Що робити під час кризи? Антикризові заходи у бізнесі!

Що робити під час кризи? Антикризові заходи у бізнесі!

Бізнес у кризу 2021 року важко будувати та розвивати. Але, незважаючи на величезну кількість проблем, є унікальні можливості для швидкого зростання. Якщо у вас вдасться утримувати на плаву та розвивати бізнес у кризу, то можете бути впевнені у подальшому успіху.

Багато компаній в Україні були готові до виникнення кризи 2020 року. У зв’язку з цим виникають питання: що робити бізнесу під час кризи, як просувати бізнес у кризу, які антикризові заходи слід вживати? Давайте розберемося все по порядку.

Бізнес у кризу – що робити підприємцям?

Криза – це не завжди погано для бізнесу. Так, ситуація може бути складною, але також з’являються нові можливості! Найгірше, що можна зробити – зайняти позицію вичікування. З таким підходом ви тільки виснажите свої ресурси, і не будете готові до дій після кризи.

Багато підприємців думають тільки про себе та свій бізнес. Проте варто подумати і про конкурентів. Адже вони також опинилися в аналогічній ситуації. У більшості напрямів бізнесу йде спад. Це загрожує банкрутством та відходом з ринку. Отже, залишаться ті компанії, які змогли пережити кризу.

Виходить, що під час кризи з’являється унікальна нагода обійти конкурентів! Якщо ви думаєте, що криза не зачепить гігантів бізнесу – це буде помилкове судження. Чим більший бізнес, тим вищі ризики та ймовірність банкрутства. Так що ви цілком можете зайняти вищі позиції, якщо діятимете правильно.

Отже, давайте подумаємо, які антикризові заходи варто робити бізнесу, щоб залишитися на плаву.

Оптимізуйте

90% підприємців, розцінюють цю пораду неправильно. Починають скорочувати рекламні бюджети, витрати на маркетинг та переходять у режим вичікування. Це завдає шкоди всієї підприємницької діяльності у принципі. Якщо ви помилилися в розрахунках, і вам не вистачить ресурсів на вичікування, то ви опинитеся в повній…., з якої вибратися буде дуже складно.

Оптимізуватися потрібно, але без шкоди діяльності:

  • Зменшуйте бюрократичний апарат.

У кожному бізнесі є «хлопчик/дівчинка», які просто перекладають папірці з місця на місце. Це особливо характерно для середніх та великих компаній. Проаналізуйте свій штат. Подумайте, без яких співробітників ви зможете обійтися, хто зараз не приносить прибутку компанії?

  • Оптимізуйте спілкування із клієнтами.

Залишіть менеджерів, які будуть працювати з вже зацікавленими клієнтами. А для тих, хто: «я просто спитати» використовуйте чат-ботів. Попри те, що пишуть в інтернеті, чат-боти продають у гроші дуже погано. Натомість можуть оптимізувати навантаження на відділ продажу та давати відповіді на запити потенційних клієнтів цілодобово. Замість 20 менеджерів ви зможете спокійно обійтися 8-10 людьми. Вони будуть предметно спілкуватися тільки з тими клієнтами, яким дійсно потрібний ваш продукт.

  • Аутсорсинг – наше все.

На аутсорсинг можна спокійно перекласти: маркетинг, бухгалтерію, логістику, юридичне обслуговування. Це буде набагато вигідніше, ніж утримувати у штаті людей. Адже ви платите не лише зарплату, а й податки.

Той же бухгалтер із зарплатою 30-60 тисяч рублів (залежно від рівня компанії) + податки ПФР, ПДФО, ФСС, виплати через хворобу (у зв’язку з коронавірусом це супер актуально), декретні і т.д.

Якщо ви наймете компанію на аутсорсинг, зможете заощадити до 40%. Також, якщо у вас система доходи-витрати, то взагалі шикарно – можна спокійно записати витрачені кошти на аутсорсинг у витрати та зробити податкове відрахування!

Бажаєте підняти бізнес у кризу? Займайтеся покращенням!

Під час кризи йде спад купівельної спроможності. Отже, клієнтів меншає. Проте дивіться на майбутнє! Криза закінчиться, і ви повинні не тільки втриматися на плаву, а й стати кращою. Щоб швидше, ніж решта, поповнити свої втрати.

Отже, що можна покращити:

  • Якість сервісу.

Чи можна провести опитування серед клієнтів, що їм подобається чи не подобається? Запитати, що ми могли б покращити? Якість сервісу навіть до кризи була больовою точкою і одночасно точкою зростання бізнесу в Росії. Напевно, зараз у вас з’явиться трохи більше часу, щоб цим зайнятися.

  • Позиціювання в Інтернеті.

