Актуальні тренди у SEO у 2021-2022 роках

Актуальні тренди у SEO у 2021-2022 роках

Ринок SEO міняється постійно і з великою швидкістю. Тренди в ньому з’являються на основі змін алгоритмів провідних пошукових систем та впровадження нових digital-інструментів. Слідкувати за трендами 2021-2022 у SEO важливо, ще більш важливо впроваджувати зміни у роботу при SEO-просування сайтів. Раніше все було набагато простіше: переспамити ключовими словами, закупити посилання, і ти в ТОПі. На даний момент потрібно врахувати велику кількість факторів, які допоможуть підняти сайт у ТОП-10 видачі та утримати його там.

У цій статті ми розглянемо, що зараз вже стало актуально і лише набирає обертів.

Антифрод

Антифрод від англ. anti-fraud – боротьба із шахрайством. У нашому випадку ми поговоримо про антифрод в Яндексі – це певні дії, які знаходять шахрайство у пошуку та вживають заходів у боротьбі з ними. Найчастіше до антифроду причетні роботи, і Яндекс поступово запроваджує різні технології боротьби з ними. Боротьбу з накруткою поведінкових факторів Яндекс веде вже досить давно, у вересні 2020 року її знову активізували. На даний момент тренд у боротьбі з роботами вилилося у нове оновлення Яндекс.Метрики – у систему визначення роботів на сайті. Основне завдання нововведення у більш точному відділенні візитів роботів від людей. При цьому потрібно розуміти, що Яндекс.Метрика знає два види роботів:

 1. Відомі роботи, яких просто ідентифікувати, наприклад, це роботи пошукових систем, які виконують ті чи інші завдання: YandexBot/3.0 (основний бот Яндекса), YandexImages/3.0 (робот картинок) , Googlebot (Основний бот Google), AdsBot-Google (перевірка якості реклами), Googlebot-News (бот Google Новин), Yahoo! Slurp (основний бот Yahoo) та ін
 2. Роботи, які імітують поведінку реального користувача. Найчастіше це може робитися з метою накрутки поведінкових факторів та спотворення статистики. Такі роботи можуть накручувати трафік, копіювати поведінку реальних покупців шляхом звершення різних цільових дій: переходити по певним пошуковим фразам, клікати по посиланням, класти товари в корзину, оформляти замовлення та інше..

Нововведення в Яндекс.Метриці дозволяє прибрати зі звіту дані с роботами всіх типів з метою показу точніших даних зі статистики сайту. Дані з відомими роботами можна переглянути у звіті «Роботи». Якщо раніше в налаштуваннях була включена фільтрація, то роботи продовжать фільтруватися (але інакше, тому алгоритм фільтрації поведінкових роботів був змінений) і будуть доступні тільки дані без урахування роботів. Незважаючи на всі ці нововведення, вебмайстри скаржаться на недоліки алгоритму, наприклад, у деяких весь трафік став вважатися повністю роботизованим, в інших система визначає людей як роботів, а роботів як людей, тому чекаємо на доробку нового функціоналу в Яндекс.Метриці.

Боротьба з шахрайськими сайтами та «неякісним бізнесом»

Першим дзвінком у цій боротьбі стала зачистка Яндекс.Довідника – з кінця серпня почалися повторні перевірки карток з проханням підтвердити адресу в Яндекс.Довіднику, надавши договір оренди або документ власника приміщення, а також відеозапис, на якому видно фасад будівлі з адресою, вивіска з назвою компанії та інтер’єр офісу. На цьому співробітники Яндекса не зупинилися і вирішили запровадити фільтр за «неякісний бізнес», а саме утворився тренд у боротьбі з неякісними сайтами на основі скарг та відгуків. Це може порушити такі тематики як:

 • YMYL-сайти;
 • Казино, ставки та ін;
 • Шахрайські сайти та сайти з поганим сервісом.

І, як це зазвичай буває, хороші сайти цей фільтр вже зачепив. Позиції відлітають за ТОП-50, при зверненні в техпідтримку Яндекса у відповіді може прозвучати інформація про те, що сайт був знижений через скарги користувачів, а причина цього – несумлінні дії з боку сайту. За інформацією в ранжируванні сайту Яндекс враховуватиме не лише відгуки з Яндекс.Карт та скарги користувачів з результатів пошуку.

До речі, Google давно зважає на негативні відгуки, але тепер підключився і Яндекс. Усе це може призвести до появи бірж із відгуками, зростання скарг конкурентів друг на друга.

