси Яндекса, які (і це не секрет) збирають дані про геопозицію. Якщо користувач з додатком від Яндекса опинився в зоні видимості банера, сервіс фіксує його, і таким чином збирається база. Рекламу в Мережі після контакту з DOOH можна налаштувати за допомогою Яндекс.Аудиторії.
DOOH доступний малому бізнесу в Москві та Санкт-Петербурзі, тисяча показів коштує від 280 рублів. В інших містах працює сервіс DRON, через який також розміщують зовнішню рекламу.
6. Реклама для зацікавлених – Indoor
Indoor використовується у ТЦ, офісах, медичних центрах, спортзалах та кафе. Ваше оголошення точно помітять, воно буде прямо на стійці, лайтбоксі, рамці або на будь-якому стенді. Призначений цей вид відео або аудіовзаємодії не для випадкових перехожих.
Як звичайні рекламні компанії, так і спеціалізовані онлайн-системи займаються розміщенням indoor-реклами. Яндекс запустив її продаж у цифровому вигляді зовсім недавно. Платити доведеться лише за покази для цільової аудиторії.
Працює це так: кожен екран оснащений відеокамерою, яка розпізнає стать і вік людей, що наблизилися. Потім система, користуючись онлайн-аукціоном, купує потрібне для цієї людини рекламне оголошення і виводить його на огляд.
Замовник-бізнесмен сплатить лише покази цільової аудиторії. Наприклад, якщо реклама звернена до чоловіків, а перед екраном пройдуть двоє чоловіків та дві жінки, то ви заплатите лише за два покази.
7. Допомога конверсії в рекламних системах
Сучасні рекламні системи зручні, маркетинг для офлайн-бізнесу без них, мабуть, неможливий. Вони фіксують, аналізують дані, допомагають оцінювати вплив онлайн-реклами на офлайн-активність.
-
Google
Ця система відстежить офлайн-відвідини, мотивовані рекламою Google. Геолокація допомагає їй фіксувати, що користувач спочатку перейшов із рекламного оголошення на сайт, а потім опинився у вас у закладі, офісі чи компанії. Google Ads вважає це конверсією і почне оптимізацію реклами.
-
Яндекс.Метрика
Яндекс.Метрика тестує показник PVL (place visits lift), відстежує переміщення користувачів з телефонами, визначаючи для вас, скільки відвідувачів сайту прийшли в офлайн-точку.
-
myTarget та Facebook
Механіка відстеження тут така: відвідувач сайту, який перейшов по рекламі, здійснює покупку офлайн, хоча на сайті замовлень не оформив. Якщо він хоче знижкову картку, то змушений заповнити анкету, де вкаже свою пошту. Ви, у свою чергу, отриману базу e-mail завантажте в myTarget та Facebook. Сервіси відстежують користувачів з такими електронними адресами на вашому сайті, та підраховується конверсія.
8. Wi-Fi-радар, Wi-Fi-точка як інструмент просування
Wi-Fi допомагає таргетувати рекламу, тому що збирає унікальні мережеві номери (MAC-адреси) – телефонів відвідувачів, що користуються мережею, та перехожих. Це легальний інструмент, MAC-адреса не вважається особистими конфіденційними даними, законодавство ви не порушуєте.
- Стаціонарна Wi-Fi-точка «запам’ятовує» MAC-адреси та вивантажує дані підключених до неї телефонів на рекламні майданчики myTarget, ВКонтакті, Яндекса, Facebook. За цими адресами можна надсилати цільову рекламу.
- Переносний Wi-Fi-радар не вимагає підключення, інакше збирає дані. Усі мобільні пристрої з увімкненим Wi-Fi у фоновому режимі кожні 3-5 секунд надсилають запити на пошук знайомої точки Wi-Fi. Радар вловлює ці запити, збираючи MAC-адреси на єдину базу. Будьте впевнені: при включеному радарі реклама наздожене не тільки реальних клієнтів, але і людей, що проходять повз будівлі.
Стаціонарні Wi-Fi точки зручно встановити в готелях і кафе, а ось Wi-Fi-радар краще взяти на фестивальний захід, з’їзд або будь-яку конференцію. Він збере MAC-адреси, якщо пройтися залом між рядами. Шкода, цей інструмент поки що працює неточно, іноді зчитує унікальний номер некоректно. А останніх моделей iPhone зовсім постійно змінюють MAC-адреси.
Складності О2О-маркетингу
Свою спроможність Online-2-Offline вже встиг довести, адже він є основою більшості інноваційних моделей бізнесу, таких як термінова оренда житла, таксі, каршеринг, доставка покупок. Пошук споживачів тут здійснюється у Мережі, тоді як обслуговування йде у фізичному світі.
Вся суть O2O ховається у загальному корені “line” обох термінів. Він просто використовується з різними приставками — on- та off-, і дослівний переклад їх такий: «на лінії» та «без зв’язку». Виходить, це ефективна робота з переходом від онлайн до офлайн відразу в двох каналах.