У 80% компаній страшні, громіздкі, що не продають і старі сайти. Але ж просування в інтернеті зараз знаходиться на першорядному місці. Намагайтеся якісно представити свої бізнес у мережі за допомогою нового, зрозумілого та швидкого сайту, який буде спрямований на вашу цільову аудиторію. Коли ринок стабілізується, ви будете готові до запуску реклами на сайт, який приноситиме більше заявок.

Не забудьте зайнятися своїм брендом. Забийте в пошукову систему назву вашої компанії. Подивіться, чи ви у результатах видачі на Google і Яндекс. Перевірте рейтинги та відгуки. Прочитайте, що пишуть про вашу компанію клієнти.

Займіться репутацією в Інтернеті. Мотивуйте своїх клієнтів писати відгуки та ставити оцінки вашому бізнесу. Розміщуйте на рейтингових сайтах, довідниках, сайтах-партнерах. Чим більше про ваш бізнес позитивного зворотного зв’язку, тим простіше вам буде не тільки зараз, а й надалі.

  • Якість продукту.

Подумайте, що можна додати до продукту за умов кризи? Як його можна покращити? Для цього потрібно вивчити ринок та зрозуміти, що зараз необхідно людям. Можливо, є просте та не витратне рішення, яке допоможе адаптуватися під кризовий ринок та принести величезний прибуток.

  • Професіоналізм працівників.

У звичайних умовах співробітники постійно зайняті і ми неохоче даємо можливість підвищити свою кваліфікацію. В умовах кризи така можливість напевно з’явиться, звичайно, якщо ви не вирішили в рамках оптимізації звільнити всіх. Це було б необачним рішенням.

Але як відправляти навчання в умовах коронавірусу? Відповідь проста: навчання в онлайн. У наш час необов’язково бути фізично. Ви можете купити курси або замовити навчання в режимі Live для своїх співробітників зі скайпу.

Бізнес у кризу має бути на увазі

Більшість компанії різко перестає займатися просуванням і гальмує всю рекламу. Це не вихід. Люди повинні бачити, що ваша компанія, незважаючи на кризу, продовжує працювати. Клієнти бачать у вас стабільність та надійність. Якщо ви вирішите, що ваші клієнти і так вас не забудуть, ви помиляєтеся. Вони йтимуть за сильним брендом, який виживає навіть за умов кризи.

Звісно, ​​не варто збільшувати рекламний бюджет. Його навіть можна трохи зменшити. Наприклад, в одного із наших клієнтів МФВЦ (візовий центр) ніша – оформлення віз. Чи варто йому припиняти рекламуватись? Адже кордони зачинені!

Однак ми продовжуємо запускати рекламу і просто записуємо клієнтів до попереднього списку, тоді як більшість візових центрів залишаються в режимі очікування. Багато хто з них не доживе до відкриття кордонів та відновлення авіасполучення. А у нас на той час буде величезна черга з клієнтів, завдяки якій ми швидко вийдемо з просідання.

Також ви можете заганяти людей у ​​бази розсилок, щоб потім мати можливість достукатися до людей без додаткового використання рекламного бюджету. Чому зараз? Відповідь очевидна – більшість компаній все одно призупиняють свою рекламу.

А ми пам’ятаємо, що, наприклад, на Яндексі та Гуглі діє система аукціону. Тобто ціна за перехід клієнта за оголошенням залежить від кількості конкуруючих. Чим менше конкурентів, тим вигіднішою буде ціна. Тож зібрати базу на перспективу буде чудовим рішенням.

Важливо пам’ятати

Не забувайте змінювати свої оголошення під поточну ситуацію. Люди чудово реагують на заголовки та креативи, пов’язані з проблемами. По-старому вже не вийде. Потрібно підлаштовуватись під запити ринку. Наразі немає перенасичення інформацією про проблеми. Люди споживають будь-який контент, пов’язаний із:

  • коронавірусом;
  • закриттям кордонів;
  • світової економіки;
  • кризою в Україні;
  • нафтою;
  • курсом гривні;
  • інвестуванням;
  • економічним прогнозам.

Напевно, ви можете використовувати такі тригери у своїх оголошеннях. Пробуйте, експериментуйте, міняйтесь!

Особистий бренд допомагає розвивати бізнес у кризу

Особистий бренд у принципі завжди слід розвивати, але в умовах кризи це потреба. Адже люди зараз роблять вибір із особливою обережністю. Наприклад, до кого вони підуть: до невідомого Васі Пупкіна чи до Андрія Парабеллума?

Це стосується не лише інфобізнесу. Навіть якщо ви надаєте послуги або продаєте товар, клієнти підуть до компанії, за якою стоїть особа.

Що робити:

  • Розвивайте соціальні мережі.

Ведіть соціальні мережі. Не обов’язково використати все. Виберіть ту, яка вам більше до вподоби. Необов’язково навіть писати лише про свій бізнес. Показуйте свій лайфстаїл, ділитесь своєю думкою, давайте корисні поради для своєї цільової аудиторії.

