Мерч всемогутній : гіфт-маркетинг як стратегія просування

Мерч всемогутній : гіфт-маркетинг як стратегія просування

Корпоративний подарунок — не просто знак уваги, це ефективний інструмент маркетингу, такий самий, як білборд на жвавій вулиці або рекламний пост в Інстаграмі. Подарунок завжди має місію. Які подарунки несуть особливу цінність у 2022 році, розповідаємо

Подарунок як привітання

Ринок праці переживає чергову турбулентність, коли бренди мають боротися не лише за клієнтів, а й за співробітників. Тому термін року «онбординг» або «вітання на борту» – формування першого враження. На цю тему є дослідження, виявляється, близько 70% співробітників, які отримали приємне перше враження від роботи в компанії, працюють не менше 3 років – термін, що вражає за нинішніми часами.

Так, співробітник компанії – вже давно не «підлеглий, який зобов’язаний робити все», боязке пригнічене створення, як Попелюшка або ельф-будинковик. Співробітник – це «внутрішній клієнт». Відповідно, і вибудовувати стосунки з ним треба не менш ретельно. Багато сучасних компаній стали дарувати новачкам welcome-бокси, тобто симпатичну коробку з корпоративними сувенірами на знак вітання в перший день роботи в компанії. Хантити сильних спеціалістів та створювати команду мрії особливо важливо для стартапів, компаній, зайнятих у розробці та сфері послуг.

Наприклад, Facebook щедро презентує фірмову футболку, щоденник Moleskin, мишу та килимок для неї у брендованій упаковці, а також ставить на стіл новачка фірмову табличку з його ім’ям. Uber радує нових водіїв бейсболками та блокнотами, дрібниця, а приємно.

Подарунки у welcome-бокс демонструють відкритість бренду, допомагають новачкові швидше адаптуватися до роботи. Тому обов’язково треба покласти в «посилку» буклет з контактами всіх департаментів, посібник з роботи в компанії (або «антикерівництво» у стилі Tesla) і, звичайно, корисні та приємні дрібниці, від канцтоварів до солодощів. Якось на замовлення клієнта ми робили цікаву мальовану книжку-гайд для нового співробітника, з інструкціями та підказками, де і що він може знайти у компанії, до кого звернутися. Книжка з малюнками та інфографікою так сподобалася та «прижилася», що компанія дарує її новим працівникам уже багато років.

Склад «welcome-боксу» зазвичай відповідає напрямку діяльності компанії. IT-компанії часто вкладають у такі коробки power bank, чіп-флешку, килимок для миші, серветки для монітора, корисні у поході та заміському відпочинку дрібниці. У косметичній компанії доречні набори семплів продукції. Зрозуміло, всі ці предмети повинні бути брендованими, благо завдати логотипу або будь-якого іншого напису можна практично на будь-які поверхні. І, звичайно, є універсальні корисні дрібниці, які сподобаються всім: кухоль або термокухоль, обкладинка для пропуску, щоденник, олівець або ручка, міні-візитниця, кишеньковий або настільний календарик. Враховуючи віяння часу, незайвим буде і антибактеріальний гель або міні-стерилізатор гаджетів. Хіт цього року – антибактеріальні ручки Safe Touch: протягом 24 годин суперпокриття знищує до 90% бактерій, що потрапляють на поверхню ручки. Біостатична результативність ручки була підтверджена багатьма лабораторними дослідженнями, виконаними відповідно до європейського стандарту ASTM 2149. При цьому, матеріал, з якого вона виготовлена, безпечний для шкіри і не токсичний. Новий співробітник оцінить таку турботу про його здоров’я.

Подарунок як визнання

Подарунок може бути ефективним інструментом мотивації. Під Новий рік компанії часто нагороджують найкращих співробітників та оновлюють перелік корпоративної сувенірки, яку даруватимуть цілий рік партнерам, клієнтам, колегам.

У першому випадку, звичайно, до свята треба готуватися за кілька місяців, обираючи ексклюзивні нагороди, гідні «кращих із найкращих». Йдеться не лише про золоті та кришталеві кубки – у кожній команді свої цінності та традиції, важливо це враховувати. Одним з найдивовижніших прикладів у нашій практиці стала книга байок, виготовлена ​​на замовлення і перекладена англійською мовою. Книга в єдиному екземплярі, прикрашена ілюстраціями у техніці pop-up – ми спеціально запрошували художників для створення нестандартних об’ємних зображень.

Якщо масштабного нагородження не планується, то відмінним рішенням стає «магазин корпоративних подарунків».

У нас є в практиці дуже цікавий кейс: одна велика мережа магазинів має таку опцію, як «Кафетерій пільг»: частина бонусів з продажу нараховується на внутрішній віртуальний рахунок співробітника, і він може їх витратити на різні послуги та товари від партнерів компанії, а також на різноманітні сувеніри. Компанія щорічно оновлює значний каталог із подарунками, щороку ми вигадуємо щось нове, співробітники із задоволенням замовляють подарунки для себе та членів сім’ї — функціональні та зручні речі, такі, як пледи, кухлі, парасольки, дощовики, гаджети.

Важливий нюанс: корпоративний подарунок висловлює не лише позицію компанії щодо співробітника, бажання його заохочувати та мотивувати на подальшу роботу. Через вибір корпоративних сувенірів бренд демонструє свою систему цінностей.

