Digital-маркетинг

Digital-маркетинг

Digital-marketing – напрям маркетингу, що припускає просування товарів і послуг за допомогою цифрових технологій, які застосовуються на всіх етапах роботи зі споживачами. Діджитал-маркетинг відрізняється від інтернет-маркетингу тим, що використовуються не тільки онлайн-, але і офлайн-інструменти (POS-термінали, smart-гаджети і ін.). Найбільш затребувані послуги digital-маркетингу в сегментах B2B, B2C. Застосування передових цифрових можливостей допомагає охопити максимальну кількість цільових споживачів і налагодити з ними ефективну взаємодію.

Основні інструменти

Інструментами Діджитал-маркетингу є всі способи, заходи і засоби, які допомагають сповістити широку аудиторію, звернути увагу потенційних клієнтів на послугу, бренд, продукт або компанію. Як правило, одночасно використовуються кілька інструментів. Це відкриває можливість охоплення майже всієї цільової аудиторії і досягнення високої ефективності просування. Інструменти підбираються залежно від цілей маркетингової кампанії, її стадій, особливостей ЦА, що просувається та ін. До основних інструментів digital-маркетингу відносяться наступні:

  • SEO-просування. Полягає в піднятті сайту рекламодавця у видачі по запитах в результаті пошукової оптимізації та інших робіт;
  • Контекстна реклама. Спосіб полягає в розміщенні рекламних оголошень (графічних, текстових та / або у вигляді посилань) на тематичних сайтах;
  • Банерна реклама. Являє собою розміщення графічних банерів з пропозицією послуги / продукту на тематичних ресурсах;
  • Нативна реклама. Включає публікацію на різних ресурсах відгуків, експертних думок і інших «природних» матеріалів, які штовхають до придбання товару / послуги;
  • Рекламні вікна. Спосіб інтернет-реклами полягає в показі на тематичних майданчиках спливаючих рекламних вікон;
  • QR-коди в offline. Спосіб, який використовується для мотивації встановити додаток або скористатися іншими цифровими послугами або продуктами;
  • СМС-розсилки. Полягає у вигляді розсилки рекламних повідомлень з пропозицією рекламодавця різним абонентам мобільних операторів;
  • Вірусна реклама. Являє собою створення мультимедійного контенту, що має провокаційний зміст. Через це користувачі самі поширюють його в мережі (діляться в блогах, соціальних мережах і т. д.).

У digital-маркетингу можуть застосовуватися і інші інструменти, які засновані на цифрових технологіях: від розсилки на електронну пошту або мелодій, використовуваних для утримання абонентів на лінії, до рекламної пропозиції при установці програм. Такі стандартні засоби, як флаєри або газети, якщо вони мають QR-код, теж можна назвати інструментами Діджитал-маркетингу.

Основні канали

  • Інтернет. Цей канал передбачає застосування будь-яких пристроїв, що мають вихід в глобальну мережу: планшетів, ноутбуків, ПК, смартфонів та ін. В інтернеті розміщується реклама (пошукова, контекстна, банерна, тізерна і т. д.), створюється різноплановий контент для вірусного або пасивного просування (текстові статті, відеоролики та ін.), виконується просування послуг і товарів в соцмережах, публікуються думки експертів, здійснюється пошукова оптимізація сайту.
  • Цифрове телебачення. Воно все більше витісняє аналогове TV з ринку і все сильніше інтегрується в глобальну мережу. Один з найпоширеніших форматів digital-маркетингу по каналу TV – створення коротких роликів, які транслюються під час рекламних пауз. Також іноді практикуються біжучі рядки та інші можливості.
  • Мобільні гаджети. Це смартфони, мобільні телефони. Найбільш популярним способом просування за допомогою мобільних пристроїв є СМС-розсилка повідомлень з рекламною пропозицією. Її можна виконувати як по клієнтській базі (тобто на номери телефонів людей, що вже скористалися послугами або купили товар в цій компанії), так і з незалежних вибірках номерів. Через мобільні гаджети можна задіяти й інші інструменти, наприклад брендовані пропозиції, WOW-дзвінки, розміщення реклами в різних програмах.
  • Локальні мережі. До них можуть ставитися корпоративні мережі в одному офісі, локальні мережі в окремо розташованих будинках, районах міста та ін. Через цей канал, як правило, поширюється реклама послуг і товарів, спрямована на аудиторію з певною географічною прив’язкою.
  • «Розумні» гаджети. До них відносяться різні smart-пристрої: ваги, годинники, фітнес-браслети та ін. Гаджети з Wi-Fi-підключенням до інтернету. Для просування можна використовувати брендовані додатки та інші інструменти.
  • Інтерактивні дисплеї. Пристрої можуть встановлюватися в примірочних магазинах, ресторанах і кафе, на зарядних апаратах, POS-терміналах і т. д. Також до інтерактивних дисплеїв ставляться цифрові банери, які розміщуються в рекламних цілях. За допомогою цього каналу в основному поширюються відеоролики. Також активно застосовуються і спливаючі рекламні вікна.
  • Соціальні мережі. Соцмережі використовуються для обговорень, публікацій і «незалежних» думок, вірусної реклами, створення і ведення груп. У соцмережах може транслюватися банерна або контекстна реклама.
  • Digital-art. Цей канал має на увазі застосування різних творів мистецтва, які транслює створені за допомогою цифрових технологій. У цю категорію входять електронна музика, графіка, ігри і т. д. Головним способом просування є брендування.

Ресурси digital-маркетингу

Просування, що припускає застосування цифрових технологій, можна здійснювати, використовуючи різні ресурси:

  • платні – це майданчики, які оплачуються компанією-замовником. Це може бути цифровий банер, контекстна реклама та ін .;
  • власні – майданчики, які компанія може використовувати безкоштовно (наприклад, сторінки в соцмережах);
  • напрацьовані – комунікаційні канали, придбані компанією внаслідок проведеної роботи (наприклад, користувачі, які поширюють вірусний ролик).

Як вибрати канали, інструменти та ресурси

Аналогічно з іншими напрямками в маркетингу просування із застосуванням цифрових технологій починається з аналітики. Потрібно зібрати і провести аналіз наступних основних даних:

  • Параметрів цільової аудиторії. Велике значення мають стать, вік, соціальний статус, інтереси, регіон проживання (наприклад, Київ, Харків.) та ін. Від цього залежить, які саме цифрові технології використовують потенційні клієнти. Якщо продукти, розраховані на молодь, можна просувати майже по будь-яких каналах, то послуги і товари, призначені для літніх людей, краще рекламувати за допомогою традиційних методів;
  • Характеристик продукту. Наприклад, брендування додатків часто використовується для просування ігор або інших програм, а email-розсилка – продуктів, які можуть викликати інтерес у широкої аудиторії.

На підставі аналізу підбираються канали та інструменти, що дозволяють найбільш ефективно донести до цільової аудиторії пропозицію компанії. Важливо, щоб аналітика виконувалася і в процесі ведення кампанії для оцінки результативності тих чи інших інструментів, коригування відповідних налаштувань.