Свою лепту внесло й оновлення Яндекс Proxima, яке зачепило сайти YMYL-тематик (медичних, юридичних, фінансових та ін.) та почало враховувати сигнали EAT (аналог від Google) – експертність, авторитетність та довіра інформації, розміщеної на сайті. Тому тепер веб-майстрам потрібно працювати над якістю контенту не лише під Google, а й під Яндекс.

Y1

З оновленням Яндекса найважливішим стає якісний контент. В основі нової версії пошуку Y1 містяться технології YATI та YALM. YATI шукає інформацію максимально близьку запиту за змістом, а YALM відображає текст найрелевантнішої сторінки. А якщо відповідного контенту на запит не буде знайдено, тоді Яндекс сам його згенерує на основі великої кількості інформації з різних ресурсів. Важливим завданням алгоритму стало зрозуміти суть документа і його користувачам без переходу інші сторінки. Тепер завданням оптимізаторів стало влучення у ці блоки відповідей, т.к. основою трафік йтиме звідси.

Щоб потрапити до блоку швидких відповідей сайт має бути якісним, а сама сторінка точно і чітко відповідатиме на запит.

Ще одне нововведення – пошук відео. Це означає, що тепер, щоб швидко знайти інформацію з ролика, необов’язково перемотувати його вручну, Яндекс сам знайде інформацію, проаналізувавши дані і покаже вам відповідь на ваше запитання. Щоб залучити додатковий трафік з Яндекса та спростити користувачам поглинання інформації, рекомендується знімати якісні інструкції, а також дотримуватися рекомендацій із довідки Яндекса. Зараз це працює лише у мобільному пошуку та для відео, які відповідають на запитання «як».

Знову повернемося до відгуків. Яндекс із Y1 навчився відрізняти підроблені відгуки від справжніх. Також тепер відгуки розділені за категоріями, вони краще аналізуються та відображають оцінку у відсотках.

З усього вищесказаного про відгуки, очевидно, що вони стали потужним впливом на ранжування сайту та власникам бізнесу варто попрацювати над тим, щоб отримати позитивні відгуки клієнтів.

У Y1 є і розумна камера, представлена ​​в додатку Яндекса. Вона дозволяє за допомогою фотографії швидко знайти цікавий для користувача товар. Для того, щоб «Розумна камера» могла видавати результати вашого інтернет-магазину, необхідно, крім якісного сайту, розмістити зображення для всіх товарів/послуг, а також впровадити семантичну розмітку карток товарів.

Core Web Vitals (користувацький досвід)

Ще в травні 2020 року Google додав у Search Console звіт щодо Core Web Vitals і поступово його розвиває, і додає нові дані (так було і в жовтні 2021 року). Core Web Vitals містить нові фактори оцінки якості сайту. Якщо виділити найголовніші, це будуть:

 • LCP (Largest Contentful Paint) – швидкість завантаження основного і найбільшого контенту (не довше 2,5 секунд від початку завантаження);
 • FID (First Input Delay) – час очікування першої взаємодії користувача з контентом. Має бути не більше 100 м/сек;
 • CLS (Cumulative Layout Shift) – стабільність верстки та елементів, які не перешкоджають взаємодії користувача з контентом під час завантаження вмісту. В ідеалі показник має бути не більше ніж 0,1.

Перелічені фактори базуються на досвіді взаємодії з сайтом, тому Google їх так виділяє. Оцінити ці фактори можна за допомогою різних інструментів, наприклад: Search Console, Page Speed ​​Insights, Lighthouse, Chrome Dev Tools та інші.

Таким чином, вебмайстрам необхідно прагнути до того, щоб після того, як користувач зайшов на сайт, вміст сторінки швидко вантажився, взаємодії відбувалися також швидко і для їх здійснення не було перешкод. Тренд реалізації цих вимог у Core Web Vitals продовжиться і в 2022 році і швидше за все з’являтимуться нові метрики.

Голосовий пошук

Популярність голосових помічників зростає, а також зростає їхня кількість Найпопулярніші віртуальні помічники у світі: Amazon Alexa, Google Assistant, Siri, Яндекс. Аліса, Microsoft Cortana і т.д. До 2022 прогнозується збільшення покупок, зроблених за допомогою голосового пошуку. Найчастіше користувачі за допомогою нього шукають місця чи заклади. У США майже половина дорослих користувачів смартфонів регулярно звертаються до віртуальних помічників. У Росії 25% користувачів користуються таким пошуком щонайменше раз на місяць, і ця цифра зростатиме. До більшого зростання краще готуватися заздалегідь, т.к. є тематики сайтів, яким краще оптимізуватися під голосовий пошук потрібно вже зараз:

 • сайти-інформаційники або інформаційні розділи із статтями, що містять запитальні слова «Як», «Коли», «Хто», «Де» та ін.;
 • локальні магазини, кафе, ресторани, бари, готелі, перукарні, доставка їжі, каршеринг, таксі, клінінг тощо;
 • розважальні послуги: кінотеатр, театр, музей, концертні зали та ін. Це дозволить користувачеві дізнатися про ціни, розклад тощо;
 • агрегатори фільмів, музики, аудіокниг, подкастів та ін.