Якщо раніше компанії активно замовляли для співробітників хьюмідори та винні набори, то зараз у тренді ЗОЖ та екологічна відповідальність. Подарунки повинні бути або ЗОЖ-спрямованості (килимки для йоги, пляшки для води, рюкзаки для походів), або виготовленими з біорозкладних матеріалів, як, наприклад, блокноти, олівці, блоки для записів.

Що не у тренді? Некорисні подарунки! Кілька років тому компанії збирали коробки сувенірів, які були приємними і забавними, але незабаром після свята вирушали припадати пилом на полиці. Зараз корпоративний подарунок має бути не лише естетично приємним, а й зручним, функціональним. Так він радуватиме свого власника довго і щоразу нагадуватиме йому про компанію, яка виявила турботу. Також непопулярні химерні логотипи. Відвертий моветон логотип на всю поверхню подарунка, а ось цікавий дизайн, інфографіка, корпоративний міні-комікс – чудове рішення.

Якісний дизайн корпоративного подарунку як прояв поваги до співробітника, адже кожному приємно носити не «ярлик» бренду, а гарну та зручну річ.

Подарунок як місія

«Подарунок зі змістом» є ще однією важливою тенденцією.

Нещодавній кейс: для одного масштабного проекту в галузі екології ми виготовили набори з іграшковими тваринами рідкісних видів, які були упаковані в дерев’яну коробку-розмальовку, з фломастерами всередині. Це був, по суті, дитячий подарунок, але ідею він транслював дуже серйозну: необхідність дбайливо ставитися до природи і виявляти екологічну відповідальність. Набори для розфарбовування отримали відвідувачі виставки, які сказали багато подяки.

А ще, замовлення корпоративних подарунків – це можливість робити добро не лише для тих, хто отримає подарунки, а й для тих, хто їх виготовить. Наприклад, багато дивовижних виробів, у дусі народних промислів, виготовляють люди з обмеженими можливостями, існують цілі спільноти майстрів, які створюють рукотворні шедеври. Це скриньки з берести, порцелянові розписні матрьошки, дерев’яні фігурки. І так, все може бути виконано у фірмових кольорах бренду і навіть із лого, написаними вручну.

Подарунок як обіцянка

Економимо на солі та сірниках? Так ні ж! Можемо собі дозволити класний мерч для співробітників та партнерів. Іміджевий ефект завжди був однією з головних цілей гіфт-маркетингу.

Компанія, яка виділяє бюджет на приємні дрібниці для команди, залишає таким чином послання у стабільності та впевненості у завтрашньому дні.

Багато брендів починає створювати святковий настрій у співробітників задовго до Нового року. Одні починають грати в «Таємного Санту», інші репетирують номери новорічного мюзиклу, а треті… радіють адвент-календарям, які заздалегідь замовила для них компанія – і це теж відмінний іміджевий хід, що демонструє стабільність.

Ще один важливий з іміджевої точки зору момент: упаковка подарунка не менш важлива, ніж його вміст. Але тут треба знати міру, щоб упаковка не стала дорожчою за презент. Відмінним рішенням може стати «крафт» – він буває і білим, і сірим, на ньому можна друкувати, робити тиснення та шовкографію. Інше рішення – акуратний «шубер», який також, не обваливши бюджет, стане гідним оформленням подарунка. А ось дерев’яна упаковка, незважаючи на свою простоту, була і буде найдорожчим варіантом.

Ну а головне правило для підтримки іміджу та репутації надійного роботодавця та партнера: краще недорогі корисні подарунки, але для всіх, ніж золотий злиток, який дістанеться комусь одному. Адже, як і в класичному маркетингу, тут важливим є максимальне охоплення цільової аудиторії.

Топ-5 основних правил гіфт-маркетингу

Функціональність. Дарувати корисний подарунок – значить виявляти про клієнта чи співробітника щиру турботу. Адже близьким друзям або членам сім’ї ми не даруємо зазвичай марні сувеніри, віддаючи перевагу більш практичному і приємному.

Індивідуальність. Просто щоденник із логотипом розглядається як спроба реалізувати «складські залишки». Зробити подарунок персоніфікованим дуже просто, його можна красиво підписати або зробити кумедну наклейку з теплим новорічним побажанням або доповнити недорогими корисними гаджетами – флешка чи power bank.

Екологічність. Якщо немає впевненості в тому, що обдарований – президент сигарного клубу, подарунків, пов’язаних із курінням та алкоголем, краще уникнути. А ось набір натуральних насолод в упаковці з брендованого крафта буде безпрограшним варіантом.

Відповідність бренду. Тут усе просто. Продаєте/виробляєте каву – даруйте кофер (і каву теж можна додати), займаєтеся дистрибуцією косметики – у наборі з подарунком цілком можливо косметичка з продукцією. Банально, але факт: одне із завдань гіфт-маркетингу – познайомити клієнта з тією продукцією, яку він ще не спробував чи не оцінив.

Етичність. Продумайте, чи не зачепить чиїхось інтересів і чи не скривдить ваш подарунок. Якщо є сумніви щодо цього, підготуйте різні подарункові набори відповідно до віку, статі та особливих уподобань адресата.