Щоб досягти успіху і регулярно приводити зацікавлених клієнтів у реальну торгову точку, треба невтомно вивчати поведінку та побажання споживачів. Без збору та аналізу даних про цільову аудиторію впровадити O2O-маркетинг складно.
Законом про персональні дані запроваджено обмеження. Клієнт, перш за все, повинен усвідомлено ділитися електронною поштою, давати на роботу з його даними згоду. А він може відмовитись. Серед користувачів поширений тренд на вжиття заходів щодо обмеження збору даних з пристроїв, що їм належать. Багато звичайних людей застосовують навіть засоби блокування реклами.
Деякі бізнесмени збагачують свої бази даних, скуповуючи інформацію в юридичних осіб, тобто з другої сторони (так звані Second Party Data). Придбати адреси, наприклад, можна у оператора фіскальних даних, у будь-якої телекомунікаційної компанії.
Наявність зібраних даних зовсім не гарантує компанії швидкого успіху, тому що їх ніколи не буває надміру для прийняття рішень високого рівня достовірності. Складністю і те, що процес накопичення достатнього обсягу інформації вимагає часу. Для результативності необхідно застосовувати складний аналіз, що потребує відповідних ІТ-рішень.
Займатися такою роботою можуть лише спеціалісти потрібної кваліфікації. Налаштування правильної взаємодії виконується після кількох експериментів. Це схоже на спортивні тренування: до високих досягнень наводять регулярні заняття, цілеспрямованість та професійний підхід.
Нарешті, навіть якщо знайдені фахівці, зібрана інформація, і компанія готова застосовувати O2O-підхід у просуванні, все одно результативність має ймовірнісний результат, тому що все базується на індивідуальних рішеннях людей у конкретну мить . А у них є безліч причин емоційного характеру, чому на шляху до покупки в останній момент вони вирішують згорнути. В обробці даних завжди є місце для припущень, і 100% гарантії не домогтися нікому.
Перспективи розвитку О2О-маркетингу
Наріжним каменем використання O2O у маркетингу для офлайн-бізнесу є персональні дані. Доступ до них охороняється законом і це робить їх новою «нафтою цифрової економіки». У кожної держави сформовано правові норми з цього питання. Є діаметральні позиції, навіть з’явилася думка, що це власність держави і можна користуватися ними, не питаючи згоди громадян.
Популярною залишається позиція визнання прав кожної людини на приватність, охорону особистої інформації від посягань. Відповідно, ефективність рекламних кампаній і обсяг витрат задля їх реалізації безпосередньо співвідносні про те, як буде ставитися людство до питання персональних даних, як і яку ціну підприємства отримуватимуть до них доступ.
Одне можна заявити точно вже сьогодні: технології ідентифікації та атрибуції користувачів активно розвиватимуться, тому що без цього зупиниться просування на ринку, і не можна буде досягти покращення якості та точності персонального обслуговування споживача, який у принципі до такого підходу вже звик. Офлайн-торгівля продовжить розвивати та впроваджувати рішення онлайн-взаємодії, такі як гейміфікація, AR/VR-навігація та мерчандайзинг, використання персонального бота-помічника та інші.
Всі названі інструменти вже дозволяють краще розуміти цільову аудиторію та одночасно отримувати новий споживчий досвід у фізичних магазинах. Елементи онлайн-і офлайн-торгівлі і далі інтегруватимуть, проникатимуть один в одного. Неминуча межа між ними продовжить стиратися.
O2O-маркетинг вже зробив серйозний внесок у досягнення бізнесменами своїх цільових показників, і сьогодні забезпечені наступні переваги його застосування:
- відстежуються конверсії в офлайн-форматі, ефективність рекламних зусиль оцінюється точніше;
- краще прогнозується результат рекламних кампаній, зростання показників продаж;
- повніше враховуються інтереси та особливості поведінки споживачів через збирання та аналіз даних;
- рахунок синергії каналів збільшуються продажу, і це дарує бізнесу можливість надати різноманітніший досвід покупок споживачам, зацікавлюючи їх по-новому;
- створюються системи персоналізованих пропозицій, це викликає довіру до бренду, сприятливо впливає його сприйняття споживачами, формує лояльне ставлення.
Сьогодні O2O-маркетинг є новим напрямком і перебуває у стадії формування та оцінки результатів практики. Поки не така масштабна кількість кейсів, і не всі компанії готові сприймати позитивний ефект від впровадження цього підходу у своїй роботі, переймати досвід поспішають не багато хто. Але це не скасовує перспективності O2O-маркетингу для вирішення завдань розвитку саме вашого бізнесу.
Ще не пізно опинитися в авангарді даного напрямку, стати тим сміливцем, який згодом буде готовий на правах досвідченого ділитися досягненнями, спостереженнями, новими рішеннями та історіями успіху.