Що необхідно зробити, щоб оптимізувати сайт під голосовий пошук? Насамперед потрібно визначити довгі низькочастотні фрази та додати їх до семантичного ядра сайту, а далі під них оптимізувати контент. Це зумовлено тим, що запит, заданий голосом, зазвичай довший за те, що ми напишемо в звичайний пошуковик. Приділіть увагу запитанням і давайте на них прості та конкретні відповіді. Створіть на сайті розділ «Питання та відповіді» (FAQ) і дайте відповідь там на найчастіші запитання.

Що ще?

 • Зменште швидкість завантаження сторінок, вона має бути дуже швидкою.
 • Оптимізуйте сайт під мобільні пристрої.
 • Зареєструйте сайт у Google Мій Бізнес та Яндекс.Бізнес, тут же можна додатково використовувати платне просування.
 • Додайте різні типи мікророзмітки різного контенту.
 • Робіть корисний, цікавий та унікальний контент, яким захочуть ділитися. У голосовому пошуку найчастіше з’являються сайти яких рекомендують у соцмережах.
 • Намагайтеся робити контент, який потрапить до блоку швидких відповідей, т.к. 40,7% результатів голосового пошуку йдуть саме звідти.

Видача з нульовими кліками та блоки швидких відповідей

Тенденція, через яку сайти все менше і менше отримують трафік полягає у зростанні видачі з нульовими кліками або Zero-click. За даними дослідження State of SEO за 2021 рік від Search Engine Journal, SEO-фахівці назвали найбільш хвилюючі їх загрози для сфери просування сайтів і найбільшою загрозою для них стало зростання Zero-click в Google. У 2020 році частка zero-click запитів даної пошукової системи становила 65%.

Видача з нульовими кліками дає швидку відповідь у серпі Google, без відвідування конкретного сайту. Прогнозується, що кількість запитів із Zero-click тільки зростатиме. Яндекс не відстає від Google і також «вдосконалює» видачу, додаючи в нього все більше відповідей та чаклунів.

До Zero-click результатів, наприклад, можна віднести інформери (див. приклад з Кіану Рівзом) який дає просту та лаконічну відповідь, але є ще безліч інших варіантів швидких відповідей – це, наприклад, фрагменти контенту з відповіддю та посиланням на ресурс, сюди комерційні сайти мають потрапити, щоб збільшити трафік. Називати це можна по-різному: збагачені відповіді, швидкі відповіді, блок відповідей, виділені описи, Featured snippets і т.д., вони присутні в обох великих пошукових системах і бувають різними (з текстом, відео, зі списком, з таблицею, комбіновані та ін).

Швидкі відповіді помітно виділяються серед інших результатів видачі, тому користувачі звернуть увагу і з більшою ймовірністю натиснуть на посилання. CTR блоку відповідей може сягати 35%, тому сайтам варто оптимізувати свої сторінки під влучення у цей блок. З усього сказаного, виходить, що Zero-click необхідно уникати, а швидкі відповіді – навпаки, залучати.

Що потрібно зробити, щоб потрапити до результатів видачі зі швидкими відповідями?

 • Зберіть довгі низькочастотні фрази, особливу увагу приділіть запитанням.
 • Давайте максимально повну відповідь, найважливіше розповідайте на самому початку.
 • Створюйте підзаголовки з формою питання та давайте лаконічна відповідь під ними.
 • Інформація повинна бути структурованою (використовуйте підзаголовки, абзаци, списки, таблиці, графіки, зображення тощо).
 • По можливості додавайте додаткове відео на тему.
 • Працюйте над якістю ресурсу та покращуйте поведінкові показники.
 • Введіть мікророзмітку FAQ або FAQPage.

EAT

За результатами опитування SEO-фахівців EAT стане одним із головних факторів у сфері SEO найближчими роками. EAT (expertise, authoritativeness, trustworthiness) з’явився в Google ще 2018 року і продовжує нарощувати свій вплив. Яндекс представив цілий алгоритм YATI, з розумінням сенсу, закладеного в контенті, тому тепер EAT фактори враховуються як у Яндексі, так і Google. Вони за допомогою різних сигналів можуть зрозуміти, чи відповідає окремі складові контенту EAT, але також оцінка відбувається за допомогою асессорів.

