6 пасток свідомості, які заважають працювати

6 пасток свідомості, які заважають працювати

Проєкт ThinkwithGoogle опублікував цікавий матеріал про 6 пасток свідомості, які дорого обходяться компаніям. Можливо, в наведених прикладах ви впізнаєте себе, своїх колег або замовників і знайдете слушні рекомендації, як впоратися з такими переконаннями.

6 пасток свідомості, які заважають результативно працювати

Ілюзія кореляції

Бачити взаємозв’язок між результатами та діями там, де його немає.

Приклад

Співробітник зауважує, що найдорожчі покупки роблять користувачі, які авторизуються на сайті через соціальні мережі. Приймається рішення збільшити бюджет на залучення клієнтів з соціальних медіа зі спецпропозицією за реєстрацію і першу покупку. В результаті це призвело до збільшення реєстрацій, а ось сума покупок стала зменшуватися.

А все тому, що кореляції між способом реєстрації / авторизації та сумою покупок не було.

Як працювати з ілюзією

Будь-яку, навіть саму чітку кореляцію, треба перевіряти й аналізувати. В даному конкретному випадку слід провести аналіз джерел трафіку. Дуже часто ілюзія кореляції виникає при аналізі результатів дослідження факторів ранжирування, де чітко проглядається взаємозв’язок параметра сайту і позиції у видачі. Однак варто пам’ятати, що факторів, які одночасно враховуються у формулі для визначення позицій у видачі, сотні. І зміна одного з них не зможе критично вплинути на загальну картину.

Упередженість

Ви шукаєте або інтерпретуєте інформацію так, щоб підтвердити початкові переконання.

Приклад

Вам необхідний співробітник для просування проєкту. Ви відкриваєте вакансію на фріланс-біржі та автоматично відхиляєте заявки від виконавців з безплатними акаунтами. Ви чітко переконані в тому, що серйозність і професіоналізм вебмайстра підтверджуються наявністю сплаченого Pro-аккаунту, і що б вам не доводили колеги, ви переконані, що кращого фахівця ви зможете знайти виключно серед платних користувачів сервісу.

Як працювати з переконанням

Складність в тому, що ви спочатку щиро вірите в переконання, а у вашій свідомості дане переконання підкріплюється десятком фактів. Важливо проаналізувати, що призвело до таких переконань – власний досвід, досвід колег або ж цей досвід перенесений з іншої сфери. Щоб позбутися від упередження, важливо робити реальні висновки, а не інтерпретувати дані так, щоб знайшлося підтвердження ваших думок.

Консервативність

Ви довіряєте перевіреним методам, а не новій інформації.

Приклад

Ви переконані, що для вашого бізнесу / сайту найкраща реклама – це контекст. Тому весь рекламний бюджет йде на рахунки Google Ads. Маркетолог показує аналітику і реальні кейси, які підтверджують ефективність реклами для такого типу бізнесу в соціальних медіа.

Як працювати з настроєм

Важливо тримати руку на пульсі та вивчати аналітику нових тенденцій і можливостей індустрії. Знання і розуміння того, що відбувається на ринку як з боку конкурентів, так і з боку споживачів дозволяє об’єктивніше оцінювати ситуацію.

Ілюзія частотності

Ви дізнаєтеся щось нове і намагаєтеся застосувати нові знання і досвід повсюдно.

Приклад

Менеджер координує участь блогерів в проєктах брендів. Попередній досвід показує, що участь лідерів думок дає хороший відгук в аудиторії. Відповідно бажання запрошувати блогерів в усі майбутні проєкти зростає. Однак менеджер не оцінює, що такий спосіб впливу на аудиторію підходить не для всіх продуктів і не для всіх кампаній.

Як працювати з ілюзією

Тут варто враховувати, що любий інструмент (а в цьому випадку участь блогера в рекламній кампанії – інструмент впливу на споживача) потрібно використовувати з розумом. Треба вчитися відокремлювати релевантні тренди, які дійсно працюють, від особистих захоплень, які можуть істотно зміщувати фокус уваги та спотворювати картину дійсності.

Ефект над впевненості

Сліпа впевненість у власних здібностях призводить до ризику і неприємних відкриттів.

Приклад

Ви успішно ведете проєкти, виховали відмінну команду співробітників, яка працює як злагоджений механізм. У вас є чіткий набір інструментів і методів для роботи з проєктами. Один зі співробітників пропонує для нового проєкту інший метод, ваша реакція – ми це вже пробували, це не працює.

Наприклад, ваш досвід показує, що десктоп дає кращі результати, тому оптимізацією мобільних версій сайтів клієнтів ви не займаєтеся, вважаючи, що це не принесе істотного збільшення прибутку. Тоді як кількість активних мобільних користувачів, які здійснюють покупки та оплачують послуги зі смартфона, зростає з кожним роком. Ви також віддаєте перевагу статичному контенту, тому що відео довго вантажаться і “з’їдають” трафік, але не враховуєте розвиток мобільних технологій (можливості самих смартфонів і прихід 4 / 5G мереж).

Це призводить до того, що вас обганяють конкуренти. Ви шукаєте причини в низьких бюджетах, зниженні купівельної активності, економічній обстановці і т.д.

Як працювати з над впевненістю

У цій ситуації допоможе лише критичний аналіз дій і рішень, аналіз конкурентів і методів, що застосовуються для залучення аудиторії, відстеження актуальних трендів.

Ефект повального захоплення

Ви вірите, що дії більшості людей вірні, і намагаєтеся повторити успіх інших. Це ефект групового мислення або, по простому, стадне почуття.

Приклад

Наприклад, ви бачите, наскільки успішними стають рекламні відеоролики та переконуєте керівництво компанії зняти власне відео. Бюджети скромні, але гроші виділяються. Ви розраховуєте на вірусний ефект, завантажуєте відео на YouTube платформу і в соціальні мережі, але залишається непоміченим. Все тому, що не проведений аналіз актуальності такого виду реклами для компанії. Не враховано потреби цільової аудиторії, місця її проживання. Який би класний ролик ви не відзняли, якщо ваших користувачів немає в Ютуб і в соцмережах, ефекту від запущеної кампанії не буде.

Як працювати з почуттям

І знову таки важливий аналіз. По-перше, відповідність обраного рекламного кроку цілям і цінностям компанії, інтересам цільової аудиторії, чи виправдовує обраний метод бюджет.

По-друге, повторити чийсь досвід не завжди, м’яко кажучи, вдається. Якщо хтось запускає нестандартну медійну рекламу, її успіх може грунтуватися на ефекті новизни. Повторити WOW-ефект вкрай складно. Та й чи варто наслідувати та копіювати…