  • Ведіть свій сайт-блог та робіть кроспостинг в Яндекс.Дзен та соцмережі.

В Україні мало хто звик вести свій блог на сайті. Усі користуються соціальними мережами. Просто немає розуміння, що в них все залежить від адміністрації, і майданчик, по суті, вам не належить. Захотів інстаграм зрізати охоплення – зробив. Загалом, коли ви користуєтеся чужим майданчиком, завжди є певні ризики.

У випадку з блогом на сайті ситуація набагато краща. Так, це складніше реалізувати, ніж завести обліковий запис у соціальній мережі. Зате ваш контент буде дійсно вашим, якщо ви постите унікальний контент. Пошукові системи будуть вважати вас першоджерелом, а ви отримуватимете трафік з них. Головне, щоб стаття була не менше 4000 символів без пробілів.

І найкласніше, якщо ви вмієте генерувати контент, то вам практично не знадобиться рекламний бюджет, щоб ваші статті побачили люди.

У випадку із соціальними мережами, зараз безкоштовне просування практично неможливе. Набрати широке охоплення новому профілю без реклами неможливо.

З Яндекс.Дзен ситуація поки що сприятлива. Є чудове органічне просування. Але знову ж таки – це чужий майданчик. Ви ж розумієте, що Яндекс завжди бажає отримати вигоду у грошовому еквіваленті. Зараз вони затягують користувачів шикарними охопленнями, але зверніть увагу, що є можливість просування рекламних постів. Коли Яндекс набере достатньо користувачів, охоплення будуть урізані, а ви будете змушені платити гроші, щоб ваші пости бачили.

Але ніхто не каже, що не треба використовувати ці інструменти. Тут є хитра схема.

Схема «Хітер бобер»

Можливо, ми відкриємо для когось Америку, але для соціальних мереж абсолютно неважливо, унікальний ваш контент чи ні. Як тільки ви його розмістили, він став надбанням спільноти. Довести авторство дуже проблематично, та й особливого сенсу у цьому немає. Адже пошукові системи не індексують контент із соціальних мереж.

У випадку з Яндекс.Дзен у цьому плані все також чудово – ви можете розміщувати неунікальний контент і він добре індексуватиметься і набиратиме охоплення на рівні з унікальним.

Тому схема така:

  1. Заводимо свій сайт-блог (можете замовити розробку у нас).
  2. Починаємо писати статті.
  3. Додаємо їх у пошук та чекаємо індексації.
  4. Копуємо статтю та розміщуємо на каналі в Дзен.
  5. Зі статті ми можемо зробити нарізку на кілька постів для соціальних мереж.

Вуаля – ми стаємо генератором контенту! Причому це все абсолютно невитратно. В ідеалі, можете писати статті на сайт, а постінг на інші майданчики повністю делегувати. Таким чином ви отримуєте трафік з пошуку, Дзена та соціальних мереж!

Це не тільки допоможе розвитку особистого бренду, а й прискорить процес.

Що ще допоможе розвивати особистий бренд – йдемо у ЗМІ!

Багато хто думає, що потрапити до ЗМІ, особливо великі, можуть лише якісь обдаровані люди. Однак, достатньо скористатися онлайн-сервісом Pressfeed. Це не реклама, так що виявляємо кмітливість і гуглим.

Там є запити від електронних та традиційних ЗМІ різних рівнів. Є запити навіть з першого каналу.

Якщо ви є в чомусь експертом, то можете підшукати запити на свою тему і подати заявку. Домовлятися можна у вільній формі. Якщо ви, наприклад, можете підготувати статтю для електронного видання, обов’язково просіть залишити картку у статті з вашим ім’ям, соцмережами та посиланням на сайт.

Чим більше ви будете миготіти в ЗМІ, тим сильнішим буде ваш особистий бренд!

Якщо вам потрібна допомога у вибудовуванні схеми особистого бренду, ви можете замовити індивідуальну коучингову програму з керівником маркетингового агентства GOadvance Павлом Угрюмовим. Все навчання відбувається в онлайн-режимі, де Павло вас доведе до результату. Ви зрозумієте, як працює весь механізм просування особистого бренду, і за час коучінгу зможете вибудувати повну стратегію.

Пам’ятайте, сильний особистий бренд – запорука успіху будь-якого бізнесу. Якщо люди за вами йдуть, ви можете реалізувати найсміливіші проекти, і бути впевненими, що не залишитеся без клієнтів.

Бізнес у кризу – що в результаті?

У кризу не можна чекати, потрібно робити обдумані рішення, інакше ви ризикуєте опинитися в неприємній ситуації. Пам’ятайте, що зараз є ідеальна можливість обійти конкурентів і відбудується від них. Використовувати цей шанс чи ні? Вирішувати вам.

Сподіваємося, що вам допоможуть рекомендації щодо антикризових заходів і ваш бізнес у кризу процвітатиме довгі роки.