Основні завдання EAT – це експертність, авторитетність та достовірність контенту. У Google це особливо важливо тематикам YMYL.

Що необхідно враховувати під час написання контенту?

Насамперед текст має бути достовірним і заснованим на фактах. В YMYL тематиках особливо важливо показати, що текст був створений експертом – людиною, який має репутацію у цій темі. Наприклад, якщо стаття стосується здоров’я людини, вона може бути написана або перевірена безпосередньо лікарем (про що звичайно, потрібно повідомити в контенті). Така стаття з більшою ймовірністю викликає у читача більше довіри і вважатиметься більш достовірною, ніж рерайт, замовлений на біржі копірайтингу. Додатково дати сигнал про автора можна за допомогою семантичної розмітки. Публікуйте додаткову інформацію про автора: освіту, ліцензію, досягнення.

Що ще?

 • Відновлюйте старі статті новою актуальною інформацією.
 • Працюйте над збільшенням кількості позитивних відгуків, проаналізуйте негативні відгуки та проведіть роботи з усунення недоліків у вашій роботі.
 • Намагайтеся отримати посилання з авторитетних майданчиків.
 • Розшифруйте всі професійні терміни.
 • Якщо у ваших статтях є посилання, перевірте, щоб вони вели авторитетні джерела.
 • Розкажіть детально про вашу компанію на сторінці «Про нас», надайте реквізити, інформацію щодо виробників, ліцензій на товари та послуги. Похвалиться нагородами та досягненнями.
 • Виправте всі технічні проблеми сайту.

Те, що стало «вічною класикою»

Говорячи про перераховані вище тренди, не варто забувати і про ті інструменти і технології, які актуальні вже кілька років і не збираються втрачати свою популярність.

Мобільна версія.

Так, у Google мобільна версія сайту є фактором ранжування, а на повний перехід на mobile-first індексацію Google планує перейти найближчим часом (раніше це планувалося на березень 2021 року, але терміни були зірвані). Відсутність мобільної версії для тих сайтів, які Google вже переклав на mobile-first, негативно позначається на пошуковому трафіку і може призвести до втрати позицій у пошуковій видачі.

Посилання.

У 2015-2018 роках значно знизився попит на лінкбілдинг через активну боротьбу пошукових систем з SEO-посиланнями та зниження їх впливу. На даний момент SEO-фахівці відзначають, що посилання знову працюють і допомагають SEO-просування, але, звичайно, не так, як раніше і не в тому вигляді. Зараз до лінкбілдингу необхідно підходити системно, добре вибирати донора, використовувати різні формати посилань і складати грамотний профіль. Велику увагу приділяти цінності контенту сторінки, де буде проставлено посилання, і навіть оцінювати рівень довіри донору. Працює не кількість, а якість.

Базова та технічна оптимізація.

Основою SEO-просування є базова (внутрішня) та технічна оптимізація сайту. Правильна внутрішня SEO-оптимізація сайту вже дасть результати, а усунення технічних проблем дозволяє помітно підвищити якість сайту. Ці заходи не старіють і продовжують бути актуальними.

Поведінкові фактори.

Робота над поліпшенням поведінкових факторів важлива, т.к. вони мають великий вплив на просування сайту. Як білий метод поліпшення ПФ рекомендують: налаштовувати різні види мікророзмітки, додавати помітний фавікон, опрацьовувати description, візуально виділяти сніпет за допомогою спецсимволів, опрацьовувати НЧ, потім СЧ і ВЧ, створювати контент, який може потрапити в блоки відповідей та багато іншого.

Мікророзмітка.

Семантична розмітка дозволяє вказати роботам пошукових систем, де на сторінці є різні елементи або типи даних. Вона систематизує контент для пошукових систем, виділяє сайт у видачі, покращує привабливість посилання у соціальних мережах, адаптує сторінку під голосовий пошук. Нещодавно Яндекс став ураховувати мікророзмітку для навігаційних ланцюжків, і тепер може відображати помічені хлібні крихти у сніпеті. Облік пошуковими системами нових типів мікророзмітки тільки підвищує помітність і кликабельность ресурсу в результатах видачі, тому її використання рекомендуємо зробити обов’язковим.

Висновки

Впроваджуйте доопрацювання вже зараз, щоб у майбутньому побачити позитивний ефект – збільшення трафіку та зростання позицій. Більшість трендів перетекли з минулих років із невеликими змінами. Основа всього цього як завжди: зручний сайт для людей з максимально повною та зрозумілою інформацією, надання якісних послуг, авторитетним контентом, швидким завантаженням та білою оптимізацією.