Як завоювати повагу у колективі

Як завоювати повагу у колективі

Усім нам знайоме відчуття, коли ми приходимо на нове місце роботи і переживаємо: а чи прийме мене новий колектив? Як колеги будуть ставитися до мене, чи будуть зі мною рахуватися? На роботі ми проводимо дуже багато часу, і психологічний комфорт, який ми відчуватимемо під час робочих годин, дуже важливий. У колектив, що вже склався, завжди складно вливатися і, можливо, спочатку на вас дивитимуться як на чужинця. Як же заслужити до себе довіру та повагу серед нових колег?

Звісно, ​​люди різного соціального стану, віку, характеру тощо. можуть вибирати собі різні шляхи завоювання поваги колег. Ми пропонуємо вам універсальні поради, які допоможуть отримати повагу від колективу та молодого запального менеджера, і спокійного бухгалтера у віці.

Як домогтися поваги на роботі

Слідкуйте за своїм зовнішнім виглядом

Зустрічають по одягу – проводжають з розуму. Прийміть цю просту істину за правило. Зовнішній вигляд – це перше, чому вас оцінюватимуть оточуючі і на основі чого складатимуть про вас перше враження. Все, що від вас вимагається – це виглядати охайно та акуратно. Це стосується як одягу, так і вашої зачіски та макіяжу (якщо ви жінка, звичайно). А у свій перший робочий день у новому колективі взагалі слід збиратися на роботу як на побачення. Така, здавалося б, незначна порада, як догляд за своїм зовнішнім виглядом, йде в нашому списку першим, тому що якщо ви і з цим не впораєтеся, то й інше вам буде не під силу.

Посміхайтеся

Спілкуйтесь зі своїми колегами доброзичливо, даруйте їм свою щиру посмішку під час розмови. Намагайтеся дивитися в очі співрозмовнику під час бесіди, і будьте уважні до його слів. Ці нескладні правила спілкування вселять у ваших колег упевненість, що ви зацікавлені у спілкуванні з ними і вам приємно з ними розмовляти. До поваги це має пряме відношення – адже до байдужої чи вічно похмурої людини не ставитимуться добре, а отже, і поважатимуть її теж не будуть.

Добре робіть свою роботу.

Професіонали завжди викликають повагу. І не важливо, про яку сферу діяльності йдеться. Професіоналом за один тиждень не станеш, для цього потрібні роки наполегливої ​​праці. Якщо ви тільки починаєте працювати за своєю професією, звичайно, це не означає, що до вас апріорі будуть ставитися неповажно. Але будьте готові до того, що вам доведеться працювати над собою трохи більше, щоб довести колегам, що ви чогось варті як фахівець. Постійно удосконалюйтесь, охоче беріть на виконання складні завдання, та й загалом ставтеся до своєї роботи серйозно. Це додасть вам репутації в очах кожного члена колективу.

Ставтеся з повагою до колег

На психологічних форумах дуже часто можна зустріти фразу: «Стави до людей добре, і тоді люди будуть ставитися до тебе так само». Це «правило» можна перенести на повагу. Навряд чи ви викличете почуття поваги до себе, якщо самі ставитиметеся до колег неповажно, чи не так? Напевно, ви іноді контактуєте з людьми, які, як вам здається, ставляться до вас без належної частки поваги. Замість того, щоб скаржитися на те, які вони хами, спершу спробуйте гідно поводитися з ними. Будь-яка людина (тільки якщо вона не критично асоціальна) завжди відчуває, як до неї ставитися співрозмовник. І нормальна людина на повагу буде відповідати повагою здебільшого.

Важливий момент: намагайтеся максимально запам’ятати імена всіх нових колег, коли будете знайомитися з ними. Якщо ви прийшли у великий колектив, можливо, це буде складно зробити з першого разу, але все ж таки постарайтеся. Для кожної людини його ім’я – найприємніший у світі звук, і якщо ви вже наступного дня звернетеся до свого нового знайомого на ім’я (або на ім’я по батькові, залежить від його статусу), то йому буде приємно, що ви запам’ятали, як його звуть. До того ж звертатися на ім’я до людини – одна з основ поважного ставлення.

Ставтеся з повагою до себе.

Тут згадується ще одна досить побита фраза: «Поважай сам себе, і тоді тебе поважатимуть інші». І це судження абсолютно вірне, незважаючи на те, що воно звучить дещо стандартно. Людина, яка дозволяє собою користуватися, плазуна перед іншими, заплющує очі на відкрите хамство на свою адресу – словом, не поважає себе – ніколи не користуватиметься повагою і з боку оточуючих. Спробуйте подивитись себе на сторони. Напевно, вам є за що поважати себе! Принаймні, ви – особистість, і вже з цієї причини заслуговуєте на повагу. Покажіть своїм колегам, що ви ставитеся до себе з повагою, і тоді у них буде набагато менше приводів не ставитися до вас так само.

Тримайте своє слово

Людина, яка планомірно не стримує свої обіцянки, «гаснутиме» в очах оточуючих дедалі більше. Чесність – це одна з найкращих якостей людини. На жаль, далеко не всі здатні його в собі розвинути та постійно підтримувати. Не важливо, які обіцянки ви даєте колегам – з робочих питань чи особистих. Завжди ретельно обмірковуйте, чи зможете реально виконати обіцяне перед тим, як давати слово. Типова ситуація на роботі: колега попросив вас підмінити його у той час, поки він відвідуватиме родича в лікарні, ви пообіцяли, а в останній момент передумали.

По-перше, ви в такий спосіб підставите колегу, бо він уже пообіцяв своєму родичу, що прийде до нього. По-друге, ви постане перед своїм колегою людиною несерйозною і недолугою. Наступного разу він вас уже не попросить про позику, та й, швидше за все, його загальне ставлення до вас дуже зіпсується. А от якщо ви виконаєте обіцянку, колега буде вам дуже вдячний, визнає вас людиною чесною та надійною і коли допомога буде потрібна вже вам, завжди з радістю вам її надасть.

Адекватно реагуйте на критику

Якщо ви вважаєте, що шановна людина ніколи не буде помилятися і її ніколи не критикуватимуть, ви дуже помиляєтеся. У колективі, де всі співробітники зайняті переважно однією і тією самою діяльністю, неминуче буде присутня критика. Вона також виходитиме і від начальства. Цього не уникнути, і навіть найкрутіший професіонал змушений її час від часу приймати на свою адресу. І якщо ви робитимете це неадекватно – намагатись довести, що вас критикують незаслужено і взагалі ви «найрозумніший» або, ще гірше, починати критикувати співрозмовника у відповідь – репутації вам така поведінка не додасть. Людина, яка здатна спокійно і уважно вислухати зауваження на свою адресу і зробити з цього якісь висновки, заслуговуватиме на повагу і у колег, і у начальства.

Поводьтеся культурно

У колі друзів ви можете поводитися так, як прийнято у вашій компанії, але на роботі ви повинні дотримуватися деяких правил поведінки. Одягайтеся завжди в чистий одяг, який відповідає вашій посаді. Це трохи стереотипно, але менеджер у костюмі підсвідомо викликатиме більше поваги, ніж менеджер у футболці та джинсах. Але тут, звичайно, все залежить від підприємства та конкретно вашої роботи. Перегинати ціпок з офіційністю одягу теж не варто. Говоріть грамотно, не порушуйте субординацію у спілкуванні, використовуйте правила етики та етикету. Не відгукуйтесь про людей погано за їхньою спиною, не хаміть.

Пліткувати – теж не найкращий варіант спілкування з колегами. Тим більше, якщо ви тільки прийшли в новий колектив, ви ще недостатньо добре знаєте своїх товаришів по службі, щоб обговорювати їх життя або їхні дії з іншими. Краще розповідайте про себе і щиро цікавтеся життям колег у них самих. Не варто відразу ж розпитувати всіх про їхнє особисте життя. Коли ви досягнете певного рівня довіри, вам самі про це розкажуть, якщо вважають за потрібне.

Майте свою думку

Завжди відстоюйте свою позицію та переконання у всіх питаннях. Звичайно, робити це потрібно не агресивно, а лагідно. Виявляйте повагу до чужої думки, але й від своєї не відмовляйтеся. Зробите так хоч раз – це дасть вашим колегам зрозуміти, що вам легко маніпулювати. А до людини, якою легко маніпулювати, ніколи не ставитимуться з повагою. Якщо ви ще не визначилися зі своїми поглядами в обговорюваному питанні, краще взагалі уникати активної участі в цій розмові. Перший час у новому колективі намагайтеся уникати тих, які викликають бурхливі суперечки – політика, релігія, нетрадиційні відносини.

Будьте самим собою

Можливо, прийшовши в новий колектив, ви захочете бути серйознішим, доброзичливішим або веселішим, ніж ви буваєте зазвичай. Але не потрібно намагатися бути тим, ким ви не є. Надмірна серйозність призведе до того, що людям буде з вами нудно, надмірна доброзичливість може викликати роздратування. Від надто веселої людини можна швидко втомитися. У гонитві за бажаною повагою від колег можна легко втратити власну особу. Поводьтеся так, як ви себе відчуваєте. І всі ваші позитивні якості обов’язково будуть гідно оцінені. Адже ви хочете, щоб колеги поважали вас сьогодення, а не того, ким ви хочете бути?